Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Nasterea naturala

nasterea nasterea naturala

22 raspunsuri la acest subiect

#11
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 13 octombrie 2013 - 21:17

Nastere naturala sau vaginala = nastere prin vagin (cu sau fara epidurala, cu sau fara "gas and air", cu sau fara injectia cu diamorfina, cu sau fara epiziotomie, cu sau fara forceps sau ventuza).

 

Am nascut prima data prin cezariana de urgenta (cu epidurala), a doua oara natural (doar cu "gas and air" in ultimele 10 minute, a mers prea repede travaliul si nu au mai ajuns sa imi puna epidurala). Daca ar fi sa mai nasc a treia oara, intre cele doua, prefer natural cu "gas and air", desi zau natural cu epidurala ar fi fost ideal , da' mno... nu a fost sa fie [:)]



#12
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 13 octombrie 2013 - 21:24

Da, si eu am ridicat o spranceana cand am citit da nu am vrut sa spun nimic.

Nasterea naturala e nasterea pe cale vaginala indiferent daca se foloseste Oxiton, anstezie sau altele.

Exista 2 tipuri de nasteri: cezariana si naturala=vaginala.

 

Inteleg la ce s eface referire, si anume ca daca e 'natural' e fara medicamente, dar dpdv medical nu are absolut nici o legatura.



#13
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 14 octombrie 2013 - 09:07

In principiu, folosit pe scara larga termenul de nastere naturala se refera la nasterea fara ajutor chimic din afara.

Dar si cea naturala cu ajutor medicamentos e tot... naturala.

 

Ca oricare alt cuvant/expresie din limba romana are 2 intelesuri. Este o exprimare cu dublu-sens. Echivoca. Dar asta nu ne impiedica sa intelegem exact la ce se face referire in articol.

In articol, se vorbeste numai de unul dintre ele.

 

Si se vorbeste din punctul de vedere al femeii care naste nu din cel al doctorului.

 

====

Am avut o sarcina cu probleme fiind pe lista cu cezariana. In ultimul moment (pentru ca medical a fost posibil) am renuntat optand pentru nasterea naturala. Sala de operatie a fost oricum pregatita in caz de ceva.

De ce am ales nasterea naturala?

1. imi era frica de anestezie (pe atunci era totala)

2. doream sa-mi vad copilul atunci pe loc.

3. asa am visat ca trebuie sa fac

4. mi s-a parut ceva firesc si usor

 

Ca sa nu mai povestesc cum cu o seara inainte am visat ca odrasla are cordonul ombilical in jurul gatului. Am ramas in analele spitalului pentru ca le-am spus doctoritelor si asistentelor ca eu o sa am porblema asta cu cordonul si chiar eram ingrijorata. [:-)))]

Am avut partial dreptate. Cordonul era foarte lung si biata mea copila era infasurata bine, pe dupa gat, pe dupa maini, picioare....

 

Sunt o persoana echilibrata si deci totul a decurs extraordinar de bine, cu dureri, dar nu pot sa spun ca le-am resimtiti atat de tare incat sa tip sau sa cer ajutor medicamentos - sincera sa fiu acu' 15 ani nici nu stiu daca se foloseau pe scara larga.

 

Oricum nasterea a fost provocata, cam cu 2 saptamani inainte de termen - copila era prea mare ca sa o mai lase la dospit. Ocitocina aia baga niste dureri ceva mai mari.

 

Nu stiu daca m-am simtit mai puternica sau am capatat o mai mare incredere in mine. Poate ca da. Dar asta tot nu ma face sa prefer dentistul in locul nasterii naturale.

 



#14
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 14 octombrie 2013 - 11:33

Dar asta tot nu ma face sa prefer dentistul in locul nasterii naturale.

[:-)))]

Si eu la fel, durerile de la cele 2 nasteri (ambele naturale) mi s-au parut mai usor de suportat fata de durerile de dinti/masele sau durerilor si senzatiilor din timpul sedintelor de la dentist!!



#15
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 14 octombrie 2013 - 16:04

Si eu la fel. In materie de dinti am indurat dureri muuuult mai mari decat la nasteri.

Odata stiu ca mi-au dat lacrimile instantaneu. La nasteri nu a fost vorba de asa ceva.

 

Din pacate cu nasterile am terminat dar cu dintii nu [audinti]

 

Ce e misto la nastere e ca stii ca durerea are un final, si inca un final fericit. E un efort pe care il faci pentru ceva pretios.


Editat de lavi02, 14 octombrie 2013 - 16:06 .


#16
RalexHD

RalexHD

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 980 mesaje

Postat 05 ianuarie 2014 - 17:25

Se spune ca durerile de rinichi se compara cu o nastere naturala. Dureri de rinichi nu am avut si sper sa nici nu am,am vazut ce inseamna o colica renala si nu este usor... In schimb am nascut natural si fara epidurala,ceea ce-mi doresc si la cea de-a doua nastere.
Cum spune si Lavi, la nasterea naturala durererea are un sfarsit si un final fericit.
DarkBendis spune-mi te rog, ce inseamna "gas and air", la noi nu am auzit termenul, ce anume presupune?

#17
monik2014

monik2014

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 432 mesaje

Postat 17 iulie 2014 - 19:00

Natural am nascut si eu de 2 ori. Fara epidurala. La prima sarcina imi amintesc ca am intrebat dr daca se face asa ceva si mi-a spus ca la maternitatea de stat unde am sa nasc nu se face.

Asa ca a doua oara nici nu am mai intrebat.

Culmea e ca acum incerc sa-mi amintesc durerile si nu mai pot. stiu doar ca durea. Dar mai stiu si senzatia de usurare si fericire imediat dupa cand mi-au pus bebele pe burtica.



#18
ionella3003

ionella3003

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.612 mesaje

Postat 17 iulie 2014 - 21:04

Asta e minunat ca durerile nasterii chiar le uiti... Eu pe Alex l-am nascut natural, nastere grabita cu oxitocina - ca era dr de garda:). Am avut niste momente mai grele, mai ales ca sotul urma sa plece in misiune si imi era o mare ciuda ca nu e cu mine in acele momente. M-am refacut foarte greu dupa nastere, am avut ceva probleme cu epiziotomia si am zis ca nu mai fac copii... never ever:) Vine al treilea, am uitat demult cum a fost:)

 

Culmea e ca acum incerc sa-mi amintesc durerile si nu mai pot. stiu doar ca durea. Dar mai stiu si senzatia de usurare si fericire imediat dupa cand mi-au pus bebele pe burtica.



#19
icailoaie

icailoaie

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.526 mesaje

Postat 17 iulie 2014 - 23:05

Asta e minunat ca durerile nasterii chiar le uiti... Eu pe Alex l-am nascut natural, nastere grabita cu oxitocina - ca era dr de garda:). Am avut niste momente mai grele, mai ales ca sotul urma sa plece in misiune si imi era o mare ciuda ca nu e cu mine in acele momente. M-am refacut foarte greu dupa nastere, am avut ceva probleme cu epiziotomia si am zis ca nu mai fac copii... never ever:) Vine al treilea, am uitat demult cum a fost:)

ionella se pare ca bebe nu te intreaba cand sa vina.. vine si gata [:)]  si nici nu il intereseaza ca tu nu mai vrei copii... asa ca mai trebuie sa treci odata prin experienta nasterii.

 

sarcina usoara!



#20
ionella3003

ionella3003

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.612 mesaje

Postat 20 iulie 2014 - 21:42

Da, Ica, asa este:) Am citit candva ca nu noi alegem momentul cand devenim parinti, ci copiii ne aleg ca parinti:) Sincer - de abia astept sa fiu mama x 3:)





Etichetat si cu nasterea, nasterea naturala

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -