Sari la conținut

Sari la conținut


* * * - - 2 voturi

Clubul "babelor" FIV-oase 87


235 raspunsuri la acest subiect

#21
miky82

miky82

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.131 mesaje

Postat 04 octombrie 2013 - 10:21

Elynko bine ai veni! Sa fie cu noroc procedura!
Eu am facut histeroscopie, am avut anestezie totala, cam o jumatate de ora a durat toata treaba, m-am trezit am mai stat vreo ora intinsa in par dupa care am plecat! Asa ca nu-ti fie teama!
Ari lasa nervii deoparte :-)))
Pupici!

#22
QiaoBing

QiaoBing

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.160 mesaje

Postat 04 octombrie 2013 - 11:51

nu stiu daca a scapat vreuna de pe aici de histero. eu m-am dus cu genunchii tremurand pt ca aveam o amintire neplacuta de la chiuretaj unde nu imi prinsese anestezia, dar a fost ca la discovery. anestezie locala care a prins si am privit linistita totul pe monitor. am plecat acasa cu masina, eu la volan - sotul ma intreba de ce l-am mai carat dupa mine, ne-am oprit la mall, iar a 2-a zi am stat ore intregi in picioare pe hol la maternitate asteptand sa mi se nasca nepotul.

atat am vazut si am apucat s ama bag si eu in seama.

bemi hai ca poti ! eu am facut punctie si pt 1 folicul. ca a fost embrionul mai timid, asta e partea a 2-a. am avut si 2 foli, unul gol, dar din celalalt a iesit o mandrete de embrion. nu stiu ce nu i-a placut la mine, ca mie mi-a palcut de el. ultima data am avut 2 oua, 2 embrioni draguti, unul a incercat marea cu degetul, dar s-a razgandit. sper ca la tine sa fie unul mai hotarat ! aaa, si la asa de putini foli, am facut punctiile cu anestezie locala. e floare la ureche pe langa o histero sau orice altceva ce necesita trecere de col.

pup fetele



#23
Sim_agn

Sim_agn

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.567 mesaje

Postat 04 octombrie 2013 - 12:32

Elynko si eu am facut histeroscopie , tot cu anestezie totala, dupa ce m-a trezit , m-am ridicat singura si am fost la toaleta cu perfuzia dupa mine...( a fost demonstrativ , sa ma lase acasa) , inciziile sunt mici , iar dupa o ora jumatate am plecat in vizita la niste prieteni unde am si inoptat .

Eu am plans 3 ore pana am intrat in operatie , de bleaga... , dar apoi a fost foarte bine.

Cateva zile, normal ca jeneaza unde au foat inciziile, dar totul este suportabil, nimic rau.



#24
gabyv

gabyv

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.804 mesaje

Postat 04 octombrie 2013 - 12:43

Buna! [flo2]

Histeroscopia a fost ok, mie nu mi-a facut nici macar anestezie, am plecat la 10 min dupa interventie pe picioarele mele si cu busul.

 

Eu nu mai incep deocamdata nici o procedura, iau o pauza.

 

 

Pup!



#25
bemi

bemi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.013 mesaje

Postat 04 octombrie 2013 - 13:00

Buna, fetele. Sim, cred ca laparoscopie spui, daca ai avut incizii la burtica.
Multumesc babutelor pt incurajari . Am ''supravietuit '' punctiei , foliculii inca nu fugisera de acolo ( imi spusese proful ca sub 3 foliculi e riscul sa ''plece'' singurei, chiar daca sunt inhibati cu Cetrotide ). Ai mei au fost cuminti ,cel putin pana la punctie. De acum nu-i mai vreau cuminti, pot fi ceva mai salbatici si dezlantuiti in laborator :)
Qiao , ai fost foarte funny . Mi-a placut cum ai povestit :)
Proful mi-a zis ca-mi face fara anestezie , eu am zis inghitind in sec da , iar cand m-am asezat pe masa si m-au pus cu capul in jos ma simteam ca la circ la trapez . Si vad , asa cum eram eu cu capul in jos , un tip misto tinerel care vine si ma mangaie pe frunte, ma intreaba cum ma cheama si-mi spune ca totusi o sa-mi puna un pic de anestezie. Am apucat doar sa-i multumesc in gand pt asta , cu voce tare doar i-am spus ca-mi pare bine sa-l cunosc chiar daca il vad invers .. dupa care mi s-a rupt filmul ala si a inceput altul mai interesant in vis. Oricum, dupa ce m-am trezit am apucat sa-l vad si in pozitie normala , si i-am multumit. Pt ca sunt o fricoasa ..si pt ca mai mare dragul sa ai un anestezist care arata in asa hal de bine :) ( asta nu i-am zis ). Bine , fac si eu misto , ca eram toata tremuranda, v-am zis ca-s o fricoasa.
Va pup

#26
josephinedxc

josephinedxc

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.088 mesaje

Postat 04 octombrie 2013 - 13:12

Fetelor , sunteti totale, bemi cu anestezistul ...cu capul in jos si qiaobing cu relatarile tale funny:)))

#27
josephinedxc

josephinedxc

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.088 mesaje

Postat 04 octombrie 2013 - 13:36

Am fost ieri la dr Uscatescu,m-am intalnit cu Miky inainte (pe care o puuuup si ii multumesc pt tot) ,pe la 6:30 cand am ajuns nii era deja plin de lume pe acolo...
Mie analizele mi-au iesit m degraba prost decat bine; va rog ajutati-ma cu interpretarea lor, ca pe net nu am gasit intervalul de referinta/ valori normale
Ddimerii : 1070
Antifxa : 0.29
APTT: 37"
PDF : SLAB POZITIV
TMF ++/-
Ps: dr Uscatescu zucea sa reduc la jumatate doza de femoston (probabil din cauza Ddmeri mariti sub actiuneea estogenilor? Nu a zis d c...) ; cu ginecologul meu nu pot vb. pana luni si nu stiu ce sa fac...
Tot U zicea sa iau Nospa la 4 ore; cate se pot lua max pe zi?
Una peste alta nu i-au placut deloc analizele mele si mi-a zis sa stau cuminte ca un ingeras (eu am tradus la pat) altfel....
Acelasi lucru mi l-a confirmat si ginecologul - am fost de urgenta la un control pt ca de dimineata am avut scurgeri maronii - si mi-a zis IMINENTA DE AVORT, embrion de 6 mm, se vedea vezicula, col inchis ...
asa ca sunt la pat!

#28
bemi

bemi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.013 mesaje

Postat 04 octombrie 2013 - 13:37

Fetelor, haideti ca mai am niste framantari : cat progesteron sa incep sa-mi pun, dat fiind ca endometrul meu tinde sa se faca hiperplazic sub progesteron ?? ( dupa primul FIV , de la Bucuresti , inainte sa-mi vina CM , aveam endo de 25 , s-a speriat proful cand a vazut - ca m-am dus la el la un consult ). Ca daca ajungem cu bine la ET , nu vreau endo prea gros, si asa sunt trombofilica ..
Alta intrebare ar fi : inafara de spalare uterina cu Pregnyl si de facut decapeptyl in z6 , mai pot face ceva ? Vreun pont pt implantare ? Proful zicea sa ma si injecteze cu Pregnyl dupa ET , acum mi-a zis ca n-ar baga in mine si Pregnyl si decapeptyl dupa ET .

#29
bemi

bemi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.013 mesaje

Postat 04 octombrie 2013 - 14:18

Jose , la Synevo valoarea normala pt APTT este sub 40 , iar pt anti FXa pt clexane doza profilactica intre 0,1-0,4 . Acum nu stiu ce valori ade referinta are laboratorul din Fundeni, ca difera intre laboratoare un pic. Si nu stiu cum se interpreteaza anti FXa daca e luat dimineata dupa clexane de seara ( Synevo da valoarea asta pt 2-4 ore de la clexane ).Aparent esti in grafic cu astea 2 analize. De restul nu ma pricep. 

Tu ai si aspirina in schema ? De curiozitate intreb .

Hai, stai la patut si baga nospa ( nu stiu cat e max pe zi ). Sanatate si numai bine tie si lui bebica ! Zi-i sa te ajute si el , sa fie descurcaret !! Te pup



#30
josephinedxc

josephinedxc

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.088 mesaje

Postat 04 octombrie 2013 - 14:27

Bemi :))) daca e sa ne semene bebicul, atunci asa ar trebui, sa se descurce cu ce are :))))
Am trecut pe clexane 0,4 adm unica pe zi, in ziua in care am aflat beta 2;
Dupa punctie (la 5 zile abia, ca atunci primisem rezultatul mutatiilor trombofilice de la genetic center )am inceput sa iau aspenter 75;
Dar ar fi trebuit si preconceptional 3 luni.... doar ca eu nu stiam de mutatii


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -