Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Concediu in Croatia?


209 raspunsuri la acest subiect

#1
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 16 iulie 2005 - 23:22

Pun si eu o intrebare. A fost careva la croati? Ma bate gandul, as vrea sa plec, nu am idei. Poate a fost careva si imi recomanda cate ceva despre ce si cum. Pt mine ideea este sa merg cu masina, si nu as dori la hotel ci la pensiune sau ceva de genul acesta.

Marius Pernes
home page - www.marius.rdsor.ro

#2
roxana1974

roxana1974

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.060 mesaje

Postat 17 iulie 2005 - 19:42

Uff abia acum vad topicul acesta...Iti recomand Opatija si de asemenea statiunea aceea cu nume buclucash. Opatija e cea mai frumoasa statiune croata prin care eu am trecut...E bine sa mergi cu masina, drumurile sunt foarte bune, sunt marcate corect si te descurci ok, daca persoana din dreapta te ajuta cu cititul hartii. Pensiuni sunt, ca peste tot, insa eu nu stiu cum e la pensiuni, de fiecare data am stat la hotel, am fost in extrasezon si erau preturile ok, iar in Septembrie vremea e excelenta acolo, apa calda, chiar daca de la noi n-ai zice...ce m-a mirat a fost ca in general personalul de la hotel, desi am stat la hoteluri bune, nu stiau bine engleza, insa cu germana parca se descurca mai bine...mai intreaba-ma...:)) Cred ca ti-am spus deja despre apa marii...cat de curata e, minunata...

"Fiecare pasare, pe limba ei piere..."

#3
maurice

maurice

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 341 mesaje

Postat 18 iulie 2005 - 13:26

Este o tara minunata, mai ales pentru cei indragostiti de natura, de verdeata, de mare. Noi am fost de 2 ori, cu masina,nu am stat intr-un singur loc. Ne-am oprit cate 2-3 zile in diferite statiuni, de-a lungul coastei, din nord si pana in sud la Dubrovnik.Drumul pe coasta este o placere, daca obositi va puteti opri oricand sa va racoriti in cate un golfulet cu apa cristalina.
Oamenii sunt civilizati,iar daca ti se intampla sa uiti masina deschisa ... o gasesti la locul ei, cu tot ce ai lasat inauntru.
Sunt foarte multi turisti italieni si nemti, citeam undeva ca italienii vin in Croatia si pentru ca e mai ieftin , dar si pentru ca Adriatica e mult mai putin poluata decat la ei.
Legat de cazare, noi am stat la hotel, la o pensiune si la un complex de bungalow-uri situat chiar pe plaja.

#4
tinatache

tinatache

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.717 mesaje

Postat 18 iulie 2005 - 15:08

noi mergem anul asta aici:
www.arenaturist.hr.
Au fost niste prieteni anul trecut tot cu 2 copii si au fost f incantati. O sa stam la casuta de 2 cam, aprox 50€/noapte cazarea pt toti.

Cristina
-----------------------------------------------
accepta, sau schimba!
iertarea este parfumul florii ramas pe talpa pantofului ce tocmai a calcat-o

#5
silvia_c

silvia_c

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 18 iulie 2005 - 16:16

buna! maurice, imi spui si mie cam cat te-a costat tot? ca ma bate gandul...

#6
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 18 iulie 2005 - 19:15

quote:
Originally posted by tinatache

noi mergem anul asta aici:
www.arenaturist.hr.
Au fost niste prieteni anul trecut tot cu 2 copii si au fost f incantati. O sa stam la casuta de 2 cam, aprox 50€/noapte cazarea pt toti.

Cristina
-----------------------------------------------
accepta, sau schimba!
iertarea este parfumul florii ramas pe talpa pantofului ce tocmai a calcat-o



Nu merge adresa. Eram curios. Multi spun de luna septembrie ca ar fi mult mai Ok decat august atat ca si tarife cat si ca si ambient in august fiind mult prea cald.

Marius Pernes
home page - www.marius.rdsor.ro

#7
tinatache

tinatache

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.717 mesaje

Postat 18 iulie 2005 - 20:16

are un punct la sfarsit. Uite acum:
www.arenaturist.hr

Cristina
-----------------------------------------------
accepta, sau schimba!
iertarea este parfumul florii ramas pe talpa pantofului ce tocmai a calcat-o

#8
lai

lai

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.446 mesaje

Postat 19 iulie 2005 - 06:29

Marius, luati in considerare si Muntenegru - acelasi gen de coasta si mai ieftin. Kotor e impresionant ca asezare naturala, centru vechi foarte bine pastrat, cetate pe deal, la Perast sunt doua biserici cu istorii foarte interesante, fiecare pe cate o insulita la care se poate ajunge cu barca, si casa de vacanta a lui Goran Bregovic, la Budva sunt concerte toata vara, la Bar in orasul vechi (Stari Bar) va pierdeti printre ruine si livezile de maslini de pe dealuri, Ulcinj mai la sud e un orasel cu populatie majoritar albaneza si mancaruri/bauturi specifice (traiasca braga :-), vase de cupru si plaja cu nisip ;-) (ca in rest sunt mai mult pietroase plajile, am inteles ca si in Croatia e la fel). Hotelurile cam comuniste, da' se poate sta la pensiuni sau in gazda. Singurul inconvenient ca aveti nevoie de viza, dar nu cred ca e greu de obtinut.

Lai

#9
Adela99

Adela99

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.202 mesaje

Postat 19 iulie 2005 - 10:52

acum cativa ani am fost in Croatia la Porec (dar as recomda mai bine Opatija)



uite aici o oferta, sigur mai sunt si altele, dar asa cum spune si lai plaje pietroase nu le-as recomanda familiilor cu copii (nici nu puteai sa intri in mare decat coborand o scarita, inafara unei plaje mici la care trebuia sa te grabesti daca voiai sa ai loc ... oricum cand ai copii mici esti matinal :-) )



mancarea a fost excelenta, am fost foarte incantata ca dupa ani am mancat zacusta si ardei copti ca acasa :-) da' tu nu duci lipsa de asa ceva

#10
tata lu Toma

tata lu Toma

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 589 mesaje

Postat 19 iulie 2005 - 11:13

Mamanu' meu s-a intors ieri, superincantata, din Croatia.
A stat in Opatija (Hotel Imperial/demipensiune) dar s-au plimbat in multe locuri (parcu' national Plitvice, pestera Postojna,Zagreb, Venetia, etc).
Inca n-am vorbit face to face dar se pare ca merita cu varf si indesat.

vacanta placuta

_________________________
Sunt moderator dar ma tratez


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -