Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Teme la clasa pregatitoare


40 raspunsuri la acest subiect

#1
Lexiplexi

Lexiplexi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 27 mesaje

Postat 27 septembrie 2013 - 09:36

Buna!

Am o fetita in clasa pregatitoare si una in clasa I-a. In aceasta saptamana, cea mica a primit mai multe teme pentru acasa decat cea mare (cantitativ vorbind). Mare parte din teme se bazeaza pe colorat, omniprezent in gradinitele si scolile noastre. Stiu ca fata de anul trecut s-a schimbat programa scolara la clasa pregatitoare, iar anul trecut nu primeau teme, anul acesta cum este? 

Nu faptul ca au teme pentru acasa ma deranjeaza ( e un lucru bun sa consolideze ceea ce au invatat in ziua respectiva), ci cantitatea lor.

La voi cum este?


Editat de Lexiplexi, 27 septembrie 2013 - 09:37 .


#2
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 27 septembrie 2013 - 09:42

La cls. pergatitoare nu ar trebui sa fie teme, deloc. Cel mult, asa, ceva de terminat, daca nu au apucat sa termine in clasa, dar atat, in nici un caz mult cantitativ.



#3
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 27 septembrie 2013 - 09:51

si eu am fetita in clasa pregatitoare si nici pomeneala de teme pana acum. toate rechizitele, auxiliarele, ba chiar si penarul stau la scoala, nu are nimic de facut pentru acasa.

eu cred ca invatatoarea respectiva procedeaza (intentionat sau instinctiv - deformatie profesionala) ca la clasa I, cand intr-adevar au teme pentru acasa.

toti invatatorii care anul trecut au avut cls a IV-a si acum au preluat clasa 0 au facut in aceasta vara niste cursuri intensive si au avut de lucrat pe o platforma on-line, tocmai pentru a sti exact care sunt activitatile si ce anume ar trebui sa faca in clasa 0. si s-au sfatuit cu educatoarele care pana de curand aveau grupa pregatitoare.

asa ca nu mi se pare normal si conform programei ce se intampla la clasa fetitei tale...



#4
Lexiplexi

Lexiplexi

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 27 mesaje

Postat 27 septembrie 2013 - 10:19

Multumesc pentru raspunsuri! Si eu am cam aceeasi parere, inclin sa cred ca este o deformatie profesionala, aceasta cu temele. 

Eu am inscris-o pe cea mica la clasa pregatitoare (are putin sub 6 ani) bazandu-ma pe experienta avuta cu cea mare anul trecut, unde totul s-a invatat intr-un ritm lejer, li s-a permis sa se mai si joace. A fost o combinatie de gradinita cu scoala, dar au parcurs toata programa si au facut chiar un pic peste, pentru ca a existat potential. Anul trecut nu am avut teme, decat mici proiecte, iar daca doream sa lucram suplimentar cu copiii, invatoarea ne sugera ce am putea face cu ei (care le sunt punctele slabe) si chiar le corecta si ii ajuta la aceste caietele, dar fara presiune, fiecare facea in ritmul lui si doar daca dorea. 

Acum, la cea mica totul este obligatoriu, sunt certati daca nu si-au facut tema, cam multa tensiune. Voi aborda problema la urmatoarea sedinta cu parintii sa vedem ce se poate rezolva.


Editat de Lexiplexi, 27 septembrie 2013 - 10:19 .


#5
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 27 septembrie 2013 - 10:25

hm. urmatoarea sedinta cu parintii s-ar putea sa fie peste o luna sau doua. nu cred ca ar trebui sa astepti atat, abordeaza invatatoarea si spune-i clar ca nu procedeaza conform programei, nu este normal sa solicite atat, la nivel de cls I, niste copilasi care pana de curand erau considerati "de gradinita".

daca nu gasesti intelegere din partea invatatoarei, poti solicita mutarea fetitei la alta clasa pregatitoare din scoala respectiva, incearca sa obtii referinte si pareri de la parinti.



#6
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 27 septembrie 2013 - 10:26

inca o intrebare : cand ai inscris fetita, te-ai interesat din timp in legatura cu invatatoarele ? ai avut posibilitatea sa optezi pentru o anumita invatatoare sau asa s-a nimerit sa fie fetita ta, la clasa acestei inv. ?



#7
Lorikay

Lorikay

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.237 mesaje

Postat 27 septembrie 2013 - 10:33

Nici la pregatitoare nici la clasa I nu este voie sa se dea teme. Totul depinde de "zelul" invatatoarei dar si de ce stabilesc parintii impreuna cu aceasta.

La clasa fetitei mele anul trecut (clasa 0) primeau, din cand in cand, ca tema cate 2-3 randuri pe caietele auxiliare asta pentru ca asa am cerut noi, parintii.  Anul acesta, la fel, am fost de acord cu temele cu specificatia sa nu fie cantitatea prea mare.



#8
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 27 septembrie 2013 - 10:43

Nici noi nu avem teme. Intr-adevar, toate rechizitele stau in dulapurile din clasa.

 

Am si eu o intrebare, Corina, asa este si la voi, cum multe sedinte cu parintii/an? Ca te-am auzit spunand "sedinta viitoare poate fi peste 1-2 luni". Ca si noi am avut sedinta in prima saptamana de scoala, si a ramas ca urmatoare sedinta sa fie undeva la sfarsitul lunii octombrie.

Eu eram invatata de la  gradi, cu 1 sedinta la inceput de an si atat. In timpul anului, discutii cu educatoarea privind copilul, daca totul este ok sau nu. Credeam ca va fi si aici la fel.

Ca asa, discutii despre fiecare copil in parte, nu prea cred ca se practica la sedinte, doar nu ne-o chema pe toti laolalta sa discutam punctual de fiecare copil in parte... habar nu am.

Ca dna ne-a zis si de zile de consultatii, 1/ saptamana, care doreste sa vina sa discute cu dnei.



#9
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 27 septembrie 2013 - 11:04

nu cred ca vom avea foarte multe sedinte, am presupus eu ca asa ar cam trebui sa aiba loc, dupa ce copilasii se vor obisnui cu scoala si invatatoarea isi va da seama de nivelul si abilitatile fiecarui copil.

prima sedinta a fost marti, imediat dupa ce a inceput anul scolar, dar nu s-a stabilit sau discutat cand va fi organizata urmatoarea.

la fel, d-na a stabilit zilele in care acorda consultatii (3 zile/saptamana), subliniind faptul ca va discuta cu fiecare parinte despre evolutia copilului, iar in sedinte se vor discuta chestiuni de interes general.



#10
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 27 septembrie 2013 - 11:16

Exact, la sedinte se discuta chestii generale si organizatorile, de aia ma si miram sa mai fie sedinte in cursul anului. Vom vedea...

SI la noi tot marti a fost sedinta

Asa, discutii despre fiecare copil in parte - la consultatii, clar. Caci pe fiecare parinte il intereseaza propriul copil [:)]




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Eco

    Anamaria1706
    - Astăzi, 16:12

  • Usor usor..

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 15:42

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -