Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

FIV cu dr. Dragos Albu 95

fiv medlife albu

283 raspunsuri la acest subiect

#41
cumintzica12

cumintzica12

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 800 mesaje

Postat 10 octombrie 2013 - 09:23

arabella, ma bucur ca ti-a iesit bine testul adn!!!! iti doresc sa duci cu bine sarcina pana la termen [flo2]

 

irva, habar nu aveam nici eu de testul asta, doar de amnio auzisem si eu...dar in momentul in care la dublu-test i-am vazut fata lui albu, am stiu ca ceva e in neregula; ideea e ca softul a interpretat un risc mare de down...degeaba incerca albu sa ma linisteasca ca eco e ok si ca bebele e bine, am simtit ca ma prabusesc...am intrebat ce e de facut si dansul mi-a explicat alternativele: amnio (de la 17s parca) sau testul panorama (test adn)..desi albu ne-a zis sa ne mai gandim, nu am stat pe ganduri si am recoltat imediat- mie sange, de la sot o proba de saliva. a fost o perioada de cosmar in care am citit toate tampeniile pe net despre analiza la sange (cea responabila de rezultatul statistic); rezultatele au venit in 15z calendaristice (ei zic 2-3sapt) si au cofirmat ce mi-a zis si albu 'stati linistita, aveti un baietel sanatos' (testul iti spune se sexul)!

a costat 3400ron parca, gasesti aici cateva detalii (eu abia dupa ce l-am facut am citit...se pare ca e relativ nou in lumea medicala, nu doar in romania, laboratorul e in america)

https://www.medlife....eening-prenatal

eu am fost recunoscatoare ca s-a introdus...mi-era teama de amnio...

 

eu zic acuma ca poti sa mergi mai departe cu bitestul, doar sa fii constienta ca e doar o statistica si ca important e ce iti spune dr despre eco! si oricum tu facu la 2dr, o sa ai si cea de-a 2a parere...in caz de rezultat dubios la bitest (care e o intepretare a unui soft de analizele alea la sange in corelatie cu masurile ecografice), stii ca exista testul de sange si gata  [:)]  eu nu am stiut, nu eram pregatita sa aud ceva rau la bitest...

multumesc domnului si doctorului albu ca m-a linistit, mi-a dat alternative si pana acum totul e bine!


Editat de cumintzica12, 10 octombrie 2013 - 09:26 .


#42
rlk_2009

rlk_2009

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 894 mesaje

Postat 10 octombrie 2013 - 09:39

Camcris [pup] multumesc pt raspuns..nu stam prea bine financiar si voiam sa stiu din timp ce ma asteapta.

Mergem la doctor luni pe 14 oct. pentru confirmare sarcina, inimioara [il]  [fri]  [fri]  [fri]  si apoi pe 1 nov. (cand voi avea 10 sapt) mergem din nou pt eco si probabil ma va pune sa  recoltez pt bitest. Trebuie sa merg dimineata pt recoltarea bitest sau se poate face oricand? Trebuie sa specific la programare ceva..invatati-ma!



#43
Arabella34

Arabella34

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 318 mesaje

Postat 10 octombrie 2013 - 10:19

...eu am facut Nifty,"doar"3000ron pt noi 2 bugetari,dar nu a mai contat,asta se trimite in China,rez.in 10zile lucratoare,dar fara probe de saliva la sot;-)...Deci sunt 2teste adn.oricum avem o fetita sanatoasa...nu m-am isterizat,am zis fie ce-o fi,cand am vazut la bitest risc1/126de down evident am zis amnio fara discutie....dar au inceput contractiile si...Nifty:-)...sigur peste 99%si asta....eco arata perfect si la mine...acum ttanquilaaa pana pe 28la morfo si pat contra gravitatiei.
pup,gravi,21+cu o printesa-Doamne Ajuta!

#44
rlk_2009

rlk_2009

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 894 mesaje

Postat 10 octombrie 2013 - 10:27

Arabella [pup] fetita sanatoasa! Doamne ajuta sa stea pana la termen la mami in burtica!



#45
Irva

Irva

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.771 mesaje

Postat 10 octombrie 2013 - 10:32

Multumesc fetelor!

Eu am aflat de 3 zile despre el, cred ca daca aveam mai mult timp de gandire alegeam asta in loc de bitest. Chiar discutam cu sotul aseara si am hotarat sa mergem doar pe bitest si vedem dupa daca mai e nevoie, sa speram ca nu. In schimb am hotarat sa facem testul ADN pentru sexul copilului daca dupa 30 oct nu il stim [soricel] . Nu conteaza ce este dar asa de curiozitate, noi simtim ca ar fi baiat!



#46
camcris

camcris

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.773 mesaje

Postat 10 octombrie 2013 - 10:38

Camcris [pup] multumesc pt raspuns..nu stam prea bine financiar si voiam sa stiu din timp ce ma asteapta.

Mergem la doctor luni pe 14 oct. pentru confirmare sarcina, inimioara [il]  [fri]  [fri]  [fri]  si apoi pe 1 nov. (cand voi avea 10 sapt) mergem din nou pt eco si probabil ma va pune sa  recoltez pt bitest. Trebuie sa merg dimineata pt recoltarea bitest sau se poate face oricand? Trebuie sa specific la programare ceva..invatati-ma!

la 10 sap. ti se recolteaza sangele la orice ora pentru bitest, spui tu la asistenta ca asa a zis dr. sa recolteze

[pup]



#47
bemi

bemi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.013 mesaje

Postat 10 octombrie 2013 - 10:38

Interesant ce ziceti voi fetele cu testele astea ADN ... Bine ca a mai evoluat medicina si pot scapa gravidutele de amnio ..

#48
cumintzica12

cumintzica12

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 800 mesaje

Postat 10 octombrie 2013 - 11:21

irva, chiar are sens sa faceti test adn pt a afla sexul cu 2saptamani inainte? :)) daca nu aflati la 12s, aflati la 16...iar rezultatele ti-ar veni la 14 cel mai devreme...si in principiul analiza asta are alt scop, sexul e doar o optiune extra (care de obicei nu mai conteaza cand ajungi sa faci testul) :)

#49
Irva

Irva

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.771 mesaje

Postat 10 octombrie 2013 - 11:32

Cumintzica, asta e doar 300 ron, nu e asa scumpa. Se face separat de cea care include riscurile.



#50
ROXYC

ROXYC

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 428 mesaje

Postat 10 octombrie 2013 - 12:18

Buna fetele! Sunt noua pe forum si am mare nevoie de sfaturile voastre (am 34 ani). Am facut 4 inseminari - nereusite (una la Gynera si 3 la Panait Sarbu), acum am fost la dl dr Albu (Medlife) pentru o consultatie si ne-a recomandat FIV-ul. Ne-am facut analizele si deja o parte din ele au si iesit si avem urmatoarele probleme: mie mi-a iesit AC Anti-Tiroglobulina f mare si sotului i-a iesit Prolactina mare (el avand si o astenozoospermie). Credeti ca vom putea avea vreodata copii tinand cont de problemele noastre sau s-a mai confruntat cineva cu ele si le-a rezolvat cumva. V-as fi foarte recunoscatoare daca mi-ati putea da un sfat, va rog. Va multumesc anticipat.





Etichetat si cu fiv, medlife, albu

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -