Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

ajutor. cum trec peste faptul ca nu mai pot alapta

alaptarea

17 raspunsuri la acest subiect

#1
adryana_yone

adryana_yone
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 03 octombrie 2013 - 21:46

salut

sunt Adriana. am un baitel de 4 ani si 10 luni si o fetita de 2 luni.

acum 2 saptamini am aflat ca am tuberculoza. acum sunt in spital iar scumpa mei copii acasa, departe de mine. nu inteleg cum parca ieri imi tineam micuta in brate si ii dadeam sa suga si acum eu sunt aici si ea e pe lapte praf. mi am dorit atat de mult sa alptez, enorm, ptr ca puiul cel mare nu prea a supt era lenes. mi am promis ca la al doilea o sa am rabdarea necesara si ca o sa reusesc. mi s-a rupt sufletul, sunt terminata, nu ma pot obisniu cu acest gand, ca ultima sansa de a ma bucura de acest lucru minunat, alaptatul a disparut, un singur lucru puteam sa i ofer doar eu micutei mele, iar acum nu mai pot. Noi tocmai ne creeam o legatura, ne cunosteam, incepeam sa ne iubim pe zi ce trece tot mai mult si intr un moment totul  s-a schimbat. pe langa durerea imensa ca am plecat de langa ea, ma omoara gandul ca nu am putut alapta. ceilalti nu ma inteleg, poate au dreptate, dar acum asa vad si atat pot.



#2
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 04 octombrie 2013 - 08:01

Adriana,

 

      gandeste un pic pe termen lung. Viata omului trebuie sa dureze ... mult mai mult timp decat 5 luni 12 luni 1an sau 5. Copiii tai trebuie sa aiba o viata echilibrata si sanatoasa. Acum daca asa s-a intamplat nu a fost alegerea ta. Nu a fost alegerea nimanui. Insa ce alegi? 6- luni sau 1 an de alaptat si o viata bolnava de TBC sau sa te faci bine si copiii sa nu fie bolnavi? Ce vrei sa le oferi mai mult? Boala sau sanatate? Alege.

 

Ma gandesc ca ti-e greu dar gandeste invers. Ai doua variante care o vrei?



#3
rosanita

rosanita

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 81 mesaje

Postat 04 octombrie 2013 - 08:44

Draga Adriana,

Iti inteleg regretul, sunt si eu mama...insa, multumeste-i lui Dumnezeu ca ai descoperit la timp boala de care suferi, o tratezi, si va fi totul bine!

Vei ajunge acasa, la copilasii tai, ii vei strange in brate si te vei simti o mama fericita si norocoasa:)

Iti doresc sanatate multa!



#4
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.457 mesaje

Postat 04 octombrie 2013 - 08:55

Multa, multa sanatate inainte de toate [flo]

Apoi, ia-le pe rand, fa-te acum bine si apoi cand ajungi acasa bucura-te de fiecare clipa petrecuta cu copiii.

NU esti singura care trece prin asta, fetita ta NU e singura care creste cu lapte praf.

Sa stii ca nu  e asta o cheie a succesului, o garantie a absolut nimic.

Sunt sute de mii de copii absolut perfecti crescuri cu lapte praf.

Problema e la tine, la sufletul tau, aici ai de lucrat, pt ca fetita va fi bine.

Da-ti timp si gandeste pozitiv, doar pozitiv.



#5
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 04 octombrie 2013 - 09:08

Copiii tai au nevoie de o mama sanatoasa. ASta e tot ce conteaza acum si acest lucru trebuie sa fie prioritatea ta in acest moment.

 

sanatate multa!



#6
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 04 octombrie 2013 - 09:25

adriana, nu te mai invinovati. faptul e consumat, ca sa zic asa.

 

acum sanatatea ta trebuie sa fie pe primul loc, copilasii tai au nevoie de o mama sanatoasa langa ei.

 

inca esti in perioada de "asezare" a hormonilor, dupa nastere, probabil iti da tarcoale si o mica depresie post-natala, de aceea esti atat de afectata de toata situatia. cand te vei mai linisti, iti vei da seama ca nu este chiar un capat de tara ca nu ai putut fi langa bebelusul tau, sa-l alaptezi, sa dezvolti acea relatie speciala intre mama si nou-nascut. doar nu era sa stai acasa si sa ti se agraveze boala sau sa o dai si celor din jur.  cere ajutor specializat daca simti ca esti depasita de situatie.

 

ai idee de unde ai fi putut lua pacatoasa asta de boala ?

 

copilasii, sotul, au fost testati pentru TBC, dupa ce ti s-a pus diagnosticul ?  nu stiu ce se intampla in cazul in care faci boala in timpul sarcinii, medicii ti-au spus ceva in legatura cu asta ? e posibil sa fi facut boala in timul sarcinii sau dupa ?

 

mai este un aspect delicat : inainte sa nasti, lucrai undeva ? daca da, ar trebui sa anunti la locul de munca, sa-si faca teste si colegii tai. la randul lor, daca au luat bacilul, ii pot imbolnavi pe cei de acasa...



#7
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 04 octombrie 2013 - 14:48

Roaga-te sa ramai langa copiii tai care sunt atat de mici.Daca e faza incipienta se poate vindeca....se ia parca timp de un an o medicatie puternica.....

 

Exista ,asa cum ti s-a mai spus milioane de copii perfecti hraniti cu lapte praf.

 

Alaptatul ar trebui sa fie cea mai mica problema....sigur sotul tau e purtator sanatos......roaga-te sa nu fie copiii afectati......Incearca sa te  rogi si sa lupti pentru vindecare.



#8
Theodora85

Theodora85

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 148 mesaje

Postat 04 octombrie 2013 - 15:29

Sanatate multa!



#9
adi2003

adi2003

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.225 mesaje

Postat 04 octombrie 2013 - 16:02

Multa sanatate, Adriana!



#10
adryana_yone

adryana_yone
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 04 octombrie 2013 - 19:01

va multumesc mult pentru cuvintele frumoase si pentru incurajari.

 

aveti dreptate , copiii sunt cei mai importanti, si la binele lor trebuie sa ma gandesc in primul rand, dar tocmai de aceea ma doare atat de mult ca nu i am langa mine.

 

toata familia a fost testata,inclusv copiii, multumim lui Dumnezeu toti sunt sanatosi

 

am nascut prin cezariana, am facut hemoragie in timpul operatie, se pare ca asta mi a scazut sistemul imunitar, si mi s a spus ca puteam sa o iau din aer,sau sa o fi avut deja.





Etichetat si cu alaptarea

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -