Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Clubul "babelor" FIV-oase 86


226 raspunsuri la acest subiect

#41
elly_me

elly_me

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.782 mesaje

Postat 19 septembrie 2013 - 14:15

Sandy- trimis un PM .... [flo2]

 

Samira- chiar nu-i lauda ... dar nu stiu cand ai timp sa faci atatea ... eu nu am ...

..plec de dim de la 7 de acasa ... si ajung seara la 7-8 ...

[batcap]  [batcap]  [batcap]

 

In weekend de abia astept sa ma odihnesc .. sa ies la cumparele ... in parc ... cu prietenii ...

Si niciodata nu pot face nk ..

Oare nu-mi dramuiesc eu timpul cum trebuie??? Dar nu am de unde sa mai castig putinel timp ...

 

Daca am inceput sa apreciez ceva in viata .. in ultima perioada .... pot spune ca DA : Timpul ... este mai inportant decat orice ... si Sanatatea care este mai presus de orice ...

 

In rest .. nu ma mai agit cu nk ... ce-o vrea DD..

 

 

Ari [flo2]  [flo2]  [flo2]  [flo2]

 

Qiao- spor la trebi...

 

Ioana .. imi pare rau ...

 

Carla succes ...

 

Jose- ... asteptam vesti bune ???

 

Miky .. distractie placuta la herculane ... ne auzim cand te intorci ...

Si astept detalii .. de la eco .. .cand auzi inimioara ..

 

Alex- daca ai timp ... ar fi placut sa ne cunoastem ...

 

Didi.. Gaby [flor]

Adriana & trupa vesela ...sper ca sunt ok fetele ... Ai grija perioada aceasta sa nu raceasca printesele ...

 

Pupicei la toate babele ...



#42
xdidi

xdidi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.405 mesaje

Postat 19 septembrie 2013 - 15:51

salutare fetelor,

ce fain ca va intalniti, la mine a venit mama si mergem in weekend pana la brasov deci n-am sanse sa va vad, dar promit ca la urmatoare intalnire vin, chiar daca tre sa fug de la serviciu [:p]

ce de gravidute pe toate forumurile si la endo a mai anuntat cineva sarcina naturala...chiar o tiza de-a mea... [:D] si am vb cu tipa dr de fam si mi-a zis ca are multe gravidute la cabinet, tipe care nu ramaneau si culmea mai au si gemeni...

va puuup si distractie faina [pup]



#43
AndrewD

AndrewD

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 679 mesaje

Postat 19 septembrie 2013 - 17:02

Buna ziua tuturor.

N-am mai urmarit topicul de ceva vreme fiind ocupat cu altele.

Felicitari noilor gravidute si mamici [:)]
Bafta si noroc la incercari celorlalte...

Pentru cei care nu-si mai amintesc, noi am descoperit o problema de natura imunologica ce ne-a purtat pasii tocmai in Grecia la un medic Dr. Economou.

La cererea unor persoane de pe forum, am decis sa revin cu update-uri din cand in cand.

Problemele detectate au fost:

Nk-uri de 22,6%, limita : 12%
Th17 de peste 29 limita 15
Nk-uri dim foarte mari si nk bright foarte mici

A urmat un tratament de 50 de zile cu urmatoarele medicamente:

Prednison 5 mg/zi; (corticosteroid pt. scaderea nk)
Flixotide 250 mg/2ori pe zi; (corticosteroid pt scaderea nk)
Vitamina c 1 gr/zi;
Vitamina d3 2200 UI/2 ori pe zi
Ulei de peste capsule 1000mg/2 ori pe zi (pentru subtierea sangelui datorata predispozitiei catre trombofilie)

In urma repetarii analizelor s-au observat progrese modeste:
Nk-uri 18,7%
Th17: 25
Nk dim si bright: nici un progres semnificativ

Tratamentul a fost modificat usor urmand sa repetam analizele peste alte 60 de zile, adica pe 15 octombrie.

Doctorul a scos prednisonul, fiind usor ingrijorat de efectele secundare (2-3 kg in plus si fata usor umflata specifica) si a adaugat resveratrol 250 mg care din ce-am citit are efecte de zeci de ori mai puternice decat unele vitamine (asta-i reclama cel putin).

Acum am gasit un medic care ar fi dispus sa incerce administrarea de clexane inca de la ovulatie in ideea ca e posibil ca predispozitia spre trombofilie sa impiedice implantarea.

Cam atat deocamdata. Ma tenteaza un drum si pe la Promed, deoarece am aflat de aici (mersi) ca analizeaza mai nou si citotoxicitatea din uter. Medicul din Grecia analizeaza doar din sangele periferic fiind convins ca e sugestiv si pentru ce se intampla in uter. Se pare insa ca sunt si studii care arata ca nu e intotdeauna o corelatie directa intre ce este in uter si ce este in sangele periferic.


Ca plan de rezerva, in cazul in care nu avem succes cu gestionarea problemei imunologice si a celei de trombofilie, am inceput sa ma documentez si despre posibilitatea ocolirii problemei prin apelarea la o mama purtatoare, atata timp cat varsta si analizele nu sugereaza inca o problema cu calitatea ovulelor sotiei mele.

Din ce-am citit pe net, Ucraina are o legislatie ceva mai bine pusa la punct privind utilizarea serviciilor unei mame purtatoare si este legala plata acestui serviciu pe baza de contracte si drepturi clare. PRobabil ca acolo nu e atat de mare riscul unui santaj din partea maei purtatoare, asa cum e la noi din cauza legislatiei care lasa loc de manevre speculative si interzice remunerarea femeii respective.
In acelasi timp am vazut ca sunt mai multe clinici in Kiev care ofera servicii de acest tip si evident sunt si unii mai tepari.
Daca are cineva experiente, altele decat povesti de pe net, va rog sa-mi impartasiti si mie din informatiile pe care le aveti.
M-ar interesa ce clinici prezinta un renume bun in domeniu si cam ce pasi se fac acolo.
Evident ma intereseaza informatii mai detaliate decat cele gasite pe site-urile acestor clinici (de ex. mamasurogat.net, etc.)
Daca stiti de vreun topic de pe aici cu info despre Ucraina, mi-ar prinde bine.

Multumesc.

Editat de AndrewD, 19 septembrie 2013 - 17:55 .


#44
gabyv

gabyv

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.804 mesaje

Postat 19 septembrie 2013 - 19:26

Hello fetele [flo2]

Fain ca va intalniti... mi-ar place si mie... mai greu cu locatia ....

Am facut azi histero, in Z31 (daca a mai auzit cineva) si aparent totul este ok, nici o problema pe partea asta. Dr care mi-a facut este seful clinicii si stia despre discutia in staff a dosarului meu, dar a zis ca il lasa pe dr meu sa imi zica ce au hotarat. Oricum si ea credea ca este o problema de calitate a produsului.

Cat timp trebuie sa treaca intre doua Fiv-uri? Eu am facut punctia in iunie si ar vrea sa ma bage in oct deja. Nu e prea devreme?

 

Andrew, cam devreme pentru mama surogat si Kiev. Este aici un subiect la subforumul de Fiv.

 

Pup lumea!! Intalnire placuta!!! [i]



#45
josephinedxc

josephinedxc

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.088 mesaje

Postat 19 septembrie 2013 - 19:48

doamnelor si domnule :)) va pup [flo2]

nu am nimic de adaugat/ completat , vreau doar sa va salut [soricel]

si sa va spun...ca e cumplita asteptarea [batcap]



#46
samira33

samira33

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.331 mesaje

Postat 19 septembrie 2013 - 23:48

gaby...in mod normal trebuie sa treaca 3 cicluri pentru o noua stimulare.

daca ai facut in Iunie stimulare....prima sangerare de dupa stimulare n-o pui la socoteala...de la urmatoarea incepi sa numeri.

stiu ca ai facut pe 10 Iunie punctia...undeva pe 13 transfer...deci CM a fost la sf de Iunie.

Iulie,August,Septembrie...pe CM din Octombrie te poti apuca de treaba.

bine...am vazut si fete care nu au asteptat atat si fete care au asteptat mai mult...e decizia fiecareia dintre noi.

 

andrew....si eu imi mentin parerea ca ar trebui sa le luati pe rand...nu sa sariti direct la  penultima varianta....si nici aia cu sanse de reusita 100%-vezi pataniile lui Sandy,care are 2 bete negative ale mamelor surogat.

pierdeti timp valoros...ti-au mai spus fetele pe aici...AMH-ul unei femei iti spune ceva doar despre numarul de antrali ramasi......NIMIC insa despre calitatea ovocitelor....iar pentru u embrion viabil si o sarcina dusa la termen este nevoie de un embrion euploid...care de la varsta sotiei tale se obtine din ce in ce mai greu.....chiar si prin tehnici Ruam.

 

noapte buna fetelor

[flor]



#47
Sim_agn

Sim_agn

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.567 mesaje

Postat 20 septembrie 2013 - 11:15

Buna tuturor,

 

Tare imi doresc sa va fi intalnit...sunt prea departe [batcap]

 

Gaby,  prietena mea care a facut FIV odata cu tine si cu mine, Iunie, a fost programata in Norvegia in Octombrie pentru al 5-lea FIV ... Deci se pare ca si aici este la fel. Din ce am citit eu(mult) , optim ar fi dupa 5 luni.

 

Ioana , Iti trimit ganduri bune si Dumnezeu sa te ajute sa vina multa bucurie ( bebe sanatos si la termen ) in curand in viata voastra. [flo2]

 

Eu...cu rugatul in fiecare zi sa fie bebe sanatos si dezvoltat normal...Lunea viitoare am programare la ECO , mi-e frica de mor, sper sa fie bine [fri]



#48
josephinedxc

josephinedxc

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.088 mesaje

Postat 20 septembrie 2013 - 13:32

Sim_ muilta bafta pt eco de saptaman viitoare, tinem pumnii, o sa vezi ca o sa fie bine!!!!Doamne ajuta!



#49
Sim_agn

Sim_agn

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.567 mesaje

Postat 20 septembrie 2013 - 14:10

Josephine, multumesc, sa dea Dumnezeu.

 

Sa alegi mini ticker, nu varianta mai mare. Apoi apesi sa iti genereza cod, copii codul la semnatura.

 

Un weekend frumos si linistit tuturor!!! [flo2]



#50
josephinedxc

josephinedxc

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.088 mesaje

Postat 20 septembrie 2013 - 15:06

am reusit in sfarsit cu semnatura , am obtinut si eu una, dar nu e cea pe care mi-o doream, desi urmam exact aceiasi pasi ....in fine; cred ca era prea mare totusi;

mersi MeAlex si Sim_agn




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -