Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Clubul Pilates

pilates abdomen plat

36 raspunsuri la acest subiect

#21
caress

caress

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.031 mesaje

Postat 22 octombrie 2013 - 08:30

Eu nu am vazut programele lui Mary, dar cu siguranta iti dai seama daca sunt prea usoare pentru tine si cam cat te solicita.Totusi tu te incadrezi la avansati, posibil sa nu fie ce trebuie...

 

Intr adevar pilatesul se bazeaza in principal pe miscari lente, controlate, pe respiratie, echilibru, multa izometrie si stretching.Principalele rezultate nu sunt in niciun caz pierderea in greutate, zic eu, ci alungirea muschilor, definire si castigarea mobilitatii.Daca alegi programul potrivit , rezultate vor fi cu siguranta...



#22
puisorul

puisorul

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.594 mesaje

Postat 22 octombrie 2013 - 09:06

Hop si eu in clubul de pilates  [:)]

 

Fac constant cam de doi ani cu mici intreruperi. Am inceput sa fac cu un kinetoterapeut dupa operatia de hernie de disc. Facem foarte mult cu mingea( fitball) pt ca asa e mai putin solicitata coloana, si cam toate din grup suntem cu probleme. Inainte de operatie imi placea mult tae-bo dar s-au dus vremurile alea. M-am invatat sa imi placa si pilatesul. Si rezultate sunt. Nu pe kg dar pe mobilitate si abdomen sigur.

 

As incerca si ceva yoga acasa, dar vreau sa o intreb si pe kinetoterapeuta daca e ok, sa nu imi fac mai mult rau. Desi nu cred.



#23
anna_a

anna_a

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.257 mesaje

Postat 22 octombrie 2013 - 09:57

programul de 20 min si eu cred ca e usurel, l-am facut ieri dupa ce nu mai facusem de ceva timp si a fost relativ usor, oricum dupa 3 zile ma obisnuiesc cu el

 

dar are si programe de 40-50 min, acceletared body sculpting si altul advanced; o sa fac pe asta de 20 min cateva zile si apoi trec la acceletated

dar, ca intotdeauna, cand ma apuc de ceva, a 2-a zi intervine ceva, azi CM-ul asa din senin, sa vad dc reusesc sa fac ca nu ma simt prea bine



#24
Naty

Naty

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.596 mesaje

Postat 22 octombrie 2013 - 15:10

Ma inscriu si eu in club, am reluat Pilates (numai la sala, acasa n-am timp/chef) dupa o pauza lunga in care am facut numai gimnastica medicala (am discopatie). 

Mi se pare cea mai frumoasa forma de antrenament!

Merg la sala cu fie-mea de 9 ani, ii place si ei tare mult.



#25
carolinah

carolinah

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.568 mesaje

Postat 22 octombrie 2013 - 15:12

Marina, pai eu aveam 2 luni de la a 2-a nastere si o burta in consecinta. Dupa ala de 20 min basic am trecut la ala advanced body slimming, apoi la unul mai lung etc etc... Sigur ca am obtinut rezultate...comparativ cu starea initiala.

 

Daca tu, la nivelul tau de fitness, te apuci acum de el ti se va parea ca dormi! Si mie la fel. 

 

 

Ce fac acum la sala (mai bine zi faceam, ca a plecat instructoarea aia buna pe care o aveam) nici nu se compara!!! E mai aproape de ceea ce zice Caress: plankuri, fitball, lucrat cu gantere si cu benzi elastice etc etc.


Editat de carolinah, 22 octombrie 2013 - 15:15 .


#26
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 23 octombrie 2013 - 08:30

Caro, mersi m-am relaxat:) toata lumea vorbeste de beneficiile pilates-ului si ma gandeam ce imi scapa , exercitiile lui Mari sunt OK dar departe de a fi un miracol. Probabil ca dupa sarcina sunt exercitiile perfecte, nu extrem de solicitante, nu in fortza numai bine sa reajustezi corpul.

#27
caress

caress

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.031 mesaje

Postat 23 octombrie 2013 - 10:11

Pentru a n-a oara mi-am dat seama cat de important este sa ai un instructor bun, care stie si dupa luni de zile sa te faca sa nu te plictisesti, sa te provoace cu ceva nou la fiecare ora, sa te scoata din zona de confort cu exercitii pe care nu le-ai mai incercat, cu combinatii inedite.Din punctul asta de vedere am avut un noroc...M-am dus la cea mai apropiata sala care avea ore de pilates.Si acolo am ramas! As putea sa filmez o serie de ,,plank variations'', dar ar trebui sa nu fac, ceea ce e dificil...:)



#28
anna_a

anna_a

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.257 mesaje

Postat 23 octombrie 2013 - 12:11

caress, tie chiar iti place sa faci asta, eu le fac de nevoie,  ca tot zic sa mai dau jos un pic si sa ma mai modelez, dar nu neaparat ca mi se pare greu, dar fie n-am timp sau nu-mi gasesc, fie ma plictisesc cand le fac



#29
caress

caress

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.031 mesaje

Postat 23 octombrie 2013 - 12:40

Acasa sa stii ca m-as plictisi si eu...e altceva la sala, nu se compara...



#30
anna_a

anna_a

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.257 mesaje

Postat 23 octombrie 2013 - 17:10

cu greu, am reusit sa-mi fac timp pt cele 20-25 min, dupa ora 17 si acum ma intorc la muncaaaaa :(





Etichetat si cu pilates, abdomen plat

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -