Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Felicitari Mexxa! Felicitari Roxana&Alina! Dovlecei de Sept-Oct 2013 (23)

gravidute sept2013 oct2013

294 raspunsuri la acest subiect

#271
anairisanna

anairisanna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 212 mesaje

Postat 30 septembrie 2013 - 12:24

In rest Fabian e fff ok,mananca,a inceput sa ia sanul si o face fff bine,doarme intre mese,e fff linistit.
Sper sa fie totul ok,azi trebuia sa mergem acasa.

#272
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 30 septembrie 2013 - 12:26

Mexxa, noi prima data am scos-o pe cuconita din casa la 3 zile, cand ne-am dus la spital sa ii faca BCG-ul... dar deja o scosesem in curte sa ne laudam la vecini ca ce mumoase suntem [il] Apoi la o saptama ne-am dus la supermarket (seara, cand era neaglomerat), si de atunci am tot iesit, mai ales in ultimele 3 saptamani.



#273
anairisanna

anairisanna

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 212 mesaje

Postat 30 septembrie 2013 - 12:27

Dark ,se numeste poliglobulie

#274
ela_ella2003

ela_ella2003

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.090 mesaje

Postat 30 septembrie 2013 - 12:31

Multumesc Andra [flo2]



#275
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 30 septembrie 2013 - 13:47

Ana, din ce ai scris si din ce am citit online inteleg ca e vorba de "Hyperviscosity of the newborn baby", si tratamentul e intr-adevar administrare de fluide si monitorizare, in cazuri mai serioase se pot administra la nevoie si transfuzii - tin pumnii sa nu fie cazul la voi, mai ales ca medicii au descoperit repede problema asta. M-am uitat online, prognoza e foarte buna, sper sa iti poata da medicii toate explicatiile de care ai nevoie si ca bebe sa se vindece repede-repede sa puteti pleca acasa [flo2][pup] Curaj, de gandim la voi si trimitem multe ganduri pozitive [grup]


Editat de DarkBendis, 30 septembrie 2013 - 13:47 .


#276
alinabold

alinabold

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 672 mesaje

Postat 30 septembrie 2013 - 13:56

Ideal e sa nu ii dai formula in spital..colostru ar trebui sa fie deajuns. Eu nu am rezistat si i-am dat 20 de ml de LP intr-o noapte in spital. A doua zi e cel mai rau..plange  si vrea la san mai mereu. Depinde cat de tare esti si cat de rau de foame e bebelusul tau. 

Eu i-am facut baie in cadita din ziua 5 de viata..in fiecare seara. Dupa baie am uscat bine bontul ombilical. Buricul i-a cazut in ziua 9 si arata super ok. Eu i-am dat cu pudra cu clorhexidina( recomandata de moasa si de cei din spital)

Afara am scos-o la 6 zile de viata..a scos-o tati la plimbare cu caruciorul pana la farmacie si inapoi..am mai fost si ieri cu mama in parcul din spatele locuintei noastre.

Despre poliglobulie eu stiu cate ceva dar la adulti..la copii habar nu am. 



#277
c.raluca

c.raluca

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 397 mesaje

Postat 30 septembrie 2013 - 14:43

Fetele, azi nasc. Deja am dilatatie 3 si un pic si trebuie sa ma duc la declansare. Mi-e frica de nu mai pot.....( nu am emoticoane ca sunt pe tableta....)

 

Felicitari fetelor care au nascut, sa fie bebelusii sanatosi si norocosi! Numai fericire va doresc!

 

Aveti grija de voi si o zi frumoasa!

Nastere usoara daca nu s-a petrecut deja!!!



#278
c.raluca

c.raluca

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 397 mesaje

Postat 30 septembrie 2013 - 14:45

Pisoi iti tinem pumnii!!!!! Nici eu nu am emoticoane. Nastere usoara si sa auzim vesti bune.
Emmei i-a cazut buricul..e fata mare. Azi noapte a vrut san cam la 2 ore in loc de 3 dar eu nu m-am suparat pt ca s-a mai dus din galma aia de la san. Nu mai e asa mare si parca e mai moale. Ce ma ajuta fata mea...parca stia ca mami are nevoie se supt des. Cu caca s-a reglat. Colicile cand ar trebui sa inceapa?
Am observat ca fata mea dupa baie nu e obosita ci e ft energica, habar nu am de ce. Ea nu se agita deloc la baie..e o relaxare totala. Dupa aceea are niste ochi mari si chef de vorba. Deci nu putem sa ii facem baie seara ca trebuie sa stai de povesti cu ea 2-3 ore dupa.
Tati a inceput serviciul, dar mama mea e cu noi. Ma ajuta enorm si are un talent in linistit si adormit bebelusi.

 

 

Ma bucur ca ti-ai mai revenit!

 

Eu azi probabil o sa sar peste monitorizare  si merg maine. Monitorizarea se face pt a vedea daca bataile inimii sunt ok, daca ele cresc cand e treaz, daca am contractii...



#279
mina

mina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.609 mesaje

Postat 30 septembrie 2013 - 15:20

Ana, curaj, suntem alaturi de tine, cu siguranta Fabian va fi ok. Bine ca au depistat problema atat de repede. 

 

Eu i-am facut baie mandrei din ziua a 5-a zi de viata (a doua zi acasa) si de atunci zilnic. De mers la plimbare, cam din ziua 10 (dupa controlul de o saptamana). 

 

Acuma vad ca suntem consemnate la domiciliu ca la noi ploua de-ti vine sa iei pe cineva la bataie ...



#280
Miralexia

Miralexia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 301 mesaje

Postat 30 septembrie 2013 - 17:01

Buna fetelor

 

Iaca am mai aparut si eu pe aici. V-am citit dar nu am mai scris. Felicitari fetelor care au nascut, sa va creasca mari si frumosi bebelusii. Nastere usoara fetelor care urmeaza sa nasca.

Noi suntem bine, eu de-abia astept sa merg peste 2 saptamani la control unde sper sa iau de la doc cateva ok-uri :)) pt gimnastia, fricky fricky :))

Fetita mea este bine, papa si doarme mai bine noaptea insa ziua avem cateva moment dificile. Papa si in 10 minute plange iar de foame. Iar o atasez la san, iar o pun in patut si iar plange. Cred ca e la puseul de 1 luna. Ma cam ustura sanii  ce-i drept de la atata supt dar asta e, sper sa trecem de puseu. Recunosc sincer ca uneori ziua, dupa ce am pus-o la san normal, i-am dat si o masura de formula, doar atat ca sa se linisteasca. Stiu ca nu e bine sa ii dau lp dar in zilele astea, cand plange pana raguseste, prefer sa o calmez asa. Insa, am pastrat regula sa o pun la san mai intai de fiecare data cand a plans si suplimentul de 30 ml sa fie ultima solutie.

Nu stiu voi cum sunteti cu alaptarea insa eu am avut un start bunicel la spital, acasa insa am intampinat dificultati. Bebelina adormea la san, plangea destul de des. Si nu vreau sa imi aduc aminte de gaurile din sfarcuri... Situatia a durat doar 2-3 zile pana am invatat cum sa o trezesc, am recurs pana si la metoda schimbarii pampersului la jumatea alaptarii ca sa o trezesc. 

De mare ajutor si motivatie mi-a fost acest site unde veti gasi articole, povesti ale mamelor in care eu m-am regasit, solutii si mai ales incurajare.

Sper sa va fie util celor care alaptati si fetelor care va doriti asta dupa nastere. Cred ca documentarea despre alaptare ajuta foarte mult. Cunoasterea inseamna putere, nu?:)

Intrati in toate capitolele din site, eu am gasit multe lucruri utile in toate.

 

http://alapteaza.wor...laptare/page/2/





Etichetat si cu gravidute, sept2013, oct2013

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -