Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Piersicute de iulie august ( 2 )


341 raspunsuri la acest subiect

#11
ilenutza

ilenutza

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.449 mesaje

Postat 09 octombrie 2013 - 21:24

Ioana drum bun si asteptam vesti de la tine

#12
roxypuy

roxypuy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 924 mesaje

Postat 09 octombrie 2013 - 21:35

Hola fete dragi! Mai dam si noi un semn de viata k sa nu ne uitati :) asa cum v-a spus Ile, am facut si noi cunostinta cu spitalul :( a fost o infectie urinara, greu depistata pt k a debutat cu varsaturi puternice, apoi au iesit leucocite mari in sange, kk erq curat deci nu rotavirus, exudat faringian si nazal curate si intr-un final a issit la urina infectia...Au chinuit-o pe biata Chitz de mi s-a rupt sufletul, m-am umflat de plans sj eu...baga bfanule, cauta vene aa iei sange, baga sonda anala, apoi urinara, bete in nas, bete in gura, perfuzie 3nzile...nu mai vreau! Am fost la Gr Alex, cond mult mai ok decat ma asteptam, personal jos palaria, de la infirmiere pana la dr, f amabile, fara preentii si f atente cu pacientii. Chiar am ramas placut impresionata! E pt prima data cand simt k nu platesc chiar degeaba darile catre stat...nu m-a costat nimik aventura din spital. Am stat aproaoe 4 zile ai mi s-a parut o vesnicie, dar m-am bucurat k nu a fost nimik grav. Unde mai pui k ne-am facut si prieteni noi atat eu cat si Chitz :))
Am mai ramas cu ea aks in medical sapt trecuta, am facut tratam cu antibiotic pana duminik si akum mai astept vreo 10 zile si repetam urocultura sa vedem dk am scapat de infectie. Peste vreo sapt sper sa facem si noi Infarixul k l-am amanat din mtv de spital....
In w-e am fost la un botez la Sinaia asa k am petrecut cutremurul cum se cuvine :) s-a simit destul de nashpa si akolo...

Legat de reactiile la vaccinuri - am citit si eu ca nu e ok sa fie bombardati cu prea multe tipuri de virusi deoata si mi-a expkicat f bine pediatra k se recomanda sa fie facute separat, la interval de minim 1 luna pt a nu bulversa prea tare sist nervos si imunitar. Noi am facut ROR in august si acum urmeaza Inafrix. Dupantemutul ROR nu a avut absolut nici o reactie, nici macar clasica maraiala.

#13
roxypuy

roxypuy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 924 mesaje

Postat 09 octombrie 2013 - 21:47

Ioana draga, sper ca ati calatorit cu bine si te asteptam cu vesti!

Sanatate muciosilor! Eu pt imunitate ii dau miere cu catina in fiecare zi, momentan doar atat.

Ma bucur sa vad ca piersicutzele noastre dragi au din ce in ce mai multe achizitii si progreseaA pe zi ce trece, fiecare in ritmul ei. Unii vad ca sunti orientayi pe palavragit, altii pe umblat, altii pe explorat :) Chitz deja alearga fara retineri si pe afara, n-are nici o ezitare, imi place k e f Sigura pe ea si nu cade des, e din ce in ce mai cooperanta la imbracat, la fel k si fratiorii ei piersicutzi imi intinde pe rand manutele, muta jucariile in cealalta mana, incearca sa traga pe ea hainutzele, are deja preferinte pt anumite haine ;) ne arata buricul, ne tot cauta oe sub bluze sa-l vada si ne gadila lq buric, zice si ea gata cand termina de papat, isi ia prosooul si zice ba cand vine ora de baie, zice puuuu si arata pampersul dupa ce face kk, cand il desfacem duce mana la nas si se stramba, azi a zis rata mac mac si mi-a aratat o ratusca de plush, isi ia adidasii si zice paa, se duce la usa si asteapta sa iesi afara, canta melodiile ei preferate si le recunoaste, zice pis cand vede pisici, am ama am la catei...hai k ne-am laudat destul :)

#14
ali24

ali24

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.828 mesaje

Postat 10 octombrie 2013 - 06:22

buna dimi.poftiti la cafeluta.ce urat imi e sa ma trezesc asa devreme.avea dreptate soacramea ca sunt puturoasa ca imi place sa dorm pana la 10:)))).
roxi bine ca ati scapat...mi s a facut pielea de gaina cand am citit ce si cum.

ile felicitari ptr kg slabite.

fleur suntem bine.toate bune si frumoase.la rafi ii place la scoala.cica e cel mai cuminte.ma mir.denis ma distreaza maxim cu cantatul lui.nu zice decat2 3cuvinte dar deja stie sa cante.canta melodia cai verzi pe pereti aia cu la la la...o stie melodic.
cred ca il fac cantaret:))

revin mai tarziu ca trebuie sa ne terminam ptr scoala

#15
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.938 mesaje

Postat 10 octombrie 2013 - 17:58

Salut fetele,

 

Va invit la un ceai verde cu iasomie.

 

E iar o vreme superba aici, drept urmare...stau in casa si sortez haine, ca sa fiu sigura ca le fac le-am trantit in mijlocul patului.

Ei, ies eu mai peste o ora, am la cuptor o banana bread. Mda se pare ca am devenit vreo zana a caminului. n-am mai facut prajitura din asta pana acum, va zic cum a iesit.

 

In rest toate bune, Eric numai nazbatii face, dimineata pana il duc la gradinita are timp... Mai nou se impotriveste la imbracat se lasa moale pe jos si se incovriga, nu va zic cum reusesc sa il imbrac. Chiar daca nu ne preseaza timpul, totusi trebuie sa-l duc la gradi inainte de 9 ca sa aibe program normal de masa-joaca-somn si oricum, ma gandesc ca daca las garda jos imi pierd antrenamentul pt cand ma voi intoarce la un job.

 

Din ultimele "activitati', mi-a varsat pe canapea tot susanul de la o punga de sticksuri, a ascuns periuta de dinti in dulapul de la bucatarie [alcool] , se baga dupa masuta de tv (aproape de perete) si trage de toate cablurile. Trebuie neaparat suspendat tv-ul pe perete, sunt scumpe al naibii suporturile murale, mai ales la un tv mare. Ne stinge tv-ul cand ne e lumea mai draga, dar asta nu e grav. Vrea el sa-l deschida cu telecomanda, cum avem vreo 3, nu o nimereste pe cea buna.

Azi dimineata ta-su care se scoala inaintea noastra, a dat drumul la robinet la chiuveta. La care Eric se ridica in fund (dormea, la noi in camera cu usa inchisa) si incepe sa tipe: apa, apa!

 

Roxy, cat a mai tras Chitz mititica. Cred ca internarea e o experienta tare neplacuta pt cei mici, oricat de bune ar fi conditiile. Numai cand ma gandesc la intepat, luat sange, sucit si invartit pe toate partile bietul copil ma ia groaza. Sa dea Dumnezeu sa nu mai vedeti spitalul.

Observ ca la fetite infectiile urinare sunt, din pacate, frecvente, anatomia le face susceptibile la asa ceva. In fine, si la baieti sunt probl. specifice, fimoze si altele.

 

Despre vaccinuri, putem discuta la nesfarsit. Eu cred ca e chin si cand ii duci luna de luna la vaccin, ca sunt multe de facut. Noi avem de acum in decembrie vreo 3...sau 4 daca pun si hep. A, cred ca il aman pe asta, ca e optional si contracost, dar e si pacat sa nu faca al 2 lea rapel. Stai ca am uitat de antigripal, pe care il vom face toti 3 prin noiembrie.

 

Va pup, ma intorc la haine, am si pe ale mele si pe ale baiatului de sortat, lui i-au ramas mici cam jumate din cele de iarna trecuta.



#16
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.938 mesaje

Postat 10 octombrie 2013 - 18:05

Ali, ma bucur ca va merge bine si il pupam pe Denis cantaretzul. De ce nu, e o meserie super-banoasa pt unii, ma rog depinde de gen, nu cred ca vrei sa-l"dai" la manele...sau poate da? (nu vreau sa ma pun rau cu nimeni [flo2] ...)

 

Va pun o poza cu "prescolarul" meu semi-imbracat pt gradinita.

Miniaturi atasate

  • IMG_4794.JPG


#17
ali24

ali24

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.828 mesaje

Postat 10 octombrie 2013 - 22:17

fleur ce scump e ericutul...si tu ai fost tare harnicuta...tare faza cu apa....si denis e disperat dupa apa...toata Ziua zice babaie...sa i fac baie.ieri eram afara si a inceput sa ploua si el bucuros intindea manuta si babaie babaie...azi la fel prin balti...:)
nu vreau sa il fac manelist:))))).
la fel ne dispera cu opritul tv -lui.in special pe rafi...care se enerveaza ca ii opreste desenele.

azi am fost la circ.le a placut la amandoi.denis a stat cuminte desi mi s a parut cam plictisitorptr el.credeam ca sunt mai multe animale care ii plac tare mult dar nu prea au fost.in schimb era fascinat de lumini.

ada cum mai e nectarel?un pupic sa se faca bine.

iar a venit caldura de ati disparut toate:))

somn usor...

#18
ali24

ali24

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.828 mesaje

Postat 11 octombrie 2013 - 06:38

buna dimi...cafeluta va asteapta

#19
r_ocsy

r_ocsy

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.831 mesaje

Postat 11 octombrie 2013 - 07:23

Neata, multumim pentru cafeluta :-) .

 

Scriu cu Natalia in brate, deci nu am prea mult spor ca imi dirijeaza mana pe taste ... e vineri, cand o fi trecut saptamana ??? Va las ca nu pot scrie !



#20
ilenutza

ilenutza

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.449 mesaje

Postat 11 octombrie 2013 - 08:54

Neata

Multu de cafea

Eu nu am disparut doar m-am ingropat in munca :))


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -