Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mama


56 raspunsuri la acest subiect

#11
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 17 octombrie 2013 - 15:11

Eu nu inteleg de ce trebuie sa te certi cu ea si de ce esti prezenta in cearta ei...E dreptul ei sa fie deranjata de anumite lucruri precum e si dreptul tau sa fii deranjata de aceleasi sau altele, e dreptul ei sa fie obosita si sa stea unde vrea ea, e un om care a muncit de la 16 ani sa se intretina....nu inteleg care e problema ta. Pe ea nu ai cum s-o schimbi, la tine si la cum sa faci fata situatiilor fara sa iasa scantei poti sa lucrezi. Nu stiu, esti intr-o situatie deloc ok, si la alte topicuri te plangi de mama ta, ca e asa si pe dincolo....persisti in aceasta plangere si nu iei nici o masura, in continuare astepti miracolul ca ai tai sa se schimbe, sa nu te mai vada cu handicap si sa aiba grija de tine si de copilul tau...tu, faci ceva concret pt a-ti fi bine tie si copilului tau? Eu personal nu vreau nici un raspuns....mi-e suficient daca iti pui intrebarile astea.



#12
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 17 octombrie 2013 - 15:15

Blue si tu ai devenit un pachet de nervi......asta amplifica si mai mult atmosfera.

Lasa centura un pic jos si focuseaza-te mai mult pe ce ai de fc in viitor.

Incearca sa ai cat mai putin contact cu mama ta,zilnic.Fetita fa in asa fel,mergeti in parc......numai sa evitati contactele,nu de alta dar copilul vad ca sufera fff mult....



#13
blue_starr

blue_starr

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 284 mesaje

Postat 18 octombrie 2013 - 05:49

Din cate stiu eu fata te este la gradinita. Este la program normal sau prelungit?
Te intreb pentru ca, dupa parerea ar trebui sa limitezi cumva accesul fetitei la mama ta.
Tocmai pentru ca nu va puteti muta prea curand, cred ca ar tb ca fata dupa gradi sa stea cat mai putin cu ea ca sa nu mai aibe ce sa-ti reproseze tie. Bineinteles ca daca fetita va vrea la bunica ei, las-o dar spune-i ca nu poate sa stea mult (30  min)ca bunica e obosita (vezi tu ce gasesti). Poate asa vei mai detensiona putin lucrurile. Bafta!


Geuta e la program prelungit de la 7 la 4 si ii explic copilului cat de mult pot sa o lase pe bunica-sa sa vina la mine daca vrea ceva, dar nah copilul e copil mai vrea atentie si de la ea.

#14
blue_starr

blue_starr

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 284 mesaje

Postat 18 octombrie 2013 - 05:53

Eu nu inteleg de ce trebuie sa te certi cu ea si de ce esti prezenta in cearta ei...E dreptul ei sa fie deranjata de anumite lucruri precum e si dreptul tau sa fii deranjata de aceleasi sau altele, e dreptul ei sa fie obosita si sa stea unde vrea ea, e un om care a muncit de la 16 ani sa se intretina....nu inteleg care e problema ta. Pe ea nu ai cum s-o schimbi, la tine si la cum sa faci fata situatiilor fara sa iasa scantei poti sa lucrezi. Nu stiu, esti intr-o situatie deloc ok, si la alte topicuri te plangi de mama ta, ca e asa si pe dincolo....persisti in aceasta plangere si nu iei nici o masura, in continuare astepti miracolul ca ai tai sa se schimbe, sa nu te mai vada cu handicap si sa aiba grija de tine si de copilul tau...tu, faci ceva concret pt a-ti fi bine tie si copilului tau? Eu personal nu vreau nici un raspuns....mi-e suficient daca iti pui intrebarile astea.


Tocmai ca nu eu sunt cea care se cearta si crede-ma ca nici nu vreau sa o schimb in vreun fel. Si da are dreptul sa stea cat vrea si sa nu munceasca ca doar a muncit destul.

Da sa ma lase pe mine in ploile mele si sa nu imi toace mie nervii cu prostii de genul : cutare a facut aia sau de ce a venit cutare la tine sau de ce ma suna nu stiu cine etc.

Si eu nu ii cer ei sa ma ajute cu copilul nici macar nu ii spun ce probleme am ( nu e genul care sa asculte)

#15
blue_starr

blue_starr

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 284 mesaje

Postat 18 octombrie 2013 - 05:55

Blue si tu ai devenit un pachet de nervi......asta amplifica si mai mult atmosfera.
Lasa centura un pic jos si focuseaza-te mai mult pe ce ai de fc in viitor.
Incearca sa ai cat mai putin contact cu mama ta,zilnic.Fetita fa in asa fel,mergeti in parc......numai sa evitati contactele,nu de alta dar copilul vad ca sufera fff mult....


Deocamdata asta fac, ea intelege ca ,,momo,, e obosita si se straduieste si fiicamea sa nu ii ceara prea multe, poate doar atunci cand nu sunt eu prin preajma ii mai cere cate ceva.

#16
blue_starr

blue_starr

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 284 mesaje

Postat 18 octombrie 2013 - 05:59

scrisesem un mesaj, dar mi-a picat netul
blue, te-ai interesat daca poti primi un ajutor de la primarie ? esti mama singura, nu ai job, e posibil sa te incadrezi pentru acordarea unui ajutor social sau cum s-o numi. poate stie cineva mai bine despre ce este vorba, in ce conditii se acorda, samd.


M-am interesat deocamdata in adfara de suplimentul de alocatie nu pot primii nimic, am fost si pe la fortele de munca si nu gasesc nimic cat de cat flexibil, ca sa am timp dimineata sa o duc pe aia mica la gradinita.

Mai impart pliante dar asta doar in zilele in care sunt chemata la sediu ca sa imi dea sa le impart ( in general la sfarsit de saptamana)

Deci ultima solutie pe care o vad o sa ma inscriu in audienta la primar si vad ce rezolv atunci.

#17
blue_starr

blue_starr

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 284 mesaje

Postat 18 octombrie 2013 - 06:01

blue, n-ai putea gasi, sa zicem, o casa de vacanta de care sa ai grija in lipsa proprietarilor, sa locuiesti acolo cu fetita, intr-o camaruta ? nu stiu cum stau lucrurile la voi in zona, daca exista macar o astfel de posibilitate.


Corina se poate dar si aia merge pe recomandari adica trebuie sa ma recomande cineva la persoana respectiva, altfel nu cred ca propietarul ar avea incredere in mine asa brusc ca sa ii am grija de casa. Dar o sa incerc si varianta asta.

#18
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 18 octombrie 2013 - 08:57

Sincer nu mai stiu cum sa procedez cu mama, macar cu Sandra sa se comporte mai normal daca cu noi nu reuseste..

Atata timp cat locuiesti in casa ei, ea face regulile. Iti convine bine, nu-ti convine... asta e.



#19
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 18 octombrie 2013 - 10:26

Tocmai ca nu eu sunt cea care se cearta si crede-ma ca nici nu vreau sa o schimb in vreun fel. Si da are dreptul sa stea cat vrea si sa nu munceasca ca doar a muncit destul.

Da sa ma lase pe mine in ploile mele si sa nu imi toace mie nervii cu prostii de genul : cutare a facut aia sau de ce a venit cutare la tine sau de ce ma suna nu stiu cine etc.

Si eu nu ii cer ei sa ma ajute cu copilul nici macar nu ii spun ce probleme am ( nu e genul care sa asculte)

Te contrazici singura...initial afirmi ca vrei s-o schimbi macar in rel cu fata ta, acum nu mai vrei. In fine....cum zice si Marius, casa ei, regulile ei. Stand acolo, ii dai dreptul sa te intrebe ...intelege, singura vinovata pt aceasta situatie esti doar tu si e aboslut normal si omenesc sa gresesti, nu stiu de ce in general cand i se zice cuiva, "gresesti, ai gresit" sare ca ars.....e omenesc sa gresim, suntem oameni nu roboti...important este sa-ti constientizezi greselile si sa lucrezi la ele.....tu vrei sa te lase in ploile tale....e imposibil atata timp cat stai acolo, nu poti sa-i permiti unui om N ani ceva si deodata sa zici stop, nu mai vreau dar sa stai tzapan ancorat in acea situatie....omul ala nu va inceta pt ca a avut permisiunea ta N ani si daca stai in continuare acolo, inca o are....e ca si cu bataia....X sta cu Y, Y cafteste pe X, daca X nu pleaca inseamna ca i-a dat permisiunea lui Y s-o mai cafteasca o data. Spui ca nu te certi....daca nu te-ai certa si tu nu te-ar afecta, poti sa-i spui politicos si amabil, "de azi nu mai vreau sa ne certam" si sa ramai calma, "de ce te suna X", nu stiu, dar poti sa-l intrebi, etc



#20
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 19 octombrie 2013 - 11:59

Eu nu stiu cum isi poate inchipui cineva ca blue_starr, in conditiile in care nu are o sursa de venit, isi poate pune problema sa se multe altundeva...doar asta inseamna niste cheltuieli considerabile, indiferent ca nu platesti chirie, dar tot ai de platit intretinere, curent, etc.

 

Cu sursa de venit, iar au fost ceva discutii. E greu, daca nu chiar foarte greu cata vreme nu ai o calificare clara, iar orasul in care locuieste ea o dezavantajeaza mai rau.

 

In plus, ca e SINGURA responsabila in cresterea copilului (tatal nu e in niciun fel implicat, nu contribuie la veniturile familiei, nu exista) ingreuneaza si mai mult situatia.

 

E simplu sa spui: ia-ti bagajele si du-te. Pai unde sa se duca? De ce toti scot linia si-i articuleaza cateva peste degete? Oare cat e de fezabila teoria asta, sa se mute ea separat...cu copilul...si sa-si ia si servici! Si nici s-o mai ajute cineva!

 

Din pacate este un caz foarte trist si suturile in fund nu ajuta prea mult. Probabil ca sunf toarte multe persoane in aceeasi situatie ca si ea, depinzand chiar si la varste de 20+ de niste parinti care sunt asa cum sunt...pentru ca sanse adevarate la o viata independenta aici in Romania exista, dar sunt limitate.

 

Blue_starr, e foarte bine ca te-ai gandit sa mergi in audienta la primar. Cine stie, poate te poate ajuta cu ceva. Exista locuinte sociale (desi va trebui sa te interesezi ce cheltuieli presupun si acestea), sau cine stie, poate mai exista si alte solutii pentru tine. [flo2]




Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -