Sari la conținut

Sari la conținut

* * * * * 2 voturi

Felicitari Mexxa! Felicitari Roxana&Alina! Dovlecei de Sept-Oct 2013 (23)

gravidute sept2013 oct2013

294 raspunsuri la acest subiect

danyce

danyce

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 22 septembrie 2013 - 11:07

cred si eu ca a iesit bun. am facut ieri rulada cu mar si mai sunt 2 feliute dintr-o tava  [:-)))]

ps:am observat ca pe masura ce gatesc mai greu- ca obosesc, mancarea iese mult mai buna

Ce bine suna! Cum ai facut rulada cu mar? [biz]

• 0

c.raluca

c.raluca

Membru incepator

• Membri
  • PunctPunct
  • 397 mesaje

Postat 22 septembrie 2013 - 11:32

Ce bine suna! Cum ai facut rulada cu mar? [biz]

dupa reteta mamei: adica cu "niste" iin loc de cantitati

un ou, niste lapte cald in care am topit drojdia, niste zahar -cam o lingura, sare un praf, niste faina- cam 500 gr si ulei . faci un aluat mai moale decat la paine, mai uleios. il lasi al dospit o ora, apoi intinzi 2 foi si pui merele date prin razatoare si calite cu zahar si scortisoara. dai la cuptor aprox 45 de minute.

• 1

DarkBendis

DarkBendis

Membru de baza

• Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 22 septembrie 2013 - 12:49

Hello hello si multumim pentru capitol nou!!

Au venit si mama sotului si sotul ei - au ajuns ieri seara tarziu. Sunt oameni foarte faini, la care tin foarte mult, si ma bucur ca raman la noi pana sambata viitoare.

Fetele care bucatariti si faceti prajituri, "chapeau", ca... eu nu ma pricep. Eu cand e vorba sa fac ceva dulce (chestii simple) merg pe reteta, cantitati exacte, la mine nu merge"faina dupa ochi" sau  "faina cat cuprinde". ca eu habar nu am cat cuprinde [batcap]

• 1

ela_ella2003

ela_ella2003

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.090 mesaje

Postat 22 septembrie 2013 - 13:54

Andra si la mine la fel cu cantitatile la prajituri, dar la placinta chiar merge ”faina cat cuprinde”

daniela si eu astept poza cu tort
  • 0

mina

mina

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.609 mesaje

Postat 22 septembrie 2013 - 15:39

Bine ai venit, Emma! Felizitari, Alina!
  • 0

mina

mina

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.609 mesaje

Postat 22 septembrie 2013 - 15:43

Andra, dupa o indelunga practica, te cam prinzi cum e cu faina cat cuprinde sau zaharul ''la ochi'' dar numai la preparate simple. La alea mai complicade si eu merg pe cant exacte. Atatea cate fac, ca nu excelez in dulciuri.
  • 0

Elena_R

Elena_R

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 919 mesaje

Postat 22 septembrie 2013 - 16:39

Alina felicitari!!!! Sa va bucurati de bebita, sa fie sanatoasa si norocoasa!

Mmmm si eu astept poze cu tortul Danielei, tare bine suna!!

Si eu abia astept sa imi inaugurez bucataria noua dar sunt cu casa cu fundul in sus, nu mai stiu unde sunt toate ustensilele, ca toate cutiile si mobila sunt intr-o gramada in mijlocul casei!!! Va dati seama ce harababura!!!
  • 0

danyce

danyce

Membru matur

• Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.229 mesaje

Postat 22 septembrie 2013 - 16:39

Andra, dupa o indelunga practica, te cam prinzi cum e cu faina cat cuprinde sau zaharul ''la ochi'' dar numai la preparate simple. La alea mai complicade si eu merg pe cant exacte. Atatea cate fac, ca nu excelez in dulciuri.

Eu mereu adaptez...pana si retetele din carti. Mereu imi place sa dau nota personala la tot ce fac, deci implicit la gatit. Ieri si maica-mea s-a mirat cum i-am zis eu sa prepare papricasul (tocanita de vitel cu sos cu smantana), altfel decat stia ea si la final s-a minunat ce bun a iesit.Initial nici nu a vrut sa se apuce de treaba [:)] pentru ca avea emotii ca nu-i iese.

Poza la tort singur am, dar mi-e lene acum s-o incarc [testoasa] . Nu am la tort+bebei impreuna deoarece nu ne-am sincronizat noi cu reprizele lor de somn si pofta a fost mare [pofticios], asa ca am purces la papat [yum] . Le-am dat si la fetitele din vecini (prietenele Almei) si reactia a fost "hmm, lekker" (ro: "miam, miam, foarte bun" [^] ).

Eu azi am avut show, adica i-am zis tatalui meu in fata foarte raspicat ca il trimit cu primul avion inapoi si il duc personal si il urc daca nu se opreste din a o corecta si apostrofa pe Alma. In viziunea lui, Alma e "copil obraznic, rau,neascultator"..In a mea, Alma e pur si simplu un copil care isi traieste frumos copilaria. E nazdravana, nu obraznica sau rea. Ea asculta de mine daca ii explic foarte frumos ce vreau de la ea sau daca ii explic de ce nu are voie sa faca ceva (ii dau motive, ii expun consecintele si intelege din prima)..Cu ea tocmai asta e secretul: sa vorbesti de la egal la egal cu ea si sa ai incredere in ea. Dupa al meu tata, Alma nu face absolut nimic asa cum s-ar cuveni sau trebui...Pai da, nu e copil standard, dar nici eu n-am fost niciodata, asadar ea de ce ar fi??

Maica-mea e foarte happy cu piticii si adora sa aiba grija de ei, abia asteapta sa vina in februarie la noi cand ma intorc la servici. Lui taica-meu i-am pus interdictie sa mai vina vreodata, asa de tare m-am suparat pe el. Toti ne straduim sa-l facem sa se simta bine, el e pus doar pe critica si comentarii....Nimeni niciodata nu m-a criticat asa in Olanda in toti astia 11 ani de cand stau aici si nimeni n-a indraznit sa-mi spuna ceva negativ in propria casa. Si culmea e ca ii spun o data, de doua ori, de trei ori ce ma enerveaza, iar el tot repeta si mai si crede ca are dreptate. Sper sa mai rezist o saptamana [doh].  Cred ca stiu ce fac: o sa ies zilnic la plimbare de mai multe ori cu maica-mea si pe el il las in casa ca oricum nu iese cu noi ca ori e frig, ori se teme ca va ploua (in NL asa e clima oricum, mai ploioasa), ori ca va cadea vreun drob de sare direct in capul lui [mariaj] .

• 0

arnnia_a

arnnia_a

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 502 mesaje

Postat 22 septembrie 2013 - 17:21

Hei Daniela, calm calm, cat mai stau? las' ca o sa treaca si perioada asta, cred ca te streseaza ..destul de tare ..dar acum ce poti sa faci? de spus i-ai spus...

lekker, lekker - tort mmmmm bun [buca]

Si eu bucataresc a la ochi, pentru ca nu am cantar de bucatarie :)))

Da, asa e - de la DPN ul pus vine eroarea Raluca

Elena, acum tu nu ai timp de bucatarit, tre' sa urmaresti treburile :) si aranjamentele

• 0

alinabold

alinabold

Membru junior

• Membri
  • PunctPunctPunct
  • 672 mesaje

Postat 22 septembrie 2013 - 18:13

multumumim pentru urari, sa stiti ca Emma nu e bruneta, era ieri dupa nastere un pic rosie-vinetiu..azi e deschisa la fata si parul e saten. Nu seaman deloc cu mine, e tati intreaga. E o fetita harnicuta la san, suge bine, eu am colostrum, asteptam laptele adevarat. Nu stiu exact cat colostrum am pentru ca nici nu ma intereseaza, fata suge, se aude ca inghite ceva, are scaune, face pipi si e destul de grasuna, are de unde sa scada in greutate. Asistentele de aici au vazut ca ma descurc cu ea si´m-au lasat sa fac cum ma trece pe mine capul. Ma bucur ca nu mi-a zis nimeni pana acum sa ii dau lapte praf. Are un somn un pic agitat..cred ca inca viseaza saraca ca se naste..doarme ce doarme si dintr-o data tresare si se incrunta, plange de 2 ori si adoarme singura la loc. Asa a facut toata noaptea. . E normal?

Editat de alinabold, 22 septembrie 2013 - 18:13 .

• 1

Etichetat si cu gravidute, sept2013, oct2013

Intrebari Panica

• 1 an

Darius Gabriel
    - Ieri, 23:55

• Ecografii

Turcanu Ana-Maria
    - Ieri, 23:15

• Ecografii

Turcanu Ana-Maria
    - Ieri, 23:15

• 4 luni

adelina_potcovaruuu
    - Ieri, 21:43

• colea lida
    - ian 23 2022 19:21

Grupuri

• Mamici însărcinate

mocanulaviniageorgiana2@gmail.com
    - ian 11 2022 22:41

• Mamici de Septembrie 2022 (Dovlecei de Septembrie)

Anda08
    - ian 03 2022 08:54

• Mamici de August 2022 (Pepenasi de August)

Anda08
    - dec 17 2021 15:21

• Mamici de Iulie 2022 (Trandafirasi de Iulie)

Anda08
    - nov 09 2021 09:56

• Mamici de Iunie 2022 (Capsunele de Iunie)

Anda08
    - sep 27 2021 15:42

Bloguri

• Medicii la care am fost

Tudorita001
    - Ieri, 23:07

• La jumatate de drum

carmencatalina
    - Ieri, 22:34

• Au sosit și ultimele detalii

Raisa22
    - Ieri, 21:39