Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Femei razboinice

femei

16 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 11 octombrie 2013 - 18:20

Iata niste poze impresionante poze cu femei razboinice din Etiopia. Desigur, in general, femeile sunt niste razboinice insa e impresionant sa vezi forta acestor imagini.

 

1a.jpg

2a.jpg

3a.jpg

mai multe poze aici.

 

Ma intreb: daca acolo femeile sunt responsabile cu copiii, cu mancarea si cu razboiul, cu ce se ocupa barbatii?

 

[soricel]



#2
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 11 octombrie 2013 - 18:33

 Desigur, in general, femeile sunt niste razboinice

 

Nu sunt de acord cu afirmatia asta. O femeie nu poate fi razboinica prin definitie, dimpotriva, cea care da viata nu poate lua vieti, nu poate fi pro-razboi, e impotriva firii.

Sigur ca in lumea asta nebuna si plina de nenorociri in care traim, exista si femei-soldat, in Africa, cred ca in toate tarile astea macinate de razboaie civile, tribale sau de care or mai fi. Stiu ca raposatul Gadhaffi era aparat de niste "amazoane", sau ce sa mai zicem de Israel, unde femeile fac armata vreo 3 ani daca nu ma insel.

Cred ca femeile care participa la razboaie o fac pentru a apara cu fanatism o cauza (vezi conflictele din Orientul mijlociu), sau sunt poate implicate fara voia lor, fara sa le intrebe nimeni, traind intr-o zona de conflict. Or fi existand oare si "mercenare"?

 

Mie pozele astea imi dau un fior pe sira spinarii.


Editat de Fleurdelise, 11 octombrie 2013 - 19:57 .


#3
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 11 octombrie 2013 - 18:36

Am fost curioasa si am cautat informatii pe net deaspre femeile cu urme de bici pe spate si, iata, ce am gasit : [fri]

 

"Principala traditie a lor este asa numita ceremonie de “saritura peste vite” – “bull jumping”. Este un trib mai mare, sunt vreo 50.000 suflete. “Bull jumping ceremony” este ceremonia prin care tinerii satului pot fi considerati barbati si astfel au dreptul sa-si aleaga o nevasta. Practic, tanarul complet dezbracat, doar vopsit pe fata sare peste un numar de vaci puse una langa alta. Acesta trebuie sa alerge pe spinarea vitelor dus-intors de doua sau trei ori… Pare ciudat, dar probabil cea mai ciudata parte din ceremonial este lovirea femeilor cu nuielele… daca barbatul isi manifesta puterea prin saritul peste vaci, femeile arata ca sunt “tari” suportand lovituri cu nuielele… Femeile care trebuie biciuite sunt femei din familia candidatului la sarit – de cele mai multe ori surori sau verisoare. In general, se imbata zdravan si apoi sufland cat pot de tare intr-o vuvuzela ataca barbatii satului cerand sa fie bicuite cu o nuielusa… O adevarata hameri-tza trebuie dupa fiecare lovitura sa ceara mai multe, intrebandu-l in batjocura daca doar atata poate… ranile pricinuite sunt un motiv de mandrie, iar cicatricile sunt un ca niste decoratii peste timp. “Nu esti o femeie hamer daca nu ai cicatrice. Asta e traditia noastra. Daca nu vrei sa fi biciuita, poti sa pleci, nu mai esti hamer” am vazut in documentarul din muzeul Vaii Omo din Jinka."

 

http://www.imperator...episodul-4.html



#4
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 11 octombrie 2013 - 18:45


Ma intreb: daca acolo femeile sunt responsabile cu copiii, cu mancarea si cu razboiul, cu ce se ocupa barbatii?

 

 

 

Buna intrebare. 

Am cautat pe net, dar nu am gasit nimic despre viata, in cuplu, a femeilor si barbatilor  etiopieni.



#5
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 11 octombrie 2013 - 18:53

Fleur, m-am gândit in primul rând la conotatia pozitivă a cuvântului- razboinice in ghilimele adică
Am zis de fapt niște razboinice- e clar ca e o nuanta...
[flo]

#6
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 11 octombrie 2013 - 19:17

 

 

Mie pozele astea imi dau un fior pe sira spinarii.

Si mie!Eu nu vad fortza in imaginile astea...nu pot descrie exact ce-mi inspira...ins anu fortza,admiratzie! [fri]

 

Da,cred ca sunt si femei mercenare...brrr...ce alaturare de substantive!

 

Dana



#7
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 11 octombrie 2013 - 19:21

Ok dar cu cine se bat ele de fapt?

#8
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 11 octombrie 2013 - 19:27

Ok dar cu cine se bat ele de fapt?

Pai tu ne pui poze si link si ne intrebi pe noi? [:D]

 

Oricum e foarte trist ca armele de foc au ajuns si in cele mai primitive triburi.

 

Isi pastreaza primitivitatea din multe puncte d evedere,ins a"progresul"inseamna ...arme de foc.Bleah...

 

Dana



#9
Alexia27

Alexia27

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.247 mesaje

Postat 12 octombrie 2013 - 04:27

Barbatii au grija de vaci, in timp ce femeile fac restul: se ocupa de copii, cara apa, au grija de gospodarie. Armele sunt pentru paza vitelor pe care o asigura alaturi de barbati.

 

Femeile sunt biciuite ca parte din rutina zilnica pana cand au cel putin doi copii. Barbatii au dreptul sa le bata de cate ori vor fara nici un motiv sau explicatie. In trib se poarta poligamia, primele sotii avand un statut mai inalt, celelalte fiind tratate mai mult ca sclave.

 

=info luate din linkul pus de Mirela= 



#10
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 12 octombrie 2013 - 08:46

"Dacă despre bărbaţii din diferite triburi ale lumii se ştie că sunt supuşi la tot felul de ritualuri pentru a fi consideraţi maturi, despre încercările prin care trecute femeile se cunosc puţine lucruri. Iar despre cele din tribul etiopian Hamer se poate spune că sunt cu adevărat curajoase, ele suportând lovituri de bici pe spate, mândrindu-se ulterior cu cicatricele, în timpul unui ritual masculin. 

 
Tribul trăieşte într-o regiune virgină, rămasă aproape neatinsă de secole întregi. Zona, ocolită de progres şi civilizaţie, face parte din patrimoniul UNESCO şi, conform Environmental Graffitti, nu are asemănare pe Terra.
 
Una dintre sărbătorile tipice tribului, ai cărui membri trăiesc pe Valea Omo, din Etiopia, este cea a "transformării" băieţilor în bărbaţi. Momentul trecerii spre lumea adulţilor, purificarea corporală ce se consideră a avea loc, este marcat în prezenţa şi cu ajutorul vitelor, care joacă un rol esenţial în existenţa băştinaşilor."
 




Etichetat si cu femei

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -