Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Reclama foarte deplasata (Mezeluri MEDA)

abuz verbal

62 raspunsuri la acest subiect

#51
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 21 octombrie 2013 - 12:22

Eu nu inteleg de ce va irita reclama, mie mi se pare amuzanta. Nu i-a dat una peste cap, nu l-a facut prost sau nesimtit. Ce e mare scofala? :))))

Trebuie sa spun ca atunci cand am citit mesajul initial nu am inteles cum a sterpelit felie de salam DUPA masa, m-am gandit ca a luat salamul cand s-a terminat masa de cina, pranz sau ce o fi. :)))



#52
giulia71

giulia71

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.182 mesaje

Postat 21 octombrie 2013 - 13:13

Pai vad ca tine de perceptia fiecaruia, in timp ce mie mi se pare ca tipa la copil, altuia i se pare ok acest lucru.

Nici nu stiu ce sa mai zic, poate sunt eu mai sensibila.

 

Daca aceasta reclama a vrut sa atraga atentia, pentru mine a facut-o intr-un mod nedorit, cu impact negativ. Sa fim seriosi, o reclama poate sa atraga atentia in mii feluri, dar nu tipand la un copil .

 

Repet, nu scena ma deranjeaza, se stie ca e scenariu bla, bla, bla , ci mesajul pe care il transmite omului de rand, a tipa la un  copil.



#53
violetan

violetan

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.678 mesaje

Postat 21 octombrie 2013 - 14:20

Aschiuta, [flo2]  pentru link. Daca in cazul Secom sustineam clar ca ideea a fost gresita din start si ca a compromis un produs, probabil, bun, nu acelasi lucru l-as spune in cazul mezelurilor Meda. Si asta nu pentru ca as fi de acord intru totul cu scenariul spotului, ci pentru ca ideea "tipatului la copil" mi se pare putin carcotasa. Plus ca intr-adevar depinde de perceptie: mie nu mi se pare ca tipa la copil, ci ca-l admonesteaza. Cati nu strigam scurt, numele copilului cand face vreo pozna, desi stim ca nu e bine, stim ca nu e corect, avem mustrari de constiinta dupa etc etc? 

Iar aici sunt de acord cu Eleni 100%: cred ca si noi am devenit prea fortat "politically correct". Spotul la mezelurile Meda nu se vrea un spot educational si nu remarc un "indemn" la violenta impotriva copiilor" nici intr-o mie de ani. Cred ca mergem prea departe, poate pe undeva indrituit, date fiind vremurile pe care le traim, dar poate ne-ar fi mai bine daca nu am mai gasi uratul in orice... Daca ne fortam putin, putem gasi "nereguli" in absolut toate reclamele, fara exagerare!

Nu e frumos neaparat gestul - sa-i spunem- "unchiului", dar in general e un clip publicitar relativ potolit, usor amuzant, putin fortat, dar nimic vatamator, daca ma intrebi pe mine.

Iar felul in care arata produsele trece dincolo de mesajul "subliminal" pe care doar o parte din target l-ar observa; pentru restul (cel vizat, in cea mai mare parte) poate fi clar un indemn la incercare. De acolo, daca produsele sunt bune- reclama si-a indeplinit scopul.



#54
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 21 octombrie 2013 - 14:35

off-topic : violetan, ce tare e avatarul tau !!! mare adevar graieste.



#55
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 21 octombrie 2013 - 15:18

Eu cind gindesc negativ despre o reclama, nu cumpar productul. Ba chiar am tendinta sa fiu sceptica si sa nu cumpar nici alte producte ale firmei respective. Oi ticai eu altfel decit restul atunci.

 

Doar pt ca un nume e cunoscut nu inseamna in ochii mei o reusita. Dupa parerea mea, o firma trebuie sa aiba mare grija sa dea o imagine pozitiva asupra produselor sale. Exista atitea producte de unde sa alegi in zilele noastre, incit reclama proasta sau o lumina proasta asupra unui product poate fi mai folositoare pt concurenta. 

 

De cand cu Internetul, Forumurile si Facebook-ul s-au dus vremurile in care cautai sa iesi in evidenta cu orice pret. Acum daca faci o greseala lumea vorbeste (ca in acest topic) si efectul negativ este foarte mare.

 

Personal, daca nu aparea acest topic nu sesizam tonul vocii si treceam cu vederea dar dupa ce am citit punctele de vedere din mesajul initial mi se pare o reclama oribila. Nu as cumpara salamul acela nici daca imi dau ei bani!

 

Concluzia: o reclama proasta si ititanta nu mai trezeste curiozitate ci pur si simplu repulise.



#56
Eleni

Eleni

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 861 mesaje

Postat 21 octombrie 2013 - 18:53

Pai Admin, daca pe tine nu te-a deranjat reclama, inseamna ca nu e asa cumplita. Insa te-ai lasat influentat de judecata Giuliei (buna/rea/ oricum ar fi, e judecata ei, nu a ta).

E ca si cum as vrea sa citesc o carte si cineva imi zice: e o porcarie. E opinia lui/ei, dar mie o sa imi fie greu sa trec peste aceasta preconceptie livrata mie si sa mai vreau sa o citesc. Desi nu toti gandim la fel, tindem sa luam judecatile altora ca atare, fiindu-ne lene sa mai gandim si noi acelasi lucru. Ceea ce e gresit. 

Avem toti dreptul sa gandim diferit. dar sa gandim cu capul nostru, nu al celorlalti. E dreptul autoarei sa deteste reclama asta, e dreptul meu sa ma lase rece pentru ca eu judec cu masurile mele, nu cu ale ei.

Si toti avem dreptate...



#57
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 21 octombrie 2013 - 19:07

Pai Admin, daca pe tine nu te-a deranjat reclama, inseamna ca nu e asa cumplita. Insa te-ai lasat influentat de judecata Giuliei (buna/rea/ oricum ar fi, e judecata ei, nu a ta).

E ca si cum as vrea sa citesc o carte si cineva imi zice: e o porcarie. E opinia lui/ei, dar mie o sa imi fie greu sa trec peste aceasta preconceptie livrata mie si sa mai vreau sa o citesc. Desi nu toti gandim la fel, tindem sa luam judecatile altora ca atare, fiindu-ne lene sa mai gandim si noi acelasi lucru. Ceea ce e gresit. 

Avem toti dreptul sa gandim diferit. dar sa gandim cu capul nostru, nu al celorlalti. E dreptul autoarei sa deteste reclama asta, e dreptul meu sa ma lase rece pentru ca eu judec cu masurile mele, nu cu ale ei.

Si toti avem dreptate...

 

Da, ai dreptate! Dar asta nu inseamna ca m-am lasat influentat ci ajutat sa descopar o problema (care poate o descopeream si singur dar Giulia a fost mai rapida). Cred ca asta este rolul dialogului, din cauza asta socializam, din cauza asta discutam cu prietenii despre unele si altele...

 

In rest, sper ca sunt suficient de inteligent sa trag singur concluziile (cel putin asa sper [:)] )



#58
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 21 octombrie 2013 - 19:51

Si eu sunt ca aschiuta / daca mă irita o reclama, fac tot posibilul sa evit acel produs

Marketingul modern nu e doar despre a crea buzz (awareness) ci a evoluat spre crearea unei legături emotionale.
In puzderia de produse, in condițiile in care concurenta e acerba, trebuie sa produci empatie ( ca marketer) si nici intr-un caz antipatie...

#59
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 21 octombrie 2013 - 21:30

[:)] ...de parca reclama asta ar fi fost facuta pentru voi.

 

Exista un public tinta caruia i se adreseaza reclama. Si anume parintii ce ar putea fi convinsi sa cumpere mezeluri din astea. Bun, totusi care dintre persoanele ce au postat aici ar putea consuma mezelurile astea? Cred ca aproape nimeni (numai si simplul fapt ca citeste cineva subiecte pe aici e mare lucru, imposibil sa nu fi citit si alte suiecte referitoare la alimentatia rationala)...

 

deci, nici nu conteaza ca voua nu va place reclama si ca nu sunteti de acord cu ea. Pentru ca reclama asta oricum nu era pentru voi. Nu v-ar fi convins nicio alta reclama sa cumparati mezelurile astea, oricat de bine facuta ar fi fost.

 

Cel mai probabil profilul cumparatorului tinta urmareste exact definitiile din reclama (tipa la copil, este autoritar, etc). Sunt mii si zeci de mii de parinti asa. Ei sunt segmentul target si pentru ei e reclama.


Editat de A_Iulia, 21 octombrie 2013 - 21:34 .


#60
ela_04

ela_04

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.768 mesaje

Postat 21 octombrie 2013 - 21:40

Io cred ca sunt moartea marketingului modern... nu am avut nici o curiozitate asa ca nici macar nu m-am uitat la reclama. 

Stiu ca la un moment dat a postato Rall parca... dar ce sa vad la ea...

Insa daca stai sa te gandesti putin asta cu urletele parca ni se cam potriveste... eu una a trebuit sa-mi educ nitel volumul voci... oare pt ca suntem latini?

Parca si la Italieni am vazut chestia asta de a vorbi mult si tare...artagos cumva...





Etichetat si cu abuz verbal

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Astăzi, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Astăzi, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -