Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

Retete Montignac (1) - Stil de viata nu dieta

monti dieta slabire

113 raspunsuri la acest subiect

#21
ariel_7000

ariel_7000

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.517 mesaje

Postat 25 octombrie 2013 - 19:45

CHEESE CAKE:

BLAT: l-am inlocuit cu fulgi de migdale.

CREMA:  un albus batut spuma, 500 gr branza de vaci dulce, grasa (sau mascarpone), 400 ml smanatana grasa, cu 35 % grasime (eu am luat Dorna, in cutie rosie), 8 linguri de fructoza, fructe (aprox 2 pumni, eu am pus 1 cutie de ananas light si un borcan de compot de piersici light). Se amesteca toate astea bine, cu mixerul, pana se obtine o crema fina, apoi se adauga gelatina (2 plicuri) bine hidratata inainte, in 8-10 linguri de apa, timp de 5-10 minute. Se topeste gelatina la bain marie inainte si se adauga cand e lichida. Se amesteca bine, eu folosesc mixerul vertical.

Se pune un strat de crema, unul de fructe, altul de crema, se termina cu un strat de crema...se dala cuptor cam 15-20 minute (nu este obligatoriu, eu nu o mai pun in cuptor) la foc mic, timp in care se face face jeleul.

Pt jeleu e nevoie de fructe (eu am pus ananas si piersici) - cam 8 jumatati de piesici mari si o mana de ananas, putina zeama, se paseaza bine pana rezulta un piure, se adauga fructoza 2 linguri si se pun la foc mic, la fiert. Intre timp, in 3 linguri de apa (eu am pus suc de la ananas) se hidrateaza jumatate de plic de gelatina. Cand piureul ajunge la punctul de fierbere, dar atentie sa nu fiarba!!!! se ia de pe foc, se adauga gelatina si se amesteca bine.

Cand aproape s-a racit prajitura scoasa de la cuptor se adauga cu lingura deasupra piureul jeleu de fructe si se da la rece. Se tine cam 6 ore. In general eu fac prajitura seara si o las peste noapte. A 2 a zi se decoreaza cu fructe, cu frisca (eu o obtin din smantana grasa)...

Am uitat sa percizez ca am facut tortul in forma de tort cu fund detasabil. Pe fund am pus folie de aluminiu, ca sa impiedic eventualele murdariri.

Am facut prajitura si-n vas de yena si am pus folie de aluminiu pe fundul lui, ca sa o pot scoate mai usor.

Miniaturi atasate

  • cheese cake cu mandarine si migdale 1.jpg
  • cheese-cake de Paste.jpg
  • DSC_0389.jpg
  • DSCF2750.jpg
  • DSCF3979.jpg
  • DSCF5942.jpg

Editat de ariel_7000, 25 octombrie 2013 - 19:50 .


#22
ariel_7000

ariel_7000

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.517 mesaje

Postat 25 octombrie 2013 - 19:51

BISCUITI:

100 gr. ciocolata neagra (min. 70% cacao), 50 gr unt, 25 gr fructoza, 2 oua, 100 gr faina de naut (migdale, soya), 10 gr cacao, 1/2 lingurita praf de copt, esenta, un varf de cutit sare. pentru pudrat: 1 lingura cacao, 1 lingurita fructoza, 1 lingura migdale macinate.

Se topescu ciocolata, untul si fructoza pe baie de aburi. Se adauga ouale (compozitia sa fie calduta, nu fierbinte, ca altfel se coaguleaza ouale), apoi se adauga restul de ingrediente, in ordinea din lista. Pasta obtinuta se pune la frigider pt 20 minute. Apoi se fac bilute, se dau prin amestecul de pudrat, se preseaza si se dau la cuptor 10-15 minute. Cuptorul sa fie la 160 grd (foc mic-mediu). Se poate servi ca desert proteic-lipidic. Eu ador sa-i mananc la cafea ... am uitat un amanunt important! se adauga la inceput, cu faina, 1 lingurita de scortisoara. aroma scortisoarei neutralizeaza gustul fainei de naut

Miniaturi atasate

  • DSCF6130.jpg

Editat de ariel_7000, 25 octombrie 2013 - 19:51 .


#23
ariel_7000

ariel_7000

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.517 mesaje

Postat 25 octombrie 2013 - 19:54

LAVA CAKE

 

4 oua, 3 linguri de fructoza (eu am pus doar 2, dar voi pune numai 1, ca iese cam dulce), 3 linguri de faina (eu am folosit faina de naut, ca sa iasa monti).

se mixeaza bine chestiile astea.

apoi 4 ciocolate (400 gr in total, voi pune numai 300 data viitoare), 200 gr unt (un pachet, din care se pastreza cam 1/5 pt uns formele).

untul si ciocolata se pun la topit, la bain marie. cuptorul se preincalzeste la 180 grade, cam 10-15 minute (adica, la cuptoarele clasice, de la maxim se da cam 1/4 spre incet). cand s-au topit ciocolata si untul, se adauga incettttttt, incet, amestecand continuu cu mixerul in amestecul facut inainte din ou, faina, zahar/fructoza. se toarna in forme de briosa sau in canute de cafea de portelan mai gros,care au fost unse cu unt inainte. se pun la cuptor cam 7-8 minute, NU MAI MULT!!!! pana se crapa putin pe margine. Este esential timpul de coacere, altfel se intareste ciocolata la interior si ies negrese .

Dupa ce se scot din cuptor si se racesc putin se mananca cu pofta maxima.

Cand se racesc de tot se intareste "lava" la interior, insa se inmoaie iar daca se pun putin la microunde. Oricum sunt delicioase si "curgatoare" si negrese.

Miniaturi atasate

  • lava cake 0.jpg

Editat de ariel_7000, 25 octombrie 2013 - 19:55 .


#24
ariel_7000

ariel_7000

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.517 mesaje

Postat 25 octombrie 2013 - 20:07

COSULETE DE CICOLATA

 

Pt cosulete se foloseste ciocolata neagra (75%) care se topeste la bain marie, atentie sa nu se arda, ciocolata e fff sensibila la asta. Eu am folosit 3 ciocolate Heidi.

Se pensuleaza bine formele cu ciocolata topita (eu am facut in forme de silicon pt briose), apoi se pun la frigider cam 1/2 ora, se mai pensuleaza inca o data, pana se face un strat gros cam de 0.5 cm. Se lasa 2 ore la frigider, sa se intareasca bine. Se scot din forme, cu grija, sa nu se rupa. Se marginile desprind cu varful unui cutit ascutit si se scoate forma de silicon cu grija. Eventual se pot scufunda intr-un vas cu apa calda, cateva secunde.

Se prepara crema:

mascarpone (250 gr) + iaurt natur (200 gr), fructe de padure sau din compot si sirop de fructe (acelasi sirop ca la panna cotta).

Cantitatile la ingrediente sunt orientative, in functie de cate cosulete vreti. Mie mi-au iesit 6 cosulete intregi si vreo 4 rupte :))

Miniaturi atasate

  • cosulete de ciocolata umplute cu crema de branza si iaurt cu sirop de fructe.JPG

Editat de ariel_7000, 25 octombrie 2013 - 20:08 .


#25
brindusik

brindusik

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.432 mesaje

Postat 25 octombrie 2013 - 20:22

Tort cremos si pufos (F1)(reteta luata de pe culinar si incercata..buna raaau)
BLATUL 
4 oua 
120 gr. fructoza
40 gr. cacao

Galbenusurile se amesteca cu fructoza, apoi se adauga cacao, si la sfarsit albusurile batute separat si ce a rezultat se toarna  in tava pe hartie de copt. Eu cand am facut blatul insa imi amintesc ca nu am pus hartie de copt ci am unst tava cu putin unt


Tava mea nu a e prea mare cred ca are 35X25...si blatul trebe taiat in 2-3...ashea ca daca se doreste cantitate mai mare e de prefarat sa se faca mai multe blaturi

CREMA :
250 gr. branza Philadelfia sau Mascarpone
80 gr. fructoza (eu pun 2-3 lg.rase de fructoza)
300 gr. frisca (batuta din smantana dulce Dorna)

 
nb.jpg

IMG_0193.jpg
 
(prima oara cand l-am facut imi era pur si simplu pofta de tort asa ca am batut frisca am pus fructoza si am pus capsuni si o porto)

 
 

Editat de brindusik, 25 octombrie 2013 - 20:39 .


#26
caress

caress

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.031 mesaje

Postat 28 octombrie 2013 - 09:47

Budinca de tarate cu lapte

 

Un desert rapid si dietetic, de facut cand suntem in criza de timp si de ingrediente...:)

 

200 ml lapte degresat sau lapte Monti (smantana lichida diluata 1;5 cu apa)-depinde ce tip de masa principala am avut, daca a fost lipidica folosim lapte Monti, daca a fost glucidica, lapte degresat

2 linguri de tarate de ovaz

2 lingurite de fructoza

esenta de vanilie, coaja de lamaie sau esenta de rom

 

Se pune laptele la fiert , cand aproape da in clocot adaugam taratele de ovaz amestecand usor, tinem pe foc mic 2-3 minute pana capata consistenta unei mamaligi moi.Se rastoarna in castronele, se raceste bine si se serveste cu scortisoara, toping de fructe de padure, gem sau dulceata dietetica.

budinca fr de padure.jpg

 

Trebuia sa i fac poza inainte sa mananc din ea, dar am uitat... [soricel]



#27
ariel_7000

ariel_7000

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.517 mesaje

Postat 29 octombrie 2013 - 14:44

CARTOFI DULCI PRAJITI:

3 cartofi dulci medii (jumatate de kil cred)...am pus 2 lingurite de ulei de masline, i-am frecat bineeee, apoi am adaugat condimentele, am dat cuptorul la maxim, am intins cartofii in tava in care am pus hartie de copt si i-am lasat cam 15 minute. apoi am adaugat mujdeiul, care a fost fix condimentul perfect.

 

Miniaturi atasate

  • pseudo cartofi prajiti.jpg

Editat de ariel_7000, 29 octombrie 2013 - 14:50 .


#28
carolinah

carolinah

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.568 mesaje

Postat 30 octombrie 2013 - 09:06

Ariel, n-au iesit dulci cartofii astia prajiti? Mujdeiul ala cred ca e gretos cu ceva dulce...



#29
ariel_7000

ariel_7000

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.517 mesaje

Postat 30 octombrie 2013 - 09:47

carolinah, au iesit dulcegi, insa combinatia intre ei, condimente si mujdei mi s-a parut a fi foarte reusita. acum, depinde si de gusturi si preferinte. eu eram, sunt si voi fi dependenta de cartofi prajiti...asa ca, asta a fost pt mine cea mai buna inventie culinara monti si cea mai mare bucurie :))...altora e posibil sa nu placa, asa ca...e pe incercate.



#30
cge

cge

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.616 mesaje

Postat 30 octombrie 2013 - 14:58

Mie nu imi plac cartofii dulci, nu mi se par ca aduc cu cartofii normali.


Editat de cge, 30 octombrie 2013 - 15:01 .




Etichetat si cu monti, dieta, slabire

Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Placenta anterioara

    Deutzuk
    - Astăzi, 19:37

  • Emotia primului test pozitiv

    Andrevvv
    - Astăzi, 19:12

  • Anuntul sarcinii

    FloreClau
    - Astăzi, 18:44

  • Vacantaaaa

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:21

  • Dureri de masea în sarcină

    Ioone
    - Astăzi, 15:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -