Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Felicitari Mexxa! Felicitari Roxana&Alina! Dovlecei de Sept-Oct 2013 (23)

gravidute sept2013 oct2013

294 raspunsuri la acest subiect

#31
mina

mina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.609 mesaje

Postat 23 septembrie 2013 - 10:47

Neata!

 

Eu raportez cu mandrie prima masa fara supliment de lapte praf. In we m-am chinuit destul de tare cu sanul drept, cred ca am fost la un pas de mastita, dar cu masaj, comprese calde inainte de muls, comprese cu gheata intre mulsuri si ceva rabdare,  cred ca am reusit sa deblochez canalele si sa degajez sanul, oricum azi dimineata cand am pus fata sa manance a fost chiar suportabil, nu mai lesinam de durere. Asa ca a mancat draguta cam juma de ora la sani, plus o completare de 30 ml din laptele meu recoltat ieri si a adormit.  Fara a se trezi dupa juma de ora urland de foame, ca la alte incercari de a renunta la supliment. Me very happy! 

 

Mai am de povestit - Daniela, cred ca tatal tau e pe-o lungime de unda cu maica-mea, ca si eu era s-o trimit pachet acasa azi dimineata - dar fug la baiat la scoala. Ba am si gatit dimineata, supa crema de legume si papricas cu pui si galuste de faina. Desertul in fac cu boier Matei dupa amiaza, negresa cu stafide.  

 

Va pup, revin!



#32
arnnia_a

arnnia_a

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 502 mesaje

Postat 23 septembrie 2013 - 11:25

Fetelor, Mina si Daniela, Andra, cand aveti timp sa le faceti pe toate? serios! si gatit si hranit bebei si luat de la scoala/gradi, etc. ioi - ma depaseste numa ce imi povestiti - imediat o aud si pe Roxana, cate face pe langa cei 3 :D.

Nanne ce proiect pregatesti, crosetezi? :))))

 

Felicitari Daniela pentru bebe patrick si edward, eu cred ca e foarte bine ca nu au greutate la fel, fiecare copil e unic si creste in ritmul lui, doar ca pe ei ii tine o legatura mai speciala.  [flo2]

 

Mai e un pic si vine si mama mea, sa vedem cum o sa ne acomodam dupa atata timp... [soricel]

 

Am "fugit" la doctor. va pup [flo2]



#33
mexxa

mexxa

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 975 mesaje

Postat 23 septembrie 2013 - 11:59

Buna dragele mele.....

 

Am fost la medic si dupa prognoza lui in maxim 7 zile ne vom cunoaste fata in fata cu bebe. Colul este deschis destul de mult ( aproape 5 ) deci la primele semne se va face cezariana...daca nu luni obligatoriu.

Dupa ecografie bebe are 3000g -+200g....oricum stam bine si sunt fericita ca am ajuns pana aici.

 

Astazi am gasit o pata de sange pe hartie.....deci e clar ca se apropie, si simt ca de azi noapte ma incerca durerile de mijloc.

Raluca nu te ingrijora, o sa vezi ca va fi bine [pup]

Danyce felicitari pentru kg la baieti. Observ ca iau bine in greutate. [flo]

Mina felicitari pentru prima masa fara lp. E foarte bine !!! [floare3]

Roxana capul sus si va fi bine !! Multa rabdare iti doresc atat tie cat si pentru celelalte mamici si viitoare mamici.

 

 

Va pup si merg sa mai arunc un ochi in bagaj...sa fiu sigura ca e totul asezat cum trebuie [:D]



#34
c.raluca

c.raluca

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 397 mesaje

Postat 23 septembrie 2013 - 12:34

Raluca, dar de ce iti face internare? iti face niste analize mai complexe? 

Cat are ca greutate bebitu? Eu cred ca o sa fie foarte bine si cu greutatea, poate e un calcul gresit, la mine e mai mare cu 1 saptamana - dar sunt aproape sigura ca zilele fertile au fost mult mai devreme fata de "normal".

Si eu am emotii, ieri ne-am batut pe geanta - sotul dorea sa o duca in masina, eu nu si nu :D sa ramana acasa si o luam cand trebuie :P.

imi face internare ca sa poata lua analizele plus consult cu lama. Internare de o zi sa nu platesc toate angaralale, plus ca trebuie sa fie la foaia de observatie analizele din spital.

cel putin asa mi-a dat de inteles... poate mai vrea sa monitorizeze si altceva si nu a vrut sa imi spuna... nu stiu.

bebe meu cica are 2700-2800 maxim. dupa mine e putin, dupa ea, inclusiv datorita celorlalte masuratori ecografice, are varsta reala de 36 sapt si 4 zile.

incerc sa imi mentin calmul si increderea ca Dumnezeu are grija de el si-l creste firesc. 



#35
c.raluca

c.raluca

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 397 mesaje

Postat 23 septembrie 2013 - 12:40

 mina si daniela, ma bucur pentru performantele voastre si ale bebeilor!

mexx, bine ca ai trecut de pragul cel greu, de-acum poate veni!!



#36
ela_ella2003

ela_ella2003

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.090 mesaje

Postat 23 septembrie 2013 - 13:08

faceti fata cu brio mamicilor, sper sa pot fi si eu asa

#37
pisellino

pisellino

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.744 mesaje

Postat 23 septembrie 2013 - 13:23

alina felicitari  [flo2]  e normal sa tresara noi credem ca astia mici vin deja invatati cu tot ce le trebuie dar au si ei nevoie de timp sa se acomodeze afara din burtica, albert inca mai tresare din cand in cand si tot asa plange umpic si se culca la loc



#38
mina

mina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.609 mesaje

Postat 23 septembrie 2013 - 14:18

Roxana, te inteleg perfect. [flo2] Cred ca starea asta de depresie post-natala e accentuata si de faptul ca nu ne mai putem ocupa de copiii cei mari la fel ca pana acum. Mie, cel putin, cand il mai apuca pe fi-miu tristetile ca se plictiseste si "nimeni n-are timp de el" mi se rupe inima si sunt in stare sa bocesc fara oprire. Stare accentuata de lipsa de somn, ca parca daca apuci sa dormi ceva, toate cele is mai suportabile. 

 

Arnnia, nu-ti fa griji, la al doilea copil esti in stare de mult mai multe decat la primul, ba chiar te miri de chestia asta :)). 

 

Daniela, felicitari pt greutatile baietilor.  [:)] Cu gandul la tortul tau, azi noapte devoram tortul cumparat de sot in we, "sa avem de desert". Ma apuca uneori o pofta de dulce dupa alaptat de nu ma pot abtine, sa vedeti ce-am sa trag eu cu regimul dupa ce opresc alaptatul.....

Pe mine m-a luat maica-mea ieri la prelucrat (cat timp baietii dormeau de somnul de pranz) tot pe subiectul Matei. Cum ca ar trebui sa-l las mai independent, sa nu-i mai fac toate chefurile ca tre sa inteleaga si el ca "nu mai e ca inainte, acuma are o sora, si-a pierdut intaietatea". Ca daca-l rasfat asa in continuare unde ajung, o sa intru in spital de oboseala. Ca prea s-a invatat dependent de mine. Ce e aia la clasa a III a sa stau permanent langa el sa-si faca temele si sa-l aduc eu de la scoala aflata la 50 m in spatele blocului? Bine ca nu mi-a zis-o pe aia cu cheia de gat, ca innebuneam.

 

I-am explicat la randul meu ca daca ea ar avea mai multa initiativa si rabdare in ceea ce-l priveste si l-ar antrena in activitati interesante da, as fi si eu degrevata. Dar in conditiile in care singura initiativa este "du-te si-ti fa temele" sau "du-te la culcare ca-ti strici programul", e clar ca se simte copilul aiurea si se poarta in consecinta. Sau daca-l corecteaza la o tema, ii spune ca "asta puteai s-o faci mai bine" si atat. Pai argumente, justificari, n-avem? Sa inteleaga si copilul de ce se putea mai bine. Plus ca-l ameninta cu ta-su (du-te si fa-ti ghiozdanul ca vine tati si se supara pe tine), ei ne-avand absolut deloc acest gen de relatie, Matei stie ca tre sa faca aia sau ailalta fiindca trebuie, nu de teama mea, sau a lu ta-su sau a unei pedepse. 

Oricum se pare ca noi gresim grav si vis-a-vis de ora de culcare (la 8 jumate ar tre sa fie in pat) si vis a vis de ce vede la tv (da, vede si filme clasificate pt varste mai mari dar intotdeauna cu noi alaturi si important este cum le intelege, nu doar eticheta) si vis a vis de tot ce-i permitem sa faca. In primul rand ca nu-i bagam clar in cap ca, in calitate de copil mai mare, trebuie sa fie intelegator.

 

Si ce m-a mai enervat rau e faptul ca daca nu e de acord cu ceva legat de fata, nu spune direct, o ia prin apropo-uri. Aseara de ex mi-a cerut un scutec curat sa tina fata in el, ca nu e ok s-o tina asa, fara sa fie infasata, ca e usor sa ii luxezi vreo mana daca nu esti atent si dupa aia tragi o gramada. Azi noapte cand a facut mandra circ (nu stiu daca de la colici sau de la ce-o fi fost) cauta disperata suzeta sa i-o dea "macar cu asta sa nu mai planga, daca de leganat nu ne induram", desi i-am explicat clar ca daca nu a acceptat suzeta la prima incercare, nu ma indemn f tare sa i-o dau, ca am experienta de amor-de-suzeta de la Matei si nu m-ar deranja sa evit asta. 

 

In fine, si tot asa, azi dimineata cand m-am intors de la scoala si am gasit fata tot infasurata in scutec si tot cu suzeta in gura am explodat si i-am explicat ca in momentul asta, pentru mine, singurul ajutor potrivit este cel dat in concordanta cu instructiunile mele. Ca stiu cat de dictatorial suna dar asta e, eu iau deciziile cu privire la copiii mei si cu asta basta. Daca mie fata imi adoarme ne-leganata si fara suzeta, e clar ca n-are nevoie de astea .....La modul cel mai sincer, dupa ce se intoarce sotul din delegatie (ca de aia si am, inca, nevoie de ajutor) o trimit acasa ca prea ne luam in bete din orice. 



#39
arnnia_a

arnnia_a

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 502 mesaje

Postat 23 septembrie 2013 - 15:08

Am sosit si eu de la doctor, bebitul nostru are 3300 gr, maricel pt 37 + dar dupa cum spuneam, e mai maricel de la inceput.

Mi s-a spus sa vin peste 2 saptamani, daca totul decurge cum trebuie. Iar daca nu vine pana pe 7, intram la cezariana pe 8-9 oct.  Nu stiu cat ar mai creste in 2 saptamani.,dar vreo 400 de grame tot poate sa duca dupa parerea mea, asa ca sper sa vina el cand vrea pana atunci :) si sa il nasca mami repede si usor ca pe un fulgusor. [perne] .



#40
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 23 septembrie 2013 - 15:17



Roxana, te inteleg perfect. [flo2] Cred ca starea asta de depresie post-natala e accentuata si de faptul ca nu ne mai putem ocupa de copiii cei mari la fel ca pana acum. Mie, cel putin, cand il mai apuca pe fi-miu tristetile ca se plictiseste si "nimeni n-are timp de el" mi se rupe inima si sunt in stare sa bocesc fara oprire. Stare accentuata de lipsa de somn, ca parca daca apuci sa dormi ceva, toate cele is mai suportabile. 

 

Arnnia, nu-ti fa griji, la al doilea copil esti in stare de mult mai multe decat la primul, ba chiar te miri de chestia asta :)). 

 

Daniela, felicitari pt greutatile baietilor.  [:)] Cu gandul la tortul tau, azi noapte devoram tortul cumparat de sot in we, "sa avem de desert". Ma apuca uneori o pofta de dulce dupa alaptat de nu ma pot abtine, sa vedeti ce-am sa trag eu cu regimul dupa ce opresc alaptatul.....

Pe mine m-a luat maica-mea ieri la prelucrat (cat timp baietii dormeau de somnul de pranz) tot pe subiectul Matei. Cum ca ar trebui sa-l las mai independent, sa nu-i mai fac toate chefurile ca tre sa inteleaga si el ca "nu mai e ca inainte, acuma are o sora, si-a pierdut intaietatea". Ca daca-l rasfat asa in continuare unde ajung, o sa intru in spital de oboseala. Ca prea s-a invatat dependent de mine. Ce e aia la clasa a III a sa stau permanent langa el sa-si faca temele si sa-l aduc eu de la scoala aflata la 50 m in spatele blocului? Bine ca nu mi-a zis-o pe aia cu cheia de gat, ca innebuneam.

 

I-am explicat la randul meu ca daca ea ar avea mai multa initiativa si rabdare in ceea ce-l priveste si l-ar antrena in activitati interesante da, as fi si eu degrevata. Dar in conditiile in care singura initiativa este "du-te si-ti fa temele" sau "du-te la culcare ca-ti strici programul", e clar ca se simte copilul aiurea si se poarta in consecinta. Sau daca-l corecteaza la o tema, ii spune ca "asta puteai s-o faci mai bine" si atat. Pai argumente, justificari, n-avem? Sa inteleaga si copilul de ce se putea mai bine. Plus ca-l ameninta cu ta-su (du-te si fa-ti ghiozdanul ca vine tati si se supara pe tine), ei ne-avand absolut deloc acest gen de relatie, Matei stie ca tre sa faca aia sau ailalta fiindca trebuie, nu de teama mea, sau a lu ta-su sau a unei pedepse. 

Oricum se pare ca noi gresim grav si vis-a-vis de ora de culcare (la 8 jumate ar tre sa fie in pat) si vis a vis de ce vede la tv (da, vede si filme clasificate pt varste mai mari dar intotdeauna cu noi alaturi si important este cum le intelege, nu doar eticheta) si vis a vis de tot ce-i permitem sa faca. In primul rand ca nu-i bagam clar in cap ca, in calitate de copil mai mare, trebuie sa fie intelegator.

 

Si ce m-a mai enervat rau e faptul ca daca nu e de acord cu ceva legat de fata, nu spune direct, o ia prin apropo-uri. Aseara de ex mi-a cerut un scutec curat sa tina fata in el, ca nu e ok s-o tina asa, fara sa fie infasata, ca e usor sa ii luxezi vreo mana daca nu esti atent si dupa aia tragi o gramada. Azi noapte cand a facut mandra circ (nu stiu daca de la colici sau de la ce-o fi fost) cauta disperata suzeta sa i-o dea "macar cu asta sa nu mai planga, daca de leganat nu ne induram", desi i-am explicat clar ca daca nu a acceptat suzeta la prima incercare, nu ma indemn f tare sa i-o dau, ca am experienta de amor-de-suzeta de la Matei si nu m-ar deranja sa evit asta. 

 

In fine, si tot asa, azi dimineata cand m-am intors de la scoala si am gasit fata tot infasurata in scutec si tot cu suzeta in gura am explodat si i-am explicat ca in momentul asta, pentru mine, singurul ajutor potrivit este cel dat in concordanta cu instructiunile mele. Ca stiu cat de dictatorial suna dar asta e, eu iau deciziile cu privire la copiii mei si cu asta basta. Daca mie fata imi adoarme ne-leganata si fara suzeta, e clar ca n-are nevoie de astea .....La modul cel mai sincer, dupa ce se intoarce sotul din delegatie (ca de aia si am, inca, nevoie de ajutor) o trimit acasa ca prea ne luam in bete din orice. 

Ce bine te inteleg, Mina! Ieri seara ciocnea tatal meu un pahar de tuica cu al meu sot la cina si urarea a fost urmatoarea "Sa creasca gemenii mari si sanatosi si sa fie mereu asa de cuminti, ca acuma!!". La care eu, care stiam unde bate cu urarea, nu m-am rabdat si am zis "or fi la fel de cuminti atata vreme cat raman doar bebelusi, in rest m-as bucura tare mult sa fie la fel de isteti si intreprinzatori ca sora lor deoarece oamenii astia se descurca in viata, nu cei ce stau lipiti pe canapea. " Maica-mea a inceput sa rada la cum mi-a iesit replica mea, iar tatal meu a ramas interzis si n-a mai avut ce comenta inapoi [:-)))] .

 

Tot ieri: - Alma s-a dus afara cu niste ustensile de gradinarit (ale ei, deci in miniatura, nu din alea adevarate). Nimeni n-a intrebat-o ce face ca doar de consideram noi ca ar fi fost vreun pericol pentru ea, nici nu i le cumparam cadou..Ei bine,tatal meu nu avea ochelarii pe ochi si a "interpretat" ca Alma iesise afara cu un cutit de bucatarie (ea avusese o chestie din aia ca o foarfeca, cu care se taie gardul, dar...dupa cum spuneam mai sus, in miniatura, deci neascutita si pt copii, jucarie). Se tot agita ca noi nu supraveghem fata si ca in halul asta ajunge cea mai rea si obraznica din cartier, de fapt deja ea asa si este [alcool] [alcool] [alcool] , dupa capul lui. Eu nu vazusem initial fata ce luase in mana, insa m-am indoit din prima de ce o fi vazut tatal meu si am zis ca o sa dau verdictul doar dupa ce reapare Alma si vad cu ochii mei ce are in mana..Sa fiu eu chiar asa dusa cu pluta ca am incedere in fata mea si sa pretind ca eu chiar o simt si o cunosc? Pana a reaparut Alma, el se ascunsese in camera pentru musafiri la mansarda, bombanind ca pe el nimeni nu-l crede.

 

Sambata Alma a avut program de tatuaj...adica si-a scos din dulap trusa ei de tatuaj primita cadou (sa ne intelegem: actibilduri in diverse forme ce se lipesc cu apa si se aplica cu ajutorul unui burete) si ne-a tatuat pe mine, pe mama si pe toate prietenele din vecini...Noi ne-am distrat si ne-am comparat tatuajele primite...Ea si-a facut tatuaje si pe fata (o pereche de buze rosii pe obraz) si pe picior (pe pulpa piciorului si-a tatuat cuvantul "love" si un cupidon [:)] cu sageata). Mandra nevoie mare, Alma tot defila intr-o rochita si isi ridica strengareste fusta sa i se vada tatuajul cu pricina.Taica-meu era oripilat de-a dreptul :"pai voi ii permiteti tatuaje?  Mie nu-mi plac nici la barbati" (el compara actibildurile Almei cu tatuajele adevarate [batcap] )... La care eu: "cu ce sunt femeile mai prejos? Noi n-avem voie sa ne "tatuam"? [:-)))]

Cred  ca nu mai are rost sa spun ce mutra a facut cand i-am dat d-rei un pahar de vin fara alcool din vinul meu....Si stia ca e fara alcool. [alcool]


Editat de danyce, 23 septembrie 2013 - 15:22 .




Etichetat si cu gravidute, sept2013, oct2013

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

  • Album de sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:21

  • MărÈ›iÈ™or

    Ioanachea
    - Ieri, 21:14

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -