Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

FIV cu dr. Dragos Albu 95

fiv medlife albu

283 raspunsuri la acest subiect

#21
NicNic

NicNic

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.983 mesaje

Postat 09 octombrie 2013 - 14:38

Fetelor am scris de cateva ori si sters mesajele. Eu zic ca daca nu se interzice, mergeti la control. Asa ne linistim noi, fetele speciale. Eu sunt satula de comportamentul dezastruos al multor mamici -scuze, dar sunt total impotriva fumatului in sarcina si cat alaptezi, cum sunt si total impotriva renuntarii la vitamine. Asa ca, eu zic sa facem ce stim si putem noi mai bine pt bebeii nostrii. Eu una daca as fi stiut ca sunt mandra posesoare de jdemii de mutatii genetice, as fi luat acid folic si B-uri pana cand as fi ajuns cu homocisteina zero barat. In camera cu mimimici era o tipa cu placenta previa, aceleasi sapt cu mimimici, si se dadea jos din pat si fuma cate o jumatate de ora odata. Apoi se urca in pat si ruga pe cine era prin camera sa i se dea sticla cu apa de langa pat , ca ea nu are voie sa coboare. Si era la a 10-a sarcina, 9 pierdute. Si citea din cartile de rugaciune. Citeste, dar fa si ceva pt acel bebel- lasa tigarile!!! Si apoi mai suntem si judecate de aceste mamici ca apelam la FIV, ca nu e lasat de la Dumnezeu. Ufff
Fetelor eu sunt pt controale regulate, pt discutii cu medicul, si da, pt citit. Dar nu ce zice una sau alta sa aplicam orbeste. Eu zic sa aprofundam, ca poate noua nu ne face bine un anumit medicament sau anumite vitamine sau ceaiuri. Asa ca, hai cu zambet inainte la eco, controale, vitamine, grija fata de bebel si de noi :)

#22
Mia2005h

Mia2005h

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 387 mesaje

Postat 09 octombrie 2013 - 14:40

Camcris tinem legatura!! Iti spun pe 4 nov cum sunt imbracata. Poate ne salutam!! [:)]

Irva, Cumintzica - la unele gravidute e mai simplu. Am si eu o amica care la 40 de ani a ramas insarcinata. Datorita unor probleme financiare si personale (a trebuit sa se mute la tara) a facut doar 3 ecografii in timpul sarcinii. Fara analize de trombofilie, fara dublu test, fara vitamine...si a nascut un baiat sanatos.

Noi in schimb, cele care am obtinut sarcina mai greu, suntem mai tematoare. Si cred ca e normal..dupa ce am obtinut asa greu sarcina vrem sa ne asiguram ca va fi totul bine. Eu pana acum am facut cate o singura eco pe luna. Nu am avut pana acum nici dureri, nici sangerari. Sper sa fie totul bine in continuare. Doamne ajuta! [ruga]


Editat de Mia2005h, 09 octombrie 2013 - 14:45 .


#23
Mia2005h

Mia2005h

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 387 mesaje

Postat 09 octombrie 2013 - 14:48

Nicnic eu sunt nefumatoare. Din experienta mea personala fumatorii nu au nici un respect nici pentru ei nici pentru cei din jur (nefumatorii). Din pacate sunt putini cei care reusesc sa renunte la acest viciu.


Editat de Mia2005h, 09 octombrie 2013 - 14:52 .


#24
bemi

bemi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.013 mesaje

Postat 09 octombrie 2013 - 14:52

Buna, fetele . Eu sunt o ''babuta'' dar va citesc si pe voi, si pe turcoaice, si pe unguroaice, pt ca aflam multe una de la alta.
Subscriu ca e normal atunci cand deja te-ai ''fript'' sau cand ajungi greu la lucrul dorit, sa incerci sa iei toate precautiile pt a fi bine .
Nic-Nic, eu am avut in schema Zomacton. Este hormon uman de crestere , clasic se foloseste la copiii care au deficit de crestere, dar se mai da si in schemele de fertilizare la cele cu AMH scazut . Americanii folosesc doze mari , dar inca nu s-a tras o concluzie. Eu am avut la primul FIV cate o injectie la 2 zile , in total 4 injectii. Nu stiu ce sa spun daca m-a ajutat la foliculi, posibil ca da , oricum merita incercat . Sunt farmacii in Bucuresti ( parca o Catena din Dorobanti ) unde au oferta pt Zomacton 1+1 gratis. Singurul lucru care nu mi-a placut la el a fost ca mie mi-a dat dureri musculare si articulare destul de neplacute , dar asta e o reactie pe care nu e musai sa o aiba toata lumea.
Ganduri bune pt Mimimici, m-a impresionat povestea ei. Sa dea Doamne-Doamne sa fie bine .
Va pup, fetele, spor la bebelusi sanatosi .

#25
cumintzica12

cumintzica12

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 800 mesaje

Postat 09 octombrie 2013 - 15:11

asta cu fumatul... [neand]  [poc]  [haibat]  [bruta]  [mai] si asa m-am saturat sa fumez pasiv!! sunt o gramada  de nesimtiti care fumeaza langa mine fara sa se sinchiseasca...si atunci plec eu, sau schimb locul cu altcineva, dar nici asa nu se simt  [neand]

si eu stiu o fata care desi a pierdut o sarcina, a fumat linistita (sau poate nu era linistita...)si a 2a sarcina...cica si doctorii ar zice ca daca esti dependent, mai bine nu te lasi acum...in fine, are un baietel sanatos...

bag vitamine de 2 ani si acum nu ratez o zi, si totusi am anemie...bagam si supliment de fier [:)]

nu fumez, nu m-am vopsit de dinainte sa incep tratamentul fiv, stau latita in pat si fac tot ce-mi sta in puteri sa am un bebe sanatos...mai pacatuiesc cu jumate de ceasca de cafea pe zi -dar, in apararea mea, albu a zis ca e ok (am tensiunea mica) [:)]

 

irva, asta cu down e discutabil si personal...fetele de care zic ca nu au facut dublu-test stiau ca ar pastra copilul no matter what...eu am plans rauri de lacrimi cand am aflat rezultatele (neincurajatoare) la test...am ales sa fac test adn in loc de amnio, din fericire (multumesc doamne!!! deci dublutest ramane o statistica!) a iesit bine, nu am vrut sa ma gandesc ce as fi facut daca...


Editat de cumintzica12, 09 octombrie 2013 - 15:12 .


#26
NicNic

NicNic

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.983 mesaje

Postat 09 octombrie 2013 - 15:15

Multumesc bemi. Amh-ul meu era undeva la 5 parca in oct anul trecut. Dar sarcina care s-a prins a fost de la inceput mai micuta. Poate de aceea mi s-a dat. Multumesc si de pont, daca e asa, sigur o sa profit, mai ales ca sunt pe aproape de acea farmacie. Tot asa am si eu, vreo 5 fiole, una la doua zile. Sa speram ca ajuta :) multumesc mult inca odata si sper sa mai intri sa ne mai dai cate un sfat si pont pe ici pe colo :)
De dureri, le am si fara :)))) cateodata varsta, vrem nu vrem , isi spune cuvantul :)))))

#27
NicNic

NicNic

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.983 mesaje

Postat 09 octombrie 2013 - 15:27

Da cumintzica asa am inteles si eu: o cafea pe zi e ok :) . Cu fumatul ..., daca te gandesti sa faci un copil, macar le raresti ca incet incet sa le raresti mai de tot. Stiu cazuri concrete in care au incercat luni pana s-a prins, dar tot nu au renuntat sa fumeze, ca nu pot. Nici eu nu suport nici acum seringa, si uite, cred ca am zeci poate suta de injectii facute de mana mea, si culmea, si acum intorc capul cand mi se ia sange :))) . In fine, nu stiu, dar cred ca daca ni se spune e mai bine sa reduci si sa lasi cat mai mult tigara, nu stiu. In fine, e cu dus si intors. Bebel sanatos, dar eu tot m-as gandi si la viitor : oare o sa dezvolte astm? Alte boli? O sa fie mai sensibil decat altii? Oi fi eu mai panicoasa. Ma rog, fiecare cu ale ei/lui. Poate sunt si mai aperiata pt ca , desi nu am astm declarat medical, am o sensibilitate crescuta la ceata foarte groasa, umezeala de iarna si fumul de tigara. Eu pur si simplu ma sufoc, nu pot respira. Trag aer si degeaba, si nu va pot descrie cum simt. Nu sunt dese acestea, dar le am de cateva ori pe an. Si daca mie mi-e greu, dar unui copil?? Dar pana nu traiesti si nu simti pe propria piele, nu cred ca te gandesti si la celalalt. Dar sa vb de lucruri mai vesele. Ceva freze ?!?!?!?!?? Eu trebuie sa ma gandesc la ceva clar, fiecare eco altfel. In schema il am trecut numai pe al nostru doctoras :) . Surprize surprize :)))))

#28
bemi

bemi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.013 mesaje

Postat 09 octombrie 2013 - 15:31

Cu placere, Nic-Nic. Eu am fost asa impresionata ce povesti am citit aici pe forumuri , inclusiv la donate si la mama-surogat, si asa mi-a placut solidaritatea asta in suferinta , ca m-a marcat foarte tare. Fara a uita ceva important : chiar am invatat multe lucruri de pe forumuri . Ok, mergeam apoi si citeam despre ele, le verificam, dar macar stiam ce sa caut si unde sa ma indrept. Pt ca sunt una din multele fete care a trebuit sa-si faca singura analizele complete de trombofilie si de auto-imunitate , si acum m-am dus la dr ''cu lectiile facute '' . Clinicile sunt din pacate grabite si superficiale, si nu e ok.
Asa ca am promis ( si sper sa ma pot tine de cuvant ) ca la randul meu sa spun mai departe ce am aflat sau ce am trait, in ideea ca o sa ajute pe cineva asa cum sper sa ma fi ajutat si pe mine ce am invatat de la fetele mai cu experienta. Daca nu deranjez, cu drag ''ma mai bag '' la voi pe forum. Ca doar toate suntem la fel..cu aceleasi probleme si framantari.
In fine, revenind la Zomacton, da , firma Ferring care il face are aceasta oferta pt noi, cele care il platim pt fertilitate ( la copii e gratuit, e pe program , pe baza de dosare aprobate ). Tu ca sa iei 5 fiole ar trebui sa platesti 3 din ele , sau daca ai noroc doar 2 din ele sa le platesti. Costa in jur de 400 RON una, deci e important de stiut ..
Hai, succes, va pupa o babuta cu drag.

#29
QiaoBing

QiaoBing

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.160 mesaje

Postat 09 octombrie 2013 - 16:05

bemi hello si aici. Da, hormonul de creste (Zomacton, Riptropin etc) poate da sindrom de tunel carpian, hipotiroidism, ceva cu tensiunea, diabetul (nu mai stiu) etc etc. Eu am avut la inceputul anului ca tratament pt durerea de sold (sic !) cam 1 UI/zi. O fiola de Zomacton are 12 UI. Doza mi s-a parut imensa. Cine mi-a dat mie tratamentul atunci a dat pe spate cand a auzit. La mine, cand au inceput durerile de articulatii mi-a zis sa opresc pt ca mi-am atins limita. Cand am facut FIV-ul la Turci mi-a recomandat sa fac doar 1 UI la 2 zile si nu am mai avut nici o reactie adversa. Aaaah, si eu am avut tratamentul inainte de stimulare - de fapt asa l-a recomandat,  numai ca eu m-am trezit tarziu si am organizat FIV-ul intr-un timp f scurt asa ca am suprapus putin si peste stimulare. am apucat sa fac 12 injectii, adica cat o fiola. Ca a ajutat ? Poate. Am avut 2 embrioni frumosi in z2, unul a si stat cu mine o perioada.

AMH-ul meu 0.32



#30
Irva

Irva

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.771 mesaje

Postat 09 octombrie 2013 - 16:45

Fetelor, la capitolul fumat sunt de acord cu voi! Desi eu sunt fumatoare de fel, mi-a placut asta intotdeauna, de cand am aflat rezultatul beta nu am mai pus tigare in gura. Ma lasasem si inainte sa incepem proiectul bebe, cu un an inainte chiar, dar vazand ca nu si nu am cedat psihic. Sincer cred ca tigarile m-au ajutat sa trec peste multe dezamagiri. Dar cum am aflat de bebe gata, parca nici nu fumam, nu am simtit lipsa tigarilor. E chiar o prostie sa zici ca nu poti sa te lasi, de fapt nu vrei!

Si eu am o prietena care a fumat toata sarcina, copilul este sanatos slava Domnului, insa cred ca ceva tot o sa apara.





Etichetat si cu fiv, medlife, albu

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Astăzi, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Astăzi, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -