Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

ranula sublinguala la copii?''?


2 raspunsuri la acest subiect

#1
dadianna

dadianna
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 21 octombrie 2013 - 20:11

Bunăseara , mă poate ajută cineva măcar cu nişte sfaturi??? Fiul meu a fost diag.cu ranula sublinguala şi unica metodă este operaţia cu anestezie generală .S_a mai confruntat cineva cu. Asa ceva? Nu putem evita ooperaţia???? Nu s-a vindecat la nimeni spontan.???sau nu s-a operat nimeni de aşa ceva să ne spună măcar cum e recuperarea postoperatorie.Suntem într-o mare dilema,nu ştim ce să facem.

#2
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 21 octombrie 2013 - 20:24

Buna seara si bine ai venit.

 

Din cate stiu eu este vorba de o tumora chistica benigna si se rezolva cu operatie.

 

Cati ani are fiul tau?

 

Multa santate si tin pumnii sa treceti cu bine peste operatie.



#3
Bubulina42

Bubulina42

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.367 mesaje

Postat 22 octombrie 2013 - 08:20

Buna, am citit despre asta dupa ce am vazut mesajul tau, nici nu am stiut ca exista asa ceva..Parerea generala este ca problema trebuie rezolvata chirurgical, fiindca daca tot creste si nu se sparge de la sine, deviaza directia limbii si apar problem cu pronuntia si masticatia, ceea ce e rau.

 

Imi permit sa citez un raspuns a unei mamici de aici de pe DC, Eunice78, nu am stiut cum sa te redirectionez la sb deschis prin 2008, asa ca am copiat aici raspunsul ei pentru o alta mamica ce avea aceeasi intrebare ca si tine.

 

Multa multa sanatate puiului si sa avem vesti bune!! Doamne-ajuta!

 

 

"Buna. Baiatul meu a avut ranula sublinguala. I-a aparut cand era mic, mic, cred ca nu avea nici 2 luni. Initial era cat un bob de mazare, apoi cam intr-o saptamana a crescut ff mare, se vedea cand deschidea bb gura, ii statea limba stramb. Am dus copilul la dr de familie, care ne-a trimis la Budimex, de aici am fost trimisi la Clinica BMF (Buco- Maxilo-Faciala). Initial ne-a consultat un rezident care ne-a zis ca e o ranula care se opereaza. Apoi ne-a consultat un dr in varsta, profesor, care ne-a spus ca e ranula sublinguala, ca unii dr recomnada operatia, dar ca nu e necesara decat in cazuri exceptionale. Ne-a explicat ca atunci cand se intervine chirurgical membrana aceea se sparge si de cele mai multe ori nu se poatec exciza toata membrana iar ranula se reface. A mai spus ca el nu recomanda operatia decat in cazuri extreme cand copilul nu se poate alimenta din cauza ranulei, sau e evident deranjat de ea. Ne-a mai spus ca avand in vedere faptul ca ranula era mare, cu siguranta se va sparge in curand si sa nu ne speriem ca va iesi din ea un lichid asemanator albusului de ou, care fie va fi inghitit de copil fie ii va curge din guritza, si ca e normal, nu e nimic rau in asta. Ne-a mai spus ca daca ne speriem de lichidul ala, sau daca se reface ranula de multe ori sau ni se pare ca il deranjeaza pe bb sa mergem inapoi la dansul.
Vreau sa spun ca la vreo 2, 3 zile dupa consult s-a spart ranula, dar in timpul somnului si Petru a inghitit lichidul, ca patutul era curat, nu stiu exact cand s-a intamplat, stiu ca dimineata nu mai era. Nu s-a mai refacut niciodata. Oricum noi l-am dus atunci la dr pt ca se vedea urat, dar pe el nu il deranja la supt, manca ff bine.
Sper ca ti-am fost de folos."
 




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -