Sari la conținut

Sari la conținut


* * - - - 3 voturi

Romii nu se adapteaza nici in Franta ...

ipocrizie franta romi

85 raspunsuri la acest subiect

#81
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 01 octombrie 2013 - 21:56

N-a trebui generalizat, in etnia rroma sunt tot felul de caractere. Nu exista o uniformitate - sa spui ca toti au palate de aur...sau lanturi cat degetul de gros la gat.

Sau sa spui ca toti fura. Nici macar nu puteam sa spunem daca e vorba de majoritatea...pentru ca exemplele astea ies oricum in fata.

 

Cred ca e foarte greu pentru cetatenii rromi  - si aici ma refer la cei ce-si dau copiii la scoala, cei ce isi cauta sau au un loc de munca cinstit, cei ce-si platesc taxele la stat si obligatiile...e foarte greu sa traiasca in Romania, unde, daca esti rrom, ai o tinichea de coada din start, datorita turnuletelor din aur ale altor rromi sau infractiunilor comise de altii.

 

Poate ca lumea de pe forum n-ar discrimina un rrom doar pe criteriu de etnie. Eu sigur nu - am vecini rromi, nu sunt ei rupti din soare, dar nu am ce sa le reprosez; merg la scoala, la munca (probabil va imaginati ce greu isi gaseste un rrom de munca..si ce meserii poate primi), sunt respectuosi, buni vecini, etc. Dar din pacate lucrurile stau diferit...sunt discriminati la greu.

 

Poate cu timpul, poate cu exemplele altora (UE ne impinge de la spate cu tot felul de programe), o sa fim obligati sa nu-i mai discriminam. Tot cu timpul sper sa se aplice si legea asa cum se cuvine, hotii sa ajunga sastea in puscarie, turnuletele de aur sa nu mai fie aprobate de arhitectul orasului...si sa intram si noi in randul lumii.



#82
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 02 octombrie 2013 - 14:48

Poate e folosit alt cuvant, englezesc nu exact cel german. Cel putin eu nu l-am auzit vreodata.

 

E un cuvant care mie mi se pare f la moda acum, adica il aud des.

L-am auzit in seriale (Mike & Molly, Big Bang Theory parca), exista multe meme-uri cu el, gen:

5p9w.png

 

si altele in care se amuza lumea cum numai germanii ar putea avea un astfel de cuvant, e folosit pe forumuri si in limbajul din USA curent.



#83
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 02 octombrie 2013 - 15:27

rall, tu in ce parte a americii locuiesti?  pentru ca nici pe la mine nu se foloseste in mod curent  acest cuvant.    adica nu am auzit de el pana acum.   la tv nu prea ma uit iar pe forum numai pe despre copii imi mai  pierd vremea!



#84
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 02 octombrie 2013 - 15:47

rall, tu in ce parte a americii locuiesti?

In toata America [:)]

Nu stau fizic acolo, dar interactionez cu f multi americani in fiecare zi, aproape fara exceptie [:)]



#85
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 02 octombrie 2013 - 18:58



In toata America [:)]

Nu stau fizic acolo, dar interactionez cu f multi americani in fiecare zi, aproape fara exceptie [:)]

 

acum am inteles. ( dupa ce am scris mesajul mi-am amintit de pozele alea de vis din delta [:)] ). 

daca si tie si lui aschiutza vi se pare asa cunosc si noua celor care locuim aici nu ,  cred ca se "trage" de la faptul ca voi comunicati prin mesaje virtuale si multe cuvinte se nasc asa.  mai dureaza pana ajung si in limba vorbita.


Editat de a_alinta, 02 octombrie 2013 - 18:59 .


#86
rall

rall

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.248 mesaje

Postat 02 octombrie 2013 - 19:41



voi comunicati prin mesaje virtuale

[:D]

Tu cand scrii mesaje 'virtuale' folosesti alte cuvinte decat atunci cand vorbesti? [:)]

 

Ceea ce poate fi, intr-adevar, diferit e mediul. Poate e mai des folosit printre 'internauti'?

In fine, nu conteaza [pup]





Etichetat si cu ipocrizie, franta, romi

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Sarcină

    Erika91
    - Astăzi, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Astăzi, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Astăzi, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

  • Alegerea numelui

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:20

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -