Sari la conținut

Sari la conținut


Planeta pantofilor

pantofi moda

95 raspunsuri la acest subiect

#11
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 09 octombrie 2013 - 12:01

mai in gluma, mai in serios, cred ca ar fi cam singurii pantofi in care picioarele mele s-ar simti confortabil.

 

chiar ma gandeam zilele trecute sa deschid un subiect nou, tot in legatura cu pantofii si sa intreb : cele care aveti monturi, piciorul mai lat, platfus, samd. cum va descurcati cu gasirea incaltarilor potrivite ? pentru mine e o adevarata aventura sa-mi gasesc pantofi in care sa rezist pana la finele unei zile de lucru, ma omoara monturile. nu vreau pantofi d-aia "de baba", fara toc, lati si patratosi, insa la majoritatea modelelor dragute de pantofi mie nu-mi incape piciorul sau simt ca ma strang la monturi/degetele mici.

pantofi fara toc sau cu toc mic (2-3 cm) nu pot purta pentru ca am si un inceput de platfus si spre sfarsitul zilei simt ca ma dor gleznele/bolta piciorului (ma rog, care bolta, ca n-o am, dar intelegeti voi la ce zona a talpii ma refer).

sunt pantofi marca ara, mai lati decat cei obisnuiti, sunt inscriptionati cu H pe interiorul talpii, cica ar fi special facuti pentru picioare cu probleme, dar nici nu sunt prea frumosi, si tot ma strang la monturi.

 

ce-i de facut ? pantofi pe comanda ? nu prea mai sunt ateliere...eu una n-am vazut in ploiesti...erau pe vremuri 2-3 dar s-au desfiintat...m-am uitat chiar si la o farmacie cu articole tehno-medicale, la incaltamintea "medicinala", dar modelele lor nu se preteaza pentru tinuta de birou, au mai mult saboti, papuci, sandale, nu si pantofi...

 

pana una-alta incerc sa ma descurc cu incaltaminte din piele intoarsa (e mai flexibila fata de cea normala si se largeste rapid in zonele care ma strang) si cu talpa ortopedica, ce imi sustine bolta talpii. asta toamna si iarna, pentru ca vara nu am probleme, gasesc incaltaminte potrivita.

 

deci, doamnelor (si domnisoarelor, poate) care aveti probleme cu picioarele, voi de unde va cumparati incaltamintea ?  ce magazine, ce marci, ce modele ati gasit ?

 Si eu am piciorul mai lat si daca n-am papuci comozi, de-abia rezist pina la sfirsitul zilei de munca. Nu pot sa port nici cu toc foarte inalt, nici flat. Eu imi cumpar cu precadere de la Clarks, ca au pantofi si pe latimi nu numai pe lungimi (wide, extra-wide) sau de la M&S ca si ei au pe latimi. Uite citeva modele wide-extrawide.

Fisiere atasate



#12
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 09 octombrie 2013 - 13:16

Letitia, multumesc ! inseamna ca tot mai am o raza de speranta, undeva-candva imi voi gasi perechea de pantofi potrivita...

mi-am cumparat in toamna anterioara o pereche extre wide, dintr-un magazin care intre timp s-a desfiintat (in mall baneasa); sunt foarte comozi in privinta largimii, nu-s urati (dar nici prea frumosi) problema e ca spre varf sunt atat de turtiti, incat imi preseaza rau de tot unghia de la degetul mare. am probat o marime mai mare, imi scapa din picior, la calcai. cum o dai, tot nu e bine...asa ca am ajuns sa-i port una-doua zile, apoi ii las, ca ma dor unghiile (desi sunt taiate "din carne", pilite si subtiate; cu toate astea, mi se rup sistematic ciorapii in varf - asta e un alt of de-al meu...am ajuns sa cumpar dresuri ieftine, la oferta, cu 3-4 lei perechea, ca mi se rupe sufletul sa dau 10-20 lei pe o pereche "de marca" si sa mi se rupa in varf dupa o zi sau doua...nu stau sa-i cos, ca tot se duce firul sau se rup langa cusatura).



#13
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 09 octombrie 2013 - 15:27

Corina, eu "salvez" o pereche de ciorapi noi care s-au rupt la prima purtare intr-un loc invizibil punand un strop de oja in jurul rupturii. Nu se mai duce firul.

 

Si eu trebuie sa probez 10 perechi de pantofi ca sa imi fie buna una. Si eu am ceva monturi.  You are not alone ca sa zic asa. Si mie mi se intampla sa ma apese pe degetul mare (inaltimea sa nu fie suficienta) dar in cazul asta nu ii cumpar pentru ca nu au cum sa se lase acolo.

 

Metoda mea e ca probez si probez si cand gasesc o pereche de pantofi care imi vin si imi si plac ii cam cumpar. [pk] Asta pt ca e groaznic sa imi trebuiasca neaparat si sa umblu si sa nu gasesc. Mai ales ca nu am prea mult timp de umblat prin magazine.


Editat de lavi02, 09 octombrie 2013 - 15:30 .


#14
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 09 octombrie 2013 - 15:42

stiu de trucul cu oja, am in geanta o sticluta cu lac incolor, special pentru astfel de accidente. si la birou, in sertar, o mini-trusa de cusut.

si eu probez incaltari de ma satur. ca sa nu ma mai pacalesc, probez dupa-masa, cand picioarele mele sunt un pic "stresate", sa pot simti imediat daca ma jeneaza pantoful la monturi sau in alta zona. in trecut m-am pacalit destul cu probat/cumparat pantofi dimineata si constatat la job ca ma strang de mor.

un alt truc valabil pentru mine este sa cumpar pantofi care nu sunt inchisi la spate, au doar bareta dupa calcai. in felul acesta piciorul are o mai multa libertate de miscare. din pacate, acesti pantofi nu sunt chiar conform codului de tinuta de la job si nici nu pot fi purtati pe vreme ploioasa.

la o alta pereche de pantofi am aplicat trucul cu spray-ul special pentru largit pantofii, se gaseste in magazinele leonardo, e nemaipomenit de eficient. acei pantofi s-au "mulat" acum pe forma piciorului meu si nu ma mai deranjeaza deloc in zonele problema...



#15
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 09 octombrie 2013 - 16:17

Si eu am problema asta cu ruptul ciorapului in zona degetului mare(acolo nu ai ce face,nu merge oja ,iar sa cosi...poate fi deranjant apoi),insa eu am observat ca mie mi s eintimpla cind port incaltzaminte fara toc.

 

Dana



#16
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 09 octombrie 2013 - 16:30

eu am ajuns la concluzia ca am degetele mari de la picior prea "carnoase", ma refer la partea pe care calc. din acest motiv degetul mare e mai "inalt" si se tot freaca de pantof in zona de contact, respectiv marginea unghiei - de aici si ruperea ciorapilor aproape zilnic.

pe bune, ma gandeam daca nu exista ciorapi cu varf de tabla, sa nu se mai rupa in veci [:-)))]

sau ciorapi similari cu manusile fara degete. stiu ca exista deja sosete cu degete.



#17
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 09 octombrie 2013 - 16:37

eu am ajuns la concluzia ca am degetele mari de la picior prea "carnoase", ma refer la partea pe care calc. din acest motiv degetul mare e mai "inalt" si se tot freaca de pantof in zona de contact, respectiv marginea unghiei - de aici si ruperea ciorapilor aproape zilnic.

Si eu la fel!

 

Dana



#18
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 09 octombrie 2013 - 17:55

eu am ajuns la concluzia ca am degetele mari de la picior prea "carnoase", ma refer la partea pe care calc. din acest motiv degetul mare e mai "inalt" si se tot freaca de pantof in zona de contact, respectiv marginea unghiei - de aici si ruperea ciorapilor aproape zilnic.

pe bune, ma gandeam daca nu exista ciorapi cu varf de tabla, sa nu se mai rupa in veci [:-)))]

sau ciorapi similari cu manusile fara degete. stiu ca exista deja sosete cu degete.

[:-)))] [:-)))] [:-)))] Esti durere!! Si eu am problema asta cu ciorapul! Imi cumpar si eu mai ieftini si ii schimb des.



#19
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 09 octombrie 2013 - 21:03

Eu cred ca fac ei pantofii prea turtiti in fata.



#20
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 09 octombrie 2013 - 21:31

Mai...mai nou s-au inventat dresurile pt sandale (n-au varf) si cele la care nu se duce firul daca fac gaura [flo2]





Etichetat si cu pantofi, moda

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

  • Raceala...

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 19:51

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -