Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 4 voturi

FIV Turcia - 18

fiv acibadem tayfun

196 raspunsuri la acest subiect

#1
FIVTurcia

FIVTurcia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 89 mesaje

Postat 24 septembrie 2013 - 09:46

Capitole

Cap. 1 ; Cap. 2;Cap. 3Cap. 4Cap. 5Cap. 6Cap. 7;Cap. 8Cap. 9Cap. 10Cap. 11;Cap. 12Cap. 13Cap. 14Cap. 15Cap. 16; Cap. 17

Lista clinici

Acibadem

http://www.acibademi...om/in_vitro.asp

http://www.acibadem....vf/ro/index.asp.

Echipa este condusa de Prof. Dr. Tayfun Bagis.



Tarife:

FIV = 2400 EUR, IMSI = 250 EUR (IMSI si ICSI sunt incluse in pretul FIV si se face la alegerea Dr. si a embriologului),

Crioprezervare pentru embrionii suplimentari = 500 EUR, TESE = 940 EUR, Micro-TESE = 915 EUR, FNA = 600 EUR.

Teste de preimplantare genetica: 750 EUR (5 probe pentru cromosomii 13,18,21,X,Y or 13,16,18,21,22), 1000 EUR ( 9 probe pentru cromosomii13,15,16,17,18, 21,22,X,Y), 750 EUR (pentru translocatii);150 Euro - consultatie+ecografie preliminara FIV-ului (se poate opta si pentru FIV direct, fara consult prealabil); daca se face consulatatie preliminara, atunci se va deduce din costul final al procedurii

Protocol principalscurt antagonist de tipul; 3 zile antagonist (Orgalutran, Cetrotide), 6-10 zile de stimulare, ultimele zile din stimulare se foloseste iar antagonist (Orgalutran, Cetrotide).

In ziua 2-3 va puteti prezenta la clinica pentru prima ecografie, apoi va puteti intoarce in tara, revenind la Istanbul in circa 5-7 zile, pentru restul protocolului.

Protocol pentru poor responder/low AMHEPP (Estradiol Priming Protocol) - se incepe aplicarea din Z21/23 a CM anterior a plasturilor cu estradiol (Climara) - 3 zile x 1 plasture; 3 zile x 1 plasture + antagonist; 3 zile x 1 plasture. Se merge apoi la ecografie indiferent daca menstruatia a aparut sau nu. Se decide demararea/nedemararea stimularii -> Gonal F (in principal), ultimele zile folosindu-se si un antagonist mentionat mai sus.

Posibilitati de cazare in Istanbul, partea asiatica, oferite de clinica: Nova Hotel, Nippon, Hotel Timya, Byotell, The Bostanci Hotel, Asya Suits, Akin Suites.

Transportul aeroport-spital-hotel (din partea asiatic) va fi asigurat pe toata perioada de sedere (15 zile), este asigurat de clinica si este gratuit.

Pentru cine are nevoie de traducator in lb romana, clinica ofera gratuit o traducatoare (in sensul ca intra in costul FIVului). Corespondenta se poarta prin email:semra.selim@acibadem.com.tr.

Date despre transferul embrionilor criogenati - FET·

Este necesar sa va prezentati la consultatie in a doua zi a ciclului menstrual· Se va indica din partea domnului Dr. Tayfun Bagis un tratament pe baza de tablete (nu injectabil) pentru cresterea endometrului· Perioada aproximativa a tratamentului este de 15 zile, perioada in care va puteti intoarce in tara insa va fi necesar sa va prezentati o data/saptamana la control.· Costul aprox. al transferului este de 610 EUR (costul medicamentelor nu este inclus in aceasta suma).

Intelegere Acibadem Hospitals si CEC Bank  [soricel] 

Acibadem si CEC au incheiat un acord, iar cei care au deschise conturi la CEC beneficiaza de discount-uri si alte beneficii.

Detalii puteti gasi aici si aici (reducere 10% pentru serviciile de medicina reproductiva).

Linkuri utile

Calculator sarcina FIV

Aventura otomona Samiradetalii cazare, masa, etc.

 

Aspirante la FIV Turcia  [fluturas]

vreau-bebel: 29,5 ani, sotul 31,5. Eu relativ ok, sotul OATS severa, aproape de azoo. Fiv 1 - august 2012 dr.Tutunaru-nereusit, Fiv 2 - februarie 2013 Dr. Tayfun, ou clar



Gravidute  [barza1]

nanne16 - odiseea otomana

nelay_star

cristinaddr

 

Reusite depline  [deziuata]

tamys - mami de gemeni Andrei si Maria iulie 2012 -> FIV1 - Genesys, negativ; FET primul test bhcg 131, al 2-lea in scadere...; FIV2 Genesys, negativ; FIV3 Polisano Sibiu, negativ; FIV4 Polisano Sibiu, negativ; FIV5 Istanbul Turcia POZITIV
Lorelei78: 34 ani,hidrosalpinx bilateral operat laparoscopic in iulie 2010 dr Ispasoiu,FIV1 cu scoaterea lichidului la punctie in martie 2011 cu dr Ispasoiu nereusit;laparoscopie pentru extirparea trompelor iulie 2011, FET1 dr Ispasoiu nereusit, FET2 dr Chicea nereusit, FIV2 reusit in Istanbul, Acibadem, dr Tayfun Bagis - Clara Sofia s-a nascut pe 30 nov 2012

MBK2 - mami de gemeni Azra si Omer Aras din 4 iulie 2013

Amaradia - mami de bucalata Ilinca Teodora nascuta pe 26 iulie 2013, ora 12.55, Apgar 10, 3850 g.

 

 

 

 

* daca sunt cititori/cititoare care ne pot impartasi detalii privind alte experiente din Turcia (de ex. Anadolou), va rugam sa o faceti pentru ca doritorii de bebe sa se poate bucura de cat mai multe detalii.

 

___________

Pentru modificari pe prima pagina, va rog sa scrieti cu rosu!

Pentru utilizator fivturcia@yahoo.com parola prin PM. Vezi si info in semnatura. Multumesc.

 



#2
FIVTurcia

FIVTurcia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 89 mesaje

Postat 24 septembrie 2013 - 09:48

Va doresc un capitol plin de discutii constructive, dar si de vesti bune! [flor]



#3
carla_cluj

carla_cluj

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.148 mesaje

Postat 24 septembrie 2013 - 10:03

Stiti cum e, vrei sa fie multi foliculi, sa stii ca au de unde alege ovocite de calitate, apoi embrioni buni  [fri]



#4
Hatice

Hatice

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.329 mesaje

Postat 24 septembrie 2013 - 10:06

Multumim pentru capitol nou.

 

Sa fie plin de vesti bune si de reusite.

 

Succes tuturor!

 

[flor]



#5
cristinaddr

cristinaddr

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 254 mesaje

Postat 24 septembrie 2013 - 10:27

O fetelor cat ati scris.
Hatice pup fata draga cu zen in dotare. Stiu ca este grea asteptarea dar o sa fie bine.
Ama saru-mana de intrebare. Abia astept sa-mi vad si eu bebelusii. Sper ca si fetita mea sa fie la fel de frumoasa ca a ta.
Mie imi plac copii bucalati si cu pliuri multe. Nepoatei mele ii spun si acum grasata mea frumoasa desi nu mai este de mult grasuta.
Nanne nu-mi vine sa cred ce repede a trecut timpul. Parca ieri aveai nevoie de Crinone. Nu stiu cum a trecut la tine ultima luna dar mie, acum, mi se pare ca trece din ce in ce mai greu.
Nelay ma bucur ca ai o sarcina usoara.
Ciuripica nu am cuvinte. Sufer alaturi de fiecare fata care anunta beta negativ. Dar sunt sigura ca si voi o sa simtiti intr-o zi fericirea pe care o traiesc eu acum.
Astazi ma duc la medicul gineco. Sper da fie ok baietelul. In ultimul timp il simt tot mai rar si ma stresez pt ca are cordonul in jurul gatului.
Pupici si o imbratisare stransa tuturor fetelor mele luptatoare.

Editat de cristinaddr, 24 septembrie 2013 - 10:28 .


#6
nanne16

nanne16

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.166 mesaje

Postat 24 septembrie 2013 - 10:33

Carla, tu spuneai ca esti poor responder. Atunci ar trebui sa fii deschisă ca nu vei produce multe ovocite de acum inainte. E importantă starea ta, dar si laboratorul si embriologul.

eu am avut 4 si toate mature, dar nu am privit niciodata ca ceva rau, aiurea. Stiam care-i potențialul si nu mi-am facut vise nerealiste.

 

de aceea, vreau sa va zic tuturor ca e bine sa fiti optimiste si realiste cand va imbarcati intr-o asemenea procedura. Nu visati la cai verzi, bazati-va pe voi insiva si aveti incredere ca se va intampla minunea așteptata!

facandu-va vise de neatins, nu realizati nimic si dați nastere stresului, care nu-i bun la nimic!

ZEN! [grup] [pup]

 

ps. Cu placere (pentru capitolul nou)  [:)]



#7
vreau_bebel

vreau_bebel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.493 mesaje

Postat 24 septembrie 2013 - 11:02

NaNne multumim de capitol, sa fie cu bete mari si nasteri la termen si bebei sanatosi!

Cu beta mai mic de 5 am si eu semne de intrebare. Eu acum, in vara am avut in z9 de la Et de z3 beta 2,26, iar peste 48h, 6.44. Dupa alte 48 h beta era 7. Apoi am intrerupt tratamentul si a venit cm. De la ce crestea beta? Eu m am gandit ca a fost totusi o incercare pe acolo.

Ciuripica eu stiu ca e negativ cand e sub 1.2.

Pup!



#8
cookie77

cookie77

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 446 mesaje

Postat 24 septembrie 2013 - 11:20

Buna mimici si viitoare mamici,

 

ce mai faceti si cum va mai simtiti?va citesc zilnic si incerc sa ma calmez parca am emotii si traiesc alaturi de voi fiecare postare si intamplare.

vreau_bebel beta crestea de la progesteron cel putin asa mi-a zis mie cand mi-a iesit mare de am crezut ca gata am lovit-o si cand colo la urmatorul beta a scazut:(.

in rest nimic nou cred ca stau si eu tot la Akin dar eu imi fac vacanta completa de doua saptamani pentru ca oricum sunt fan Istanbul..nu e prima oara cand merg si-l ador..

In curand rezervam si biletul si gataaaa

 

Va pup si o zi minunata



#9
carla_cluj

carla_cluj

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.148 mesaje

Postat 24 septembrie 2013 - 11:23

Nanne nu ma plang neaparat, ziceam doar ca nu e un numar grozav de foliculi. 

Nici nu am asteptari irealiste, doar ca acum o luna la eco erau destul de multi foliculi antrali si speram sa creasca toti [batcap]

Spre deosebire de stimularea cu Puregon, acum au crescut mult mai repede cu Menopur.

Astept rezultatul de la hormonale sa vad cum stam.

De laboratorul de la Polisano stiam ca e foarte bun, si totusi din 11 ovocite (nu mi-au zis cate mature) s-au fertilizat doar 7. Le-au lasat pe toate sa se fertilizeze natural, ca era buna proba sotului, decizie gresita zic eu. As fi vrut sa faca jumatate si cu ICSI, poate erau mai buni embrionii. Dupa ce in z3 am avut 6 embrioni foarte buni, dupa spusele lor, in z5 nici macar un blasto.

Si uite asa am ramas cu un early blasto si 2 morule.

Cine stie daca a fost calitate proasta la ovocite, la spermatozoizi, sau a fost si o manevrare proasta la schimbarea mediului de cultura din laborator... [zirea]

Sper ca acum sa imi faca si ICSI la cateva, ca am o prietena la care asa s-a procedat: jumatate normal, jumatate ICSI si tocmai cei cu ICSI au evoluat mai bine.



#10
josephinedxc

josephinedxc

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.088 mesaje

Postat 24 septembrie 2013 - 11:26

Carla, Doamne ajuta, o sa vezi ca o sa fie bine , TREBUIE!

pastreaza optimismul, cat de mult poti, incearca sa alungi gandurile negre, ca nu fac bine in nici un fel..stiu ca e simplu in teorie, iar in practica suntem oameni , nu roboti, dar...

lupta pana la capat, nu ai voie sa cedezi acum ; intareste-te pentru puiul (sau puiutii luptatori)

in fapt ai nevoie de unul voinic, atat !  o sa vezi ca o sa fie bine

tin pumnii si sunt alaturi de tine [flo2]





Etichetat si cu fiv, acibadem, tayfun

Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • Vitaminele în sarcină 💊

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:38

  • Frățiorul

    Denisa1996
    - Astăzi, 07:04

  • Cum a fost testul de toleranță la glucoză?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 00:45

  • Pregatiri

    Julix94
    - Ieri, 22:25

  • Burtica rotunda

    Roxana3001
    - Ieri, 18:47

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -