Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

British Council

cursuri engleza

10 raspunsuri la acest subiect

#1
fran

fran

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 210 mesaje

Postat 23 septembrie 2013 - 12:39

Pitika mea e in clasa a doua si merge la British Council de anul trecut. Anul trecut a fost la BCK2. Cand  a sustinut testul de plasare, proful cu care a dat a iesit cu ea si m-a intrebat de unde are accentul "british"-  a avut unul din teacher-ii de la gradi vorbitor nativ, a laudat-o ca vorbeste foarte bine si mi-a zis ca desi nivelul ei de conversatie este peste nivelul BCK2, nu o poate incadra la alt curs pentru ca ea inca nu scrie- anul trecut incepea clasa1. Bun. Anul trecut mergea cu placere, isi facea singura temele, a luat punctaje maxime la toate evaluarile. A schimbat doua "seturi" de profesoare pentru ca in iarna grupa lor s-a desfiintat si au fost redistribuiti, dar a fost ok, s-a inteles bine cu noile profesoare.In primavara am inscris-o pentru semestrul de toamna. Mi-au zis ca automat dupa BCK2 trec la Junior A- ca asta e nivelul lor- fara alt test de plasare- si vor face cate 1 ora jumate ( in loc de 1ora), tot de 2 ori pe saptamana. In toamna am luat manualele- "incredible English"4- greseala mea ca nu m-am uitat cu atentie pe ele. A inceput cursurile. Prima tema- sa puna pe coloane ce verbe is dubleaza consoana de la sfarsit cand primesc forma in -ing, care isi pierd vocala, etc. A facut tema cu ajutorul meu. In a doua tema a scris diverse ex cu vb in -ing- cam cat doua teme de romana de la scoala ( ma refer la volumul de scris). In a treia tema a invatat ca adverbele de timp (!) se aseaza in propozitie in fata verbelor. La faza asta s-a dus mama prietenei ei, cu care e in grupa, si a vorbit cu teacher-a si i-a explicat ca la 8 ani copiii din Romania nu au idee ce sunt alea verbe, adverbe etc. I-a raspuns sa nu ne facem probleme, ca ei au alta metoda. Care, nu am priceput-o, oricum copiii sunt incapabili sa-si faca singuri tema. Ne-a spus sa nu ii ajutam la teme, ce nu stiu vor face in clasa. Bun, se duce prietena ei cu un ex nefacut in ora urmatoare- comentariul teacher-ei- "a , nu ai facut tema, nu-i nimic, lasa ca o faci data viitoare"- fara alte explicatii etc.
Lectia urmatoare am vazut ca invata sa transforme verbele in substantive ( ex suna de genul - Change the verbs to the corespinding nouns").
Junior A- este grupa in care trebuie incadrati copiii din clasele 2-4. Poate e ea prea mica? Toti cei de 8 ani pe care ii cunosc si sunt cu ea in grupa se plang ca nu inteleg copiii, despre cei mai marisori nu stiu, ca nu-i cunosc pe parinti. Voi ce experiente aveti / ati avut cu British Council? Mai e cineva la Junior A? Stiu ca sunt multe grupe. Ma intreb daca pur si simplu e manualul prea greu ( eu spre asta inclin) pentru puterea lor de intelegere sau nu se pricepe profa sa le explice ( e o scotianca nou venita anul asta).



#2
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 23 septembrie 2013 - 14:35

Noi tot in clasa a 2a am facut Incredible English 4 (anul trecut am facut Incredible English 5, iar acum suntem la English World 5).

 

Ei fac niste exemple in clasa, si pe baza lor isi fac temele. Ei aplica doar regula, nu o teoretizeaza. Nici nu trebuie sa stie ce e ala verb, ea intelege fara explicarea teoriei ca e vorba de o actiune.

Eu nu o ajutam la teme, dar intr-adevar le corectam impreuna si-i aratam unde si daca a gresit.

 

Totusi, daca tu crezi ca e prea greu pentru ea, cred ca poti sa ceri sa va transferati la Incredible English 3...sau oricum, poti incerca sa vorbesti sa vezi ce variante ar fi.  



#3
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 23 septembrie 2013 - 14:36

Iar ca volum de scris, mereu a avut foarte putin  (adica in maxim 10-15 min tema era gata).



#4
fran

fran

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 210 mesaje

Postat 23 septembrie 2013 - 15:02

Hm, atunci s-ar putea sa avem noi ceva probleme la clasa. Data trecuta in clasa au lucrat in perechi- unul citea ceva si celalalt trebuia sa scrie cat mai repede ce isi amintea ca a spus primul. Asta am gasit in caietul de clasa- si erau o gramada de greseli, necorectate - probabil trebuiau sa se corecteze singuri la sfarsit, dar nu le-a iesit...

Exemple in clasa nu stiu cat fac, cert e ca habar nu are sa-si faca tema. Iar textele exercitiilor sunt ceva de genul - "formeaza propozitii folosind adverbele de timp in fata verbelor". Nu pricepe nimic copilul. La Incredible English 3 nu cred ca avem cum sa trecem, am impresia ca 1, 2 si 3 sunt cuprinse in Junior Elementary si se fac intr-un an- deci 3 va fi spre sfarsitul anului. La noi ar fi Kid's Box 3- continuarea a ceea ce au facut anul trecut. Practic Kid's Box 3 si Incredible English 4 sunt cam la acelasi nivel- partea 1-a de "Movers". Am trimis un mail si am cerut sa o mute la BCK3- sa vad ce-mi raspund, ca teoretic e pentru clasele 0-1, iar ea e a doua.



#5
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 23 septembrie 2013 - 15:11

O alta varianta ar fi sa alegeti alta grupa - poate nimeriti un professor mai priceput.

Dar fetita ce spune? Ii place?



#6
manuelacrina

manuelacrina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 681 mesaje

Postat 23 septembrie 2013 - 15:20

Buna Fran,

... imi pare rau ca aveti asa dificultati la BC, dupa un an de succes ... atitudinea profesoarei nu mi se pare in regula, ar trebui sa se asigure din clasa ca vor stii copiii sa-si faca tema singuri acasa.

... nu stiu cum este BCK 2, nici nu stiam ca exista BCK 3 ...

... din experienta noastra, pot sa spun ca noi am trecut de la BCK 1 in clasa 1, la Junior Fundation in clasa 2, unde am lucrat pe Incredible English 3 ... si nu am avut probleme, dar si dl. profesor a fost de nota 11 !

... anul acesta (in clasa 3) ne-a repartizat la JA cu Incredible English 4 ... mie mi se pare ok ... chiar daca ei nu stiu notiunile de gramatica ...

... din ce am observat pana acum, la BC nu se invata teoria, teoretizarea, regulile, decat "din zbor" mai mult, se bazeaza pe faptul ca trebuie sa "le prinda" din joaca ... ceea ce nu se intampla cu fiecare copil, depinde si de profesor.

Concluzia mea este ca trebuie sa mai repetam serios si acasa, in particular, sa "asezam" mai clar pe hartie si in minte definitiile / regulile pe care ei nu le stiu inca din gramatica romana, dar le cer sa fie aplicate la engleza  ...

 

Multa inspiratie, sa gasesti cea mai buna solutie pt. fetita ta ! ... ca devine frustrant sa mearga la niste cursuri peste nivelul ei ... nici pasii prea mari nu sunt buni.



#7
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 23 septembrie 2013 - 15:42

Fran, revin.

Spuneai ca nu a mai avut nicio evaluare inainte de inceperea cursurilor de acum.

 

Pai o singura evaluare se face, cea de la inceput. Apoi, profesorul evalueaza si recomanda in ce nivel ar trebui sa fie alocat copilul la sfarsitul fiecarui an. Daca voi ati fost alocati in IE 4, pai asta e nivelul copilului, conform evaluarii profesorului de anul trecut. Putea sa va recomande IE 3, dar probabil ca ea stie mai bine de atat.

 

Stiu eu daca nu ar fi pacat sa o pui cu o treapta mai jos, daca ea e de nivelul respectiv?

 

Eu am observat un foarte mare progress, dupa fiecare an de studiu. Nu mi-as fi putut imagina ca 1 ora jumatate de 2 ori pe saptamana poate sa aduca atatea cunostinte...



#8
fran

fran

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 210 mesaje

Postat 23 septembrie 2013 - 16:15

Eu am impresia ca de anul acesta au impartit cumva altfel nivelele. Acum exista si BCK3- care e pentru clasele 0-1 si e oarecum echivalentul Junior A de la clasele 2-4. Adica partea 1 de "Movers". Deci ma gandesc ca nu ar fi o treapta mai jos daca o mut la BCK3, doar notiunile are fi predate cumva altfel, mai mult pe partea de vorbire libera si invatare prin repetitie decat pe reguli de gramatica. Ma gandeam ca si Incredible English4 a aparut tot de anul asta la clasa a -doua, dar inteleg ca e asa de cativa ani, si probabil ca nu au fost probleme, de vreme ce o pastreaza. Pitik zice ca ii place, tot ea zice ca nu prea intelege in clasa ce le cere sa faca, si vine cu cartea si ma intreaba la teme- "si...aici de trebuie sa scriu?" in timp ce anul trecut isi facea singura temele, doar de cateva ori m-a intrebat ( eu le verificam de obicei dupa aceea). Acum au caietele noi pe care trimite si profesorul feedback dupa ore- e mereu pe maxim, ceea ce e ciudat, ca sunt greseli pe caiet/fise necorectate si din faptul ca habar nu are de tema cred ca nu intelege/retine prea mult in clasa. Tot ce poate face acum singura sunt exercitiile de "listening" , cand trebuie sa asculte CD-ul si sa imperecheze dialogul ascultat cu textele din carte.
Manuela- voi la cine sunteti? Pe a noastra o cheama Susan iar pe cea secundara parca Dana.



#9
danyiev

danyiev
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 24 septembrie 2013 - 07:47

Fran, Susan e noua in BC, a predat anterior prin Asia, daca este acea Susan de care stiu, e foarte placuta.

In atatia ani de BC, nu am avut nicio problema speciala cu temele sau cu profesorii desi i-a schimbat in fiecare an. A avut insa progrese remarcabile de la un an la altul.

 In timp ce alti colegi faceau timpurile etc in clasele primare, copilul meu nu stia cum se numesc, dar le folosea mai bine decat acei colegi.


Editat de danyiev, 24 septembrie 2013 - 15:29 .


#10
manuelacrina

manuelacrina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 681 mesaje

Postat 24 septembrie 2013 - 08:26

Fran, ti-am trimis PM.





Etichetat si cu cursuri, engleza

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Astăzi, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -