Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Mai 2014 (Ciresele de Mai 2014) Cap. 3

mai gravidute ciresele sarcina

340 raspunsuri la acest subiect

#11
Irva

Irva

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.771 mesaje

Postat 18 octombrie 2013 - 06:51

Fetelor, ma scuzati!!! [ascuns]

Nu am avut timp sa ma uit peste lista de la inceput si am preluat ce era la capitolul precedent. Promit sa iau lista la puricat azi, parca avem si mamici care s-au mutat in aprilie.



#12
sill

sill

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.275 mesaje

Postat 18 octombrie 2013 - 08:46

Buna dimi !

Bun venit Ralex ....

In sfarsit eu dupa 2 sap am iesit la cumparaturi , adica la market .....sunt bucuroasa ca incet , incet am reusit sa stau pe picioarele mele chiar l-am ajutat pe sotul la gatit  [pk]  se pare ca polase ma ajutat  [soricel] . Saptamana viitoare merg in Ro cu sotul si sunt fericita sa imi vad si eu baietelul  [:-)))] .Pe 2 ecografie in sfarsit  [deziuata] ....iar pe 3 se pleaca in vacanta [bonjovi]  .Deci planuri mari  [ping1] ......



#13
miky82

miky82

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.131 mesaje

Postat 18 octombrie 2013 - 09:05

Irva multumim de capitolul nou! sa fie plin doar cu vesti bune!

Ralex bine ai venit, iti doresc o sarcina usoara si bebe sa fie sanatos!

Sill asa va sa zica pleci in concediu [fiesta]  [soricel] eu iti doresc de pe acum vacanta frumoasa!



#14
llorrenna

llorrenna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.236 mesaje

Postat 18 octombrie 2013 - 09:12

Buna dimineata burtici, sa veti o zi frumoasa! [flo2]

Irva, multumim pentru capitolul nou!

Ralex, bine ai venit, sarcina usoara si la termen!

 

Fetelor, din toate analizele, trebuia sa imi iasa si una prost... Mi-a iesit un enterococ la urocultura, pe 27 iulie cand am facut anterior urocultura era ok. Or mi-au gresit astia analiza, ori sunt eu mai sensibiloasa acum si m-a atacat enterococul! Cert e ca eu nu simt nimic, si maine repet analiza, sa fiu eu sigura ca am asa ceva. O sa vorbesc si cu doctorita, nu prea am chef de antibiotice, as incerca mai degraba un tratament homeopat. Sa vedem...


Editat de llorrenna, 18 octombrie 2013 - 09:15 .


#15
Irva

Irva

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.771 mesaje

Postat 18 octombrie 2013 - 09:33

llorrenna, se poate sa fie gresita analiza, si eu as reface.

Ca tot veni vorba de urocultura, eu am facut analizele cu o saptamana inainte sa aflu ca sunt insarcinata si au iesit ok. Urocultura nu am facut, doar sumar urina.

Acum as repeta, insa am o dilemma. Cum eu ma duc noaptea foarte des la baie, nu stiu cum sa fac, la mine nu mai sunt 4 ore cum e nevoie, daca rezist 3 ore e bine  [batcap]



#16
Sherry

Sherry

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 684 mesaje

Postat 18 octombrie 2013 - 09:38

llorrenna, se poate sa fie gresita analiza, si eu as reface.

Ca tot veni vorba de urocultura, eu am facut analizele cu o saptamana inainte sa aflu ca sunt insarcinata si au iesit ok. Urocultura nu am facut, doar sumar urina.

Acum as repeta, insa am o dilemma. Cum eu ma duc noaptea foarte des la baie, nu stiu cum sa fac, la mine nu mai sunt 4 ore cum e nevoie, daca rezist 3 ore e bine  [batcap]

 

de ce nu intrebi un doctor o asistenta cum sa procedezi?



#17
sill

sill

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.275 mesaje

Postat 18 octombrie 2013 - 09:42

llorrenna, daca nu esti sigura repeta analiza , dar acum suntem predispuse la multe infecti ..de ex dr gineco mi-a zis sa nu folosesc deloc protej - slip pt ca o sa creasca riscul de infecti vaginale si mi-a explicat ca mai bine iau chilotei la mine ca sa am la schimb in plus pt a evita infectiile urinare care de multe ori duc si la pierderea de sarcina trebuie sa bem foarte multa apa 2 l pe zi .Si eu merg la baie des ...offfffff asta este cel mai neplacut ,

Insa din cate stiu tratamentele homeopate dureaza pana cand vindeca problema ...

Miky multumesccccc



#18
llorrenna

llorrenna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.236 mesaje

Postat 18 octombrie 2013 - 09:42

llorrenna, se poate sa fie gresita analiza, si eu as reface.

Ca tot veni vorba de urocultura, eu am facut analizele cu o saptamana inainte sa aflu ca sunt insarcinata si au iesit ok. Urocultura nu am facut, doar sumar urina.

Acum as repeta, insa am o dilemma. Cum eu ma duc noaptea foarte des la baie, nu stiu cum sa fac, la mine nu mai sunt 4 ore cum e nevoie, daca rezist 3 ore e bine  [batcap]

 

Buna Irva! A, pai urina mi-a iesit si mie bine! Cu urocultura se pare ca este o problema... Eu am facut urocultura pe 27 iulie, iar pe 13 august a fost ultima menstruatie...deci iti dai seama, ceva s-a intamplat intre timp. E musai sa faci si urocultura, acolo se vad infectiile. Si eu ma trezesc de multe ori pe noapte, asta este, recoltezi prima urina cand te dai jos din pat, si incerci sa o duci in maxim 1 ora. Stiu ca femeile insarcinate se procopsesc cu diverse infectii urinare in timpul sarcinii, caci este imunitatea scazuta, iar progesteronul crescut am inteles ca favorizeaza aparitia infectiilor. Eu iti doresc bafta, sper sa nu ai nimic! Oricum ar fi, nu e grav stiu ca se trateaza.



#19
Irva

Irva

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.771 mesaje

Postat 18 octombrie 2013 - 09:44

Ralex, mai cu intarziere iti urez si eu bine ai venit si sarcina usoara pana la termen!

 

Sherry, inca nu este urgent, ma gandesc sa refac analizele dupa primele 3 luni, la mine pica la inceput de noiembrie. Pana atunci cred ca ajung la doctor cu rezultatul de la dublutest si daca nu uit o sa intreb.



#20
llorrenna

llorrenna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.236 mesaje

Postat 18 octombrie 2013 - 09:46

llorrenna, daca nu esti sigura repeta analiza , dar acum suntem predispuse la multe infecti ..de ex dr gineco mi-a zis sa nu folosesc deloc protej - slip pt ca o sa creasca riscul de infecti vaginale si mi-a explicat ca mai bine iau chilotei la mine ca sa am la schimb in plus pt a evita infectiile urinare care de multe ori duc si la pierderea de sarcina trebuie sa bem foarte multa apa 2 l pe zi .Si eu merg la baie des ...offfffff asta este cel mai neplacut ,

Insa din cate stiu tratamentele homeopate dureaza pana cand vindeca problema ...

Miky multumesccccc

Buna Sill, asa stiu si eu, ca suntem predispuse la asa ceva, voi repeta regulat urocultura. La mine nu e ceva vechi, a aparut in ultimele 2 luni. Nici eu nu folosesc protej slip si nici chilotei tanga, stiu ca si aia favorizeaza. Apa eu acum beau 4 litri pe zi, asa imi cere organsimul. Inainte beam 2 litri... E bine sa nu te tii, sa mergi la baie cand simti ca ai nevoie, am inteles ca infectiile pot aparea daca te tii sa nu mergi.

Stiu ca tratamentele homeopate dureaza, dar as lua macar in paralel si apoi toata sarcina ca si protectie. Eu am rezolvat ffff multe cu homeopatia in utlimul an - am ramas insarcinata cand medicii nu imi dadeau sanse, am rezolvat o constipatie veche de cand ma stiu, dureri de cap care apareau de 2-3 ori pe saptamana... Sper sa ma intareasca si la capitolul vezica urinara [:)]





Etichetat si cu mai, gravidute, ciresele, sarcina

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -