Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Mamici de Mai 2014 (Ciresele de Mai 2014) Cap. 2

mai gravidute ciresele sarcina

294 raspunsuri la acest subiect

#41
Irva

Irva

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.771 mesaje

Postat 08 octombrie 2013 - 15:40

sill, eu as fi vrut natural, insa din cauza fibromului cel mai probabil o sa fie cezariana. Doamne ajuta sa ajungem cu bine acolo!

 

Tu cum ai nascut prima data?



#42
Didi81

Didi81

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.472 mesaje

Postat 08 octombrie 2013 - 15:46

Si pe mine ma paste cezariana. Mai am una la activ, dar faptul ca am facut cezariana data trecuta nu e un motiv in sine. Insa avand in vedere peripetiile prin care am trecut atunci de s-a ajuns la ceza (dezlipire de placenta, hemoragie...) si trombofilia, nu as vrea sa risc.



#43
sill

sill

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.275 mesaje

Postat 08 octombrie 2013 - 15:59

Irva prima data am nascut natural si foarte usor , fara dureri mari , nu m-am rupt .....insa eram mai micuta ...acum a-si dori cu epidurala si dr meu am vazut ca deja de la prima vizita mi-a dat sa citesc ...



#44
sill

sill

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.275 mesaje

Postat 08 octombrie 2013 - 16:01

Adica natural cu epidurala ..pt ca in Italia oricum nu se face cezariana decat daca sunt probleme ...si nu la cerere ca la noi ....



#45
llorrenna

llorrenna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.236 mesaje

Postat 08 octombrie 2013 - 16:05

Irva, e normal sa simti uterul, sa maresc ligamentele si se modifica toate pe-acolo :) Sa nu fie dureri mari, in rest eu stiu ca e ok.

 

Sill, eu vreau cezariana, din cauza varstei, si este prima sarcina.



#46
sill

sill

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.275 mesaje

Postat 08 octombrie 2013 - 16:12

llorenna faci bine ...asa zic si eu cand esti mai tanara parca este altfel am fost mai activa ,fara probleme , am nascut usor ...Acum parca sunt bolnava nu gravida .... [batcap]



#47
Irva

Irva

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.771 mesaje

Postat 08 octombrie 2013 - 16:18

Mie mi se pare mai ok nasterea naturala, din cate stiu te recuperezi mult mai repede. Majoritatea celor care nasc natural nu regreta asta. Cand s-a nascut nepotelul meu, cumnata era programata la cezariana. In noaptea de dinainte, probabil din cauza emotiilor, s-a declansat nasterea naturala. 

La noi se merge foarte mult pe cezariana, cred ca si doctorii promoveaza asta, poate le este mai usor, nu stiu. Eu as fi vrut natural cu epidurala dar sa vedem.

 

llorrenna asta ma gandesc si eu. Nici macar nu pot spune ca e durere, doar un discomfort.



#48
llorrenna

llorrenna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.236 mesaje

Postat 08 octombrie 2013 - 16:23

Stiu ca se exagereaza cu cezariana la noi, dar in cazul meu chiar ar fi indicat, prima sarcina, aproape 38 de ani voi avea atunci... Tesuturile si muschii nu mai sunt ca la 20 de ani, nu mai elasticitate, etc. Sunt femei care a doua zi dupa cezariana sunt ok. Depinde si de mana medicului si de organismul respectivei femei. Tot asa, stiu femei cu probleme dupa nasterea naturala, ca mai nou te taie jos, rare cazuri fara epiziotomie. Si te mai poti rupe si in interior, col, etc. Eu nu militez pentru un anume tip de nastere, stie fiecare mai bine ce poate corpul ei in momentul respectiv. Le respect si le admir pe cele care nasc natural, dar nu simt ca este pentru mine. Fie sotul, fie mama mea, vor sta cu mine pana imi revin.



#49
sill

sill

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.275 mesaje

Postat 08 octombrie 2013 - 16:32

La noi se promoveaza cezariana pt ca asa dr iau bani mai multi e normal ....insa daca nu nasti la particular te asista o moasa la nastere si nu vine nici un medic daca nu ai probleme .De aceea multe aleg sa nasca asa ori de frica ori ca nu vor sa nasca ca un animal la gramada ...!Foarte urat ca la noi nu se respecta mamele , pt ca nastere trebuie sa fie ceva frumos si nu o trauma ....Nu vreau sa va speriati  sunt sigura ca ati ales spitalul si dr cel mai bun pt voi 



#50
llorrenna

llorrenna

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.236 mesaje

Postat 08 octombrie 2013 - 16:41

Sill, asa este, la voi exista o moasa care te asista la nasterea naturala, si e mult mai buna decat un medic. Medicul vine doar daca sunt complicatii. Si femeile de obicei fac si cursuri inainte, e important sa stii ce se va intampla din punct de vedere anatomic pas cu pas, cum sa impingi, etc.





Etichetat si cu mai, gravidute, ciresele, sarcina

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -