Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Felicitari Arnnia, C.Raluca, Pisoi, Simona, Nicopic! Dovlecei de Sept-Oct 2013 (25)

gravidute sept2013 oct2013

369 raspunsuri la acest subiect

#41
c.raluca

c.raluca

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 397 mesaje

Postat 13 octombrie 2013 - 14:46

Felicitari, marinush!

 

De cand a trecut din colostru in lapte, sanii nu se mai fac pietroi, dar baiatul pare ca se satura. Curge si mai usor... ma tot gandesc sa nu mai patesc ca in trecut sa-l pierd, nu vreau sa par paranoica... beau in continuare 3-4 cani de ceai de stimulare pe zi si ceai de colici caci el nu-l accepta si incep usor usor sa incerc alimente noi. Cartofii i-am scos din meniu, dupa ce alaltaieri a urlat toata ziua de la cartofii copti.

Azi am baut o jumatate de cescuta de cafea cu un pic de lapte, vad ca nu da semne ca l-ar fi deranjat.

Am fost si afara jumatate de ora, adormit, era asa bine, 20 de grade+

Ma simt super obosita si fericita.

Weekend placut!



#42
ela_ella2003

ela_ella2003

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.090 mesaje

Postat 13 octombrie 2013 - 16:06

Felicitari marinush

 

Abia asteptam si noi sa iesim afara la plimbarica

 

Alina, te inteleg, si al meu bebe cand nu doarme stau cu el la povesti, nu pot dormi



#43
mina

mina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.609 mesaje

Postat 13 octombrie 2013 - 16:26

Aly, felicitari pt bebe mic, sa fiti sanatosi si fericiti.
Asa e, pompa doare, incearca sa pui niste comprese calde inainte si mulge manual la inceput, sa deschizi canalele. De asemenea, eu am obs ca daca dau cu garmastan dupa fiecare supt/muls doare mai putin. Oricum, in timp se obisnuiesc sanii
si dispare durerea, asa ca tre sa perseverezi.

Marinush, felicitari pt bucalata, sa va traiasca si sa fiti fericiti!

Andra, felicitari pt printul frumos si destept, si pentru voi ca stiti creste asa copii deosebiti. Bravo pt revenirea intru toate cele ;), asteptam si noi controlul de 6 sapt din pct asta de vedere . . . Interesant ca la prima nastere nu aveam nicio nerabdare in privinta asta . . . Deh, batranetea si intelepciunea :))

#44
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 13 octombrie 2013 - 16:50

Aly, felicitari pt bebe mic, sa fiti sanatosi si fericiti.
Asa e, pompa doare, incearca sa pui niste comprese calde inainte si mulge manual la inceput, sa deschizi canalele. De asemenea, eu am obs ca daca dau cu garmastan dupa fiecare supt/muls doare mai putin. Oricum, in timp se obisnuiesc sanii
si dispare durerea, asa ca tre sa perseverezi.

Marinush, felicitari pt bucalata, sa va traiasca si sa fiti fericiti!

Andra, felicitari pt printul frumos si destept, si pentru voi ca stiti creste asa copii deosebiti. Bravo pt revenirea intru toate cele ;), asteptam si noi controlul de 6 sapt din pct asta de vedere . . . Interesant ca la prima nastere nu aveam nicio nerabdare in privinta asta . . . Deh, batranetea si intelepciunea :))

[:-)))]Intelepciunea noastra cea de toate zilele... Eu de control am trecut cu brio, astept insa sa ma odihnesc putin mai mult si sa fie sterilizat sotul [:-)))] ..Monsieur si-a facut programare pe 1 noiembrie, prima data posibila, conform agendei medicului...Eu la pastile nu ma mai intorc (din cauza lor mi-era extrem de greu sa slabesc, iar acum vreau sa tin o dieta serioasa dupa ce nu o sa mai alaptez pt a scapa de tot surplusul posibil) si 3 pisoi mi-s de ajuns, asa ca asteptam rabdatori...


Editat de danyce, 13 octombrie 2013 - 16:51 .


#45
marinush

marinush

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 121 mesaje

Postat 13 octombrie 2013 - 16:51

Asa...am mai prins niste minute libere :) Cea mare e pe-afara cu tati, iar cea mica fura un pui de somn...Am uitat sa scriu ca am nascut normal, fara epidurala...sa fiu completa pe prima pagina :)

Nu stiam ca nici cartofi nu se poate cand alaptezi...eu vroiam sa va intreb de lapte ce stiti...am inteles ca laptele n-ar fi indicat, ci doar restul branzeturilor.

Fetelor, incercati sa nu stati la povesti cu ei noaptea...Chiar daca nu puteti dormi, dar sa nu vorbiti cu ei...sa invete ca este noapte...Eu rasfoiesc niste carti cat timp pedaleaza ea prin pat :))) O mai pup, dar ma abtin sa povestesc...



#46
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 13 octombrie 2013 - 16:59

Marinush, felicitari pt minunea mica! [flo2] [flo2] [flo2] Adriana-Elena, sa cresti  mare, sanatoasa si sa ai parte de noroc mereu!

 

Sunt de acord cu tine ca nu e indicat sa stam cu puii de povesti noaptea pentru a se obisnui cu ritmul nostru...E indicat si sa fie intuneric, eventual o veioza mica aprinsa intr-un colt, tocmai pentru a intelege ca nu e zi si a se obisnui cu ideea de intuneric/noapte...Copiii ne vor imita pe noi. Cu cat stam mai mult de povesti si lasam luminile aprinse, cu atat mai mult vor avea tendinta sa creada ca e normal sa continue asa.



#47
alinabold

alinabold

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 672 mesaje

Postat 13 octombrie 2013 - 17:55

Felicitari Marinush!!!!
Daniela: eu nu vorbesc deloc cu ea noaptea, nu aprind lumina ( am o lampa mica cu lumina slaba)si nu o iau in brate, dar ea cand e treaza scoate tot felul de sunete, se foieste ft mult si apoi regurgiteaza, o apuca apoi stranutul pt ca ii vine lapte si pe nas, apoi sughitul...si eu o aud si nu pot dormi. Azi noapte a stat in patut treaza de la 3.30 pana la 5 cand a inceput sa planga de foame. I-am dat de mancare si apoi iar foiala, maraieli, etc. A dormit ft mult ieri pe zi..normal ca noaptea nu mai avea somn.

#48
lorilady

lorilady

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 110 mesaje

Postat 13 octombrie 2013 - 18:14

Felicitari Marinush pentru minunea mica!!! crestere mare si sa va aduca numai bucurii!!!

 

Eu nu fac rabat de la nimic in ceea ce priveste mancarea, mananc si struguri si cartofi,  bebe nu da semne ca l-ar deranja ceva, este ff. cuminte , mananca, face caca , doarme si o luam de la inceput. Noaptea se trezeste cam de 2/3  ori, e o minune de copil :) azi facem 10 zile:)



#49
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 13 octombrie 2013 - 20:10

[flo2] [flo2] [flo2]  Multe multe felicitari, Marinush, sa creasca mare Adriana! Bine ai venit, frumoasa mica, sa fii mereu sanatoasa, fericita si iubita [flo2] [flo2] [flo2]

 

Danyce, felicitari sotului ca s-a decis pentru vasectomie, putini barbati sunt de acord sa isi faca asa ceva [flo2] [flo2]  (noi am discutat, si desi amandoi am decis ca nu mai vrem bb3, nici eu nici sotul nu suntem inca pregatiti sa luam o decizie ...definitiva in legatura cu contraceptia, adica legare de trompe la mine sau vasectomie la el. Poate totusi castigam la loterie in urmatorul an si atunci facem si pe bb3 [soricel] )

 

Marinush, cartofii sunt OK in alaptare - daca ii tolerezi. Se pare ca la noi e OK cu orice, atata timp cat nu sunt mancaruri picante (curry, chilli con carne), dar cunosc mamici care nu tolereaza lactatele, altele ... altceva (bebele cumnatei mele e OK cu toate branzeturile, mai putin Gorgonzola [alcool] ) . Deci poti sa mananci normal, si in functie de cum reactioneaza bebe, scoti din alimentatie ce nu ii place.

Ai dreptate ce spui, e important ca noaptea sa nu povestim cu bebelusii, sa nu ne jucam cu ei, papa si nani, atat, iar cand schimbam scutecul - si asta sa o facem doar daca e strict necesar - sa o facem rapid, fara sa ne jucam cu ei, sau sa povestim cu ei, la lumina cat mai mica, ei asa invata diferenta intre zi si noapte.

 

Alina, asa am patit si noi azi noapte, ieri a dormit donsoara cam toata ziua, si noaptea am cam facut eu 13-14 pe langa ea, a durat destul de mult pana am adormit-o. Asta daca nu cumva o fi deranjat-o la stomacel ce mancasem vineri seara - o jumatate de pizza care fusese OK, dar ca starter am avut o portie mica de chiftelute cu sos spaniol, gen tapas (cum am mai zis, mananc de toate, daca nu ii place, vad ce am mancat nou si scot de pe lista - sosul asta iese asadar de pe lista)

 

Raluca, foarte bine faci cu ceaiul de colici, ala e sa il bei tu, ca oricum trece in lapte si isi face treaba, nu sa i-l dai lu' bebe. Nu ii trebuie lui bebe nici ceai de nici un fel, nici apa, doar lapte (fie de la mami, fie formula)



#50
mina

mina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.609 mesaje

Postat 13 octombrie 2013 - 21:40

ca o dovada ca neuronu meu e dus pe campii, cand am citit de operatia pt sterilizare, a sotului tau, Daniela, m am gandit ca nu-l primesti in pat daca nu e sterilizat ca biberoanele, adica dezinfectat, si nu intelegeam ce ai cu bietul om . . . . :)))).

Noi nca nu am ales metoda contraceptiva pt viitor fiindca eu pastile nu mai iau (sunt caz clinic unic, manifest TOATE efectele adverse din prospect), legarea trompelor nu m-a lasat sotu sa imi fac, de sterilizarea lui nici vorba, iar sterilet no way ca sunt alergica la multe si e riscant. Dar nici alti pui nu as mai vrea ca nu ma tin curelele de inca o cezariana.



Etichetat si cu gravidute, sept2013, oct2013

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -