Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Felicitari Arnnia, C.Raluca, Pisoi, Simona, Nicopic! Dovlecei de Sept-Oct 2013 (25)

gravidute sept2013 oct2013

369 raspunsuri la acest subiect

#21
lorilady

lorilady

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 110 mesaje

Postat 12 octombrie 2013 - 14:37

Da, si inca e amortita zona, la mine e in zona operata si merge in jos cu amorteala. Am intrebat-o pe moasa si mi-a spus ca poate sa dureze pana la 6 luni vindecarea, odata cu taietura au fost sectionati si nervii mici de la nivelul pielii si dureaza ceva pana revin la normal.Am inteles ca exista ceva gel pentru refacere  mai rapida a cicatricelor, asta dupa 4 sapt. de la operatie se poate folosi. ma gandesc ca trebuie sa existe si in Romania astfel de gel.



#22
simona_81

simona_81

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 175 mesaje

Postat 12 octombrie 2013 - 15:05

fetele cu cezariana, voi aveti sau ati avut burta amortita? partea de sus a cezarienei pana la buric

Da. La prima ,tin minte ca a fost amortita cateva luni. Acum e la fel.



#23
mina

mina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.609 mesaje

Postat 12 octombrie 2013 - 15:36

eu doar pe incizie si o mica zona in jurul ei parca am pielea amortita. Trece, asa am patit si la cezariana anterioara.

#24
mina

mina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.609 mesaje

Postat 12 octombrie 2013 - 16:02

eu doar pe incizie si o mica zona in jurul ei parca am pielea amortita. Trece, asa am patit si la cezariana anterioara.

#25
mina

mina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.609 mesaje

Postat 12 octombrie 2013 - 16:08

ella, eu stiu ca zgaltaiala si leganatul violent sunt periculoase, nu ala de nani-nani-puiu-mamii. Adica legantul dulce in brate, balansoar sau chiar pe picioare sunt ok, altfel cre ca am fi toti lezati pe creier. Eu zic sa nu ti faci griji.

#26
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 12 octombrie 2013 - 17:22

fetele cu cezariana, voi aveti sau ati avut burta amortita? partea de sus a cezarienei pana la buric

Eu nu am problema asta si nici la Alma n-am avut-o. Cicatricea e super ok si zona din jur nu e sensibila. Doar cand se schimba vremea am ceva neplaceri, dar imi pun o centura de la Sana (din farmacie) peste burta, special conceputa pt a ajuta retragerea burtii dupa nastere. Asa imi protejez si zona respectiva de frig cand ies afara.



#27
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 12 octombrie 2013 - 17:24

ella, eu stiu ca zgaltaiala si leganatul violent sunt periculoase, nu ala de nani-nani-puiu-mamii. Adica legantul dulce in brate, balansoar sau chiar pe picioare sunt ok, altfel cre ca am fi toti lezati pe creier. Eu zic sa nu ti faci griji.

Si eu zic la fel.



#28
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 12 octombrie 2013 - 17:50

Rapid din nou, pana nu se trezeste asta mica [:)]

 

Ela, leganatul in brate, cu capul sustinut e OK, ce nu e OK e zgaltaitul si scuturatul.

Dupa cezariana, parca doar cateva saptamani am simtit zona amortita, apoi totul a revenit la normal, si s-a vindecat foarte frumos, am doar o dungulita subtire alba, care pare de fapt doar un pliu al pielii, abia se vede, si nu ma deranjeaza absolut deloc, iarna-vara.

 

De dormit e mai sigur sa doarma bebe pe spate decat intr-o parte - dormitul intr-o parte era recomadat de pediatrii acum mai mult timp, pe vremea parintilor nostri. Aici peste tot se insista, pana invata copilul sa se intoarca singur si sa-si aleaga singut pozitia de nani, parintii sa puna copilul sa doarma pe spate.

 

Arnnia, imi pare rau ca nu pune bebe cum trebuie in greutate. Pierderea fiziologica ar fi trebuit sa se termine, si de acum ar fi cazul se ingrase un pic dovlecelul. Pipi face? Caca face? Scutece ude are? Cat e de vioi? Asta cu golitul sanului - e cu dus si intors, deoarece glandele mamare produc tot timpul lapte, de golit nu il vei putea goli tu de tot, iar gurita bebelui scoate mai bine ca pompa. Domnisoara mea nu sta mult la san, dar trage foarte bine - Mister statea mult, intre 30 de min si o ora. Deci fiecare copil e diferit. Cum e acum? Sper ca sunteti mai bine si esti si tu mai linistita. Nu uita, incearca sa te odihnesti cat poti, mancare sanatoasa (nu doar supe si ciorbe, neaparat branzeturi, ou carne, trebuie proteine, carbohidrati, ai nevoie pentru lapte), multe lichide si cat mai putin stres - desi stiu cat e de greu [grup]

 

Ana, voi cum sunteti? Cum se simte Fabian? Sper ca au iesit bine analizele [pup]



#29
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 12 octombrie 2013 - 18:03

Despre noi:

 

Azi am fost la o zi de nastere, la un loc de joaca - de fapt la doua zile de nastere,  un baietel de 3 ani si surioara lui de 4. Veselie mare, Mister s-a simtit foarte bine, si Pixie a dormit mai tot timpul (iar cand s-a trezit am pus-o la san fara probleme, a papat, si apoi a adormit la loc).

Saptamana asta am avut sedinta cu parintii pentru prima data, de fapt o mini-audienta intre parinte si profesor (asa se face aici, intalnirile sunt intre 4 ochi, ca nu trebuie sa stie toti parintii ce are invatatoarea de discutat cu tine). Vestile au fost foarte bune, toata lumea e foarte multumita de junior, se descurca foarte, foarte bine cu cifrele si cu literele, si cu cititul (au inceput deja si sa citeasca), e foarte prietenos si are relatii bune cu colegii, e tare vorbaret (are cu cine semana) dar asculta ce i se spune si indeplineste frumos ce i se cere sa faca. Tare mandri suntem de baietelul nostru! Si au aparut si pozele in ziarul local cu noii scolarei de clasa 1, inclusiv cu el si colegii din scoala lui - se fac poze anual si apar intr-un supliment -, am cumparat sa trimitem si la bunici, amintire frumoasa pentru toata lumea [il]

 

Alte noutati... acum ca am trecut cu bine de controlul de 6 saptamani si ca asta mica doarme la ea in patut, hai sa spunem ca noi ne-am revenit cu TOTUL la normal, if you know what I mean :))  [pk] 

 

Saptamana viitoare sunt scolile in vacanta, deci o sa fiu acasa cu amandoi copilasii... as minti sa zic ca nu am emotii, sa am grija si de Pixie, si sa il distrez si pe Mister.



#30
c.raluca

c.raluca

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 397 mesaje

Postat 12 octombrie 2013 - 21:14

fetele cu cezariana, voi aveti sau ati avut burta amortita? partea de sus a cezarienei pana la buric

aproape pana la buric, da, e amortita, simt dar nu mult.

 

voi cat tineti burtiera?


Editat de c.raluca, 12 octombrie 2013 - 21:17 .




Etichetat si cu gravidute, sept2013, oct2013

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -