Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Moartea in Romania - studiu

moarte deces boli studiu

43 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 09 octombrie 2013 - 14:25

Interesant acest studiu facut de hotnews despre de ce, unde si cum se moare in Romania.

 

 

de remarcat:

- cresterea ratei de deces datorata alimentatiei gresite - care provoaca moartea datorita aparatului circulator

- cresterea ratei de deces datorata cancerului

toate acestea fatza de anul  1965

 

mortalitate.jpg

 

- ce boli circula pe la voi prin familie?

 

 



#2
caress

caress

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.031 mesaje

Postat 09 octombrie 2013 - 14:34

Mie nu mi se pare relevant faptul ca a crescut numarul de decese, pentru ca si numarul populatiei s-a modificat simtitor.Ar fi interesant de vazut ce valori in procente sunt.



#3
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 09 octombrie 2013 - 14:40

caress, un studiu se face raportat la aceeasi cantitate :))) credeam ca stii

 

la graficu de mai sus se raporteaza la decese la 100000 PERSOANE



#4
aschiutza

aschiutza

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.422 mesaje

Postat 09 octombrie 2013 - 15:56

Ma bucur ca mortalitatea in rindul femeilor datorate sarcinilor / nasterilor a scazut asa de drastic E un semn bun!

 

Nr de bolnavi de cancer creste o data cu cresterea procentului de batrini. Apoi pe vremuri multi oameni care ar fi fost predispusi pt cancer mureau deja din alte cauze sau nu se mai duceau la doctori  ori investigatiile nu ajungeau prea departe. eu cred ca in tarile vestice nu mai functioneaza principiile de selectie naturala cum functionau pe vremuri, avind acces la medicamente si tehnologie care sustin corpul unde pe vremuri multi nu ar fi rezistat (dar cei care ar fi rezistat ar fi dat gene "puternice" mai departe).

 

Nu vreau in nici un caz sa sustin ca alimentatia nu are vina. Dar nici pe vremuri alimentatia nu era pt toata lumea echilibrata sau sanatoasa (sa ne amintim ca DDT a fost folosit pt ceva timp pina a fost interzis, deasemenea multe substante chimice folosite in viata de zi cu zi). Dar oamenii faceau mult mai multa miscare si efort fizic si alimentatia de atunci dadea alte boli ca acum.



#5
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 09 octombrie 2013 - 16:38

eu ma ingrozesc de numarul crescand al cancerelor de tot felul, la oameni din ce in ce mai tineri.



#6
Ramonika

Ramonika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.482 mesaje

Postat 10 octombrie 2013 - 07:53

de ce te miri? avand in vedere industrializarea masiva a alimentelor de tot felul (cati dintre noi mananca natural, fara conservanti?) era de asteptat sa produca efecte nedorite asupra organismelor.



#7
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 10 octombrie 2013 - 08:33

la care putem adauga proastele obiceiuri ale majoritatii romanilor, respectiv ajung la medic abia cand nu mai pot de durere/disconfort, nu-si fac controale anuale, nu-si fac analize de rutina, nu-si fac screening pentru cancer daca au avut cazuri in familie, samd.

multi spun "ehe, tataie a trait 80 de ani, manca slanina, bea tuica/palinca, fuma un pachet pe zi si n-a mai facut cancer, a murit de batranete..."



#8
aschiutza

aschiutza

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.422 mesaje

Postat 10 octombrie 2013 - 08:55

Corina, aici ai dreptate! Cite femei se duc anula la control la ginecolog?

 

Plus ca in Romania se fumeaza excesiv de mult, fumatul pasiv e si el f mare....



#9
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 10 octombrie 2013 - 09:08

   Cat despre mersul la doctor... n-ati vazut ca acum vor sa faca gratuit controlul doar la 3 ani? Cine se va mai duce "din timp" daca costa? Cine are timp de stat cu orele pe la usile cabinetelor ca sa fie tratat cu ignore?



#10
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 10 octombrie 2013 - 10:24

   Cat despre mersul la doctor... n-ati vazut ca acum vor sa faca gratuit controlul doar la 3 ani? Cine se va mai duce "din timp" daca costa? Cine are timp de stat cu orele pe la usile cabinetelor ca sa fie tratat cu ignore?

Asta vroiam si eu sa zic.... in teorie e una, practica este insa alta... Nu avem timp, iesim tarziu de la serviciu, la dr astepti de te papa sfintii...

 

Nici eu nu sunt usa de biserica, ar trebui sa ma mai controlez la diverse, dar n-am timp, n-am chef, n-am nimic... Bine, chestii preventive ar fi (sa zicem diverse istorice in familie) ca nu sufar de ceva anume, ma simt bine in general, doar frigul ma "omoara", atunci cand da peste noi, si imi da o stare de disconfort. Noroc cu sarcinile, ca mi-am facut la analize de toate felurile atunci de mi-au ajuns pt muuuult timp. Bun, analizele uzuale de sange mi le-am facut ultima data acu 2 ani si erau bune toate.

 

Acum 2 zile am fost la donat sange, au facut pe loc glicemia si hemoglobina, bune amandoua... deci totusi n-ar fi probleme....





Etichetat si cu moarte, deces, boli, studiu

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -