Sari la conținut

Sari la conținut

* * * * * 1 voturi

supraveghere lectii

33 raspunsuri la acest subiect

DarkBendis

DarkBendis

Membru de baza

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 27 septembrie 2013 - 15:54

Eu am childminder pentru cei doi copii (adica am avut-o pentru primul de cand avea baietelul 9 luni, acum are aproape 5 ani, fetita e bebe mic, dar tot childminder-a se va ocupa de ea dupa ce termin concediul de maternitate, in primavara). In loc sa il trimit pe flacau, sau acum pe cea mica, la cresa, am preferat childminder-a - la noi, pot avea in grija doar 3 copii sub 5 ani, dintre care doar unul sub un an -  deoarece am considerat ca bebe mic s-ar simti mai bine intr-un mediu familial, intr-o "casa de om" decat intr-o institutie, si va primi mai multa atentie de 1 la 1. Si costurile au fost mai mici, am calculat, cam cu o treime. La 3 ani flacaul e mers la gradinita, dimineata, iar dupa-masa la childminder. Iar acum fetita va petrece ziua tot acolo, iar de la 3 la 5.30-6 va fi si fratiorul ei cu ea, dupa ce termina orele la scoala. As putea sa il las la afterschool (costul ar fi cam la fel) dar ne-am gandit ca e mai bine pentru ei sa petreaca timpul impreuna unul cu celalalt, el e tare atasat de childminder-a si de familia ei, are prietenii lui acolo (mai sunt si alti copilasi), va fi mai bine supravegheat si isi va putea face temele acolo, va primi un snack sanatos (de mancat la pranz mananca la scoala, intre 12 si 1), si tati ii va lua pe amandoi cand termina serviciul.

Mentionez ca childminder-a "noastra" (pe care o "avem" deja de 4 ani) avea vreo 12 ani de experienta cand am cunoscut-o si intr-adevar, are toate actele in regula, cazierul reinnoit in fiecare an, tot anual e verificata de consiliu (este inspectata la domiciliu "pe neanuntate" ), casa ei are avizele de la consiliu si "pompieri", are alarme de incediu si monoxid de carbon instalate si active etc, a facut anumite cursuri (prim ajutor, un fel de psihologie a copilului, curs de ingrijire a copilului mic) si in fiecare an trebuie sa faca si alte 1-2 cursuri (pentru care primeste "puncte" si asa isi mentine calificarea).  Am semnat un contract cu ea, totul e legal, asa ca fiecare stie ce asteptari sunt de la partea cealalta, dansa isi plateste toate impozitele, contributiile etc. In plus, dansa fiind furnizor autorizat de servicii de ingrijire a copilului eu pot cere o parte din impozitele platite de mine inapoi de la stat in contul unei parti din banii pe care ii platesc ei (deci imi convine sa lucrez cu cineva legal, daca as avea pe cineva angajat "la negru" nu as avea aceasta facilitate)

• 1

Ramonika

Ramonika

Membru de baza

• Membri
  • 7.482 mesaje

Postat 10 octombrie 2013 - 10:01

dark - f. frumos. aici se vede diferenta intre RO si alte tari occidentale.

• 0

Oana.Birlog

Oana.Birlog
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 14 octombrie 2013 - 20:54

Buna seara!

Am citit postarea dumneavoastra si as fi incantata sa ma ocup de supravegherea copiilor si de a-i ajuta la teme.

Sunt o profesoara tanara, foarte dedicata meseriei mele, iubesc copiii si am experienta in activitati de acest gen. Pot aduce chiar si recomandari.

Eu predau muzica la un liceu de arta si sunt disponibila de joi pana duminica. Stiu ca aveti nevoie de cineva care sa ii ia de la scoala zilnic dar daca nu gasiti pe altcineva, eu va pot ajuta doar de la jumatatea saptamanii; oricum, temele se pot face in weekend pentru saptamana urmatoare.

Ma puteti contacta oricand la numarul de telefon 0723 580 676 sau pe adresa de mail oanabarlog_1987@yahoo.com.

Oana Birlog.

• 0

Mickyyy

Mickyyy

Membru de baza

• Membri
  • 5.478 mesaje

Postat 17 octombrie 2013 - 12:13

Multumesc de mesaj si oferta, dar momentan nu mai e valabil anuntul.
  • 0

Intrebari Panica

• 1 an

Darius Gabriel
    - Ieri, 23:55

• Ecografii

Turcanu Ana-Maria
    - Ieri, 23:15

• Ecografii

Turcanu Ana-Maria
    - Ieri, 23:15

• 4 luni