Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

dureri pelvine in sarcina


10 raspunsuri la acest subiect

#1
pety1981

pety1981

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 540 mesaje

Postat 18 septembrie 2013 - 10:08

Buna ziua burtici!

M-am hotarat sa deschid acest subiect pentru ca eu sunt una din mamicile care au parte de dureri pelvine in sarcina de foarte mult timp.Aceste dureri sunt zilnice si uneori ma intense si nu am reusit sa le gasesc culpa.

Am tot investigat dar degeaba si asta ma ingrijoareaza foarte tare.

Sarcina pare a fi ok,bebelina la fel,colul ok,placenta ok si plus ca am scapat si de infectia urinara pe care o banuiam a fi cauza.Acum totul este o incertitudine care ma tine intr-un stres maxim.

Doctorii au pus aceste dureri pe baza aderentelor in urma  operatiei de laparoscopie sau a ligamentelor care se tot intind insa eu nu sunt asa convinsa.

Din cate am citit durerea din pricina ligamentelor nu se manifesta constant.

Sunt in saptamana 24 de sarcina si durerile au debutat acum 2 luni de zile c un caracter diferit fata de acum.De fapt si-au tot schimbat caracterul aceste dureri de-a lungul acestei perioade.

In momentul in care ma misc ma doare mai tare.Nu pot sa stau in sezut deloc pentru ca atunci cand ma ridic ma doare foarte tare.,ma linistesc un pic cand stau la orizontala si uneori in picioare.

Vroiam sa stiu daca mai sunt mamici care sufera de aceste dureri de ceva timp si daca au gasit o solutie in cele din urma?

Va astept sa povestim !Sarcina usoara!


Editat de pety1981, 18 septembrie 2013 - 10:10 .


#2
cristina_84

cristina_84

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 183 mesaje

Postat 23 octombrie 2013 - 20:03

Ai mai descoperit de la ce sunt durerile? Eu am 15 saptamani si am si eu niste dureri de burta. Nu asa de puternice ca ale tale, dar ma cam sperie. Si eu am o interventie in zona pelvina, deci am si aderente cel mai probabil. Poate de la asta e...



#3
Arrya

Arrya

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.836 mesaje

Postat 23 octombrie 2013 - 20:07

Cauta round ligaments pain. Ți se potrivește cu ce povestești.

#4
cristina_84

cristina_84

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 183 mesaje

Postat 23 octombrie 2013 - 20:13

Eu am citit. Dar durerea de ligamente e in genul unei intepaturi ori ca o taietura brusca. La mine e ceva constant, cum zicea si pety.



#5
daniela74

daniela74

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.588 mesaje

Postat 23 octombrie 2013 - 20:34

Asa este durerea de ligamente cum zici tu Cristina,cand pe stanga,cand pe dreapta,in functie de pozitia in care stau.Am si eu o operatie clasica si o laparoscopie si la fel imi zice si mie dr.ca ar fi din cauza asta durerile,dar nu cred.Cauze ar mai fi marirea uterului si greutatea bb-ilor(in cazul meu) care apasa pe col.Mi-a recomandat repaus la pat si functioneaza,am observat ca daca stau mai mult in picioare apar si durerile.

 

ma mai gandesc la ceva,pe mine si inainte de sarcina ma durea burta destul de des din cauza ca am endometrioza,poate din cauza asta? [batcap]



#6
cristina_84

cristina_84

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 183 mesaje

Postat 23 octombrie 2013 - 20:42

Si eu am endometrioza, dar nu ma durea burta decat la menstruatie, de fapt ma durea spatele, nu burta. 

Acum ma doare burta fix pe mijloc, uterul. Daca il apas un pic simt ca doare mai tare. Nu cred ca sunt contractii ca am facut o eco fix cand ma durea si mi s-a spus ca uterul e relaxat.

Si eu am stat la pat primul trimestu si mi-a fost greu cu actele pt serviciu (conc medicale) tu cum te descurci cu asta? cred ca nu esti inca in prenatal (stiu ca sunt offtopic, dar daca tot veni vorba)



#7
daniela74

daniela74

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.588 mesaje

Postat 23 octombrie 2013 - 21:22

Eu sunt in concediu medical inca de la inceputul sarcinii,fiind sarcina gemelara este considerata sarcina cu risc.Dar eu sunt in Canada,nu stiu cum e in Rom.

 

sarcina cat mai usoara in continuare [flo2]



#8
crisicar

crisicar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 504 mesaje

Postat 23 octombrie 2013 - 21:26

Buna, fetelor!

Si eu am avut un astfel de episod. La mine s-a intamplat asa (la 18 saptamani): dureri acute in partea superioara a burtii (sub stomac) care ulterior au coborat pana in dreptul pelvisului. Ma durea cam ca la menstruatie. Durerile nu au cedat dupa 2 no spa de 80 mg luate la interval de 30 min, drept urmare am fost la spital si mi-au facut o injectie cu no spa si scobutil. Durerile au cedat in 15 min dar am ramas cu cele din dreptul pelvisului.

Dr m-a trecut din nou (mai luasem la inceputul sarcinii) pe utrogestan de 200 si no spa de 80 mg cate 3 pe zi pana in trim III. Eu am asociat aceasta intamplare cu o cearta pe care am avut-o cu o ruda si cand m-am enervat foarte rau (la modul ca mi-a venit sa vomit). Dar durerile au cedat dupa vreo 3 zile.

In ultimile saptamani coborasem la 2 no spa pe zi insa intr-o zi iar m-a durut in dreptul pelvisului (vreo doua zile) si am revenit la 3 no spa.

Voi sunteti stresate la serviciu sau acasa? Ma gandesc ca poate fi de la asta. Sper sa va ajute cu ceva cele scrise de mine. Sanatate multa tuturor! [:)]



#9
cristina_84

cristina_84

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 183 mesaje

Postat 24 octombrie 2013 - 18:00

Nu prea am stress, adica nu mai mult decat oricine cu sarcina, cu griji referitoare daca totul merge bine, etc. Mai bag si no-spa cand ma paleste :)



#10
pety1981

pety1981

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 540 mesaje

Postat 31 octombrie 2013 - 09:48

neata burtici!

eu nu am scapat de durerile pelvine si nici nu le-am gasit cauza.Nici eu nu cred ca sunt acele dureri de ligamnet pentru ca eu am dureri de cateva luni,uneori mai mari si alteori mai mici dar am zilnic.De exemplu zilele trecute am avut ceva dureri mai mari de burtica si spate si m-am speriat destul de tare pentru ca nu cedau deloc nici la tratament.Eu iau gynipral,uscosin supozitoare,nospa forte si degeaba.M-am dus repede la ecograf sa vad daca totul e in regula si m-am mai linistit.Bebe s-a intors cu capsorul in jos si ma gandesc ca asta a fsacut ca durerile sa fie ceva mai mari.Luni pe 4 noiembrie o sa merg iar sa vedem daca se schimba ceva.Imi doresc sa ajung cat mai repede la 34 de saptamani,prag la care voi fi mai relaxata putin .

Legat de dureri vroiam sa spun ca eu cred ca sunt din cauza aderentelor de la operatiile de hernie inghinala si laparoscopie pe care le-am facut in trecut.Poate ma insel dar asta e parerea mea.Durerea a fost si este mai mare pe parte stanga unde inainte de a ramane insarcinata am facut o operatie laparoscopica.Daca apas un pic mai tare in stanga simt durere in locul ala,durere ce nu face parte din uter sau col.




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -