Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cu cine semeni mai mult - cu mama sau cu tata - si de ce

genetica

26 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 22 octombrie 2013 - 09:05

Intotdeaua m-a preocupat genetica si am incercat deseori sa inteleg cu cine seman mai mult, cu mama sau cu tata ...

E adevarat ca fetele seamana cu tata iar baietii cu mama sau e doar o zicatoare?

 

Iata o explicatie despre cum se transmit genele de la parinti: Cum se transmit genele de la parinti

 

In ce masura insa mostenim si caracterul de mama sau de la tata? Sau talentele ?

 

voi cum v-ati mostenit genetic parintii ? Cum simtiti asta?



#2
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 22 octombrie 2013 - 09:22

In copilarie, semanam mai mult cu mama, acum, seman cu tata. Temperamentul l-am mostenit de la tatal meu.

Fetita mea, la nastere semana, fizic, numai cu sotul, acum, seamana cu amandoi, dar, temperamentul este al sotului.



#3
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 22 octombrie 2013 - 09:28

Eu seaman fizonomic cu mama fratii mei cu tata. Temperamentul meu este o amestecatura iar a fratilor mei nu seamana cu a niciunuia dintre parinti. Fetele mele seamana cu mine dar nu ma omor prea mult dupa ideea asta.



#4
J G

J G

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.955 mesaje

Postat 22 octombrie 2013 - 09:28

Eu nu stiu cu cine seman, ca zici ca-s din alta familie.

 

Cand era mica, fiica-mea semana cu taica-su, in ultimii ani a inceput sa se mai vada si contributia mea, dar doar la față.

La temperament si preocupari seamana insa cu el si aici nu cred voi mai vedea schimbari... nu ca ma plang.



#5
oana_lex82

oana_lex82

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.806 mesaje

Postat 22 octombrie 2013 - 09:51

Eu seman cu tata si la trasaturile fetei dar si la temperament..sunt o tipa colerica si destul de orgolioasa si incapatanata..si tata e la fel..Baiatul meu seamana fizic cu mine dar are si trasaturi de la tati..la temperament mai mult cu mine..



#6
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 22 octombrie 2013 - 09:55

eu seman cu bunica din partea tatalui meu, fratele meu seamana cu mama mea, sotul meu seamana cu mama lui. fetita mea seamana fizic foarte mult cu mine, exceptie facand manutele si talpitele, sunt identice ca forma si unghii cu cele ale sotului meu.



#7
adi2003

adi2003

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.225 mesaje

Postat 22 octombrie 2013 - 10:20

Am fizionomia tatalui meu.

Din temperament am mostenit o mare parte de la mama si o parte mai mica de la tata.

Dar in unele privinte nu ma aseaman cu niciunul dintre parinti. Sunt eu - pur si simplu. 



#8
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 22 octombrie 2013 - 10:57

Eu cred ca  seaman totusi cu vecinul de la 8  [pk]



#9
aura_m

aura_m

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 311 mesaje

Postat 22 octombrie 2013 - 13:43

La fizionomie seman cu mama, la caracter cred ca tot cu ea, aceeasi persoana colerica, nemultumita de tot ceea ce fac membrii familiei, as vrea sa nu fiu asa, catedata imi iese, cateodata nu. Nici eu si nici fratele meu nu am mostenit ochii tatalui nostru, un brunet cu ochii albastri, in schimb fratele tatalui meu are cei doi copii cu ochii verzi sau albatri, ambii parinti fiind doi bruneti cu ochii caprui, mama chiar regreta ca eu si fratele meu nu am mostenit ochii tatalui nostru, dar chiar daca amandoi avem ochii caprui, totusi am mostenit forma ochilor asa cum ii avea tatal meu, niste ochi frumosi. Am zis ca la caracter seman cu mama, daca ma intrebi pe mine, daca o intrebi pe mama, ea o sa-ti zica ca seman cu bunica din partea tatalui, adica soacra ei care nu s-au suportat niciodata, adica sunt o persoana retrasa, zgarcita si care nu-si face prieteni asa ca bunica din partea tatalui, chiar mi-a zis ca as avea si anumite trasaturi fizice din partea bunicii. In schimb fratele meu seamana 100% la caracter cu mama, si el o persoana colerica, nemultumit de nimic ce fac cei din jurul lui, dar cu o abilitate de as face foarte repede prieteni, asa ca mama mea, suflteul petrecerii. Dpv al sanatatii l-am mostenit pe tata care la 48 de ani a murit de AVC, si eu am tensiunea mare si chiar am inceput un tratament.



#10
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.672 mesaje

Postat 28 octombrie 2013 - 22:27

 eu nu seaman cu parintii si nici cu fratele...de multe ori mai in gluma mai in serios m-am tot intrebat daca nu cumva sunt adoptata.

 

fiu-meu seamna cu taica-su leit...fizic, temperament chiar si mersul il au la fel...


Editat de michelle-usa, 28 octombrie 2013 - 22:27 .




Etichetat si cu genetica

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -