Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Felicitari Mexxa! Felicitari Roxana&Alina! Dovlecei de Sept-Oct 2013 (23)

gravidute sept2013 oct2013

294 raspunsuri la acest subiect

#21
ela_ella2003

ela_ella2003

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.090 mesaje

Postat 22 septembrie 2013 - 19:06

Elena, asteptam poze si cu casuta ta!!!<br />

#22
Roxana Claudia

Roxana Claudia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 22 septembrie 2013 - 19:41

Felicitari Alina pentru micuta Emma! [flo2]  Este minunat ca ai avut o prima experiența a nasterii asa frumoasa, cu siguranță Emma va avea curând un fratior.

 

Elena - succes cu mutatul! Va merita cu siguranță efortul, mai cu seama ca micuta va avea camera ei :). 

 

Daniela -multă energie ai dacă reusesti sa strecori si partide culinare pe lângă toate celelalte activități. 



#23
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 22 septembrie 2013 - 20:47

multumumim pentru urari, sa stiti ca Emma nu e bruneta, era ieri dupa nastere un pic rosie-vinetiu..azi e deschisa la fata si parul e saten. Nu seaman deloc cu mine, e tati intreaga. E o fetita harnicuta la san, suge bine, eu am colostrum, asteptam laptele adevarat. Nu stiu exact cat colostrum am pentru ca nici nu ma intereseaza, fata suge, se aude ca inghite ceva, are scaune, face pipi si e destul de grasuna, are de unde sa scada in greutate. Asistentele de aici au vazut ca ma descurc cu ea si´m-au lasat sa fac cum ma trece pe mine capul. Ma bucur ca nu mi-a zis nimeni pana acum sa ii dau lapte praf. Are un somn un pic agitat..cred ca inca viseaza saraca ca se naste..doarme ce doarme si dintr-o data tresare si se incrunta, plange de 2 ori si adoarme singura la loc. Asa a facut toata noaptea. . E normal?

Si Patrick la fel reactiona, acum tot mai rar.



#24
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 22 septembrie 2013 - 21:08

Eu cu socrii, donsoara si Mister... asa ca sunt rapida rau.

 

Daniela, la gatit sunt ca tine, le adaptez, le sucesc si le personalizez... da' la prajituri nu am curaj. Dar nici experienta prea mare (din motive de Haplea [:-)))] fac rar dulciuri, nu de alta, dar cu cat am mai putine in casa, cu atat mananc mai putine, sunt genul care as fi in stare sa mananc o tava de prajituri pe zi daca le am)

 

Alina, e normal tot ce se intampla [:)] . Multe felicitari, inca o data! Bravo piticutei ca papa asa de frumos, si bravo si lu' mami ca se descurca asa de bine. Well done! O sa vina si lapticul, probabil maine, daca nu in noaptea asta.



#25
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 22 septembrie 2013 - 21:20

Eu cu socrii, donsoara si Mister... asa ca sunt rapida rau.

 

Daniela, la gatit sunt ca tine, le adaptez, le sucesc si le personalizez... da' la prajituri nu am curaj. Dar nici experienta prea mare (din motive de Haplea [:-)))] fac rar dulciuri, nu de alta, dar cu cat am mai putine in casa, cu atat mananc mai putine, sunt genul care as fi in stare sa mananc o tava de prajituri pe zi daca le am)

 

Alina, e normal tot ce se intampla [:)] . Multe felicitari, inca o data! Bravo piticutei ca papa asa de frumos, si bravo si lu' mami ca se descurca asa de bine. Well done! O sa vina si lapticul, probabil maine, daca nu in noaptea asta.

Eu cand gatesc sau fac prajituri se intampla un fenomen ciudat [:)] , in sensul ca ma satur de la miros si nu mananc eu prea mult, mananca altii. Mananc mai mult daca altcineva e bucatarul.



#26
Roxana Claudia

Roxana Claudia

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 22 septembrie 2013 - 21:55

Dark - sunt si eu in aceeași categorie ca si tine : Haplea. Asa ca mă feresc chiar si sa am in casa dulciuri care- mi plac sau sucuri.

 

Daniela- cu intarziere La Mulți Ani pentru cei 2 voinici! sa va Bucurati împreuna de fiecare zi, luna care trece  [flo2]

 

Eu trec printr-o perioada tare ciudata, ce-i drept ma asteptam: am căzut in borcanul cu melancolie, si, deși stiu ca hormonii sunt cauza, tot am 2reprize de plâns pe zi. Motive găsesc eu...nu stiu cum sa ma abtin sau sa ma "repar".

Prima noastră zi acasă a debutat cu "exilul" baiatului meu mic la bunici, pt ca l-am găsit racit si nu puteam risca sa luam virusul si noi....asa ca m-am pleostit din prima. Copiii m-au așteptat cu flori si baloane, erau tare fericiti.Apoi noaptea care a urmat a fost crunta, cea mică s-a trezit si din ora in ora si doar la sân se liniștea [:(] . In cursul zilei urmatoare, adică ieri, sanii mi s-au mărit pana la refuz si au devenit extrem de durerosi , asa ca am cumpărat  o pompa de urgență. Am limitat si lichidele..Seara a venit si dr si mi-a explicat ca picea e mica si oboseste repede la sunt si asa explica trezirile dese. Asa ca trebuie sa nu o mai las sa adoarma pana nu goleste un san...restul eu cu pompa.

azi noapte am reușit sa dorm 2 h insa clar nu e suficient [bang]

 

Dificila perioada, noroc ca stiu ca trece....


Editat de Roxana Claudia, 23 septembrie 2013 - 00:23 .


#27
arnnia_a

arnnia_a

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 502 mesaje

Postat 23 septembrie 2013 - 08:17

Roxana, si mie imi este cam teama de perioada post-natala, de melancolie, tristete, depresie, etc. avand in vedere ca am trecut printr-o anxietate destul de puternica acum 2 ani de zile. Dar avand in vedere ca am fost la psihoterapie ceva timp, sper ca o sa pun in practica ce am invatat si sa trec cu brio. Te rog nu fi trista , si incerca sa chemi pe cineva sa te ajute mai mult in casa ca sa te odihnesti. Ce face bebita?

 

Alina, deci e satena :) ma bucur, tati cred ca e foarte mandru de fetita.

 

Mina, Daniela,Andra,Raluca, ce va mai bucatariti :) [biz]  [biz]  [biz] bv!

 

Astazi ma duc si eu la doctor, dupa 3 saptamani, sper ca totul sa fie in regula - emotii, emotii :) [flo2] . Am un bebit harnic, cand eu dorm, sotul observa cum se misca burta cu putere :)))



#28
c.raluca

c.raluca

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 397 mesaje

Postat 23 septembrie 2013 - 10:08

Neataaaaa!

 

Am fost si eu azi la control, mandru cica tot mai mic cu o saptamana e... am 37 si 4 zile si el pare de 36 si 5 zile. 

Vineri imi face internare de o zi pt analize si data pt cezariana zice ca ar ramane 30 sept, 1 oct. Vedem... oricum am inceput sa am emotii din ce in ce mai mari, nu stiu de ce...



#29
arnnia_a

arnnia_a

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 502 mesaje

Postat 23 septembrie 2013 - 10:19

Raluca, dar de ce iti face internare? iti face niste analize mai complexe? 

Cat are ca greutate bebitu? Eu cred ca o sa fie foarte bine si cu greutatea, poate e un calcul gresit, la mine e mai mare cu 1 saptamana - dar sunt aproape sigura ca zilele fertile au fost mult mai devreme fata de "normal".

Si eu am emotii, ieri ne-am batut pe geanta - sotul dorea sa o duca in masina, eu nu si nu :D sa ramana acasa si o luam cand trebuie :P.



#30
danyce

danyce

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 23 septembrie 2013 - 10:33

Raluca, dar de ce iti face internare? iti face niste analize mai complexe? 

Cat are ca greutate bebitu? Eu cred ca o sa fie foarte bine si cu greutatea, poate e un calcul gresit, la mine e mai mare cu 1 saptamana - dar sunt aproape sigura ca zilele fertile au fost mult mai devreme fata de "normal".

Si eu am emotii, ieri ne-am batut pe geanta - sotul dorea sa o duca in masina, eu nu si nu :D sa ramana acasa si o luam cand trebuie :P.

[:-)))] Imi inchipui scena ca si eu ma tot contraziceam cu al meu in ultimele zile de sarcina.

Eu tocmai ce am cantarit pisoii. Patrick are 3740g, iar Edward deja 3600g (el vine tare din urma, se vede si la cantar ca papa ff bine, fratele lui e insa un lenes si jumatate).





Etichetat si cu gravidute, sept2013, oct2013

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -