Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

In Romania

ecologizare deseuri lets do it voluntari oradea bihor

2 raspunsuri la acest subiect

#1
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 17 octombrie 2013 - 11:54

Peste 11.600 de voluntary bihoreni au participat la „Let’s Do It, Bihor”, activitatea care a acoperit 190 de zone din judeţ.

 

 

 Acţiunea „Let’s Do It, Bihor”, desfășurată în acest an în judeţ, a fost un succes.Acest lucru rezultă din cifrele făcute publice de echipa de organizare a proiectului „Let’s Do It, Bihor”, în parteneriat cu Asociaţia Firmelor Bihorene și cu sprijinul Prefecturii Bihor. Rezultate şi participanţi În ceea ce privește distribuirea persoanelor implicate în proiect pe arii de  ârstă și de apartenenţă socio-profesională, statisticile arată în felul următor: elevi – 8507 persoane, profesori – 425 persoane, asistaţi social – 314 persoane, reprezentanţii Ocoalelor Silvice (Romsilva) – 636 persoane (dintre care 305 angajaţi cărora li s-au alăturat membrii familiei), jandarmi – 196 persoane, reprezentanţi din partea ABA Crișuri – 550 persoane,  eprezentanţii autorităţilor locale – 148 persoane, voluntari din ONG-uri – 56 persoane, voluntari din companii – 196 persoane, persoane i zice înregistrate pe site sau pe email – 788 persoane. Pe lângă persoanele participante, proiectul de implicare social s-a  bucurat și de sprijinul următoarelor  autorităţi: Primăria municipiului Oradea, Garda Naţională de Mediu, Agenţia pentru Protecţia Mediului, Inspectoratul Școlar Judeţean, Serviciul Public Salvamont Salvaspeo Bihor și Zona Metropolitană Oradea. Au fost curăţate 190 de zone din judeţ, identii cate pe raza sau în apropierea următoarelor localităţi. În aceste zone, au fost colectaţi 14188 saci ce au reprezentat 119,14 tone de deșeuri. Din totalul de 101 primării existente în judeţ, aproximativ 90 dintre acestea și-au arătat susţinerea faţă de proiect și s-au implicat cu efective de voluntari, respective cu materiale de curăţenie. Numărul școlilor care au răspuns pozitiv la apel s-a ridicat la 120 de instituţii de învăţământ.  Coordonatorul proiectului, Mihai Pop, remarcă implicarea extraordinară de care au dat dovadă bihorenii pentru ediţia din anul 2013. „Ne-am dorit să ajungem la 10000 de voluntari și credeam că acest lucru nu va fi posibil după rezultatele centralizate în după-masa zilei de 28 septembrie. În schimb, am primit timp de o săptămână raportări zilnice din judeţ și ne-am bucurat să vedem cum numărul voluntarilor implicaţi creștea de la o zi la alta. Cred că bihorenii și-au dat seama că «Let’s Do It, Bihor» nu este proiectul nostru, al echipei de organizare, ci este proiectul tuturor acelora care au participat la curăţenie”, a precizat Mihai Pop

 

Sursa: Jurnal Bihorean.



#2
Floren_

Floren_

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 520 mesaje

Postat 05 februarie 2014 - 19:59

Marius, nu crezi ca subiecte de genul acesta s-ar incadra mult mai bine pe alte forumuri? Nu vreau sa supar pe nimeni, dar unele subiecte propuse de tine sunt cam departe de temele specifice acestui forum. 

Parerea mea.



#3
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 05 februarie 2014 - 20:29

Da, ai dreptate. La fel sunt si cele despre Bianca Dragusanu de exemplu. Nu au absolut nimic in comun cu temele specifice acestui forum. Insa cum din 2001 acest forum s-a dezvoltat pe "n" directii stiu ce am de facut. Trebuie sa deschid o linie noua despre teme generale care tin de civilizatie alaturi desigur si de cele in care se diseaca daca culoarea desuului BD era roz pur sau o nuanta roz bonbon ceea ce desigur este departe de temele specifice ale acestui forum [:)] 

 

 Dar pe fond ai dreptate. [flo2]





Etichetat si cu ecologizare, deseuri, lets do it, voluntari, oradea, bihor

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -