Sari la conținut

Sari la conținut


* * - - - 3 voturi

Romii nu se adapteaza nici in Franta ...

ipocrizie franta romi

85 raspunsuri la acest subiect

#71
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 29 septembrie 2013 - 21:54

Dana, evident ca nu doar romanii le cer. Orice tara civilizata le (-ar) cere acelasi lucru. Sa adopte regulile si legile tarii respective.

 

Uite, de ex. Canada: Aici nu-ti cere NIMENI sa iti uiti obiceiurile tarii de provenienta, nu si-ar permite nimeni sa iti incalce drepturile native. INSA, esti obligat sa respecti legile acestei tari! (si a provinciei, si legile municipale, etc.) Insa cum alege fiecare sa isi traiasca viata, il priveste, ATATA TIMP cat nu incalca drepturile celorlalti. (Desi, si Canada a dat cu bata-n balta raaaaaaau de tot, prin interzicerea urarii de "Merry Christmas" in magazine... :( ptr. ca sunt arabi, evrei, etc. care nu celebreaza Craciunul si desi, minoritari, uite ca li se acorda LOR intaietate).

 

victoria, sa stii ca si in state este la fel, dar nu din cauza ca sunt minoritati unii sau altii si li se acorda prioritate  ci din cauza ca asa se respecta dreptul fiecarui individ de a crede sau nu in ce vrea ,  indiferent de numarul grupului.

in cazul respectarii dreptului religiei individului , indiferent de numarul indivizilor dintr-o anumita religie ,  nu exista  prioritate  pentru ca altfel nu am mai vorbi de respectarea acestui drept ci am vorbi de favoritisme.



#72
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 29 septembrie 2013 - 21:56

Andacos, eu nu vorbesc de doleante de genul case mari, masini bengoase. Eu vorbesc de cum le e mentalitatea intrinseca: cum se organizeza intre ei, cum se respecta, ce vad ei ca scop al vietii, care le e filozofia, ce le e cu adevart important in viata si de ce. Care le e mecanismul lor interior care ii face sa se opuna ordinei si legilor. De ce functioneaza asa si nu altfel.

 


Majoritatea dintre voi cunoasteti familii de tigani integrate (pe care de obicei in discutii le auzi ca fiind descrise drept "curatei" si "de treaba") . Dar majoritatea cind discuta despre tigani , discuta numai despre partile negative. Nu merita acei tigani integrati si care nu fac probleme recunoastere? Nu merita aflat ce i-a motivat pe ei sa se integreze? Faceti exact ce fac oamenii in alte tari cind judeca o grupa (in cazul nostru romanii) prin prisma unor membrii ai lor. Cum te-ai simtii tu daca ai fi tigan si te-ai vedea tot timpul dispretuit? Ai simti nevoia sa te mai integrezi printre oameni care te desconsidera pe tine ca grupa etnica? citi din noi invatam de la un profesor care se comporta dispretuitor cu noi si nu ne poate inghiti?

 

 

Mi s epare ca nu esti corecta aici.

 

Eu nu am auzit pe niemni sa critice rromii ce doresc sa se integreze,care fac ceva in scopul asta.

 

Ins anu vad de ce trebuiesc ocrotitzi,daca savirsesc fapte antisociale.

 

Nu fac parte din categoria lor,nu sunt rroma,insa viatza m-a aruncat "de cealalta parte a baricadei",insa itzi garantez ca am facut tot ce mi-a stat in putintza sa ma integrez.Iar asta a fost apreciat de cei din jur,de societate.

 

Daca insa nu as fi avut niciun scop d eintegrare...potzi fi sigura ca si societatea in care traiesc,ar fi emis aceleasi concluzii,cum emitem noi despre rromi si dorintza lor de a tari doar dupa propriile legi si reguli.

 

Dana



#73
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 29 septembrie 2013 - 21:58

 Stii cum au reusit acele  tari sa-i faca pe tigani integrabili, in orice societate ?

 

Da, aplicand legea.

 

Marius, multumesc pentru  mesajul anterior. Acum vad ca am reusit sa scriu diferentiat de mesajul citat  insa fara sa citez nimic tot  nu ma lasa.

Intru de pe internet explorer, data viitoare incerc mozilla,poate asa merge,  nu ma gandisem. 



#74
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 29 septembrie 2013 - 21:58


Voi va referiti aici numai la manifestarea inspre exterior, dar motivatia adevarata nu o vad scrisa aici de nimeni, ci numai mistouri.

Da ,recunosc...am luat in deridere si voi lua in continuare...mai ales cind banuiesc ca nu din sudoarea fruntzii sunt obtzinute palatele si amsinile si luxul ala.

 

Tu crezi cumva ca au asudat muncind pentru banii aia?

 

Dana



#75
Alexia27

Alexia27

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.247 mesaje

Postat 30 septembrie 2013 - 01:39

Tiganii nu au fost si nu vor fi integrati niciodata, ca etnie. Sigur, exista multi indivizi in cadrul acestei etnii care vor si care se integreaza in societatea in care traiesc, oricare ar fi ea: romana, germana, spaniola etc. Dar ei, ca etnie, nu. In majoritate traditiile si obiceiurile lor vin in conflict cu legile tarilor in care locuiesc, asa ca singurul mod in care se pot integra este renuntarea la specificul lor, la identitatea lor. Si nu o vor face decat fortati. De legea tarii in care traiesc, aplicata si lor.

 

Am vazut filmuletul, cum adica nu au lege sa intervina in cazul nuntilor intre copii? exista protectia copilului, exista varsta minima de consimtamant...cum nu exista? Exista fiscul, exista asigurarile, exista lege. Aceeasi lege care exista si pentru romanii ne tigani. Se aplica? Nu. Nu se aplica asa cum trebuie nici romanilor...Aici e buba.

 

Pot fi nomazi cat vor. Atata timp cat isi ridica tabara in locuri permise, stationeaza nu mai mult de x saptamani, lasa curat dupa ei, nu fura, nu talharesc si nu incalca legile in vreun alt fel, perfect. Nu are nimeni nimic cu felul lor de a fi. Ridici palate fara autorizatie? Daramate, investigat al cui e terenul, actul de vanzare-cumparare, impozitul platit etc. Nu le ai? Se aplica legea.  Iti casatoresti copiii la 10 ani? proetctia copilului, parintii raspund legal. Simplu. daca se vrea.

 

PS: nu sunt de acord cu sintagma "sa fie integrati" desi am folosit-o si eu. Tiganii nu sunt obiecte pasive care pot fi sau nu integrate in ograda romanilor dintr-o dorinta unilaterala. Tiganii trebuie "se se integreze". Trebuie sa fie si vointa lor activa aici, trebuie sa fie ei insisi partasi la decizie si sa faca eforturi in acest sens. Altfel, e ca la nuntile copiilor lor: vor, nu vor, ei sunt casatoriti. Nu se casatoresc ei insisi din vointa lor, cu cine vor ei.



#76
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 30 septembrie 2013 - 01:42

Da ,recunosc...am luat in deridere si voi lua in continuare...mai ales cind banuiesc ca nu din sudoarea fruntzii sunt obtzinute palatele si amsinile si luxul ala.

 

Tu crezi cumva ca au asudat muncind pentru banii aia?

 

Dana

Ei, na. Pai daca asudand s-ar aduna astfel de averi, am avea TOTI palate. Am vazut video ala pus pe pagina 6 (parca), pai casa mea incape toata in sufrageria Bulibasei... poate ar fi trebuit sa stau si eu cu mana intinsa in Germania cand am fost in vizita, in loc sa ma duc sa ma 'culturizez'. Macar ma intorceam doldora de bani si azi aveam si eu palat! 



#77
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 30 septembrie 2013 - 09:27

. Macar ma intorceam doldora de bani si azi aveam si eu palat! 

 

Nu cred ca era rentabil insa sa ti-l construiesti acolo unde stai acum, impozitele te-ar fi facut sa renunti repejor la atatia metrii patrati :)  Deci, nu ai pierdut nimic ....



#78
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 30 septembrie 2013 - 16:38

Tiganii nu au fost si nu vor fi integrati niciodata, ca etnie. Sigur, exista multi indivizi in cadrul acestei etnii care vor si care se integreaza in societatea in care traiesc, oricare ar fi ea: romana, germana, spaniola etc. Dar ei, ca etnie, nu. In majoritate traditiile si obiceiurile lor vin in conflict cu legile tarilor in care locuiesc, asa ca singurul mod in care se pot integra este renuntarea la specificul lor, la identitatea lor. Si nu o vor face decat fortati. De legea tarii in care traiesc, aplicata si lor.

 

Am vazut filmuletul, cum adica nu au lege sa intervina in cazul nuntilor intre copii? exista protectia copilului, exista varsta minima de consimtamant...cum nu exista? Exista fiscul, exista asigurarile, exista lege. Aceeasi lege care exista si pentru romanii ne tigani. Se aplica? Nu. Nu se aplica asa cum trebuie nici romanilor...Aici e buba.

 

Pot fi nomazi cat vor. Atata timp cat isi ridica tabara in locuri permise, stationeaza nu mai mult de x saptamani, lasa curat dupa ei, nu fura, nu talharesc si nu incalca legile in vreun alt fel, perfect. Nu are nimeni nimic cu felul lor de a fi. Ridici palate fara autorizatie? Daramate, investigat al cui e terenul, actul de vanzare-cumparare, impozitul platit etc. Nu le ai? Se aplica legea.  Iti casatoresti copiii la 10 ani? proetctia copilului, parintii raspund legal. Simplu. daca se vrea.

 

PS: nu sunt de acord cu sintagma "sa fie integrati" desi am folosit-o si eu. Tiganii nu sunt obiecte pasive care pot fi sau nu integrate in ograda romanilor dintr-o dorinta unilaterala. Tiganii trebuie "se se integreze". Trebuie sa fie si vointa lor activa aici, trebuie sa fie ei insisi partasi la decizie si sa faca eforturi in acest sens. Altfel, e ca la nuntile copiilor lor: vor, nu vor, ei sunt casatoriti. Nu se casatoresc ei insisi din vointa lor, cu cine vor ei.

 

foarte bine punctat. si eu la fel cred ca nu noi, outsiderii, trebuie sa ii integram, ci ei trebuie sa isi doreasca sa se integreze.  pentru ca au fost lasati sa traiasca dupa  traditiile lor , care incalca legea statului, este vina statului ca nu a aplicat legea.

 

daca nu se pot "adapta" ( cred ca asta e cuvantul cel mai potrivit, nu integrat )  sa isi creeze un loc al lor unde pot face ce vor ( precum amishii ). dar nici asta nu se poate pentru ca ei sunt nomazi, nu le place statornicia.

 

 pana nu se va aplica legea si nu vor fi pedepsiti cei care o incalca ( indiferent de minoritatea din care fac parte , ca legea este una singura nu este adaptabila in functie de traditiile fiecarei minoritati)  nu vom avea tigani adaptati  . 



#79
ralcat

ralcat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.258 mesaje

Postat 01 octombrie 2013 - 17:11

Celor ce sunt nomazi nu doar statornicia nu le place, nu le place munca. Sedentarismul te obliga sa muncesti ca sa poti supravietui, fie la camp (unde munca-i grea rau de tot de dimineata pana seara ... ), fie in oras, fabrica, birou .. Munca, adica sa-ti faci treaba, sa respecti regulile, sa-i respecti pe ceilalti, sa traiesti din salar, pe care sa ti-l gestionezi incat sa-ti fie de ajuns de la o luna la alta. Sa nu furi, sa nu inseli, sa nu-ti bati joc de cei de langa tine. Cati ati vazut reusind asta? Eu am vazut la viata mea doar cativa. In rest ... in numele libertatii de a nu fi incorsetati la munca, sau a spontaneitatii ... eu una ii vad doar fugind de munca si reguli. 



#80
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 01 octombrie 2013 - 20:35

Azi in centrul Münchenului caqnta un rrom la acordeon, acompaniat de voce. Chiar cand treceam pe langa el prima oara canta *Romania mia*. Cand am trecut dupa vreoo ora canta ceva in italiana.





Etichetat si cu ipocrizie, franta, romi

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

  • Raceala...

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 19:51

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -