Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

S.O.S Sistemul romanesc de invatamant!


398 raspunsuri la acest subiect

#371
missdarcey

missdarcey

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.258 mesaje

Postat 06 ianuarie 2014 - 18:13

Oana , nici tu nici copilul nu aveti nici o vina in povestea asta . In primul rand ce se intampla la scoala ramane la scoala, acolo este domeniul doamnelor educatoare si ele trebuie sa gestioneze situatia, pentru ca au pregatirea pedagogica si psihologica necesara.

E de neconceput ca sa vorbeasca despre copilul tau de fata cu toata lumea , daca erau probleme trebuia sa le discute cu tine in momentul cand au aparut. Eu in locul tau i-as scrie o scrisoare in care mi-as arat nemultumirea pentru modul in care a avut loc acea sedinta. Si drepturile tale si ale copilului trebuie respectate.

 

Despre asistenta , ce pot sa zic , nu ar trebui platita de voi , ea este acolo pentru a capata experienta si pentru a demonstra ca merita un loc in sistemul educativ.In ce baza se face plata , isi achita impozitul pe acest venit?

 

O ultima idee ,  probabil doamna educatoare a primit binecuvantarea altor parinti sa le "faca educatie copiilor " si de aceea copilul taiu este agresiv ,  o imita pe doamna .



#372
Selene_Bunny

Selene_Bunny

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.037 mesaje

Postat 06 ianuarie 2014 - 19:40

iahim, suntem doua, si mie imi este teama sa povestesc despre ce i s-a intamplat unui cadru didactic corect, fiindca sunt convinsa ca mesajul va fi citit si de "binevoitori".



#373
oana_lex82

oana_lex82

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.806 mesaje

Postat 06 ianuarie 2014 - 22:38

Pai noi doar pt masa primim chitatna atunci cand achitam,pt dans, engleza sau ajutor de educatoare nu primim chitanta..Eu una nu ma plang de educatia pe care o dau ele copiilor, eu chiar vad multe schimbari majore si in bine in comportamentul/limbajul lui Iustin, vad ca fac tot felul de activitati cu ei, au facut o serbare de Craciun care a tinut 1 ora jumate in conditiile in care acesti copii sunt abia in primul an de gradi, nu am ce sa reprosez decat aceste mici neplaceri care pe mine m-au deranjat si fata de care nu stiu ce solutie sa adopt pt ca totul sa fie bine..

Azi a fost prima zi dupa vacanta, vad ca deocamdata n-au mai zis nimik cu privire la comportamentul lui..sa vedem de maine incolo..



#374
blackgirl0

blackgirl0

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.422 mesaje

Postat 06 ianuarie 2014 - 23:05

Oana, nu este ok reprosul cu sala plina ochi. Ca nu stii ce fel de oameni sunt restul parintilor si gata esti catalogata drept parinte abuziv, violent (caci de unde altundeva sa vada Iusti asemenea apucaturi? etc. etc)

 

La noi reprosul este adus la cunostiinta parintelui de educatoare la sfarsit de program, plus/minus copil. Cateodata psihologul gradinitei, cum ni s-a propus noua initial. Reprosul: copilul nu manca nimic la gradi in primul an. Absolut nimic, timp de 8 ore. Am refuzat ajutorul oferit,  insa m-a impresionat ca pareau ca le pasa. Ne-am descurcat noi cum am putut pe ajutor exterior gradinitei. Copilul a inceput sa manance supa cu paine, piure, desertul de dupa-masa. A fost singurul copil parat anul acesta la Mos Craciun,  fix la serbare, cu toata lumea acolo. Nu m-a deranjat, chiar si eu recunosc ca al meu copil mananca incomplet la varsta lui, insa de obligat nu-l mai oblig: mi-a varsat instantaneu. L-am analizat si paranalizat, ne-am si internat, este ok. Ce puii mei sa mai fac? Nu merge cu rugaminti, cu cadouri, cu santaj, cu taieri de desene/jucat la tableta/jucarii. Si nici numai vreau sa procedez asa. In schimb, merge cu vorba buna uneori si daca el este intr-o atitudine cooperanta.

 

Am mai asistat involuntar la reprosuri punctuale dintre educatoare si parinte (imi asteptam copilul): un copil batea, celalalt musca, altul vorbea doar  injuraturi una si una (l-am auzit si eu pe copil). Insa zau ca nu mai retin care copil, nici cum arata parintele respectiv, deci nici vb ca cineva sa fie aratat cu degetul. Apreciez ca educatoarele se strofoaca sa faca si studii in psihologia copilului si chiar si eu vad evolutia buna a copilului de anul acesta fata de anul trecut.

 

P.S. Chitanta primim pt decontarea meselor: pt gimnastica/dansuri/teatrul de papusi nu, insa sincer nici nu-mi bat capul pt 40 de lei cat ne costa lunar. Stiu ca nu este spaga, se presteaza un serviciu pt copil, el este fericit. Cine nu a vrut sa nu isi inscrie copulul, nu si l-a inscris si nici nu a mai platit vreun leu in plus. Pt serbari s-au strans fix banii de filmare/poze si protocolul copiilor (prajituri, sucuri, apa), copilul meu a primi cadou de Mos Craciun exact acelasi cadou pe toata gradinita, din banii primariei: un mos de ciocolata si-o porcarie de jucarie de plus, de nici 2 bani, insa absolut nimeni nu a strans bani de cadouri la copii. Ceea este mai mult decat ok. Nu a fost discriminat niciun copil din gradinita, ceea ce-i mai presus de orice!!!


Editat de blackgirl0, 06 ianuarie 2014 - 23:16 .


#375
copiloi

copiloi

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.166 mesaje

Postat 08 ianuarie 2014 - 06:53

Aseara la DigiTV, la o stire despre invatatoarea spagara a fost citita si o postare si de pe forum, cred ca a lui CorinaDani (sper ca am scris corect numele user-ului). Site-ul nu a fost numit, ci doar dat un Print Screen cu postarea lui CorinaDani.



#376
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 08 ianuarie 2014 - 18:43

Pe blogul Simonei Tache a fost publicat un interviu cu mama care a filmat si difuzat discutia cu invatatoarea spagara:

 

http://www.simonatac...elelalte-clase/



#377
alinuk

alinuk

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.365 mesaje

Postat 09 ianuarie 2014 - 13:12

E normal sa se ia atitudine. Nu stiu ce fac parintii MARTORI la asemenea practici.

 

Dar nu credeti ca e un motiv suficient pentru a le cere demisia in BLOC?

Eu, simplu cetatean al acestei tari, daca as fi in locul acelor parinti si as detine acel filmulet as solicita desfacera contractului de munca al cadrului didactic din scoala prezentata in reportaj.

Domnule Remus Pricopie sunteti pe receptie?

 

Asadar... incep sa se miste lucruri

demisia directoarei

 

Cine urmeaza?

 

Si cel mai important... ce punem in loc?!

 

Ce invata sistemul, oamenii din sistem si noi, parintii, din aceasta experienta???


Editat de alinuk, 09 ianuarie 2014 - 13:18 .


#378
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 09 ianuarie 2014 - 13:33

O noua inregistrare

 

Ce invatam noi? Pai eu sper ca unora, cum ar fi sotul meu, le va da curaj sa nu se mai lase purtati de valul de parinti. Si atunci daca vom deveni mai multi care nu avem teama ca nu ne "aliniem" la apucaturile balcanice deja nu mai inotam contra curentului ci formam un curent nou.



#379
farcas25e

farcas25e
  • Membri
  • 4 mesaje

Postat 10 ianuarie 2014 - 11:51

Sincer sunt de parare ca alesii nostri ne doresc prosti. Astfel suntem mai usor de manipulat si condus. Si cum ne fac astfel: distrug invatamantul.



#380
alinuk

alinuk

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.365 mesaje

Postat 10 ianuarie 2014 - 13:27

Asadar... incep sa se miste lucruri

demisia directoarei

 

Cine urmeaza?

 

Si cel mai important... ce punem in loc?!

 

Ce invata sistemul, oamenii din sistem si noi, parintii, din aceasta experienta???

 

si invatatoarea DEMISA...

 

http://www.romaniali...-10-322490.html

 

  1. Credeti ca asta va schimba ceva ...in atitudinea oamenilor din sistemul de invatamant?
  2. Credeti ca asta va da curaj parintilor sa nu se mai lase abuzati de atitudini ca cele in genul practicat de doamna Blandu?

Editat de alinuk, 10 ianuarie 2014 - 14:16 .



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -