Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Felicitari Mexxa! Felicitari Roxana&Alina! Dovlecei de Sept-Oct 2013 (23)

gravidute sept2013 oct2013

294 raspunsuri la acest subiect

#41
alinabold

alinabold

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 672 mesaje

Postat 23 septembrie 2013 - 15:24

fetelor am o problema..in teorie stiu multe dar practica ma omoara. Nu mi-a venit inca laptele, tot colostrum am si fata mea nu se mai satura cu ce am eu. Are scaune si face si pipi dar ea plange rau de tot de foame. Aseara a stat treaza de la ora 19 pana la 4 dimineata..copil de 24 de ore. Am pus-o la san foarte des dar la un moment dat vroia non stop la san. Era atat de obosita incat nu mai tragea din san deloc doar adormea la el si cum il scoteam plangea din nou. Asa mi-a facut toata noaptea..eram atat de obosita incat imi era frica sa nu adorm cu ea la san si sa o sufoc. Asa ca am cedat si I-am dat 20 de ml de lapte praf. Ma simt inca vinovata dar alta solutie nu am gasit. Dupa ce i-a mancat a adormit instant pana a luat-o pediatrul sa o consulte. Deci ce sa fac cu ea astazi?


Editat de alinabold, 23 septembrie 2013 - 15:26 .


#42
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 23 septembrie 2013 - 15:28

Si da, si eu sunt mereu pro explicatii pana intelege copilul, chit ca trebuie sa ma repet uneori sau imi vine sa ma catar pe pereti cateodata. Urasc comandarea copilului ca in armata, fara vreo justificare/explicatie. Asa as fi vrut eu sa fiu tratata cand eram copil si de aceea asa ma comport cu Alma si la fel voi face cu gemenii. Doar daca un copil intelege consecintele unei actiuni, nu va mai avea tendinta de a o repeta.



#43
anairisanna

anairisanna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 212 mesaje

Postat 23 septembrie 2013 - 15:48

Felicitari Alina,mult laptic ,sanatate,iar pt bebelina ta superba mult noroc in viata cu multa sanatate!!!!!

 

 

   Eu azi m-am intors acasa, am fost internata 2 zile.Sambata dimineata m-am trezit cu dureri de cap  si o stare fff ciudata,cand mi-am luat tensiunea aveam 145-93,am fugit rapid la urgenta unde deja aveam 158-100.

 

   M-au internat pt ca nu mi-a scazut tensiunea,a fost constanta cateva ore.

 

   Mi-au facut un registru  cardiotocografico,sa vada miscarile bebelului si contractiile mele,totul a iesit ok.

    In aceste 2 zile mi-au facut o multime de analize,ecografii ,registro de 2 ori pe zi,totul e ok.In schimb tensiunea o am fff aiurea intre 120-75 si 150-95,oscileaza.

     Doctorul mi-a propus inducere de sarcina in sapt 38,mi-a spus ca e riscant sa duc pana la 40 de sapt,din cauza tensiunii.

    Dar sunt putin suparata pt ca bebe e micut are 2500,intr-o sapt poate ar mai creste pana la 2600-2700.Dar imp e sa se nasca sanatos.

 

 

 

 

  



#44
Roxana Claudia

Roxana Claudia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 23 septembrie 2013 - 15:49

Alina - eu am patit exact la fel, colostru 3zile aproape cât am stat in spital. Am fost nevoită sa cer completare pt ca nu se satura si nu o puteam lăsa asa. Insa am perseverat masa de masa. Am făcut si o greșeală (de parca sunt prima oară mama [batcap] ) : am cerut pe tot timpul spitalizarii sa imi fie adus ceai pt stimularea lactatiei -si neam lejer 2l pe zi. Degeaba mi-au zis asistentelor ca 2 câini e suficient eu NU si NU, ca ma gândeam ca ajung cu fata doar pe completare. Si uite asa, am ajuns acasă cu pitica si sânii mei s-au pus pe producție, la 24 h dupa ce ajuns acasă am făcut furia laptelui care nu a trecut nici acum. Are picea mea lapte de nu poate duce. insa acum stau ma mult si fac rezerve [alcool]



#45
simona_81

simona_81

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 175 mesaje

Postat 23 septembrie 2013 - 15:51

Parerea mea este sa faci la fel ca si aseara Alina! Adica , minunata trebuie sa manance. Si mie mi-a venit laptele a doua sau a treia zi si au gavat-o pana atunci ca nu accepta biberon. Faptul ca a "mancat" lapte praf nu a influientat ulterior alaptarea. Cu siguranta febra laptelui e pe drum . 

Mult mult laptic pentru mancacioasa Emma:)



#46
mina

mina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.609 mesaje

Postat 23 septembrie 2013 - 16:03

Alina, nu-ti face mustrari de constiinta. Nu sunt neaparat pro lapte praf, insa cred ca e pacat sa lasi copilul sa urle de foame daca exista aceasta solutie. Nu inseamna ca, dupa aceea va respinge sanul si laptele de mami. Eu inca o duc in alaptare mixta cu Maia. Pe de alta parte, la Matei am tinut mortis sa nu ii dau lapte praf (si toate sfaturile primite in maternitate blamau drastic laptele praf) si inca mai am mustrari de constiinta ca mi-am infometat copilul in prima luna fiindca, facand comparatia intre el si Maia, mi se pare clar ca de foame urla el atunci. Acuma ce sa zic, asta e parerea mea, patita cu primul copil. 

 

Anairisanna, important e sa fie bebe sanatos, greutatea o va recupera, nu-ti face griji! 

 

Daniela, aceeasi discutie am avut-o si eu cand l-au vazut pe Matei facand clatite. Cu mine langa el, desigur.  

 

Eu intre timp am tras o fuga cu Maia la medicul neonatolog la Babes (pt bebi mici nascuti la ei au un sistem de asistenta de urgenta, in 20 min de cand am dat telefon eram in cabinetul dr ) si e ok donsoara. M-am speriat putin ca azi noapte mi-a urlat cam mult si de azi dimineata tot avea mucisori si stranuta, mi-era sa nu fi preluat vreun virus de la Matei. Mi-a dat, totusi, preventiv, oscilo si sa-i pun ser fiz in nas la 2-3 ore (ca ceva mucisori chiar sunt, dar alte simptome nu). 

 

Acestea fiind spuse si temele fiului terminate (a avut lenesu 4 exercitii la mate si s-a vaitat de parca erau 100) merem la bucatarie sa facem celebra negresa. Adica el o face, eu doar ii dau ce-are nevoie. Poate-l pacalesc s-o facem cu extra ciocolata, ca va spuneam ca ma sparg in dulciuri....desi nu prea cred, ca lui nu-i place gustul prea intens de cioco. Sau imi fac si eu o crema de zahar ars de aia mega suparata.  [alcool]



#47
arnnia_a

arnnia_a

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 502 mesaje

Postat 23 septembrie 2013 - 16:23

Andraaaaa, sunt asa superbi piticii tai, am vazut foto de pe picassa :) cum tine el micutu pe surioara lui in brate - m-am topit  [pup]

 

Anairisana, imi pare rau ca ai trecut prin asa ceva, dar bebe sigur mai pune pe el ceva grame si oricum, din cate stiu, exista o marja de eroare destul de mare la greutatea masurata de ecograf. Fii tare, calma si o sa fie foarte bine. [flo2]

 

Alina, tin pumnii sa vina laptic destul:). [bib]



#48
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 23 septembrie 2013 - 16:25

Mina, si eu tot felul de pofte dupa alaptat. Asa am papat si eu mai multe felii din tort decat imi propusesem initial. Acum e aproape gata, asa ca sunt in negocieri cu mama sa faca o placinta cu mere pe maine. Acum insa ne pregatim sa iesim la o plimbare cu caruciorul. Acum mandra e cu prietenul (da, are cica un prieten [:)] , care e captivat de ea si vine sa se joace impreuna. Alma e sefa) pe afara. Trebuie sa-l astept mai intai pe sot (plecat sa ridice o jucarie "Baby gym" pt pitici de la cineva...ca am facut azi o mega afacere: am negociat online 7,5 euro pt el  si e nou-nout in cutie, iar in magazin e in jur de 50 de euro).

 

Alina, si eu sunt de acord cu fetele. Poti accepta laptele praf cu constiinta impacata, ca o solutie intermediara. Si eu am avut colostru cam 3 zile si am mai avut de asteptat si dupa colostru dupa cezariana. In timpul asta mi s-a parut normal sa li se dea completare la gemeni, nu insa dupa ce eu insami am remarcat ca aveam deja laptic suficient.

 

Anairisana, greutatea se recupereaza. Edward al meu e exemplul cel mai bun...imediat il intrece pe fratele lui.



#49
nanne16

nanne16

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.166 mesaje

Postat 23 septembrie 2013 - 17:31

Anairisanna, tensiunea ridicată a mamei poate duce la restricția de creștere uterina, astfel decat un mediu intrauterin si o placenta deficitara, mai bine bebe nascut acum si o sa recupereze mult mai bine in viata extrauterina. Ce nu inteleg eu insa, dat fiind tensiunea ta oscilatorie, de ce ti s-ar induce nasterea (care e un motiv in plus de a ridica iar tensiuea) si nu intri direct in cezariana?! Am studiat destul problema, pentru ca am fost ba suspecta de preeclampsie, ba de tensiune ridicată indusa de sarcina...

 

Arnnia, poate ne întâlnim in maternitate cu dovleceii! Tot pe atunci se prevede si la mine nasterea. Bine, la mine va fi programată, dar totul e posibil. Ai un dovlecel grasunel.  [flo2]



#50
c.raluca

c.raluca

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 397 mesaje

Postat 23 septembrie 2013 - 17:41

fetelor am o problema..in teorie stiu multe dar practica ma omoara. Nu mi-a venit inca laptele, tot colostrum am si fata mea nu se mai satura cu ce am eu. Are scaune si face si pipi dar ea plange rau de tot de foame. Aseara a stat treaza de la ora 19 pana la 4 dimineata..copil de 24 de ore. Am pus-o la san foarte des dar la un moment dat vroia non stop la san. Era atat de obosita incat nu mai tragea din san deloc doar adormea la el si cum il scoteam plangea din nou. Asa mi-a facut toata noaptea..eram atat de obosita incat imi era frica sa nu adorm cu ea la san si sa o sufoc. Asa ca am cedat si I-am dat 20 de ml de lapte praf. Ma simt inca vinovata dar alta solutie nu am gasit. Dupa ce i-a mancat a adormit instant pana a luat-o pediatrul sa o consulte. Deci ce sa fac cu ea astazi?

Alina, asculta-ti instinctul. Eu i-as da completare. Gandeste-te ca lipsa de odihna duce la scaderea lactatiei. Asa ca atunci cand vezi ca nu faci fata, da-i. 





Etichetat si cu gravidute, sept2013, oct2013

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -