Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Sponsorizarea invatamantului gratuit :)

scoala fondul scolii invatamant gratuitate

110 raspunsuri la acest subiect

#41
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 20 septembrie 2013 - 18:48

Imprimanta mea Lexmark am aruncat-o demult.  Din pacate, cele cu cerneala se strica cel mai repede, iar repararea lor nu merita cheltuiala. Asta o stiu sigur, de aceea am si auncat-o.


Editat de Alizee, 20 septembrie 2013 - 18:49 .


#42
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 20 septembrie 2013 - 18:49

Ca e obligatoriu de fapt....

 

In ce baza?



#43
Marion9

Marion9

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.198 mesaje

Postat 20 septembrie 2013 - 18:52

Invatatoarea de la clasa copilului meu aducea in clasa diverse reviste, copiii care doreau le luau, le desfaceau si aduceau banii a doua zi. Nu costau mult 5-6 lei dar nu erau potrivite pentru varsta lor. In schimb aveau cateva mici jucarioare care ii incantau. Nu de putine ori am auzit discutii in curtea scolii, parintii isi certau copii ca au luat acele reviste dar nici un parinte nu a mers la invatatoare. 

In anul scolar trecut, in luna mai ni s-a mai cerut inca o data fondul scolii de 20 lei in conditiile in care scoala urma sa isi mute locatia in cadrul unui liceu. Eu am refuzat sa platesc acea suma.



#44
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 20 septembrie 2013 - 18:54

Pai ziceai ca eu ma cert......ca sa schimb mentalitatile....

Eu nu-s de acord cu datul.Deloc.Platim ce s eplateste.Daca e cazul de renovat,schimbat....atunci ok.Dar as vrea sa nu fie obligatoriu.E nesimtire mare la educatoare.....

 

Insa sotul meu care e altfel.....nu prea ma lasa sa merg eu la sedinte......ca le-as spune eu mai multe....

 

Daca unu` nu poate,nu poate asta e.Am ajuns alergica la cuvintele" stiti mai trebuie dati niste bani....." din simplul fapta ca ma zgaraie pe creier cerutul asta in continuu.....ies ca la particulara....mai pun transportul cu masina....dar eu am pata pusa pe particulare...


Editat de eumada, 20 septembrie 2013 - 18:56 .


#45
papanash

papanash

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.197 mesaje

Postat 20 septembrie 2013 - 19:06

nu am putut sa mai postez la subiect , acum, de-acasa pot ( cred).

Deci am ascultat doleantele doamnei, care a inceput tare frumos sedinta, laudand copiii ( chiar are ce lauda, sunt , ca toti copilasii de 6 ani, fantastici ! ). Cand a cam terminat lista, au inceput comentariile. Am intrebat ce ofera scoala, daca nu are nici imprimanta, nici copiator, nici proiector, nici, nici. Au o imprimanta dar n-au cartus, se termina repede. Am intrebat cine are la serviciu imprimanta si e disponibil sa printeze minim 30 fise o data. Multe maiini ridicate. Ok, deci nu e musai sa cumparam imprimanta. Dna pluseaza, ca daca vrea dupa o zi pe alta ceva si nu e timp ? S-a oferit o mamica sa reincarce cartusul celei mari, pentru urgente. Problema rezolvata !

Videoproiectorul. Pentru ce ? Pentru diverse lectii, prezentari. Care ai videoproiector la serviciu si te poti dispensa de el o zi doua pe luna cand e nevoie, ca doar nu proiecteaza zilnic . Iar cateva maini ridicate. Problema rezolvata !

Televizor si dvd player. Nu dorim tv la scoala. La ce foloseste ? Pai facem filme cu ei si invatam diverse chestii vazand filmele. In 4 ore ( vineri 3) pe zi in care orarul este stability pe ore, cat timp se aloca acestei activitati? Fara raspuns. E necesar acum, la inceput de scoala ? A, nu, pentru viitor.Dar s-ar putea sa gasim unul in nu stiu ce laborator. Ok, deci problema rezolvata !

Perdele. Au fost luate de la geam de cei din anul trecut. Le-or fi taiat sa pastreze fiecare cate-o bucatica, nu stiu. Perdele ok, cumparam.

Manuale. S-a decis la un set care costa 60 lei/copil. De accord, problema aprobata.

Creioane, plastilina, acuarele, borcanele, etc. sa aiba toti la fel, rezistente si scumpe. Cu toate ca multi au spus ca au cumparat deja, ne-am pus de accord sa cumpere pt toti.

Consumabile ( hartie, saci, mop, sapun, trusa sanitara etc) cumparam din fondul comun o parte, altele vor fi aduse prin rotatie de toti copiii.

Biblioteca- este necesara si o mamica o va aduce de-acasa, unde e nefolosita. Problema rezolvata !

Dulapioare pentru pantofi. O sa cumparam ceva care dupa anul asta ( cand au incaltaminte de schimb) va fi folosit pentru a depozita diverse. Carti si reviste aducem de-acasa. Problema rezolvata.

 

Prin urmare zic eu ca e bine, am stabilit 100 ron fondul clasei( pt perdea, dulapuri, papetarie, consumabile)si 60 lei pt manuale.

 

Nu s-a adus in discutie lipsa a 2 banci, sunt 28 bancute si 30 copii in clasa. Vor veni si celelalte, nu se stie cand....pana atunci, fiindca mama l-a invatat pe A   imparte bancuta cu o colega.

 

Pentru ca m-am bagat in discutii  si propuneri ( cu calcule solutii ) parintii m-au ales presedinte in comitetul de parinti. Doamna a fost un pic descumpanita , Habar n-are ce o asteapta, fiindca vreau si o sa ma implic mult in organizarea de excursii si activitati pentru pici.  O sa fie bine, nu se poate altfel ! 

 

 

P.S. Nu ne-am certat, discutiile s-au produs constructive, cu tonul scazut si mana ridicata pentru luarea de cuvant, parol [:-)))]



#46
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 20 septembrie 2013 - 19:09

Pai ziceai ca eu ma cert......ca sa schimb mentalitatile....

Eu nu-s de acord cu datul.Deloc.

 

Insa sotul meu care e altfel.....nu prea ma lasa sa merg eu la sedinte......ca le-as spune eu mai multe....

Pai daca nu este obligatoriu si nu este ca sa nu ne tot sucim, nu platesti ce te tot invarti...

pai nu vezi ca numai asta tot scrii ca ce ai face ce ai zice ca tu asa si pe dincolo ca pana si sotul tau nu mai este de acord sa mergi ca incepi cearta... exact asta rezulta tot la X propozitii scrise de tine de aceea te-am intrebat care flower power?



#47
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 20 septembrie 2013 - 19:13

nu am putut sa mai postez la subiect , acum, de-acasa pot ( cred).

Deci am ascultat doleantele doamnei, care a inceput tare frumos sedinta, laudand copiii ( chiar are ce lauda, sunt , ca toti copilasii de 6 ani, fantastici ! ). Cand a cam terminat lista, au inceput comentariile. Am intrebat ce ofera scoala, daca nu are nici imprimanta, nici copiator, nici proiector, nici, nici. Au o imprimanta dar n-au cartus, se termina repede. Am intrebat cine are la serviciu imprimanta si e disponibil sa printeze minim 30 fise o data. Multe maiini ridicate. Ok, deci nu e musai sa cumparam imprimanta. Dna pluseaza, ca daca vrea dupa o zi pe alta ceva si nu e timp ? S-a oferit o mamica sa reincarce cartusul celei mari, pentru urgente. Problema rezolvata !

Videoproiectorul. Pentru ce ? Pentru diverse lectii, prezentari. Care ai videoproiector la serviciu si te poti dispensa de el o zi doua pe luna cand e nevoie, ca doar nu proiecteaza zilnic . Iar cateva maini ridicate. Problema rezolvata !

Televizor si dvd player. Nu dorim tv la scoala. La ce foloseste ? Pai facem filme cu ei si invatam diverse chestii vazand filmele. In 4 ore ( vineri 3) pe zi in care orarul este stability pe ore, cat timp se aloca acestei activitati? Fara raspuns. E necesar acum, la inceput de scoala ? A, nu, pentru viitor.Dar s-ar putea sa gasim unul in nu stiu ce laborator. Ok, deci problema rezolvata !

Perdele. Au fost luate de la geam de cei din anul trecut. Le-or fi taiat sa pastreze fiecare cate-o bucatica, nu stiu. Perdele ok, cumparam.

Manuale. S-a decis la un set care costa 60 lei/copil. De accord, problema aprobata.

Creioane, plastilina, acuarele, borcanele, etc. sa aiba toti la fel, rezistente si scumpe. Cu toate ca multi au spus ca au cumparat deja, ne-am pus de accord sa cumpere pt toti.

Consumabile ( hartie, saci, mop, sapun, trusa sanitara etc) cumparam din fondul comun o parte, altele vor fi aduse prin rotatie de toti copiii.

Biblioteca- este necesara si o mamica o va aduce de-acasa, unde e nefolosita. Problema rezolvata !

Dulapioare pentru pantofi. O sa cumparam ceva care dupa anul asta ( cand au incaltaminte de schimb) va fi folosit pentru a depozita diverse. Carti si reviste aducem de-acasa. Problema rezolvata.

 

Prin urmare zic eu ca e bine, am stabilit 100 ron fondul clasei( pt perdea, dulapuri, papetarie, consumabile)si 60 lei pt manuale.

 

Nu s-a adus in discutie lipsa a 2 banci, sunt 28 bancute si 30 copii in clasa. Vor veni si celelalte, nu se stie cand....pana atunci, fiindca mama l-a invatat pe A   imparte bancuta cu o colega.

 

Pentru ca m-am bagat in discutii  si propuneri ( cu calcule solutii ) parintii m-au ales presedinte in comitetul de parinti. Doamna a fost un pic descumpanita , Habar n-are ce o asteapta, fiindca vreau si o sa ma implic mult in organizarea de excursii si activitati pentru pici.  O sa fie bine, nu se poate altfel ! 

 

 

P.S. Nu ne-am certat, discutiile s-au produs constructive, cu tonul scazut si mana ridicata pentru luarea de cuvant, parol [:-)))]

Absolut perfect! Felicitari!  [pk]



#48
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 20 septembrie 2013 - 19:13

off topic

Marius,sunt cea mai blanda,dragalasa,vesela si delicata fiinta......n-as face rau nici unei muste....eu salut pe toata lumea,rad glumesc,dau prioritate ....dar asta nu inseamna ca nedreptatea nu ma scoate din papuci.,

Si faptul ca stiu ca cele doua fetite din grupa n+au si parintii lor fac eforturi supraomenesti, ma revolt.M+am oferit sa le ajut dar au fost atat de stanjeniti ca mi-am cerut scuze.


Editat de eumada, 20 septembrie 2013 - 19:22 .


#49
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 20 septembrie 2013 - 19:15

Marius,sunt cea mai blanda,dragalasa,vesela si delicata fiinta......n-as face rau nici unei muste....eu salut pe toata lumea,rad glumesc,dau prioritate ....dar asta nu inseamna ca nedreptatea nu ma scoate din papuci.

Deviezi discutia.



#50
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 20 septembrie 2013 - 19:17

Papanash, despre asemenea cadre didactice a vorbit si invatatoarea fetitei mele la sedinta. Din cauza lor si a pretentiilor aberante, ministerul mareste numarul de hartii de semnat, pe prorpie raspundere, pt fiecare cadru didactic in parte.

Parintii NU ar trebui sa accepte asemenea cerinte, care nu ao nicio legatura cu actul didactic si cu realitatea financiara a parintilor, in general.





Etichetat si cu scoala, fondul scolii, invatamant, gratuitate

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -