Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Felicitari Nanne, Elena_R, Anairis! Dovlecei de Sept-Oct 2013 (24)

gravidute sept2013 oct2013

238 raspunsuri la acest subiect

#21
Elena_R

Elena_R

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 919 mesaje

Postat 02 octombrie 2013 - 06:56

Salut mamici si burtici

Noi suntem acasa de Duminica si incercam sa ne acomodam in 3. Sunt rupta de somn in permanenta ca nu pot dormi noaptea fara sa stiu ca e cineva care sa stea cu bebe.. Asa ca noaptea fac planton si mai bag cate un somn in reprize pe timpul zilei cand stiu ca sta sotul cu ea.

A venit si laptele de ieri si Sabina incepe sa ia frumos in greutate. Am fost azi la control si totul ok numai un icter usor pe care o sa il monitorizam.

In rest pe mine cred ca ma paste un pui de depresie.. Pe langa faptul ca sunt zombie non stop de lipsa de somn, nici nu ma simt bine.. Obosesc repede, parca nu pot sa respir, mi-a ramas o burta urata si lasata si cel mai rau e ca ma jeneaza la culme operatia de la ruptura, care a fost cam urata.. Si asa o sa dureze cel putin o luna.. Great!

Asa ca nu sunt cea mai buna companie zilele astea :)

Andra si Daniela si eu va apreciez mult ca sunteti asa puternice si va faceti timp sa ne ajutati si pe noi astea mai incepatoare :)

Nanne, ce anume te-a sfatuit consilierul pt sanii angorjati?

Mult succes la nastere gravidutelor!! Si multa rabdare si odihna noilor mamici

#22
mexxa

mexxa

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 975 mesaje

Postat 02 octombrie 2013 - 07:43

Buna dimineata si de la noi....

 

Eu sunt foarte suparata. Nu mai am laptic.  [q]  Azi noapte bebe nu a avut ce sa suga.......a trebuit sa ii dau lp, sugea cate 30 min si degeaba, adormea si apoi imediat se trezea. Astazi de dimineata sanii nu mai erau asa plini si grei ca in celelalte dimineti [:(]

Eu i-au Galafort forte, ceai pt lactatie dar.........

 

In rest nici o noutate....doar ca sunt "praf de stele" de la oboseala.



#23
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 02 octombrie 2013 - 08:12

Mexxa, zile din acestea am avut si eu, dar am continuat cu perseverenta..La mine sotul are tendinta sa sara imediat cu sticluta cu lapte praf daca are el impresia ca nu e lapte...Ii explic mereu frumos ca ma ajuta facand altceva, tocmai pentru a-mi oferi mie momente de liniste sa pot lasa copiii mai mult la san. In mod normal, cu cat suge un copil mai mult, cu atat se produce mai mult lapte. Si eu am crezut ca nu prea aveam lapte noaptea, dar pt ca am continuat sa alaptez noaptea mai des, am avut si productie tot mai mare. Si eu sunt praf de stele deseori..Ideal ar fi sa apuc cumva sa dorm peste zi, insa n-am gasit rezolvarea ecuatiei mele cu doi bebelusi, care nu se trezesc des deodata, ci pe rand..Eu atunci cand apuc sa dorm?Ca de continui cu cele 3-4 ore noaptea, cred ca n-o sa mai rezist intr-o zi.



#24
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 02 octombrie 2013 - 11:26

Ce faceti mamici azi?

 

Eu fac slalom intre alaptari si alte cele..Azi trebuie sa ajung la 14:40 la controlul de 6 saptamani la ginecolog si la 15:15 trebuie sa ajunga Alma la lectiile ei de teatru. Nu vad alta solutie decat sa o iau pe mademoiselle cu mine la ginecolog ca altfel nu ma incadrez deloc in timp si ...si asa e cu semnul intrebarii sosirea noastra la timp la teatru. In timpul asta o las pe soacra cu gemenii (ca tot vine la cafea la amiaza) + manualul cu instructiuni [:-)))](ca sa aiba macar ceva de facut) . Sa speram ca se descurca si mai sper ca apuc sa mulg suficient lapte in urmatoarea ora. Intre timp o sa apara si Alma de la scoala (o aduce mamica prietenei ei bune, vecina mea de origine turca).



#25
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 02 octombrie 2013 - 11:32

Elena, tot am vrut sa scriu si era cat pe ce sa uit...Ai mare, mare grija cu depresia. Nu trebuie deloc bagatelizata depresia postnatala, daca e sa fie asta. Pentru orice siguranta, iti recomand sa discuti cu medicul de familie, cu un psiholog eventual. Sunt convinsa ca vei primi sfaturi bune. Incearca sa nu iti fixezi un target de super woman, ci unul normal, de mamica incepatoare, care e normal sa nu le stie sau poate face pe toate din prima. Ai nevoie de timp, de rabdare, de ajutor. Nu incerca sa faci prea multe si incearca pe cat posibil sa te odihnesti cand poti, nu doar ziua. Bebelusa ta sunt convinsa ca si doarme noaptea. Iti recomand sa dormi si noaptea intre alaptari! In caz ca n-ai, ia-ti un baby phone si pune-l aproape de tine sa o poti auzi (asta in cazul in care bebelusa doarme la ea in camera). Daca nu, sigur o auzi cand se trezeste.

[flo2]



#26
mina

mina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.609 mesaje

Postat 02 octombrie 2013 - 11:46

Raluca, rabdare fara ... tutun, vorba ceea. Te inteleg perfect, si eu sunt nevoita s-o tin pe mama la mine cat e sotul plecat dar zau ca tare greu ne intelegem. Poate unde-s si eu cu nervii in batista.... dar ma tine numa in extreme, ori se apuca si face si ce nu e treaba ei sa faca, ori nu face nimic daca nu-i spun. ....

Ceea ce spui tu cu tigarile e tare enervant, bine ca n-am si problema asta ca zau c-o trimiteam pe mama acasa. Eu am alta problema cu ea, isi tine unghiile mari (intotdeauna manicura a fost pasiunea ei, ce e drept ca si are maini frumoase si unghii pe masura) dar ma streseaza c-o sa zgarie fata. Am batut apropo-uri, am zis de-a dreptul, ea nu si nu, ca e atenta. Sotu e complet stresat, ma bate pe mine la cap s-o conving si mie nu-mi iese, nici nervi sa generez un conflict cu ultimatum (ori unghiile ori copilu) nu am. 

 

Andra, bravo pt prima zi "intre fete". Sa stii ca eu de cand sunt acasa am ramas de cateva ori doar cu fata si zau de n-a fost chiar relaxant pt mine, am reusit de am facut dush, am gatit, etc, chiar in tihna. Ceea ce, de ex, nu-mi iese cand sunt si cu mama si cu Matei, ca doar ce geme fata si ma scoate lumea cu scandal din baie/bucatarie. 

De aia tot zic, mi-e ciuda de mor pe plecarile astea ale sotului, altfel zau ca ne-am descurca tare bine fara ajutor. Tura de sapt asta n-am avut curajul sa raman doar cu plozii, mai ales ca fuse si Matei bolnav, dar la urmatoarea plecare (care, totusi, sper sa fie cat mai tarziu) cred ca imi iau inima in dinti. 

 

Alina, esti o fericita cu programul asta al bebelinei si cu cat de bine te intelegi cu bunica. Bravo voua! 

 

Elena, cunosc sentimentul de a nu putea dormi daca nu e cineva cu ochii-bec pe bebe. Incearca sa o iei cu tine in pat, chiar culcata broscuta pe burta ta. E f comod pt amandoua si, in lipsa de alte oportunitati, e tare dulce somnul ala. Nu-ti fie teama de legendele ca se invata in brate sau in patul vostru. Cel mult se invata ca te are la indemana cand are nevoie de tine, ceea ce nu e prea rau.  [flo2]  Burta se va trage, un pic de rabdare. Asa credeam si eu cand am iesit din spital, ca-mi va atarna pana la genunchi pt tot restul vietii, iar ieri cand am iesit pana la paine m-am intalnit cu o cunostinta care m-a complimentat ca-s mai supla ca nainte de sarcina. Eram cu geaca pe mine, ce e drept, dar tare bine mi-a facut la ego :)). Cere medicului ceva calmante pt durerea de la operatie. Si discuta cu oricine te simti tu bine despre depresie si gandurile negre. Chiar nu e de ignorat depresia post natala, de regula se da vina pe hormoni si gata, dar nu e chiar asa simplu. Noi aici suntem!  [flo2]

 

Mexxa, rabdare si perseverenta, lactatia vine in valuri uneori. Nu dispera. Daca ai o pompa, mulge-te odata fara sa fi supt bebe ca sa vezi cat scoti. S-ar putea sa ai supriza sa fie mai mult decat crezi, chiar daca sanii nu mai par asa plini. Pe de alta parte, chiar daca s-a dus lapticul (ceea ce chiar nu cred) nu dispera, asta e situatia, copiii frumosi, sanatosi si fericiti pot fi crescuti f bine si cu lp.  [flo2]

 

Daniela, nici eu n-am gasit solutia sa dorm peste zi. La mine motivul este Matei care uneori cere destul de multa atentie (si zilele astea ploioase cat a stat in casa din cauza racelii au fost dezastruoase). Nu pot sa-l las sa se uite pe pereti si eu pardon sa trag un pui de somn....Dar rezist eu cumva. Poate cand incepe iar sa mearga la scoala prin 1-2 ore dimineata fix dupa ce-l duc pe el. Sau poate ma adaptez si-mi ajung 2-3 ore pe noapte, haha, as vrea eu. 

 

Eu raportez o noapte cam agitata, mancat si urlat pana spre 2 noaptea, dupa aia dormit  ba pe mami ba langa mami, mancat iar la 5, apoi la 8 . . . si tot asa. Bineinteles ca Vizigotul a dormit si el cu mine, la un moment dat m-am trezit ca aveam fata pe burta si fimiu luase si el in stapanire umarul, mana si piciorul stang, eram total incarcerata :)) Acuma fac slalom intre miorlaiturile fetii, mofturile baiatului si directivele bunicii.....dar parca la lumina zilei toate cele is mai usor de dus. 

Ma duc sa montez o macheta ADN pt Matei ca tocmai ce a facut o mini-criza de nervi ca a muncit la ea toata dimineata si a stricat-o din greseala, dupa care s-a luat in gura cu bunica-sa (fosta prof de biologie) despre cum trebe sa arate macheta aia, in timp ce ea incerca sa ii explice ca asa ceva nu e pt varsta lui  [batcap] ...culmea e ca nici unul din ei n-are dreptate. Revin. 

 

 



#27
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 02 octombrie 2013 - 12:13

Joy to the world [batcap] ! cu 5 min inainte sa ies pe usa cu donsoara si jupanul  (sa mergem la scoala) cuconita a varsat en gros, si pe mine si pe ea, deci a trebuit sa ne schimbam amandoua. Si am si strigat una buna la musiu, care radea de se spargea si ma anunta ca it's very funny. Actually, it's not... ( sau cel putin pe moment nu era, e drept ca acum imi pare rau ca am strigat da' pe moment zau ca imi vedea sa dau si cu ceva dupa el). Noroc ca sunt genul care prefera sa ajung la scoala  macar cu 5 min inainte sa sune clopotelul..asa ca am reusit sa nu intarziem. Chit ca aveam senzatia ca miros ca un centru de colectare a laptelui de la tara la sfarsitul unei zile de vara [batcap] Si inca miros... sau am senzatia ca miros, nu pot face dus pana nu mai e cineva acasa cu asta mica si spalatul sumar la chiuveta... e spalat sumar la chiuveta. Nice! [batcap]

 

Colac peste pupaza, azi vine HV la controlul de 6 saptamani, dar am uitat la ce ora (11 sau 11.30 posibil, da' nu-s 100% sigura) asa ca ... stau la datorie, desi asa as dormi un pic. Azi noapte, tot in premiera donsoara nu a vrut sa doarma intre 12.30 si 3 am (de obicei nu avem treaba cu ea, dar azi noapte a fost tare agitata), si acum imi cam pica ochii de somn Yay me! Macar am dat un pic cu matura prin casa  - pe coridor si in camera de zi, la restul camerelor... am inchis usa sa nu se vada dezordinea [alcool]. Si ca sa fie ziua completa, am platit si niste bill-uri, ca obosita sunt, aromata cu "eau" , pardon "lait de maman" semi-digerat sunt, sa fie treaba buna pana la capat am golit (relativ si virtual, am platit online) si portofelul - sa stim o treaba [batcap] [batcap] Si nu e inca nici amiaza [batcap] [batcap]

(fac si eu haz de necaz, deci aveti voie sa radeti cu mine si cu emoticonu' zilei, adica  [batcap]  )



#28
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 02 octombrie 2013 - 12:27

Mexxa, sa stii ca eu din prima saptamana nu mai imi simt sanii plini, dar mereu e lapte pentru bebe acolo. Asta inseamna ca s-a stabilizat lactatia, sanul da lapte cat ii trebuie lui bebe. Ca sa maresti productia, pune dovlecelul la san cat mai des, ca se merge pe cerere si oferta, cu cat pui copilasul la san mai mult, cu atat sanul preia mesajul ca trebuie sa faca mai mult lapte.  Dar ai grija sa mananci bine, sa te hidratezi bine, dormi cat poti (cand doarme bebe, odihneste-te si tu) si incearca sa te stresezi cat mai putin (stiu ca nu e usor, dar incearca). Stresul si oboseala nu fac bine la laptic.



#29
mina

mina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.609 mesaje

Postat 02 octombrie 2013 - 12:36

Joy to the world [batcap] ! cu 5 min inainte sa ies pe usa cu donsoara si jupanul  (sa mergem la scoala) cuconita a varsat en gros, si pe mine si pe ea, deci a trebuit sa ne schimbam amandoua. Si am si strigat una buna la musiu, care radea de se spargea si ma anunta ca it's very funny. Actually, it's not... ( sau cel putin pe moment nu era, e drept ca acum imi pare rau ca am strigat da' pe moment zau ca imi vedea sa dau si cu ceva dupa el). Noroc ca sunt genul care prefera sa ajung la scoala  macar cu 5 min inainte sa sune clopotelul..asa ca am reusit sa nu intarziem. Chit ca aveam senzatia ca miros ca un centru de colectare a laptelui de la tara la sfarsitul unei zile de vara [batcap] Si inca miros... sau am senzatia ca miros, nu pot face dus pana nu mai e cineva acasa cu asta mica si spalatul sumar la chiuveta... e spalat sumar la chiuveta. Nice! [batcap]

 

Colac peste pupaza, azi vine HV la controlul de 6 saptamani, dar am uitat la ce ora (11 sau 11.30 posibil, da' nu-s 100% sigura) asa ca ... stau la datorie, desi asa as dormi un pic. Azi noapte, tot in premiera donsoara nu a vrut sa doarma intre 12.30 si 3 am (de obicei nu avem treaba cu ea, dar azi noapte a fost tare agitata), si acum imi cam pica ochii de somn Yay me! Macar am dat un pic cu matura prin casa  - pe coridor si in camera de zi, la restul camerelor... am inchis usa sa nu se vada dezordinea [alcool]. Si ca sa fie ziua completa, am platit si niste bill-uri, ca obosita sunt, aromata cu "eau" , pardon "lait de maman" semi-digerat sunt, sa fie treaba buna pana la capat am golit (relativ si virtual, am platit online) si portofelul - sa stim o treaba [batcap] [batcap] Si nu e inca nici amiaza [batcap] [batcap]

(fac si eu haz de necaz, deci aveti voie sa radeti cu  mine si cu emoticonu' zilei, adica  [batcap]  )

Nu merge un dush cu donsoara asezata in scoica pe podeaua baii, sa te vada (de fapt tu pe ea)?

Asa am patit eu cand sa plec cu Matei la controlul de o luna, a varsat cea mai mare cantitate de lapte care poate iesi din gurita de plod mic, m-a udat, efectiv, la chiloti, scuzati sinceritatea da si tamponu era imbibat de lapte =)) .

Auzi tu, Andra, da o fi bine sa facem plati (ca si eu facui vro 2) in asa stare de zombi? Tre verificat f temeinic unde punem virgula, hahahaha. 



#30
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 02 octombrie 2013 - 12:39

Daniela, good luck sa ajungi peste tot la timp! [pup]

 

Elena, iti spun si tie ce i-am zis si Mexxei, odihneste-te cat poti, bebelina e bine si nu trebuie sa stai cu ochii pe ea tot timpul, mai ales cand doarme, ca nu e butelie [:)]  Daca nu esti linistita, cumparati-va un baby monitor, dar e foarte important sa te odihnesti cat mai mult. De acord cu Daniela, depresia post-natala e parsiva tare, si e intalnita foarte des, spune-i medicului si/sau moasei, sau asistentei pediatre (ce aveti voi pe acolo) daca te simti deprimata. Nici una dintre noi nu e supermum, nici nu trebuie sa avem pretentia sa fim, ci doar sa ne descurcam cum putem, one day at a time. Invatam din mers [pup]

 

Cat despre burta, pai oameni buni, a durat 9 luni sa facem un bebe, 9 luni in care corpul nostru s-a schimbat constant, pai nu are cum sa isi revina cum a fost in asa scurt timp. Ce vedem noi la televizor, vedete care asa si pe dincolo la 2 saptamani dupa nastere, one word: Spanx [batcap] . Adica lenjerie din aia "care tine tot strans". Si luate cate 2-3, una peste alta, si rochita pusa pe deasupra.  Stiti cum se spune, 9 months to gain the baby weight, 9 months to lose the baby weight... no, hai ca nu or fi 9 luni, fiecare slabeste in ritmul ei, dar in nici un caz cateva zile [ups] . Si eu am avut copci " acolo jos", se vindeca pana la urma - catinel catinel o sa ne revenim toate la normal, no worries [flo2]





Etichetat si cu gravidute, sept2013, oct2013

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vouchere materna

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:48

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -