Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Reclama foarte deplasata (Mezeluri MEDA)

abuz verbal

62 raspunsuri la acest subiect

#41
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 21 octombrie 2013 - 08:49

Pamflet, nepamflet nu mi se pare reclama educativa. Mi se pare mai mult una de abuz parental. Nu sunt de acord cu tipatul la copii (chiar daca mai am scapari) si de aceea militez pentru contestarea acestei reclame la CNA.



#42
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 21 octombrie 2013 - 09:09

te pomenesti ca cei care au gandit / produs reclama asta sunt tot cei cu reclama la eugenia, care a si fost interzisa (acum cativa ani)...



#43
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 21 octombrie 2013 - 09:15

Pana la urma cred ca reclama si-a atins scopul... S-a facut remarcata :)

#44
Eleni

Eleni

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 861 mesaje

Postat 21 octombrie 2013 - 09:54

Neata.

Ca si "muncitor in publicitate"  pot sa va asigur ca faptul ca ii acordati atata atentie si ca ati pomenit salamul ala de 100 de ori este in sine o reusita pentru brand.

Nu conteaza conotatiile negative, salamul in sine e negativ, si ce daca ... tot se cumpara.

Reclama inseamna cresterea notorietatii... asta a facut reclama de acum, dovada ce subiect de 5 pagini are. Cresterea vanzarilor nu e conditionata de aceasta discutie pe forum, ca oricum cine nu mananca salam nu cumpara, iar cine mananca, cumpara bazandu-se pe un pret bun sau pe o experienta anterioara favorabila/recomandare de prieten.

Mie nici macar nu mi se pare foarte deplasata. Si nu o remarcam daca nu era discutia asta aici. 

Reclama aia in care nora ii toarna apa in cap soacrei, in complicitate cu copilul vi se pare vreo "educativa"? Ei bine nu... dar o reclama are care scop sa atraga atentia.

Reclama la salam nu-mi atragea atentia daca nu era discutia asta. 

 

Iar voi, ca si consumatori avizati de produse si servicii, sigur nu cumparati bazandu-va pe reclame, nu-i asa? 

 

Eu cred ca trecem noi ca natie printr-o perioada usor exagerata de spirit civic... raportam piesele de teatru ca fiind agresive, versurile melodiilor sunt injurioase, reclamele sunt deplasate... dar daca ne raportam la vremurile bunicilor nostri, si noi am fost ofensatori pentru ei...

Mie mi se pare ca imbatranim  [:)] ... ca prea le stim noi pe toate si detinem etaloanele de bine/rau, frumos/urat... etc.



#45
violetan

violetan

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.678 mesaje

Postat 21 octombrie 2013 - 11:24

Neata.

Ca si "muncitor in publicitate"  pot sa va asigur ca faptul ca ii acordati atata atentie si ca ati pomenit salamul ala de 100 de ori este in sine o reusita pentru brand.

Nu conteaza conotatiile negative, salamul in sine e negativ, si ce daca ... tot se cumpara.

Reclama inseamna cresterea notorietatii... asta a facut reclama de acum, dovada ce subiect de 5 pagini are. Cresterea vanzarilor nu e conditionata de aceasta discutie pe forum, ca oricum cine nu mananca salam nu cumpara, iar cine mananca, cumpara bazandu-se pe un pret bun sau pe o experienta anterioara favorabila/recomandare de prieten.

Mie nici macar nu mi se pare foarte deplasata. Si nu o remarcam daca nu era discutia asta aici. 

Reclama aia in care nora ii toarna apa in cap soacrei, in complicitate cu copilul vi se pare vreo "educativa"? Ei bine nu... dar o reclama are care scop sa atraga atentia.

Reclama la salam nu-mi atragea atentia daca nu era discutia asta. 

 

Iar voi, ca si consumatori avizati de produse si servicii, sigur nu cumparati bazandu-va pe reclame, nu-i asa? 

 

Eu cred ca trecem noi ca natie printr-o perioada usor exagerata de spirit civic... raportam piesele de teatru ca fiind agresive, versurile melodiilor sunt injurioase, reclamele sunt deplasate... dar daca ne raportam la vremurile bunicilor nostri, si noi am fost ofensatori pentru ei...

Mie mi se pare ca imbatranim  [:)] ... ca prea le stim noi pe toate si detinem etaloanele de bine/rau, frumos/urat... etc.

 

 

Exact! :)



#46
aschiutza

aschiutza

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.422 mesaje

Postat 21 octombrie 2013 - 11:44

Eleni, eu nu prea pricep cum sta treaba cu reusita aici, daca cei care discuta aici tot nu cumpara si ramin cu o imagine negativa despre product.

 

Eu cind gindesc negativ despre o reclama, nu cumpar productul. Ba chiar am tendinta sa fiu sceptica si sa nu cumpar nici alte producte ale firmei respective. Oi ticai eu altfel decit restul atunci.

 

Doar pt ca un nume e cunoscut nu inseamna in ochii mei o reusita. Dupa parerea mea, o firma trebuie sa aiba mare grija sa dea o imagine pozitiva asupra produselor sale. Exista atitea producte de unde sa alegi in zilele noastre, incit reclama proasta sau o lumina proasta asupra unui product poate fi mai folositoare pt concurenta.  

 

Sa ne aducem aminte de asta http://careerconnect...e-ti-baietelul/ ....


Editat de aschiutza, 21 octombrie 2013 - 11:48 .


#47
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 21 octombrie 2013 - 11:51

   Si reclama la pateu (cred ca Antefrig?) .. aia cu un porc albastru care rla era mai breaza?  Recunosc ca asta cu salamul nu am vazut-o sau n-am bagat-o de seama (pana sa vad subiectul). Cum intamplator mezelurile Meda chiar ne plac (parizerul si cremvustii sunt preferatii copiilor) aceasta reclama nu ma va face nici sa cumpar mai putin dar nici mai mult.

  Cat despre tonul folosit... sa fim seriosi. Daca batea copilul, da, era in afara legii. Reclamele nu sunt facute sa educe ci sa atraga atentia.



#48
Eleni

Eleni

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 861 mesaje

Postat 21 octombrie 2013 - 12:00

Anya, tu dai parizer copiilor? Si recunosti? jesus, pe rug cu tine.

 

OFF TOPIC Complet, si o fac doar pentru ca-mi permit... cunosc simtul umorului Anyei si de aceea ma joc cu focul pe langa rugul ei.


Editat de Eleni, 21 octombrie 2013 - 12:00 .


#49
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 21 octombrie 2013 - 12:09

   Da. De la Meda. Si nu zilnic ci ca premiu de cumintenie [pk] . Iau 6 felii si primesc cate 2 fiecare (am 2 copii si un sot) alfel e batalie. Si le dau si cremvusti si pateu... iar pe friptura la cuptor nu ar pune nimeni gura. Astept si rosiile ca n-am facut inca suc si nici zacusca [soricel] . Le fierb la focul de la tine.



#50
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 21 octombrie 2013 - 12:19

off-topic si mai in gluma-mai in serios : taaare mi s-a facut dor de gustul parizerului de odinioara. si al pateului de ficat. copil fiind, mi se pareau foarte gustoase, nu stiu de ce. sau stiu, n-aveau atatia conservanti, MSG, coloranti si chimicale, precum produsele de astazi. cata carne o fi fost cu adevarat in compozitie, cine mai stie...dar parca aveau un gust mult mai bun decat cele de astazi...





Etichetat si cu abuz verbal

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -