Sari la conținut

Sari la conținut

* * * * * 1 voturi

Destinul si tristetile unui copil

destin adolescent comunicare

44 raspunsuri la acest subiect

mari9

mari9

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 140 mesaje

Postat 02 octombrie 2013 - 22:30

Mda,e greu de zis motivatiile pe care le are un adolescent, astfel incat el recurge la un asemenea gest.

Din pacate se intampla din ce in ce mai des.

Fiica prietenilor mei s-a sinucis iarna trecuta.Nimeni nu stie de ce.Parintii erau disponibili tot timpul.

Din ce am observat eu,din exterior pot sa afirm ca se punea prea mare presiune cu scoala,adica cu invatatul.Urma sa vina evaluarea ,iar ea trebuie sa fie perfecta.

Din cauza numeroaselor meditatii,lectii,etc.ea nu se mai intalnea cu nimeni,nu mai mergea nicaieri,nu mai avea nicio pasiune pentru nimic.Disparusera toate pt ca nu mai avea timp.Mai asculta muzica la casti,dar si atunci era luata la rost ca de ce nu invata.

Pe langa toate acestea,mai erau multe de ce-uri...Incepuse sa minta la un moment dat.

Eu banuiesc,(in cazul prezentat de mine), ca sinuciderea a venit in urma unei depresii.Se imbraca mereu in negru,devenise sarcastica.Nu cunosc multe detalii,dar eu sunt marcata profund in urma acestei tragedii.

Imi povestea cineva ,ca la o scoala,un baiat de clasa a v-a vroia sa se arunce de la etajul clasei pentru ca luase o nota mica...

Sinuciderea nu e o decizie usoara,sunt foarte multe adunate acolo ...

• 0

mihaela77O

mihaela77O

Membru de baza

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.629 mesaje

Postat 03 octombrie 2013 - 09:03

FB-ul il interzici pana la un punct,ca si daca nu are FB,nu e intrend si e exclus copilul...apoi ce te faci,cand inclusiv ei au grupuri create pe clase,acolo se anunta diverse chestii ce tin de clasa iar al tau nu poate participa ,ca deh,nu are FB...

si da,depinde mult,foarte mult de copil,de fondul lui,de ce viata si copilarie a avut,de ce vede in familie,etc

• 2

Alizee

Alizee

Membru de baza

• Membri
  • 8.337 mesaje

Postat 03 octombrie 2013 - 09:08

Nu toti copiii, pe care pun parintii presiune, pt a avea rezultate bune la invatatura, se sinucid.

Eu, ca mama, m-as fi alarmat daca fiica mea s-ar fi imbracat numai in negru.

Probabil ca era mai sensibila si nu mai gasea rostul atator obligativitati, fara a se simti iubita si apreciata pt ceea ce este si cum este.

E greu si pt parinti, mai ales ca, multi, nu constientizeaza cand copilul lor sufera in sinea lui.

Editat de Alizee, 03 octombrie 2013 - 09:53 .

• 0

anya

anya

Membru senior

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 03 octombrie 2013 - 10:32

Pe de alta parte presiunea cu invatatul exista in special in gimnaziu. Fereasca Sfantu' sa ia copilul 8. Mai jos nici nu se concepe. Si asta 4 ani zi de zi.

• 0

filofteia

filofteia

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.512 mesaje

Postat 04 octombrie 2013 - 13:47

cert este ca este vorba de un triunghi vinovat , nu doar de o persoana. este vorba de parintele celui care foloseste facebook-ul ca o modalitate de socializare,  parintele celui care umileste pe facebook pentru a se amuza  si proferorul.  toti trei ar trebui sa fie vigilenti si sa sa ia masuri inainte de a fi prea tarziu.

Foarte bine punctat... Eu am un copil mai putin sensibil (sau as spune eu mai putin influentabil) si deseori am discutat problema "luarii in ras" atat a lui de catre ceilalti, cat si a altora de el. Mi-a spus ca nu poate intelege un copil care are cosmaruri pentru ca rad altii de el, ca lui nu i se intampla... dar asta pentru ca este genul care gaseste raspuns la orice si greu sa aiba alt copil ultimul cuvant in fata lui. 

Este important sa avem discutii cu ei nu numai din punct de vedere al celui agresat ci si din punctul de vedere al agresorului si sa inteleaga ca uneori cuvintele dor mai rau decat un pumn.

Un psiholog in fiecare scoala poate ar rezolva niste probleme, asta daca se implica, pentru ca in urma cu ceva ani, cand scoala avea psiholog si a fost rugat sa aiba o atitudine vis-a-vis de un copil, s-a dovedit de un dezinteres total din pacate.

In ce priveste FB, acum exista si alte posibilitati sa aiba acces la el... au net la scoala, isi imprumuta unul altuia telefoanele ... si va avea un cont de FB, fara sa stii de el.

Una dintre solutii este angrenarea in alte activitati decat cele de la scoala si incurajarea intalnirii face-to-face... astfel incat timpul alocat calculatorului/televizorului sa scada fara sa se simta asta.

Editat de filofteia, 04 octombrie 2013 - 13:53 .

• 0

giulia71

giulia71

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.182 mesaje

Postat 04 octombrie 2013 - 15:47

Copii mai mari au nevoia de apartenenta la un grup, fie ca e al popularilor sau al tocilarilor, astea sunt extremele, sau "al celor obisnuiti".

Din experienta noastra, interzicerea FB a avut efect de bumerang, adica a acumulat frustrari si vedea in noi, parintii cei mai mari dusmani. Cand prindea FB nu mai iesea cu orele.

N-a tinut si ne-am dat seama ca mai bine il lasam mai putin timp decat sa ii interzicem deloc.

Supararile i-au trecut la scoala noua, imediat ce si-a format grupul lui de prieteni, zice ca nu-s multi, dar se simte bine cu ei.

Unii dintre colegi fumeaza, el ne-a spus. El zice ca nu a incercat. L-am rugat insistent sa imi spuna cand va incerca.

Nu i-am interzis. Nu acum cand inca nu a incercat pentru ca stiu ca nu va merge  daca ii interzic.

Am discutat insa foarte mult cat de mult rau face fumatul si cat de greu mi-a fost mie sa ma las.

Voi vedea.

Este greu, adolescenta e o perioada cu tzafne, replici, pretentii, contre, ups and down, e o perioada grea. Uneori mai cedez si eu, nu sunt mereu zen, insa fac terapie pentru perioada asta, ma antrenez.

• 2

redactor

redactor

Membru VIP

• Administrators
  • 12.133 mesaje

Postat 16 octombrie 2013 - 12:15

O alta fata de 15 ani alege moartea dupa ce este hartuita pe FB.

O fata frumoasa si sensibila de 15 ani

article-2420424-1BCF1102000005DC-539_634

Iar una din hartuitoare de lauda ...

video-undefined-18C1D5FB00000578-637_636

dar cel mai socant - este acel 30 de likes ...

aici este stirea http://www.orlandose...0,6659095.story

• 0

Ramonika

Ramonika

Membru de baza

• Membri
  • 7.482 mesaje

Postat 17 octombrie 2013 - 08:25

din pacate un caz foarte recent, de ieri, din Iasi. :(

Un olimpic de 14 ani, fiul unei profesoare de la "Racoviţă", s-a sinucis

http://www.ziaruldei...cis--26472.html

Editat de Ramonika, 17 octombrie 2013 - 08:25 .

• 0

redactor

redactor

Membru VIP

• Administrators
  • 12.133 mesaje

Postat 17 octombrie 2013 - 08:31

ingrozitor de trist!!!!

Bietul copil - bietii parinti!

• 0

Ramonika

Ramonika

Membru de baza

• Membri
  • 7.482 mesaje

Postat 17 octombrie 2013 - 08:33

"Robert, 14 ani, era medaliat la olimpiade naţionale de informatică. A luat cumplita decizie după o ceartă banală cu părinţii. Conform poliţiştilor, părinţii i-ar fi interzis accesul la calculator. Copilul s-a supărat şi s-a spânzurat în casă. Mama lui este profesoară la „Racoviţă“, iar tatăl inginer."

ce poti sa mai spui dupa asa ceva? cine e vinovat pentru ca s-a ajuns aici? :((

• 0

Etichetat si cu destin, adolescent, comunicare

Intrebari Panica

• Criza înainte de somn

Rafami79
    - nov 14 2019 23:36

• Concediu creștere copil

Andreea..
    - nov 14 2019 22:34

• Avort spontan

anamariapreda