Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Mai 2014 (Ciresele de Mai 2014) Cap. 3

mai gravidute ciresele sarcina

340 raspunsuri la acest subiect

#311
alinuzz

alinuzz

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 176 mesaje

Postat 24 octombrie 2013 - 12:50

Buna fetelor!!

llorrenna, miky, felicitari pt bebei!

llorrenna este f bine si sanatos ca bei multa apa, din pacate eu ma chinui sa ajung la 2 litri pe zi.

eu m-am simtit cam ciudat azi-noapte si astazi, am asa ca un fel de frisoane, ma ia frigul dintr-o data, sper sa nu ma incerce vreo raceala.. [smulgpar]



#312
Adriana1302

Adriana1302

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.144 mesaje

Postat 24 octombrie 2013 - 13:05

Si eu am citit destul de mult despre celulele stem pentru ca eram convinsa ca o sa recoltez chiar daca costa mult(vreo 5000 lei).Chiar daca faci sacrificul de a plati recoltarea, un transplat de 200 000 de euro...tot la mila altora ajungi. Dar cu cat am citit mai mult am realizat ca in cele mai multe cazuri in care copii s-au imbolnavit nu au putut utiliza celule stem de la ei insisi(si le aveau recoltate + ca au platit asigurare in care primeau banii de transplant si au ramas cu buza umflata cand nu au putut nici utiliza celulele proprii si nici banii de transplant nu i-au mai primit deoarece au utilizat celule de la alta persoana) ci trebuie de la alta persoana care nu are boala sau cazul in care nu ajunge cantitatea numai pentru un copil de cateva kg(ex 9-15 kg). In alte tari dezvoltate este interzisa recoltarea particulara pentru a nu face buzunarele grase la anumite companii private si exista doar recoltare intr-o baza publica de stat si cine are nevoie primeste de acolo. Am zis ca o sa intreb si medicul ce parere are dar in momentul de fata inclin spre a nu recolta.

Sa ne auzim cu bine si sa nu avem nevoie de celule stem niciodata!



#313
miky82

miky82

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.131 mesaje

Postat 24 octombrie 2013 - 13:25

Adriana asa este, sa dea Dumnezeu sa nu fie nevoie de ele.... eu sunt in dubii din acesta cauza vreau sa aud si parerile voastre pro si contra.... pt mine un sigur lucru este clar la noi se fac bani frumosi pe celule stem, nu cred ca o sa ajungem vreodata ca in unele tari civilizate. Si eu am sa intreb medicul.



#314
Irina86David

Irina86David

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 182 mesaje

Postat 24 octombrie 2013 - 13:30

Salut fetelor!
Felicitari tuturor pentru rezultatele bune de la eco si testele de singe. Sinteti niste norocoase.

Eu astazi am revenit din spital. Luni seara m-a luat ambulanta la urgente caci incepusem sa am niste singerari usoare. Am facut marti dimineata eco si mi s-a prabusit lumea in cap: bebe al meu nu se mai dezvolta de pe la 6-7 saptamini. iar eu aveam termenul de 12-13 saptamani.  Ideea  este ca nu m-am simtit niciodata rau in aceasta perioada, iar medicii erau siguri ca totul decurgea normal. Mi s-a facut raclaj si iata-ma deja acasa. E pentru a doua oara cind mi se intimpla acest lucru. Posibil am din nou un virus( prima sarcina s-a oprit in evolutie la 5-6 saptamini din cauza la citomegalovirus). Facusem dupa aia un tratament si in rezultat il am pe David.
Acum ma pun din nou pe analize si investigatii . Sint optimista din fire si nu ma dau batuta prea usor. Ne dorim neaparat inca cel putin un bebe, 2 ar fi ideal.


Sarcina usoara in continuare mamici. Sinteti niste norocoase. Durerile, hormonii- toate acestea sint ceva trecator. Cind ajungi sa iti tii bebele in brate- uiti de toate . Eu nu cunosc o bucurie mai mare decit cea de a-ti tine copilul in brate. de a-l auzi apoi cum iti spune atit de dulce ,, mami , te iubesc''. Aveti grija de voi si de pruncii vostri. [pup]  [pup]  [pup] 

P.S: Incepeti un nou capitol sa ramina experienta mea in trecut, in acest capitol. Si oricum s-a ajuns deja la peste 30 de pagini



#315
miky82

miky82

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.131 mesaje

Postat 24 octombrie 2013 - 13:31

Alinuzz, multumesc mult!

I-a niste vitamina c, sper totusi sa nu racesti, asa m-a luat pe mine raceala cateva zile mi-a fost frig chiar daca ma imbracam bine. Sanatate multa!



#316
Irva

Irva

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.771 mesaje

Postat 24 octombrie 2013 - 13:32

Pe langa faptul ca se fac o groaza de bani cu recoltarea si pastrarea lor, imaginati-va ce inseamna sa ai o baza de date cu ADN-ul populatiei pe viitor!!!



#317
Sherry

Sherry

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 684 mesaje

Postat 24 octombrie 2013 - 13:33

Irina, imi pare rau..... Bafta la analize si investigatii si sa vina bebe 2 cat mai repede [flo2]



#318
miky82

miky82

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.131 mesaje

Postat 24 octombrie 2013 - 13:35

Irina cuvintele sunt de prisos, sincer imi pare rau, nu exista in momentele astea nici o alinare, iti doresc din tot sufletul sa fii puternica si sa mergi cat mai repede la o noua odisee chiar daca nu esti langa noi, mi-au dat lacrimile (stiu ca asta nu te incurajeaza prea mult) .... important este ca David este laga voi si este sanatos iar asta iti va mai usura situatia. te pup si te imbratisez cu drag!



#319
Irina86David

Irina86David

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 182 mesaje

Postat 24 octombrie 2013 - 13:36

Merci sherry. Sarcina usoara in continu8are cu bebe sanatos la termen tie si tuturor femeilor din lume.



#320
Irva

Irva

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.771 mesaje

Postat 24 octombrie 2013 - 13:39

Irina, nu am cuvinte [grup] .

Ma bucur ca esti optimista si sunt sigura ca o sa vina bebe!





Etichetat si cu mai, gravidute, ciresele, sarcina

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -