Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bobocei de sept-oct 2012 (31)


172 raspunsuri la acest subiect

#41
carmen

carmen

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.091 mesaje

Postat 23 octombrie 2013 - 13:08

Buna, am scapat si de vaccinul asta, 2 intepaturi, 1 mana si una picior, sper sa fie OK. A plaaans mult atunci la intepaturi dar apoi s-a linistit, acum doarme.

 

Raluca, bine ai revenit, ne-am bucura sa ramai printre noi  [flo2] . Imi pare rau sa aud ca Luca are problemute, cum ai aflat intamplator, la analize de rutina? Stela te poate ajuta cu multe sfaturi in privinta intarzierii motorii,  ca una care a trecut pe aici. Succes mult in calsa 0.

 

Referitor la suzeta, atat la Ana cat si la Daria am renuntat la ea subit, nu i-am mai dat-o si gata. Ma pregatisem psihic de maraiala si plans si nopti mai grele dar in cele din urma a fost bine. La Daria poate  o mai lungeam (avea 1,5 ani) vreo 2 luni, dar facuse niste afte dureroase si urate in gura si atunci am scos sticla cu biberon si suzeta si asta a fost. Nu imi place sa fie mare si sa fie dependent de suzeta. Dupa ce cresc e mult mai greu sa ii dezvatam.

 

Cred ca trag si eu un puiut de somn. 

Va pup.



#42
carmen

carmen

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.091 mesaje

Postat 23 octombrie 2013 - 13:10

Felicitari Norma pentru un Andrei atat de armonios dezvoltat si tie pentru ca te ocupi de el, e important lucrul asta. 



#43
norma36

norma36

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.048 mesaje

Postat 23 octombrie 2013 - 13:29

Multumesc draga Carmen, dar daca eu merit felicitari, pt tine nu s-a inventat cuvantul, cu trei copii atat de cumintei, super bine dezvoltati, cu veleitati muzicale.....



#44
stella87

stella87

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 861 mesaje

Postat 23 octombrie 2013 - 13:42

Raluca, eu am aflat de centru de la o doctorita de neurologie infantila care lucreaza la medlife. Ea ne-a pus diagnostic prezumtiv de hipotonie cu indicatie de internare pt analize si kinetoterapie la dr nicolae robanescu. Cu internatul a fost simplu. Am sunat si ne-am programat chiar pt ziua urmatoare la internare. Am mers acolo cu biletul de trimitere de la medic de fam, ne-a consultat si a zis ca da, e cazul de internare. In urma consultului iti poate zice ca nu e cazul de internare.  E important cand faci programarea pt internare sa spui ca nu ati mai fost internati... pt ca va gaseste un loc foarte repede... Cei care au mai fost internati, la finalul sederii, sunt reprogramati pt o viitoare internare cand e cazul, dar aceasta se petrece cam peste 3 luni. Multa bafta, eu zic ca acest centru chiar ajuta si nu costa nimic, iar medicii de acolo sunt buni si profesionisti, deloc spagari, isi fac treaba bine si se poarta ok. Iar echipa de kinetoterapeuti este la fel. Centrul este dotat bine, in conditii bune, cand am fost eu am avut ghinionul sa fie in renovari, arata bine si inainte, dar acum e chiar ca lumea. In salon stau 3 mame, fiecare salon are si baia lui. Mesele nu sunt grozave insa, mai ales pt copii, stau prost la capitolul asta, daca are cine sa iti faca papa pt bebe ar fi bine. In rest, nah, e vorba de stat intr-un spital ceea ce nu e placut, dar asta e, daca asta e cel mai bine pt puiutii nostri, facem orice :)



#45
Anca2B

Anca2B

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 449 mesaje

Postat 23 octombrie 2013 - 16:59

Norma, multumesc de raspuns! [flo2] Eu mi-am luat niste pastile de la dr. Ionut Moraru - "Lacto Stop", cu salvie, aloe si patrunjel, care cica ar ajuta si usura intarcarea, dar inca nu m-am apucat de ele ca a venit explozia asta dentara si mi-a fost mila de el sa-l privez de san (mai ales noaptea cand face crize mai urate de la durere:(() Ziua nu mai suge nici el. Oricum nu sunt adepta renuntarii dintr-o data, nici eu. Cred ca e f frustrant pt copil.

Felicitari pt Andrei!!!



#46
carmen

carmen

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.091 mesaje

Postat 24 octombrie 2013 - 07:07

Buna dimineata,

 

Beau o cafea cu lapte acum, bun bun. Vrea cineva? Va servesc cu drag. Parca sunt la cafenea, in casa e liniste, eu beau cafea si Ana repeta putin la pian inainte de a pleca la ora, hmm, muzica in surdina si cafea. 

 

noaptea trecuta a fost OK, la fel ca celelalte, cu 2 treziri dar fara febra si alte scartaieli. Sper sa trec peste vaccinul asta fara alte complicatii. Paul e cam piticot, desi nu pare: are doar 77 cm si 9300g. La greutate nu sunt eu convinsa, pentru ca nu prea statea el linistit in cantar si e mai mult sau mai putin o aproximare. Daria, la 13 luni avea 12 kg, Paul vrea sa se mentina in forma. Atata timp cat nu refuza mancarea nu ma plang, nu pot sa zic ca ar manca toata ziua, dar cand e ora de masa mananca. 

Astazi de dimi am sa ii fac niste ricotta cu marar, fructe am banana, para si kiwi (vad eu care le combin) si am sa ii fac o ciorbita de legume. AAA, mai am niste dovleac. 

Apropos, voi cum pastrati dovleacul pentru iarna? 



#47
norma36

norma36

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.048 mesaje

Postat 24 octombrie 2013 - 12:39

Hello,

 

oauuuuuuuuuuuuu Carmen, cafea pe sunete de pian..................super inceput de zi. Paul nu se trezeste cand repeta fetele?

 Azi, mi-am baut si eu cafeau in pat, v-am scris un mesaj de pe telefon si l-am pierdut, Andrei a dormit pana la 9. A baut 200 lapte apoi i-am pus desene 5 minute. A urmat spalat, aerisit si mancat: sfecla rosie blenduita cu 2 mere si ricota. Apoi a venit bunica si l-a dus afara iar eu am facut supa crema de conopida, piure de cartofi si salata de varza. AM iesit si eu pe la 12 afara ca e super cald, ne-am jucat putin si am revenit la somnul de ora 13 cand am si eu ragaz sa mai citesc netul................

 

Aaaaaaaaa si eu dovleac in cuptor; eu nu pastrez pe iarna,,,,,,,,,,,adica la care dovleac te referi? Dovlecel am in congelator spalat si taiat in jumate. Din asta placintar nu pun pe iarna. Oricum nu mai am loc, e plin de conopida, brocoli, dovleac, spanac de la taranul care imi aduce saptamanal legume.



#48
carmen

carmen

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.091 mesaje

Postat 24 octombrie 2013 - 13:53

Norma, la dovleac de placinta ma refer. Eu am avut un dovleac, mi-am oprit cateva bucati la frigider ca sa mai fac la cuptor si restul am dat pe razatoare, calit putin si pun la congelator. Nici eu nu prea am loc, ca pun si eu legume si cateva pungi de vinete si conopida. Dovlecelul dupa ce il scoti de la congelator nu e moale? CUm faci supa crema de conopida?

Nu se trezeste de obicei Paul, ca el e sus si ANa repeta jos si mai in surdina.

Maine sotul pleca cu fetele la Oradea si desi initial am spus ca eu cu Paul raman acasa, acum nu mai sunt asa convinsa. Daca raman acasa imi va fi mai usor dar imi va fi urat, daca merg cu ei imi va fi bine impreuna dar va fi foarte greu. Habar nu am ce sa fac.



#49
Alive

Alive

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 112 mesaje

Postat 24 octombrie 2013 - 14:47

   Buna fetelor! Sper ca sunteti bine toate, si copilasii sanatosi si voinici. Noi suntem f ocupati, v-am mai citit mai pe sarite asa, de obicei cand alaptez, deci nu pot raspunde :)

   Iustin e suuper scump, sambata implineste si el un an. Merge de cand a implinit 11 luni. Ma socheaza uneori cat de repede a trecut timpul, parca numai ieri asteptam sa nasc si azi trece in viteza pe langa mine...

   Vorbeste destul de mult (mai ales pe limba lui), spune mama, tata, papa, apa, hopa, da din cap ca 'nu' :))) Si e asaa de smecher! Face cate o prostie si cand vede ca vin vorbeste acolo ceva pe limba lui, dar pe un ton super lingusitor. Are cateva locuri magnet, daca il pird din ochi 1 minut, stiu unde sa-l caut, ori scoate toate hainele din masina de spalat, ori umbla la gunoiul din bucatarie (inchide si deschide capacul, dar si scoate chestii si le arunca pe jos), ori ii scoate cartile lui taicaso din biblioteca. Am impresia ca nu suporta nimic in prize, daca vede ceva, scoate (nu baga inapoi si nu umbla la prize altfel, doar scoate si pleaca). 

   Inca se mai trezeste noaptea destul de des, bine, acum i-au si iesit 4 dinti deodata, dar curand imi propun sa ii dau ceai noaptea, apoi apa, si sper sa il dezvat curand ca apoi sa il pot muta cu patut cu tot in camera cu fratele lui, David, care abia il asteapta!

   Maine vreau sa ii fac un tort cu etaj, cu crema de vanilie, si ornat cu fondant, am gasit o idee f draguta, sper sa imi iasa bine, si sa ii placa la pitic. I-am cumparat cadou, un laptop pt varsta lui, fisher price, poate asa o sa isi piarda interesul fata de laptopul meu :))) 

   Cam atat, fug sa mai strang de prin casa pana doarme el, apoi ii las cu tatal lor si plec si ies si eu doua ore cu niste prietene sa imi mai aerisesc creierii :)

 

O dupa amiaza frumoasa sa aveti! 

 

Hai sa va las si o poza :)

 

 

Miniaturi atasate

  • IMG_0011 (333x500).jpg


#50
norma36

norma36

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.048 mesaje

Postat 24 octombrie 2013 - 21:24

ALIVE - bine ai revenit; ai doi copii minunati. La multi ani cu sanatate pt sambata in caz ca nu apuc sa intru pe forum. Distractie faina.

 

Carmen - http://www.e-retete....ema-de-conopida

Nu am scos pana acum nici un dovleac, nu stiu daca se va inmuia....e prima data cand am pus.

Va las ca sunt cam obo...cred ca ii ies lui Andrei canini ca baleste, e cu mainile in gura, musca, nu are chef de mancat si plange din orice.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -