Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Teme la clasa pregatitoare


40 raspunsuri la acest subiect

#21
MariaG

MariaG

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.233 mesaje

Postat 27 septembrie 2013 - 16:15

Directiva este fara teme la clasele 0 si 1. Si este o directiva buna, indiferent ce parere sau practica au doamnele invatatoare. 

Temele la clasa 0 chiar sunt un mare NU. 

Uitati-va putin pe ce materie au de parcurs la clasa 0 si incercati sa va imaginati temele. Sau mai bine ne spune Lexiplexi despre temele lor si judecati la ce sunt utile si ce plus are un copil de 6 ani de pe urma lor.

 

De invatat sa citeasca sigur invata fara teme caci stiu multi copii care au invatat sa citeasca inainte de clasa I si n-au facut nici o tema pentru asta.

Iar de scris: nu stiu care e bucuria sa stai sa scrii 10 randuri de a mic de mana, A mare de mana. Daca ar putea scrie propozitii ar avea un sens, asa e reteta perfecta pentru copiii isteti sa invete cat de urata este scoala. 

Pentru usurinta in scris sunt altfel de activitati care modeleaza mana si ajuta scrisul, dar tin de sfera activitatilor practice, deci, spre ex, un proiect ca tema pentru acasa ar fi util. 


Editat de MariaG, 27 septembrie 2013 - 16:15 .


#22
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 27 septembrie 2013 - 20:05

Directiva este fara teme la clasele 0 si 1. Si este o directiva buna, indiferent ce parere sau practica au doamnele invatatoare. 

Temele la clasa 0 chiar sunt un mare NU. 

Uitati-va putin pe ce materie au de parcurs la clasa 0 si incercati sa va imaginati temele. Sau mai bine ne spune Lexiplexi despre temele lor si judecati la ce sunt utile si ce plus are un copil de 6 ani de pe urma lor.

 

De invatat sa citeasca sigur invata fara teme caci stiu multi copii care au invatat sa citeasca inainte de clasa I si n-au facut nici o tema pentru asta.

Iar de scris: nu stiu care e bucuria sa stai sa scrii 10 randuri de a mic de mana, A mare de mana. Daca ar putea scrie propozitii ar avea un sens, asa e reteta perfecta pentru copiii isteti sa invete cat de urata este scoala. 

Pentru usurinta in scris sunt altfel de activitati care modeleaza mana si ajuta scrisul, dar tin de sfera activitatilor practice, deci, spre ex, un proiect ca tema pentru acasa ar fi util. 

 

Tot ce povestesti tu aici se aplica pentru clasa pregatitoare, toate activitatile practice pentru usurinta in scris se exerseaza la greu toata gradinita si toata clasa pregatitoare. La clasa I formeaza cuvinte si propozitii foarte repede, nu prea scriu zece randuri de litere si atat. In primul rand ca nu au timp in clasa sa faca mai mult de cateva randuri din litera noua, asa ca acasa trebuie sa exerseze legaturile dintre litere scriind cuvinte. Pentru ca a doua zi invata alta litera.

Daca stii tu multi copii care au invatat sa citeasca singuri inainte de clasa I nu inseamna ca nu sunt destui care invata in clasa I. Nu, nu au avut ca tema de citit anume, dar recomandarea a fost sa exerseze cititul acasa. Iar asta trebuie s-o faci, ca nu e asa ceva ce va da el gata singur pana la urma  pentru ca daca nu se descurca la citit are probleme serioase si la matematica.

Deci daca nu se modifica si programa clasei I, adica s-o mai tina tot pe desenat fise si lipit frunze pe cartoane, nu vad cum s-ar putea parcurge si fixa fara lucru acasa.



#23
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 27 septembrie 2013 - 20:19

Eu am fost data de 6 ani la scoala. Cu toate astea, stiam sa citesc inainte sa intru la scoala.

 

S-a vorbit despre "teme" la clasa pregatitoare, (sau clasa zero), dar am inteles ca aceste teme constau din a...colora ceva.

 

Eu inteleg ca se militeaza pentru "cat mai putine teme"...dar poate, cateodata, n-ar strica sa fim rezonabili.

 

Nu stiu pe ce baza s-a recomandat scoaterea temelo la clasa 0 si 1. Normal mi s-ar fi parut sa existe teme, chiar si daca dureaza doar 10 minute sa le faci: responsabilizezi copilul, se invata cu idea de a lucra si acasa.



#24
catrinik

catrinik

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.928 mesaje

Postat 27 septembrie 2013 - 21:32

Androix - da asa este: indicatia este ca nu se dau teme nici la cls I. De pregatatitoare nu mai vorbesc, ca acolo se stie de anul trecut.

Si noi am fost informati acum la sedinta.

Nu stiu inca exact unde scrie treaba asta, dar e oficial.

 

Asta e singurul lucru pe care l-am gasit, planul cadru:

 

http://www.lege-onli...3-(146699).html

 

in care se mai specifica si ca ora este doar de 30-35 min la cls 0 si cls I.

 

Si on topic - mi se par chiar aiurea temele la cls 0.

Nu-si au nici un rost, iar invatatoarea aia e prea zeloasa.

Cred ca e genul care la cls 1-4 va scoate untul din ei.

Deobicei ca asa sint astea recomandate.


Editat de catrinik, 27 septembrie 2013 - 21:34 .


#25
Lexiplexi

Lexiplexi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 27 mesaje

Postat 28 septembrie 2013 - 07:22

Eu am fost data de 6 ani la scoala. Cu toate astea, stiam sa citesc inainte sa intru la scoala.

 

S-a vorbit despre "teme" la clasa pregatitoare, (sau clasa zero), dar am inteles ca aceste teme constau din a...colora ceva.

 

Eu inteleg ca se militeaza pentru "cat mai putine teme"...dar poate, cateodata, n-ar strica sa fim rezonabili.

 

Nu stiu pe ce baza s-a recomandat scoaterea temelo la clasa 0 si 1. Normal mi s-ar fi parut sa existe teme, chiar si daca dureaza doar 10 minute sa le faci: responsabilizezi copilul, se invata cu idea de a lucra si acasa.

 

Hai sa lamurim niste lucruri. Am spus de la inceput ca nu ma deranjeaza sa aiba teme pt acasa atata timp cat acestea consolideaza ceea ce au invatat la scoala in ziua respectiva ( de ex azi au facut cifra 3, mai facem acasa cateva exrcitii cu cifra respectiva), si sunt rezonabile ca volum. Dar cand copilul vine acasa cu 3-4 pagini de fise format A4 pe care trebuie sa coloreze diverse lucruri ( ex colorati anotimpul in care ne aflam) si coloreaza 2 ore intr-un contur desenat nu vad nici un avantaj. Au colorat 3 ani la gradinita, deja e prea mult.



#26
blue_starr

blue_starr

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 284 mesaje

Postat 28 septembrie 2013 - 09:42

Nu stiu.. da vad ca sa mai schimbat jmuult programa de cand eram eleva, adica la noi era ,,ziua si litera,, plus sedinta cu parintii odata la 3 luni si fara meditatii si totusi nu eram stresati.

 

Acuma la fiicamea miercuri am avut sedinta si sau discutat chestii generale gen spalt pe fata fara olita etc. Sedinta tot in octombrie avem si noi.



#27
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 28 septembrie 2013 - 13:03

Hai sa lamurim niste lucruri. Am spus de la inceput ca nu ma deranjeaza sa aiba teme pt acasa atata timp cat acestea consolideaza ceea ce au invatat la scoala in ziua respectiva ( de ex azi au facut cifra 3, mai facem acasa cateva exrcitii cu cifra respectiva), si sunt rezonabile ca volum. Dar cand copilul vine acasa cu 3-4 pagini de fise format A4 pe care trebuie sa coloreze diverse lucruri ( ex colorati anotimpul in care ne aflam) si coloreaza 2 ore intr-un contur desenat nu vad nici un avantaj. Au colorat 3 ani la gradinita, deja e prea mult.

 

Lexiplexi, mesajul meu anterior era un raspuns la ce s-a tot discutat la subiect, nu il lua personal.



#28
Lexiplexi

Lexiplexi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 27 mesaje

Postat 28 septembrie 2013 - 13:46

Lexiplexi, mesajul meu anterior era un raspuns la ce s-a tot discutat la subiect, nu il lua personal.

 

Nu am luat-o personal [flo2] ! Incercam sa-ti spun ca nici eu nu consider ca 2-3 randuri de scris pe zi sunt o tragedie. Dar nu mai suport coloratul (si nici fii-mea)!!! Cred ca am deja un pitic pe creier cu asta ....



#29
capcaunul

capcaunul

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.981 mesaje

Postat 28 septembrie 2013 - 16:42

Din start voi fi nemilos.

Invatatorii sau invatatoarele care dau teme copiilor din grupele pregatitoare, fie ca-s pentru a doua zi, fie ca-s pentru weekend, sunt tampiti. Trebuie urgent pensionati, daca-s batrani, sau trimisi la cules de capsuni, daca-s tineri. Despre parintii care le tin isonul nu zic nimic, ca poate mi-s colegi de forum.

 

Pai nu a fost vorba ca mutarea clasei pregatitoare de la gradinita la scoala a fost facuta numai si numai pentru a integra toti copiii in colectivitate? Clasa pregatitoare trebuie sa se desfasoare acum la fel ca inainte, cand era la gradinita.

 

Spunea deunazi ministrul ca doreste ca si grupa mare sa fie obligatorie. Pai daca-i dupa numitii din primul paragraf atunci, si la 4-5 ani se vor da teme. Iar daca ministerul va introduce si anteprescolara obligatorie, se vor gasi unii sa le dea teme celor de 2-3 ani?

 

In curand vom vedea anunturi cu "Meditez comunicare si scriere in limba romana pentru clasa pregatitoare". Tara de olimpici ...


Editat de capcaunul, 28 septembrie 2013 - 17:42 .


#30
karula

karula

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.535 mesaje

Postat 28 septembrie 2013 - 17:26

Din start voi fi nemilos.

s-au trimisi la cules de capsuni, daca-s tineri.

 

 

 

Valeleu, aoleeeu, valeeeu :)) Nu stiu pe unde ai umblat in ultima vreme, dar fie-ti mila si revin-o la standardele cu care ne-ai obisnuit :D

 

100 de randuri cu sau si s-au pana luni!


Editat de karula, 28 septembrie 2013 - 17:28 .



Panic Questions

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

Last Blogs

  • Geanta bebelusului

    LarisaG89
    - Ieri, 22:32

  • Cezariana È™i recuperarea

    AnaDemsa
    - Ieri, 12:03

  • Friiig

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 10:16

  • Geanta bebelusului

    ely4
    - Ieri, 10:14

  • Alegerea numelui

    BiancaDragnea
    - Ieri, 09:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -