Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Moartea in Romania - studiu

moarte deces boli studiu

43 raspunsuri la acest subiect

#11
caress

caress

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.031 mesaje

Postat 10 octombrie 2013 - 10:56

caress, un studiu se face raportat la aceeasi cantitate :))) credeam ca stii

 

la graficu de mai sus se raporteaza la decese la 100000 PERSOANE

:)) Ai dreptate...Asa era logic sa fie, dar din grafic nu reiesea asta, si pe link nu am intrat.

 

Pentru ca in general indicatorii demografici se raporteaza la 1000 de locuitori, nu la 10000.Eu nu mi amintesc sa fi vazut pana acum statistici de acest gen.


Editat de caress, 10 octombrie 2013 - 12:30 .


#12
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 10 octombrie 2013 - 11:05

Eu explic incidenta mare a cancerului si pe durata mai lunga de viata ...nu stiu exact pentru Romania, dar in general durata de viata a crescut si se pare ca celulele imbatrinite prezinta risk mai mare de mutatie canceroasa.

 

Si da, probabil alimentatia ...desi am vazut o emisiune pe Discovery care spunea ca expunerea constanta si indelungata la diversi factori chimici este mai putin daunatoare decat expunerea intrerupta ...pentru ca organismul are capabilitatea sa se adapteze, sa proceseze si sa dezvolte mecanisme de supravietuire intr-un anumit mediu, daca e expus suficient la el ...de ex mancarea ...daca o viata mananci mancare procesata, organismul va invata sa traiasca cu aceasta mancare ...de aia probabil bunicu a trait bine mersi pana la 90 de ani cu slanina, tzuica si tzigara in gura ...pt ca de 70 de ani s-a expus permanent si constant, la acesti factori.

 

teoria asta este confuzanta ...probabil astia cu mancarea procesata pe asta se si bazeaza cand o promoveaza ...pe de alta parte, procesul asta de adaptare naturala este greu de controlat, deci nu prea iti vine sa te expui benevol la factori care stii ca dauneaza.

 

Probabil ca ideea era ca daca pleci pe o alimentatie bio, trebuie sa fie 100% bio si nu combinata in functie de finante, pofte, anturaj. Sau daca e mixta, procentele de bio / procesat sa ramana constant. Daca fumezi, ori te apuci la 20 de ani si fumezi acelasi numar de tzigari toata viatza, ori nu te mai apuci deloc ...dar perioade din astea cu fumat, lasat cativa ani, fumat la loc niste ani pare a fi mai daunator decat fumatul constant.



#13
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 10 octombrie 2013 - 11:36

cand eram copil, pe vremea comunismului, cand auzeam de rude, vecini, cunoscuti ca au decedat, toti mureau "de inima" sau AVC.

eh, acum, unde auzi ca a murit cineva, in majoritatea cazurilor e vorba despre cancer, descoperit in faza avansata. si la persoane relativ tinere, intre 30 si 40 de ani.

o fi de la cernobal ? o fi din cauza ca nu facem controale si analize regulate, astfel incat nenorocitul asta de cancer sa poata fi depistat timpuriu ? habar n-am, dar pe bune ca am ajuns sa-mi fie frica sa merg la medic pentru controale si analize, sa nu primesc vreun diagnostic fatal. recunosc si imi pun cenusa in cap, sunt printre cei care nu si-au mai facut analize si controale "ca la carte" de ani buni. stiu...nu fac bine deloc...fie n-am timp, fie n-am bani, ba trebuie sa-mi inving si jena de a ma dezbraca in fata unor persoane necunoscute...



#14
Ramonika

Ramonika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.482 mesaje

Postat 10 octombrie 2013 - 12:20

intrebarea e ce analize se pot face pt. depistarea precoce a cancerului?



#15
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 10 octombrie 2013 - 13:20

pai la femei cea mai mare incidenta o are cancerul de san si cel ovarian, urmat de cel hepatic. acestea se pot depista relativ usor, eco/mamografii, babes-papanicolau, ecografii abdominale. plus ca exista acele analize pentru markerii tumorali, recomandate (am inteles, sper sa nu dau vreo informatie eronata) in special celor care au in familie cazuri de cancer.

la barbati am inteles ca pe primul loc ar fi cancerul de prostata ca incidenta, urmat de cel de colon si pulmonar (sau invers - a fost recent o stire sau un articol in presa on-line)

nu in ultimul rand, a crescut ingrijorator numarul celor cu cancer de piele...



#16
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 10 octombrie 2013 - 13:42

Corina, in teorie o fi cum zici tu, dar in realitate accesul la toate aceste analize e conditionat de bani, timp si informatie. Putini sunt cei care le au pe toate.



#17
geuta

geuta

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.806 mesaje

Postat 10 octombrie 2013 - 13:58

Corina, in teorie o fi cum zici tu, dar in realitate accesul la toate aceste analize e conditionat de bani, timp si informatie. Putini sunt cei care le au pe toate.

Aici Anya are perfecta dreptate. In luna iunie am fost cu cea mica la un consult ORL in Bucuresti la o renumita clinica privata. La plecare mi-au dat un pliant cu ce servicii ofera ei(consultatii, investigatii, analize) si pretul lor. Pretul pt depistarea timpurie a coancerului de san costa undeva peste 10.000ron. Sincer cati ne putem permite asa ceva? Si nu cred ca se poate deconta.

Pe mine ma ingrijoreaza cel mai tare ca varsta de aparitie a cancerelor a inceput sa fie chiar de la cateva luni de viata [:(] . Nu de curand mi-a murit un var de 20 si un pic de leucemie, iar acum am aflat ca baiatul de 3 ani al unei foste profe are leucemie.



#18
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 10 octombrie 2013 - 14:12

Corina, in teorie o fi cum zici tu, dar in realitate accesul la toate aceste analize e conditionat de bani, timp si informatie. Putini sunt cei care le au pe toate.

eh, si aici ar trebui ca statul sa ia masuri, respectiv programe nationale gratuite de screening. dar asta e desigur doar o utopie...

 

e mai ieftin sa previi decat sa tratezi.



#19
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 10 octombrie 2013 - 14:17

Evident ca utopie. Cf noii legi, controlul anual se vaface din 3 in 3 ani. [batcap]

 

Pt ca tot a venit vorba:

http://www.hotnews.r...-romaneasca.htm


Editat de anya, 10 octombrie 2013 - 14:46 .


#20
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 10 octombrie 2013 - 18:57

Aici Anya are perfecta dreptate. In luna iunie am fost cu cea mica la un consult ORL in Bucuresti la o renumita clinica privata. La plecare mi-au dat un pliant cu ce servicii ofera ei(consultatii, investigatii, analize) si pretul lor. Pretul pt depistarea timpurie a coancerului de san costa undeva peste 10.000ron. Sincer cati ne putem permite asa ceva? Si nu cred ca se poate deconta.

Pe mine ma ingrijoreaza cel mai tare ca varsta de aparitie a cancerelor a inceput sa fie chiar de la cateva luni de viata [:(] . Nu de curand mi-a murit un var de 20 si un pic de leucemie, iar acum am aflat ca baiatul de 3 ani al unei foste profe are leucemie.

Da' in ceconstau analizele pentru depistarea cancerului la sin?

 

La noi se consult ginecologic,ma rog itzi palpeaza sinul ,sonografie si mamografie.

 

Eu am descoperit ceva asta vara,insa s-a descoperit la investigatzii (sonografie si mamografie)ca nu e  nimic ,dea cum ins atrebuie s afac anual sonografie(ecografie)si mamografie.

 

Chiar as vrea sa stiu in ce consta depistarea prematura a cancerului la sin si costurile alea de ce sunt justificate!

 

Consultul anual cu papanicolau este gratuit,ecografia vaginala ins as eplateste,nu s eplateste mamografia si sonografia.

 

Sa stitzi ca nu avetzi dreptate cu "nu avem timp si bani"!

 

In momentul in care itzi este viatza amenintzata...s-ar putea ca banii si timpul ...sa nu mai aiba valoare.Anual sunt si in Romania analize gratuite.

 

Dana





Etichetat si cu moarte, deces, boli, studiu

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -