Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ce pasta de dinti folositi pentru copii? Cumparati paste speciala sau nu?

dentist pasta de dinti copiii si dentistul

29 raspunsuri la acest subiect

#1
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 26 septembrie 2013 - 08:48

Nu stiu daca ati observat dar AquaFresh sponsorizeaza o sectiune pe site-ul nostru:

http://www.desprecop...fo.asp?id=12231

 

Urmarind articolele din aceasta sectiune, si cele care urmeaza sa fie publicate m-am intrebat daca in Romania se cumpara pasta speciala pentru copii sau copiii se spala cu pasta de dinti cu care se spala toata familia?

 

Noi de exemplu, cand Andrei era mai mic, pana pe la vreo 7-8 ani, i-am cumparat pasta de dinti speciala pentru el. Motivul: cred ca principalul motiv era ca avand pasta lui speciala (aleasa de el in magazin) il incuraja sa se spele mai des pe dinti.  Acum se spala cu pasta de dinti existenta in baie.

 

Sunt curios, voi cumparati pasta speciala pentru copii? Daca da de ce o faceti?

Credeti ca pasta de dinti speciala pentru copii este un produs "artificial" (marketing) sau credeti ca este cu adevarat indicat sa folositi o pasta de dinti cu o reteta special modificata pentru copii?



#2
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.969 mesaje

Postat 26 septembrie 2013 - 08:54

I-am cumparat si nu i-au placut. Le-am aruncat ca nu mi-au placut nici mie. Asa ca folosim cu totii aceleasi marci de pasta de dinti. Care ne face cu ochiul la magazin, dar fara arome, noua nu ne plac.

 

Edit. am incercat pasta de dinti speciala ptr copii ptr ca ma gandeam ca nu este atat de agresiva cu dintisorii copiilor. Dar decat sa nu se spele deloc, atunci mai bine cu orice pasta.

Si sa ma laud: la 5ani9luni are deja 8dinti definitivi (4dinti si 4masele) si nici o carie. [pk]


Editat de dana vio, 26 septembrie 2013 - 08:57 .


#3
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 26 septembrie 2013 - 08:56

Apropo, si daca tot v-am spus de sectiunea de mai sus, sa stiti ca are pe ea o serie de lucruri haioase!

 

De exemplu din aceasta pagina:  http://www.desprecop...ajulcorect.html

puteti descarca un grafic de periaj haios pe care sa-l printati si sa-l puneti in baie ca sa urmariti impreuna cu copilul cand se spala pe dinti.
 

descarcagrafic.jpg

 

Iar daca raspundeti la mini-testul din coltul dreapta sus puteti descarca o carticica cu desene de colorat si un joc simplu pentru a convinge copilul sa mearga la dentist. 



#4
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 26 septembrie 2013 - 08:57

I-am cumparat si nu i-au placut. Le-am aruncat ca nu mi-au placut nici mie. Asa ca folosim cu totii aceleasi marci de pasta de dinti. Care ne face cu ochiul la magazin, dar fara arome, noua nu ne plac.

 

Interesanta idea despre arome. Cand eram mic eram inebunit dupa pasta de dinti Optima cu gust de banane. Si-o mai aminteste cineva? Se gasea mai greu! Uram gustul mentolat de la care aveam impresia ca ma ustura limba. Acum nici eu nu mai suport alta aroma la pasta de dinti decat cea mentolata..... Dar cred ca la copii este altfel.



#5
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 26 septembrie 2013 - 09:03

Si daca tot vorbesc din amintiri, imi aduc aminte cand ne-a adus cineva din germania o pasta in trei culori (nu stiu daca era Aqua Fresh sau altceva). Eram fascinat si ma intrebam cum au reusit sa o bage in tub asa  [batcap] . Si acum, dupa atatia ani, cand folosesc o pasta care scoate din tub mai multe culori imi aduc aminte de acel moment.



#6
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 26 septembrie 2013 - 09:06

noi folosim numai pasta de dinti pentru copii - pentru ei [:)].

dar deocamdata nu din cea mentolata ci cu gust de fructe. si avem 2 sortimente: sub 6 ani si peste 6 ani [:)]

(4, oameni in casa, 5 paste de dinti [:D])



#7
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 26 septembrie 2013 - 09:11

da, eu ii cumpar fetitei pasta de dinti pentru copii, acum am trecut la aquafresh 6+.

nu cred ca e vorba de marketing neaparat, ci mai degraba de dozarea corecta, in functie de varsta, a cantitatii de fluor si calciu. plus ca, atunci cand era mica, nu stia sa scuipe si am cumparat pasta de dinti pe care scria clar ca poate fi inghitita fara probleme.



#8
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.455 mesaje

Postat 26 septembrie 2013 - 09:19

Pana la 6 ani doar speciala pt copii.

Apoi a descoperit cea mentolata de la mine si i-a placut si a decis sa o foloseasca.

Noi avem in bol asa: Aquafresh, Signal, Colgate(in 3 variante cu abraziv), Blendamed.

Cele mai folosite sunt cele extra-mentol cu abraziv.

Incercam sa le folosim prin rotatie :-)



#9
Marion9

Marion9

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.196 mesaje

Postat 26 septembrie 2013 - 09:23

Intotdeauna copilul a folosit pasta de dinti pentru copii. La recomandarea medicului dentist am cumparat Elgydium.



#10
ankutzy

ankutzy

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 86 mesaje

Postat 26 septembrie 2013 - 09:39

     Noi am inceput sa folosim pasta de dinti de la primul dintisor, la 6 luni. De atunci o folosin zilnic, pasta de dinti speciala pentru copii de la 0 la 6 ani. Daca am inceput din timp cu ea ii place si acum, nu am avut nemultumiri. Fetitei mele, acum in varsta de 11 luni ii place sa foloseasca periuta, pentru ea este o joaca.

    Pasta de dinti pentru adulti este CONTRAINDICATA la copii din cauza continutului prea mare de fluor. Pentru copii dupa 6 ani contine 0,05% fluor, iar intre 0-6 ani are 0,1% si peste 14 ani- 0,15%.

    Fluorul in exces poate duce la infertilitate, fracturi sau cancer osos.





Etichetat si cu dentist, pasta de dinti, copiii si dentistul

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -