Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Teme la clasa pregatitoare


40 raspunsuri la acest subiect

#11
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 27 septembrie 2013 - 11:55

Nici la pregatitoare nici la clasa I nu este voie sa se dea teme. Totul depinde de "zelul" invatatoarei dar si de ce stabilesc parintii impreuna cu aceasta.

La clasa fetitei mele anul trecut (clasa 0) primeau, din cand in cand, ca tema cate 2-3 randuri pe caietele auxiliare asta pentru ca asa am cerut noi, parintii.  Anul acesta, la fel, am fost de acord cu temele cu specificatia sa nu fie cantitatea prea mare.

Nici la clasa I? De cand? Ca noi anul trecut am avut teme, si din experienta avuta daca nu se mai fac teme la clasa I atunci n-au decat s-o tina inca un an cu fise de desenat ca de invatat sa scrie, sa citeasca si sa socoteasca nu au cum fara teme acasa, decat poate daca le face program prelungit la scoala. Altfel in ritmul "ziua si litera" este imposibil.

 

La subiect: nu astepta sedinta, desi la pregatitoare acestea ar trebui sa fie mai des decat la clasa I, mergi direct la invatatoare si adu-i aminte ca la pregatitoare nu se dau teme. Deloc.

 

Cum sa nu mai fie sedinte? Invatatoarea noastra ne-a zis ca ne vom intalni la fiecare doua saptamani. Iar anul trecut la clasa I am avut sedinta la 5-6 saptamani.

Da, pe fiecare parinte il intereseaza propriul copil, insa asta cu temele la calsa pregatitoare e o problema care priveste toti copiii.



#12
Lexiplexi

Lexiplexi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 27 mesaje

Postat 27 septembrie 2013 - 12:37

Sedinte cu parintii - la ambele fete am avut sedinta in prima zi de scoala si in a doua saptamana de scoala. La cea mica voi avea din nou sedinta marti, deci nu mai este mult si pot astepta. Cu invatoarea nu pot discuta decat la pranz,  cand eu de obicei nu ajung fiind la serviciu (se duce mama sa ia copiii de la scolala) si nu-mi plac discutiile in curtea scolii unde intreaba 5 parinti in acelasi timp cate ceva si nu primeste nimeni raspunsul, sau nu poti ajunge la invatatoare din cauza mamicilor ,periuta, (scuze nu gasesc ghilimelele) care stau lipite de invatatoare.

Culmea este ca am ajuns la aceasta invatatoare cu referinte, cu insistente, era cea mai dorita din scoala. Pe cea mare am lasat-o unde s-a nimerit si a fost mai bine. Cred ca zicala cu pomul laudat se potriveste de minune!



#13
Lexiplexi

Lexiplexi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 27 mesaje

Postat 27 septembrie 2013 - 12:44

Revin. La prima sedinta cu parintii am fost anuntati ca vor avea teme, am incercat sa comentez dar nimeni nu m-a sustinut (din parinti) si am zis sa vad despre ce este vorba mai intai. Oricum, reactia invatatoarei a fost ceva de genul - eu asa lucrez, va adaptati sau nu ...

De data asta voi incerca sa fiu mai ferma, indiferent de reactia celorlalti. Majoritatea sunt nemultumiti, dar nu comenteaza sa nu o supere pe doamna. [:)]



#14
Lorikay

Lorikay

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.237 mesaje

Postat 27 septembrie 2013 - 12:44

Da, Androix, din pacate nu este voie sa se dea teme nici la clasa I si asta de anul trecut.

Sunt scoli unde invatatorii au cerut parintilor sa semneze ca sunt de acord sa li se dea copiilor teme. Bine, sunt si multi care nu au informat parintii despre aceasta si au procedat cum au crezut ei mai bine.

Mie personal, nu mi se pare normal sa nu se dea teme la clasa I. Cu 2-3 randuri pe care apuca sa le scrie in clasa cum vor invata sa scrie?



#15
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 27 septembrie 2013 - 12:55

Dar de unde stii ca nu e voie sa se dea teme la clasa I? E vreo lege ceva? Eu nu am auzit asa ceva pana acum. Deci nu se poate sa nu le dea teme la clasa I, repet: se invata ziua si litera, daca nu le da de scris acasa nu termina alfabetul cu ei pana la finele anului. La matematica nici nu mai vorbesc ca fac 4 ore pe saptamana si pana la sfarsitul anului ajung sa faca operatii fara trecere peste ordin pana la 100, nu au cum sa invete lucrurile astea in cateva ore pe saptamana fara teme acasa. De-aia, sincer, nu cred ca e adevarat asta. E sigur la clasa pregatitoare, dar la clasa I nu cred.



#16
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 27 septembrie 2013 - 12:58

Revin. La prima sedinta cu parintii am fost anuntati ca vor avea teme, am incercat sa comentez dar nimeni nu m-a sustinut (din parinti) si am zis sa vad despre ce este vorba mai intai. Oricum, reactia invatatoarei a fost ceva de genul - eu asa lucrez, va adaptati sau nu ...

De data asta voi incerca sa fiu mai ferma, indiferent de reactia celorlalti. Majoritatea sunt nemultumiti, dar nu comenteaza sa nu o supere pe doamna. [:)]

Eu nu inteleg asta cu stam in banca noastra sa n-o suparam pe doamna. [zirea]

Pai daca asa a fost vorba de la inceput "eu asa lucrez, va adaptati sau nu", la anul scoate untul din voi, copii si parinti deopotriva.



#17
Lexiplexi

Lexiplexi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 27 mesaje

Postat 27 septembrie 2013 - 13:12

Androix - sunt perfect de acord cu tine. Nici eu nu inteleg fenomenul asta - nu-mi place, dar tac, poate zice altcineva in locul meu, sa nu se razbune pe copilul meu - dar nu este prima data cand ma lovesc de atitudinea asta.

Eu m-am hotarat sa zic si ce am de zis, iar daca nu se rezolva caut alternative, alta clasa sau alta scoala (desi asta cu alta scoala e cam greu de realizat), voiam doar sa aud si alte pareri, ma gandeam ca poate exagerez eu, poate asta e normalul cu teme peste teme, iar experienta de anul trecut de la cea mare sa fie o exceptie.



#18
Lorikay

Lorikay

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.237 mesaje

Postat 27 septembrie 2013 - 13:20

Androix, asta au transmis invatatoarele (inclusiv a noastra): ca au primit indicatii sa nu dea teme la clasa I. Daca nu era ceva oficial nu vad de ce s-ar fi apucat sa ii puna pe parinti sa semneze ca sunt de acord cu temele. Sincer, eu nu am cautat legea, nu m-a interesat atata timp cat invatatoarea noastra procedeaza cum cerem noi.

Si repet: nici mie nu mi se pare ok sa nu se dea teme la clasa I.



#19
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 27 septembrie 2013 - 13:24

[:)]  pai nu are cum sa fie ceva oficial. E bine ca va intelegeti cu invatatoarea, dar vedeti sa nu picati in cealata extrema, sa stea ea in banca ei ca sa nu va supere pe voi.



#20
Lorikay

Lorikay

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.237 mesaje

Postat 27 septembrie 2013 - 13:29

[:)]  pai nu are cum sa fie ceva oficial. E bine ca va intelegeti cu invatatoarea, dar vedeti sa nu picati in cealata extrema, sa stea ea in banca ei ca sa nu va supere pe voi.

Nu, nu e cazul sa stea in banca ei nici una din parti. Chiar comunicam bine cu invatatoarea. Bineinteles ca temele se pastreaza, dupa cum am spus, in niste limite rezonabile.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -