Sari la conținut

Sari la conținut


Cum ne îmbrăcăm la serviciu?

vestimentatie moda casual stil imbracaminte trend

36 raspunsuri la acest subiect

#1
MElise

MElise

    Membru junior

  • Moderators
  • 1.068 mesaje

Postat 03 octombrie 2013 - 05:48

La prima vedere poate parea o intrebare banala... iar raspunsul este absolut evident in unele cazuri, in care vestimentatia de un anumit tip este impusa de regulile serviciului respectiv. Nu vorbesc insa de acele cazuri, ci de cele in care avem libertatea sa ne imbracam cum vrem, dar in care aceasta libertate este conditionata adesea de diversi factori. Si haideti sa va dau un exemplu concret. Cum ar trebui sa se imbrace o profesoara, de exemplu? [:)]



#2
blackgirl0

blackgirl0

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.422 mesaje

Postat 03 octombrie 2013 - 07:24

Decent, curat, un costum deux-piece. Si un mare PRO pt un buget alocat dascalilor anual doar pt imbracaminte.

 

Eu ma imbrac... nicicum. Blugi, pantofi sport, geaca sport, geanta de laptop. Noroc cu halatul. [pk] Am incercat si varianta smart casual, nu merge, nu mi se potriveste. Sotul, din contra, parca-i scos din cutie, tine f mult la imagine. 



#3
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 03 octombrie 2013 - 08:12

Nu vad reguli prea stricte pentru un profesor. Cred ca le-ar lua din farmec daca s-ar imbraca toti la costum. Unii oameni au charmul lor, asa, imbracati mai ciudatel, mai personal, mai fistichiu. Cat timp sunt curati si decenti (adica nu fuste de 2cm, blugi extrem de stramti, decolteuri adanci etc).

 

Eu? In sfinte pijamale [:D]


Editat de rall, 03 octombrie 2013 - 13:39 .


#4
J G

J G

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.955 mesaje

Postat 03 octombrie 2013 - 08:23

Eu ma imbrac in costum doar cand particip la ceva "oficial".

La serviciu in general rochii, blugi, fuste - casual.

Acasa, in pijamale!



#5
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 03 octombrie 2013 - 09:26



Nu vad reguli prea stricte pentru un profesor. Cred ca le-ar lua din farmec daca s-ar imbraca toti la costum. Unii oameni au charmul lor, asa, imbracati mai ciudatel, mai personal, mai fistichiu. Cat timp sunt curati si decenti (adica nu fuste de 2cm, blugi extrem de stramti, decoletee adanci etc).

 

Eu? In sfinte pijamale [:D]

Hai mey...un profesor cu look emo zau ca nu mi-as dori pentru copilul meu.

 

Eu zic ca un profesor nu trebuie s afie neaparat scortzos,insa nici imbracat ca la disco...nu merge.

 

Costum cu pantalon sau fusta,fusta sau pantalon cu diverse bluze/camasi ,chiar si in blugi cu camasa si diverse accesorii,esarfe care dau elegantza.

 

La barbatzi cred ca  emai simplu...

 

Cred ca un stil usor elegant ar fi mai mult decit ok!

 

PS.Eu imi amintesc si acum de profa de franceza care era o femeie de o elegantza deosebita,fara sa fie scortzoasa si fara sa fie deplasata...adica un profesor chiar poate influientaz prin imagine vizuala vestimentara.

 

Dana


Editat de andacos, 03 octombrie 2013 - 09:27 .


#6
crystall

crystall

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 478 mesaje

Postat 04 octombrie 2013 - 10:53

Eu la job deocamdata ma imbrac smart-casual cu tendinte office [:p]

 

Mie mi se pare ok ca profesorii/profesoarele  sa se imbrace in blugi + sacou/camasa, femeile cu ceva accesorii in plus, si fara tocuri foarte inalte [:p]



#7
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 04 octombrie 2013 - 13:12


Mie mi se pare ok ca profesorii/profesoarele  sa se imbrace in blugi + sacou/camasa, femeile cu ceva accesorii in plus, si fara tocuri foarte inalte [:p]

De ce fara tocuri foarte inalte la profesori?

 

Dana



#8
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.241 mesaje

Postat 04 octombrie 2013 - 13:25

Tocurile foarte inalte nu sunt practice pentru profesoare in zilele cind au 3-4 ore de stat in picioare.

 

Eu imi pun tocuri in zilele cind nu am curs deloc. Cind am curs sau laborator sunt tot timpul in picioare si ma plimb de colo colo.



#9
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 04 octombrie 2013 - 22:18

Caateodata mi-ar fi placut sa fiu profesoara sau avocat doar ca sa ma pot imbraca in costum fara sa se uite lumea stramb la mine. :))

 

Am observat ca de cate ori mergeam la lucru imbracata aiurea---adidasi, blugi, o bluza aruncata pe mine si o geaca de ski sau geaca de fas sau ceva de genul, niciodata nu ma simteamn bine si nu aveam chef de nimic.

Cand ma imbrac frumos, adica putin sexy, ma simt de parca as avea lumea la picioare (suna penibil, dar asta e sentimentul. La lucru sunt tot timpul in costum de spital, dare  aceeasi situatie: aveam pantaloni de la spital, erau ca naiba, cu talie inalta, material aiurea, mi-am adus pantalonii mei si e cu totul altceva.

Barbatii nu ar intelege niciodata lucrurile astea, chiar am avut o discutie pe aceasta ta cu un medic primar si spunea ca noi ne imbracam doar ca sa fim admirate. Am zis ca nu e asa, ma imbrac pt a ma simti eu bine, iar faptul ca sunt admirata e un plus, o cireasa de pe tort. Dar admirata as fi si intr-un body roz bonbon cu picatele, nmumai ca nu m-as simti eu bine, deci ar fi tot degeaba.

Si cand un om nu se simte bine in imbracamintea respectiva imediat se vede, incepand de la postura si terminand cu gesturile.

 

Din pacate nu ma pot imbraca asa cum as vrea, ca stau intr-un oras mic unde nici macar nu sunt magazine de haine (evident sunt cateva, dar boutiq.uri si un fel de outlet ) si unde oamneii s-ar uita la mine ca la o nebuna daca m-as duce cu fusta in carouri, bocanci si ciorapi pana peste genunchi :)))



#10
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 04 octombrie 2013 - 22:19

P.S: si mai sufar ca cica la congresele  noastre nu am voie cu tocuri inalte....





Etichetat si cu vestimentatie, moda, casual, stil, imbracaminte, trend

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Astăzi, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -