Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cand nu iti plac prietenii copilului tau ...

prieteni adolescenti

5 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 22 septembrie 2013 - 13:08

Cand nu iti plac prietenii copilului tau, e nevoie sa aduci aminte copilului tau ca prietenia inseamna sa ai in vedere o suma de calitati si norme care trebuiesc respectate. E important sa intervii atunci cand acei prieteni pot avea o influenta negativa asupra copilului tau si e important sa il ajuti sa isi faca alti prieteni. Citeste sfatul nostru: Cand nu iti plac prietenii copilului tau

 

Ca orice parinte, e important sa avem cunostinta despre toti prietenii copilului ...

Voi ce ati face daca nu ati fi de accord cu prietenii copilului vostru?

 

[dc]



#2
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 22 septembrie 2013 - 13:41

Auci...ce subiect...O sa ma gandesc si am sa raspund. Am ceva experienta in domeniu... [:)]



#3
isabela

isabela

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 468 mesaje

Postat 23 septembrie 2013 - 11:39

Parerea mea de parinte a unei adolescente de 15 ani.

 

Problema este ca si daca nu-ti plac prietenii copilului ,nu poti face mare lucru.

Da, ii spui, ii arati de ce crezi ca nu e bine ca acel/accea sa-i fie prieten. Dar cam atat, pentru ca al nostru copil nu va vrea sa auda si sa vada ce-i spui tu ca si parinte.

Pana cand? Pana cand nu se va convinge singur. Si atunci va veni si spune:" Stii mama, ai avut dreptate. Acel/accea nu-mi este prieten."

Iar aceste cuvinte nu se aud prea curand.

Am trecut prin ceva asemanator. Si oricat am incercat sa arat de ce acel/aceea nu e bun ca prieten, nu am avut succes. Sa-i interzic sa se intalneasca? Nu a functionat. Ba chiar parca a ambitionat-o sa-mi faca in ciuda.Asa ca am stat in stand by, urmarindu-i totusi indeaproape .



#4
Cerasela67

Cerasela67

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 40 mesaje

Postat 13 decembrie 2013 - 13:39

Fiica mea (13 ani) s-a imprietenit la inceputul anului scolar cu 2 colege de clasa care in anul scolar precedent nu au avut niste rezultate exceptionale la invatatura (al meu copil fiind la acet capitol in primii 5 elevi din clasa). Initial, primul gand a fost ca aceasta prietenie o va determina sa invete mai putin, apoi m-am gandit ca totusi este bine sa aiba si ea prietene (fiind un copil extrem de retras si singuratic) si desi inima imi spunea sa nu accept aceasat prietenie am trecut peste toate gandurile mele, am spus ca nu trebuie sa fiu absurda, sa ii dau copilului libertate etc.

Rezultatul: in cele 3 luni de prietenie fata mea a inceput sa minta, sa ia note mult sub nivelul asteptarilor noastre, sa vorbeasca urat, sa raspunda obraznic. Cu alte cuvinte a invatat tot ce nu stia.

Acum ma lupt din greu sa o aduc pe vechiul drum. Situatia scolara nu e total scapata de sub control insa nu stiu cum voi putea desfiinta prietenia si mai ales cum voi reusi sa anulez tot felul de idei si concepte considerate bune.



#5
a_alinta

a_alinta

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.780 mesaje

Postat 15 decembrie 2013 - 20:07

nici mie nu imi plac unii prieteni  ai  lui fie-miu, cu atat mai mult cu cat ii cunosc pe parintii lor si stiu ce fel de oameni is, dar replica care mi-a dat-o am inghitit-o si am "rumegat-o " mult:  "daca parintii lui sunt asa cum sunt nu inseamna ca si el e la fel"  . si replica asta merge in ambele sensuri.

 

singura regula care am impus-o si la care tin cu adevarat este sa nu ma minta . trec peste toate greselile lui daca stiu ca e sincer cu mine si stie si el asta.  si apoi urmeaza exemplul personal, ceea ce vede la mine , cum ma comport cu altii , in prezenta si/sau absenta lor.



#6
Copil72

Copil72

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 137 mesaje

Postat 18 decembrie 2013 - 11:50

In primul rând si cel mai important este sa ne cunoaștem copilul in totalitate.Mai puțin contează ce ne dorim noi pentru ei,daca aceștia nu reactioneaza la Dorințele noastre.Si ce, daca se intampla ca un copil,fiind printre primii cei mai buni din clasa,in fapt Dorințele acestuia ies din tiparul părintelui sau,afisand un comportament incompatibil cu cel afisat acasa.De fapt,așa se si intampla.Nu putem fii aceleași persoane in diferite situații si locuri,dar păstrăm baza principiului pe care ne am format.

De câte ori am auzit ca un copil foarte cuminte,chiar olimpic,a sfârșit prin a se sinucide sau a devenit infractor,sau mai știu eu ce.In fata noastră,a părinților,ei caută sa intre in tiparul pe care noi il facem,insa ,Ieșiți pe ușa,Dorințele lor capătă viața,si iată ca se integrează in cercurile de prieteni la care ei își găsesc sau încearcă sa si găsească identitatea.Aderam sau nu la un grup de prieteni in funcție de personalitatea noastră,dar nu trebuie uitat faptul ca atunci cand pericolul se apropie,e bine sa fugim la cei care ne apară,in cazul lor,la părinți.

Lasati i sa experimenteze,fără teama,dar nu uitati sa le spuneti ca nici cel mai bun prieten nu i poate scapă din situații periculoase,si atunci e mai bine sa se retragă.

Fiti prieteni cu ei,si nu le impuneti cum ați fi vrut voi sa fie acei prieteniDaca ei se identifica cu unii despre care ați auzit lucruri mai puțin plăcute,atunci e cazul sa aflați cum e copilul vostru de fapt.





Etichetat si cu prieteni, adolescenti

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -