Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Moartea in Romania - studiu

moarte deces boli studiu

43 raspunsuri la acest subiect

#31
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 11 octombrie 2013 - 06:46

Nu exista scuza ca nu ai timp sa iti faci analizele si controalele, o zi pe an poti sa iti iei liber pt asa ceva.

Consulturile ginecologice, adica Papaniclaul nu se fac anual, daca ai 3 rezultate consecutive normale atunci se recomanda o data la 2-3 ani Papanicolaul. Asa ca nu e atat de incomod.

 

 

Cancerele din pacate nu mai sunt de mult apanajul batranetii, cand am plecat din Ro m-am ingrzit de ce am vazut: cancere in stadii terminale la 23 de ani, 25 de ani 30 de ani, 36 de ani, 20 si ceva de ani samd.

Fara antecedente in familie, ca sa spui ca era ceva de mers regulat la control.



#32
geuta

geuta

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.806 mesaje

Postat 11 octombrie 2013 - 08:51

Da' in ceconstau analizele pentru depistarea cancerului la sin?

 

La noi se consult ginecologic,ma rog itzi palpeaza sinul ,sonografie si mamografie.

 

Eu am descoperit ceva asta vara,insa s-a descoperit la investigatzii (sonografie si mamografie)ca nu e  nimic ,dea cum ins atrebuie s afac anual sonografie(ecografie)si mamografie.

 

Chiar as vrea sa stiu in ce consta depistarea prematura a cancerului la sin si costurile alea de ce sunt justificate!

 

Consultul anual cu papanicolau este gratuit,ecografia vaginala ins as eplateste,nu s eplateste mamografia si sonografia.

 

Sa stitzi ca nu avetzi dreptate cu "nu avem timp si bani"!

 

In momentul in care itzi este viatza amenintzata...s-ar putea ca banii si timpul ...sa nu mai aiba valoare.Anual sunt si in Romania analize gratuite.

 

Dana

Era vorba de test genetic  daca esti predispus sa faci cancer la san  (Next Geneneration Sequencing) pentru 19 gene asociate cu cancerul de san  si care costa 15.000 lei, iar cel pentru cancer de colon -Analiza genetica moleculara pentru cancer colorectal costa 10.500 lei. Acum nu sunt dr , dar ma intreb daca exista probabilitatea ca o buna perioada de timp analizele sa iasa bine si dupa o anumita varsta sa te trezesti cu o boala necrutatoare?



#33
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 11 octombrie 2013 - 08:54

De la BNS:

 

 I.DEMOGRAFIE 

  • Mortalitatea infantilă reprezintă număr de decese a copiilor în vîrstă sub 1 an exprimat la 1000 născuţi- vii, într-un spaţiu şi timp dat; 
  • Mortalitatea copiilor în vârstă sub 5 ani reprezintă număr de decese a copiilor în vîrstă sub 5 ani exprimat la 1000 născuţi-vii, într-un spaţiu şi timp dat; 
  • Mortalitatea maternă reprezintă numărul de decese materne, exprimat ca raport la 1000 născuţi-vii, într- un spaţiu şi timp dat;
  • Rata mortalităţii populaţiei generale după principalele cauze de deces reprezintă numărul total de decedaţi după principalele cauze de deces conform Clasificaţiei Internaţionale a Maladiilor revizia a X, la 100 mii locuitori


#34
geuta

geuta

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.806 mesaje

Postat 11 octombrie 2013 - 09:06

Da' in ceconstau analizele pentru depistarea cancerului la sin?

 

La noi se consult ginecologic,ma rog itzi palpeaza sinul ,sonografie si mamografie.

 

Eu am descoperit ceva asta vara,insa s-a descoperit la investigatzii (sonografie si mamografie)ca nu e  nimic ,dea cum ins atrebuie s afac anual sonografie(ecografie)si mamografie.

 

Chiar as vrea sa stiu in ce consta depistarea prematura a cancerului la sin si costurile alea de ce sunt justificate!

 

Consultul anual cu papanicolau este gratuit,ecografia vaginala ins as eplateste,nu s eplateste mamografia si sonografia.

 

Sa stitzi ca nu avetzi dreptate cu "nu avem timp si bani"!

 

In momentul in care itzi este viatza amenintzata...s-ar putea ca banii si timpul ...sa nu mai aiba valoare.Anual sunt si in Romania analize gratuite.

 

Dana

Era vorba de test genetic  daca esti predispus sa faci cancer la san  (Next Geneneration Sequencing) pentru 19 gene asociate cu cancerul de san  si care costa 15.000 lei, iar cel pentru cancer de colon -Analiza genetica moleculara pentru cancer colorectal costa 10.500 lei.

Mai nou se pare ca in Romania analizele gratuite vor fi la 3 ani. Nu stiu insa daca au aplicat aceasta lege, dar stiu sigur ca era in discutie.



#35
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 11 octombrie 2013 - 13:11

Oricum in America prima cauza de mortalitate sunt bolile de inima si apoi cancerul ...nu stiu daca si in lume e la fel.

Eu ii invidiez pe cardiaci ...daca pot spune asa. Se moare mai usor de inima, te deteriorezi mai putin. E drept ca au o calitate a vietii mai proasta dar pentru ca e pe termen lung, te obisnuiesti cu ea.

#36
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 11 octombrie 2013 - 15:29

Era vorba de test genetic  daca esti predispus sa faci cancer la san  (Next Geneneration Sequencing) pentru 19 gene asociate cu cancerul de san  si care costa 15.000 lei, iar cel pentru cancer de colon -Analiza genetica moleculara pentru cancer colorectal costa 10.500 lei. Acum nu sunt dr , dar ma intreb daca exista probabilitatea ca o buna perioada de timp analizele sa iasa bine si dupa o anumita varsta sa te trezesti cu o boala necrutatoare?

La noi acest test se face (sper sa nu vorbesc prostii...Xio sa ma corectezi daca nu e asa)daca ai in familie bolnavi de cancer.

 

Dana



#37
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 11 octombrie 2013 - 17:55

Foarte buna interventia capcaunului!

 

Am analizat si eu piramidele vietii intre anii 70 si acum. 

 

Acum sunt mult mai multi batrani pentru ca de fapt nu se mai moare atat de repede. Exista acum medicamente mult mai bune pentru hipertensiune si inima. Imi amintesc, in copilaria mea, multa lume murea pe la 50 de ani de boli de inima. Acum sunt depistati si tratati si traiesc mult mai mult.

 

In schimb in ultimii 20 de ani s-au nascut foarte putini copii. Multi tineri au emigrat. Si asa baza piramidei varstelor e mult mai subtire si, coroborat cu tratamentele astea pt inima care cresc durata vietii, procentual sunt mult mai multi batrani.

 

Batranii astia mai si mor, de aici cresterea mortalitatii.

 

Exemplu: mama soacrei mele a facut un AVC la 51 de ani si a murit la 62. Soacra mea cu genele proaste din pacate mostenite, a tot luat tratament pentru tensiune si inima si a facut un AVC la 65 de ani, deci 14 ani mai tarziu.



#38
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 11 octombrie 2013 - 18:33

http://www.youtube.c...h?v=RwZY1jaw2EM

 

 

 

daca gasiti sa vizionati , va recomand "food matters" un doc. f. interesant despre nutritie.

 am pus aici doar un fragment din film, nu l-am gasit integral...voi poate aveti alte surse.

 

pt cei din america, se gaseste pe netflix.



#39
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 11 octombrie 2013 - 18:35

Today's Modern Food: It's not what you think

 

 

http://www.youtube.c...h?v=UhhnHA8c_Y0

 

 

http://www.youtube.c...h?v=4R1ixshimfM



#40
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 11 octombrie 2013 - 18:51

e simplu sa spunem: nu stiu, nu pot, nu am timp...si sa nu facem nimic pt a ne informa si schimba stilul de viata si cand sutnem bolnavi sa asteptam pilula miraculoasa care sa ne faca bine.

 

chiar daca am incepe prin citeva mici schimbari face o mare diferenta in calitatea vietii care o traim:

-renuntzat la fumat si la alcool excesiv

-reducerea zaharului, grasimilor, alimentelor procesate, fast food 

-reducerea medicamentelor luate "dupa ureche" pt orice mic discomfort.

-control preventiv in loc de a te duce la doctor in ultimul moment cand nu mai poti.





Etichetat si cu moarte, deces, boli, studiu

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -