Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

Retete Montignac (1) - Stil de viata nu dieta

monti dieta slabire

113 raspunsuri la acest subiect

#1
andanii

andanii

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.129 mesaje

Postat 22 octombrie 2013 - 09:24

Retete Montignac .... stil de viata , nu dieta ...... [yum]  [yum]  [yum]  [yum]  [yum]     

 

Dieta Montignac este una dintre putinele diete care pe langa pierderea in greutate ne propune un mod de viata sanatos si echilibrat ce ne fereste de diabet si de bolile cardiovasculare.

Structurata in doua faze  adica faza I a - de pierdere in greutate  si faza a II a- de mentinere a greutatii ..... Montignac propune principii simple si usor de urmat: trei mese/zi si doua gustari, neamestecarea carbohidratilor cu lipidele, combinarea corecta a alimentelor functie de indicele glicemic , eliminarea carbohidratilor "rai" pentru totdeauna fara a limita cantitatea de mancare sau numarul de calorii   [cina2]  cu alte cuvinte mancam atat cat poftim din alimentele permise  [cool]

La initiativa si rugamintea prietenelor "monti girls"   [asia]  [asia]  am creat acest subiect pentru a veni in ajutorul incepatoarelor dietei, celor mai putin inspirate si chiar in ajutorul nostru pentru a avea un loc unde sa le stocam si sa le avem toate la un loc  [buca]

Aici propunem retete stiute, incercate si testate de noi pentru inspiratia noastra si a altora  [papica]   

Mancand in acest fel, stil, mod ...... din asa   [xdulci]   veti ajunge in timp asa [ispita] 

 

Rog specificarea fazei langa reteta postata  .... de ex. "Piept de pui cu legume - faza I "


Editat de andanii, 22 octombrie 2013 - 13:38 .


#2
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 22 octombrie 2013 - 09:47

  [pk]  poate asa revin si eu pe baricade. As mai avea o rugamite, ca asa retete sunt cu miile pe net. Daca se poate sa punem retete testate, daca se poate ar fi super [flor]

 

EDIT: acum am vazut ca o sa fie retete testate [il]


Editat de Androix, 22 octombrie 2013 - 09:49 .


#3
andanii

andanii

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.129 mesaje

Postat 22 octombrie 2013 - 09:51

Androix ma bucur sa te citesc .... inseamna ca inca mai suntem in sufletul tau ... nu ne-ai uitat ... te astept cu drag si dincolo draga mea   [flo2]  [flo2]  [flo2]  [flo2]

Categoric vor fi retete incercate de noi ... cu poze , cu explicatii .... sunt tare inventive fetele de pe subiect ... probabil ca ai vazut ca in ultima vreme mobilizarea e foarte puternica  [pk]  [pk]  [pk]



#4
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 22 octombrie 2013 - 09:54

[:)]  cum sa va uit, va mai citesc pe furis. Poate imi regasesc si eu ambitia pe unde am uitat-o...



#5
andanii

andanii

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.129 mesaje

Postat 22 octombrie 2013 - 10:00

Androix cred ca ar fi mai bine sa ne mutam cu discutiile pe subiectul dedicat discutiilor .... sa lasam aici doar retetele si dincolo discutiile ... sa nu avem pana la urma doua subiecte de discutii .... nu mai stim unde citim si unde raspundem  [flor]  [flor]  [flor]  [flor]



#6
caress

caress

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.031 mesaje

Postat 22 octombrie 2013 - 10:07

Ar trebui facu ceva gen index de reteta...habar nu am cum, cu link-uri ascunse, astfel incat sa apara toate in prima postare...Problema e ca tu nu ai posibilitatea sa editezi dupa un timp, si am avea nevoie de un moderator care sa ne ajute..



#7
andanii

andanii

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.129 mesaje

Postat 22 octombrie 2013 - 13:47

Crema de broccoli cu bucatele de telemea .... F1 

 

Se fiebe broccoli se pune in blander , se adauga lapte, sare, usturoi, piper si se blendaruieste pana devine o pasta . Alaturi de bucatele de telemea constituie o cina perfecta  [flo2] 

Miniaturi atasate

  • crema broccoli +telemea.jpg

Editat de andanii, 22 octombrie 2013 - 21:09 .


#8
ariel_7000

ariel_7000

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.517 mesaje

Postat 22 octombrie 2013 - 20:58

Mamaliga monti: 2 cani de apa se pun la fiert cu 1 lingurita de sare. 1 cana de faina de naut amestecata cu tarate (3/4 faina, 1/4 tarate) se presara "in ploaie", cand apa clocoteste. Se fierbe si se amesteca continuu cu telul timp de 4-5 minute, apoi se adauga 2 linguri de smantana dulce, se mai fierbe si amesteca inca 2-3 minute. Se stinge focul si se adauga 1 lingura de unt (eu am pus ulei de masline) si se amesteca pana se topeste. Are exact gustul de mamaliga, cand e calda e moale, cum imi place mie, apoi se intareste binisor. Se poate regla grosimea, adaugand mai multa faina si fierband mai mult.

 

 

Pana ma prind cum se pun pozele aici, pun linkul catre poza de pe FB:

https://www.facebook...&type=3

 

Help! Cum atasez poza?

 

1003381_537581842964250_1151851852_n.jpg


Editat de Oana_B, 22 octombrie 2013 - 21:20 .
Atasat poza


#9
ariel_7000

ariel_7000

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.517 mesaje

Postat 22 octombrie 2013 - 21:05

Spuma de ciocolata:

300 gr cioco amaruie (am facut cu 70% cacao, data viitoare voi face cu 85%), 2 galbenusuri, 2 albusuri, 100 gr fructoza (eu nu am pus decat 2 lingurite si a fost deja prea dulce), 400 ml smantana grasa (30%) , 3 plicuri ness (optional), 2 plicuri gelatina, 100 gr smantana pt facut frisca + 2 lingurite fructoza.

Pe baie de aburi se topesc ciocolata +untul+fructoza+ness-ul, apoi se adauga smantana (cei 400 ml), se bate albusul spuma, separat se bate galbenusul, se adauga la amestecul anterior, cand acesta e doar caldut, altfel iese omleta :)) apoi se topeste gelatina care a fost hidratata inainte 10 minute, se adauga la amestecul ala si se pune la frigider timp de 2 ore.

Cei 100 ml de smantana se amesteca cu fructoza se bat bine pana iese frisca si se pune mot. Se pudreaza cu scortisoara sau cacao.

(eu nu am mai adaugat untul ca am uitat de el :)). au iesit 8 portii, dar nu am putut manca decat jumatate din una....deci, dpdv meu de vedere sunt 16 portii)

 

https://www.facebook...&type=3

 

1185193_537259526329815_1260743535_n.jpg


Editat de Oana_B, 22 octombrie 2013 - 21:21 .
Atasat poza


#10
ariel_7000

ariel_7000

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.517 mesaje

Postat 22 octombrie 2013 - 21:13

Pandispan monti: Reteta de pandispan: 8 albusuri, 7-8 linguri de fructoza, o fiola de esenta de vanilie sau orice altceva sau deloc, 130-140 de grame de faina integrala amestecata cu tarate de ovaz, jumatate de lingurita de praf de copt stins in putina zeama de lamaie, fulgi de migdale, nuci sau fructe uscate (caise, smochine). Se bat albusurile spuma impreuna cu fructoza, se adauga apoi restul de ingrediente. In tava se pune hartie de copt, se pun fructe (eu am facut cu ananas prima data, a 2 a oara cu mandarine), se tine 5 minute la cuptor, apoi se adauga compozitia si se mai tine 15 minute la cuptor, la foc mic.

 

 

https://www.facebook...&type=3

 

1391663_563298737059227_1746130603_n.jpg


Editat de Oana_B, 22 octombrie 2013 - 21:22 .
Atasat poza




Etichetat si cu monti, dieta, slabire

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -