Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Mamici de Martie 2014 (Ghiocei de Martie 2014) - Cap.6


599 raspunsuri la acest subiect

#21
Pocahontas80

Pocahontas80

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.959 mesaje

Postat 08 octombrie 2013 - 18:53

Bin venit, Adya! Sarcina usoara!
Monic@, si nu l-ai urecheat putintel pe domnul?
Alex, azi si eu mi-am bagat picioarele si am papat un sandwich de la Subway. ..dupa care am luat doua pastilute Rennie, pt orice eventualitate :) M-am saturat sa-mi fie tot rau si in acelasi timp foame si pofta de tot ce vad...
Sim, ma bucur ca sunteti bine.
Eu pe 18 am morfofetala 2.

#22
adya

adya

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 444 mesaje

Postat 08 octombrie 2013 - 18:59

Fetelor, nu mai am alti copii....si pe acestia ii astept de 12 ani... Am trecut prin tare multe, 3 sarcini extrauterine, 3 FIV- uri, ani intregi de incercari esuate, de sperante si dezamagiri, doar credinta m- a facut sa merg mai departe, si uite ca apare soarele si pe strada noastra. Suntem extrem de fericiti, ne rugam si speram ca totul va fi bine pana la capat [:)] .

pupici tuturor!



#23
emaaimee

emaaimee

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.876 mesaje

Postat 08 octombrie 2013 - 19:00

mai dar ce de ati scris, furnicute harnice. ce imi place.

merci de primire. am rasfoit toate capitolele si am vazut burtinci f frumo.

si sunt si pe listuta :)

nu stiu ce sex e bb inca, revin. am pus o pozica cu micul meu



#24
AlexBzg

AlexBzg

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.597 mesaje

Postat 08 octombrie 2013 - 19:05

Ema ,cat avea bebe la eco? Mi se pare mie sau se uita la tine? E cu căpșorul intors, nu?
Adya, sa dea Domnul sa fie bine in continuare, si pentru tine si pentru toate gravidutele!

#25
AlexBzg

AlexBzg

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.597 mesaje

Postat 08 octombrie 2013 - 19:13

Poca eu as fi mancat altceva, nu imi era pofta dar astia la cafenele nu au decat cartofi prajiti si hamburgeri sau sendvisuri, iar hamburgerul cu atata carne tocata, chiar nu-mi facea deloc cu ochiul. Nu stiu cum sunt danezii asa slabi si sanatosi dar mananca numai la Mc si hamburgerul cred ca e mancarea lor favorita, bleah.

Editat de AlexBzg, 08 octombrie 2013 - 19:13 .


#26
monic@

monic@

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.641 mesaje

Postat 08 octombrie 2013 - 19:13

Merci maddutz de incurajare! Si cu cel din burta o sa am 3 de crescut.Dar nu msi mi se pare amuzant.
Eu nu am mai fost la de 5 sapt si cred ca ajung sapt viit imi doresc f mult sa aflu ce am.

#27
anamaria1229

anamaria1229

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 669 mesaje

Postat 08 octombrie 2013 - 19:24

Adya bun venit si felicitari pentru gemeni!!! E prima sarcina?

#28
Arrya

Arrya

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.836 mesaje

Postat 08 octombrie 2013 - 19:26

Sim, imi pare bine ca a iesit bine ecograful. Poti sta linistita acum ca bebicul e bine.

Eu morfologia de trim 2 o am la 22 de saptamani, asa a vrut doctorul, a zis ca e saptamana ideala. Deci pe 23 nov, la Bucuresti. Speram sa nu fie vreme urata, sau autostrada inchisa, sau etc. Oricum ma urc in tren si tot ajung pentru ca vrau neaparat sa ma vada si dr Albu de la Alcosan, ca stiu ca e bun pe morfologii.

 

Maddutz: am putea edita la primul post sa scriem si ce sex au bebeii? Ca eu mereu uit ce ascunda fiecare mamica in burtica. Bine-nteles, daca vor si ele si dupa ce vor fi sigure.

Legat de frati sotul meu are un frate, dar autist si cu probleme si mereu a suferit ca nu a avut un frate in adevaratul sens al cuvantului, adica unul care sa raspunda la stimulente, care sa se joace, cu care sa bea acum o bere, etc.

 

Julia: mai ai dureri de burtica?

 

Alex: e bine ca ti-a revenit apetitul :D Gadilatul pe interior e finut, finut si nu imi vine sa ma scarpin, dar parca imi umbli furnici prin corp. Eu zic ca e totusi pielea care se intinde, inca nu am simtit bule sau chestii de genul.

Noua ne-a zis sexul la 12 saptamani, dar cu "posibil", ca nu era sigur. A zis 75% baiat. Acum la 16 saptamani, sper sa ne arate cuculetul, sau poate pasarica :D

 

AnaMaria: tu ai amniocenteza la Albu de la Alcosan, nu? Sa te programezi si la morfo tot la el, e unul dintre cei mai buni din tara pe morfo, plus ca e si genetician. Dr meu de aici de la Constanta trimite paciente pe care le suspecteaza de ceva direct acolo. Pe mine nu ma suspecteaza inca de nimic, Doamn-ajuta, dar vreau eu sa merg ca aparat mai performant si ochi mai format. Cand ai programat amnio?

 

Adya: felicitari pentru sarcina mult asteptata si pentru care ati luptat atat de mult. Eu va admir enorm ca nu ati renuntat, nu stiu in mod direct cum e sa treci prin asa ceva, dar stiu pe cineva indeaproape si stiu ce greu e sa tot continui cand te lovesti numai de negativ. Bine ca ati lasat in spate acum acest episod lung de 12 ani. Doamne ajuta sa ai sarcina usoara si la sfarsit doi bebelasi sanatosi si mancaciosi.

 

monic@: uff, imi pare rau ca te-ai mai pus si pe treaba cand v-ati intors de la spital. Incearca sa discuti cu sotul, sa ii spui ca acum si gravi si cu copil mic si cu toate, nu ai cum sa te descurci si tu singura si ai nevoie de el. Calm si fara judecati si trebuie sa colaboreze, nu de alta, dar chiar nu esti sfant cu 10 maini.

Eu de multe ori am observat la sot ca nu face nu ca nu vrea, ci pur si simplu uita, nu se gandeste acolo, nu are o rutina, etc. Dar ii reamintesc si e ok, colaboreaza. Acum ia mai des initiativa curateniei. Cand am venit de la mama am gasit curat, aspirat, vase spalate, dat cu mopul. Acum 4 ani ma astepta cu munti de mizerie.

 

Cochonel: deci tu ai primit de la gineco. Vreau si eu sa cer vineri, mi-e cam jena, nu stiu cum sa pun problema. Adica doar daca ma arde spatele, imi va da 6 ore? Nu e ca si cum as minti, dar parca citisem ca numai in caz de pericol pentru mama sau pentru fat se dau 6 ore, deci imi imaginam ca trebuie sa am ceva mai serios. La tine ce scrie pe adeverinta? "amenintare de avort"?



#29
anamaria1229

anamaria1229

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 669 mesaje

Postat 08 octombrie 2013 - 19:29

Adya acum am citit ce ai scris. Iti doresc o sarcina usoara si bebei frumosi si sanatosi.

#30
anamaria1229

anamaria1229

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 669 mesaje

Postat 08 octombrie 2013 - 19:37

Arrya pe 18 am amnio la dr Albu de la Alcosan si tot la el o sa ma programez la morfofetala dar stiu ca programarile se fac cu 3 saptamani inainte. Cand o sa fac amnio o sa am 17 sapt si 2 zile si ma gandeam sa ma programez atunci. Si noul meu medic am vazut ca trimite la Albu. Sper ca totul o sa fie bine abia astept sa fac amnio cu toate ca mi e frica dar imi doresc foarte mult sa vad rezultatele.


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -